JUGOSLOVENSKI POKRET

DOBRODOŠLI!

Ako niste registrovani posjetilac foruma, kliknite na "registracija" na dnu ovog prozora, a ukoliko ste registrovani član, kliknite na "login".

Join the forum, it's quick and easy

JUGOSLOVENSKI POKRET

DOBRODOŠLI!

Ako niste registrovani posjetilac foruma, kliknite na "registracija" na dnu ovog prozora, a ukoliko ste registrovani član, kliknite na "login".

JUGOSLOVENSKI POKRET

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
JUGOSLOVENSKI POKRET

Samo zajedno smo jači!

Danas, kada postajem pionir, dajem časnu pionirsku riječ: Da ću marljivo učiti i raditi i biti dobar drug. Da ću voljeti našu samoupravnu domovinu SOCIJALISTIČKU FEDERATIVNU REPUBLIKU JUGOSLAVIJU. Da ću razvijati bratstvo i jedinstvo naših naroda i ideje za koje se borio Tito. Da ću cijeniti sve ljude svijeta koji žele slobodu i mir.

Login

Zaboravljen password

Anketa

Da li bi ti učestvovao/la u pro-yu internet lobiju?

 
 
 

Rezultati

Latest topics

» DRUGARICE I DRUGOVI GDE STE?
prednosti ideologije? EmptyTue Jan 29, 2019 6:22 pm by valter

» Smrt? Je li to kraj ili prelaz iz faze u fazu?
prednosti ideologije? EmptySat Aug 29, 2015 4:28 pm by Jugos

» Izgubljeni drugovi
prednosti ideologije? EmptySat Feb 14, 2015 10:12 pm by SAMOUPRAVLJAC

» PRAZNICI
prednosti ideologije? EmptyMon Dec 29, 2014 6:16 pm by SAMOUPRAVLJAC

» BEZ DLAKE NA JEZIKU
prednosti ideologije? EmptySat Dec 13, 2014 12:28 pm by Jugos

» Zdravo! Ja sam Dejan!
prednosti ideologije? EmptySat Dec 13, 2014 12:23 pm by Jugos

» Kakvo drustvo zelimo...nova Jugoslavija?
prednosti ideologije? EmptySat Dec 13, 2014 11:46 am by valter

» LALA U PEKARI
prednosti ideologije? EmptyFri Dec 05, 2014 2:05 pm by valter

» Socijalisticki sistem i Radnicko samoupravljanje u SFRJ-i
prednosti ideologije? EmptyFri Dec 05, 2014 7:08 am by valter

» TEZINA LANACA
prednosti ideologije? EmptyMon Dec 01, 2014 7:44 am by valter

» LINUX MINT
prednosti ideologije? EmptySun Nov 30, 2014 8:31 am by valter

» 29.Novembar-Dan Republike
prednosti ideologije? EmptySat Nov 29, 2014 8:18 am by valter

» "SAMO ZAJEDNO SMO JACI!"
prednosti ideologije? EmptyThu Nov 27, 2014 5:52 pm by valter

» Draga moja domovino
prednosti ideologije? EmptyWed Nov 26, 2014 4:28 pm by valter

» Evropska Unija
prednosti ideologije? EmptyTue Nov 18, 2014 3:51 pm by valter

» PROJEK ROSETTA
prednosti ideologije? EmptySat Nov 15, 2014 8:03 pm by valter

» Cestitke i pozdravi
prednosti ideologije? EmptySat Nov 15, 2014 7:55 pm by valter

» " ZA VASU BOLJU BUDUCNOST"
prednosti ideologije? EmptySat Nov 15, 2014 12:32 pm by SAMOUPRAVLJAC

» OBAVEŠTAVAM SVE!
prednosti ideologije? EmptyWed Nov 12, 2014 1:07 pm by valter

» Ubuntu
prednosti ideologije? EmptyWed Nov 12, 2014 10:35 am by valter

» Savez komunističke omladine Jugoslavije-SKOJ
prednosti ideologije? EmptySat Nov 08, 2014 7:26 am by valter

» Jugoslovenska Narodna Armija -JNA-
prednosti ideologije? EmptyThu Nov 06, 2014 10:05 pm by valter

» JUCE DANAS SUTRA
prednosti ideologije? EmptyFri Oct 03, 2014 1:45 pm by valter

» Evo nesto interesantno
prednosti ideologije? EmptyWed Oct 01, 2014 8:11 pm by valter

» Demokratija ili Radnicko samoupravljanje
prednosti ideologije? EmptyMon Sep 22, 2014 4:57 pm by maro

May 2024

MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Preporučene stranice

free forum
free forum
free forum
free forum
free forum


3 posters

    prednosti ideologije?

    avatar
    samhain21
    Početnik
    Početnik


    Male
    Broj komentara : 2
    Age : 35
    Registration date : 2010-09-21

    prednosti ideologije? Empty prednosti ideologije?

    Komentar by samhain21 Tue Sep 21, 2010 12:56 am

    iskreno, nisam komunist, iako mi se neke ideje u osnovi sviđaju. shvaćam bit socijalnog pitanja, a veliki sam protivnik ideologija, zbog simpatije prema "slobodnom umu"; nisam jugonostalgičar. cijenim osobne stavove pojedinaca, iako su u mnoštvu slučajeva naučeni, već od nekoga izrečeni i prihvaćeni bez ikakvih dubioza.

    vidim da ste mnogi komunisti, jugonostalgičari, titoisti i slični već rudimentarni nasljednici marxovih i engelsovih ideja (bez ikakve uvrede). recite mi, molim vas, koje su prednosti, blagodati, tj. što je to toliko dobro u komunizmu da vas privlači, iako se kao ideologija na ovim prostorima nije opstao? čisto me zanimaju KVALITETNI argumenti kojima biste podržali ono u što vjerujete...

    lijep pozdrav.
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    prednosti ideologije? Empty Re: prednosti ideologije?

    Komentar by valter Tue Sep 21, 2010 5:58 am

    samhain21 (citat):iskreno, nisam komunist, iako mi se neke ideje u osnovi sviđaju. shvaćam bit socijalnog pitanja, a veliki sam protivnik ideologija, zbog simpatije prema "slobodnom umu"; nisam jugonostalgičar. cijenim osobne stavove pojedinaca, iako su u mnoštvu slučajeva naučeni, već od nekoga izrečeni i prihvaćeni bez ikakvih dubioza.

    vidim da ste mnogi komunisti, jugonostalgičari, titoisti i slični već rudimentarni nasljednici marxovih i engelsovih ideja (bez ikakve uvrede). recite mi, molim vas, koje su prednosti, blagodati, tj. što je to toliko dobro u komunizmu da vas privlači, iako se kao ideologija na ovim prostorima nije opstao? čisto me zanimaju KVALITETNI argumenti kojima biste podržali ono u što vjerujete...

    lijep pozdrav.

    Postovani gospodine,
    da si procitao neke od priloga u kojima se opisuje sistem u bivsoj SFRJ-i bi vec odavno video koje su prednosti.

    Kao prvo, SFRJ-a nije bila komunisticka zemlja, u njoj je postojala komunisticka partija, to nije isto, sistem je bio radnicko samoupravljanje i socijalizam. To je velika razlika, pogotovo kada su u pitanju komunisticke zemlje kao sto su Kina i Rusija.

    Daklem, licno smatram da je komunisticka Rusija isto toliko kriva sto se sve ovo desilo kao sto je kriv gosp.Milosevic i gosp.Tudjman.

    Neznam u kom sistemu ti zivis, verovatno si jako mlad, kada postavljas ovakvo pitanje. Ako imas nekog od rodjaka koji su ziveli u SFRJ-i ih pitaj da ti, ali iskreno kazu, koji sistem je bolji, ovaj "Demokratski" ili onaj iz " Tame".

    Da je u SFRJ-i bilo lose niko vec odavno nebi vise spominjao onaj sistem. Sama cinjenica da se i danas o njemu govori dokazuje da je u onom sistemu bilo nesto sto je vredno diskusije.

    Idi u muzej SFRJ-e i raspitaj se o zivotu i radu radnicke klase tada i danas, pa ces odmah da shvatis koji je glavni razlog boljeg zivota.

    Mada je za ovakav odgovor potrebno krenuti iz istorije ( od loseg zivota gradjana u staroj Jugoslaviji, iskoristavanja od strane kapitalista ) da bi se uopste moglo shvatiti zasto je doslo do svega onoga sto je u toku drugog svetskog rata dovelo do stvaranja SFRJ-e, pa do izgradnje radnickog samoupravljanja.

    U SFRJ-i je radnicka klasa ucestvovala u izgradnji preduzeca i drzave. Sve sto je izgadjeno u toku 50god.u SFRJ-i je odvajano od dohotka radnika i ulagano u izgradnju svih fabrika, hotela i ostalih zgrada. Radnici su odlucivali sta ce se dogadjati sa viskom koji je ostvaren u toku proizvodnje i to na zborovima radnih ljudi. U preduzecima je postojao radnicki savet, u kom su predstvanici baze ( radnika ) iznosili predloge i primedbe svoji kolega. U SFRJ-i su postojali radnciki stanovi, koje je radnik mogao da useli i jeftinije zivi sa svojom porodicom. U SFRJ-i su postojale doktorske ordinacije u krugu preduzeca, tako da svaki radnik moze da od sto pre kod doktora, ako je to potrebano. U SFRJ-i su postojali sudovi udruzenog rad, gde je radnik mogao da se zali ako ga je neki sef izbacio iz firme bez razloga, i ako je vrsen " Mobing". U SFRJ-i je postojao sindikat, koji je pomagao radnicma u svim mogucim situacijama, pri nabavi jeftinije zmnice, i puno drugih stvari. U SFRJ-i su radnici dobijali uniforme i to kompleten na racun firme. Znaci od cipele do kosulje. ....................

    Ovo je samo jedan mali deo onoga sto je sociajlisticki sistem pruzao svojim gradjanima. Sigurnost, ravnopravnost svih gradjana, jednakost polova pri zaposljavanju,muskarca i zene,socijalna zastita, to su bili jedni od glavnih stubova u SFRJ-i.

    Ako te vise interesuje svrati i na [You must be registered and logged in to see this link.] i citaj malo priloge, pa ces mozda shvatiti zasto se jos i danas govori o SFRJ-i.

    Radnicko samoupravljanje je smetalo Kapitalistima i domacim izdajicama, kao i nacionalistima, koji su ( danas se vidi ) svoje ljude najvise "nasankali".

    Svi su zajedno ziveli u SFRJ-i, to je nekima smetalo, zato je morao socijalisticki sistem da se po svaku cenu unisti. Sta smo dobili, se svakim danom sve vise vidi. Jad i bedu.
    Ono nije bilo dobro, sada hoce politicari da udju sto pre u EU, da budu sluge kapitalistima. Ovde ociti neko "lupa loncice". Samo onaj ko je nesposoban da upravlja svojom imovinom ulazi i takve kombinacije da mu neko drugi "kroji sudbinu".

    Valter
    avatar
    samhain21
    Početnik
    Početnik


    Male
    Broj komentara : 2
    Age : 35
    Registration date : 2010-09-21

    prednosti ideologije? Empty Re: prednosti ideologije?

    Komentar by samhain21 Tue Sep 21, 2010 1:07 pm

    Uz dužno poštovanje, stvarno mislim da mi ne moraš objašnjavati kakva je država SFRJ bila, jer čini mi se da ovo S znači nešto socijalističko, dakle ne KFRJ. Svaka ti čast što si se raspisao o kvalitetama bivše nam države. iako nije komunizam bio na vlasti, težilo se k njemu, jer prema marksu iz socijalizma, koji je prijelazno razdoblje klasnog u besklasno društvo, treba nastati komunizam, koji ukirda privatno vlasništvo, kao stvarnu osnovu i izraz čovjekova samootuđenja.

    Koliko god proširio svoj post, ni u kojoj rečenici nisam natuknuo da me zanima nešto o sfrj, već sam naglasio ovo:

    "molim vas, koje su prednosti, blagodati, tj. što je to toliko dobro u komunizmu da vas privlači"

    možda i griješim u pitanju zbog stavljanja naglaska na KOMUNIZAM? možda bih trebao proširiti to na nekakvu nižu kategorijsku razinu - socijalizam, koji mnogima odgovara kao sustav u kojem ipak postoje "jednakiji" od drugih, a privatno vlasništvo nije dokinuto? no, ipak ne ću, zbog jednostavnog razloga, što u osnovi sve "te" države, kao dugoročni cilj imaju želju da se komunizam nađe na njihovim prostorima.

    srdačno...
    Internetlija
    Internetlija
    Osnivač
    Osnivač


    Male
    Broj komentara : 917
    Age : 33
    Političko opredjeljenje : Ljevičar
    Registration date : 2009-02-17

    prednosti ideologije? Empty Re: prednosti ideologije?

    Komentar by Internetlija Tue Sep 21, 2010 5:25 pm

    Ja ću ti reći šta je mene privuklo u vezi SFRJ: Bratstvo i Jedinstvo.

    Ja za vrijeme SFRJ bih mogao da se slobodno šetam svojim rodnim gradom, Bijeljinom. To danas mogu, ali tek ako se s vremena na vrijeme osvrnem iza leđa da vidim je li me ko upikirao.
    Ljudi su se mjerili prema svom karakteru, a ne imenu, prezimenu i porijeklu.

    Čovjek koji završi fakultet imao je skoro odmah posao za koji se školovao, nije bilo danas kada moraš dati guze ili potegnuti duboko u novčanik da dobiješ jeb... posao.
    Vladajući političari nisu razdvajali dojučerašnje komšije, imalo se zdravstvo, školstvo i prije svega materijalna sigurnost.

    U SFRJ, da ostaviš svoj automobil otključan preko noći, našao bi ga na istom mjestu - netaknutog!
    Danas, moraš tri puta provjeriti jesi li fino zaključao auto i uzdat' se u sreću da ga do ujutru neće niko otkotrljati niz ulicu.

    Toliko od mene,
    Mirza S.
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    prednosti ideologije? Empty Re: prednosti ideologije?

    Komentar by valter Tue Sep 21, 2010 6:43 pm

    samhain21 (citat):Uz dužno poštovanje, stvarno mislim da mi ne moraš objašnjavati kakva je država SFRJ bila, jer čini mi se da ovo S znači nešto socijalističko, dakle ne KFRJ. Svaka ti čast što si se raspisao o kvalitetama bivše nam države. iako nije komunizam bio na vlasti, težilo se k njemu, jer prema marksu iz socijalizma, koji je prijelazno razdoblje klasnog u besklasno društvo, treba nastati komunizam, koji ukirda privatno vlasništvo, kao stvarnu osnovu i izraz čovjekova samootuđenja.


    srdačno...

    Tacno je, da je pravac kretanja ka komunizmu, ali to neznaci sutra, a posebno ne, kao sto sam to i naglasio, ne u ruski ili kineski komunizam. Komunizam je sistem u kom su svi ljudi jednaki.......... Da sad ne pisem o tome. Put do komunizma je jako dug i trnovit. Nivo inteligencije coveka je jos uvek na pocetnoj stepenici, kao sto se moze zakljuciti nakon svega sto se desilo kod nas. No, to neznaci da nema ljudi koji shvataju sta je bolje za coveka, ravnopravnost, jednakost ili podela na slojeva drustva u kojima jedni ( veliki deo ) radi i jedva prezivljava, dok drugi deo ( manji iskoristava onaj veci deo ljudi) i uziva na ledjima radnicke klase.
    Po meni sam jasno opisao prednosti socijalistickog sistema u SFRJ-i. Naglasavam zato SFRJ-i sto se ona po svemu razlikuje od svih ostalih drzava koje su se zvale socijalisticke ili komunisticke, a u sustini nista od toga nisu imale ni socijalisticko ni komunisticko.

    Nisam bas siguran da ti znas kakva je bila nasa drzava ( SFRJ-a) jer da ti znas koje su razlike izmedju onoga sistema
    ( Samoupravnog socijalistickog ) i ovoga " Demokratskog" koji sada imamo, nebi postavljao takvo pitanje.

    Sto se tice privatnog vlasnistva, to je tacno da ga je malo bilo u Samoupravnom socijalizmu. Kada su dosli "oni" koji su promenuli taj sistem su sve oduzeli od radnicke klase, koje je kao sto sam rekao izgradjivala nasu zajednicku drzavu.
    Milioni dolara su otisli u privatne ruke, bez da je radnicka klasa bilo kakvu odsetu dobila, za pedeset godina ulagana i izgradnje.
    A ako vec znas kakva je bila nasa SFRJ-a, sigurno znas koliko objekata je imala, najveci deo tih objekata su pripadali nama svima,
    ( radnickoj klasi SFRJ-e) a ko danas upravlja ti objektima??

    Sto se tice kvaliteta nase zajednicke drzave SFRJ-e sam napisao ono sto je bilo, i to znam tacno da je bilo. Prema tome niko mi nemoze pobijati ono sto je cinjenica. Pri tome, ovde zelim naglasiti da je bilo i gresaka, kao sto ima gresaka i u politici EU, kao sto ima gresaka u politici SAD-a i svih drugih drazava.Najveci problem u svim sistemima predstavljaju rukovodeci "kadrovi"koji misle da su oni ti koji su prvi "na redu" pa tek zatim, svi ostali.
    Prema tome, mislim da bi se trebalo drzati one stare: " Neka svako cisti ispred svojih vrata" pre nego sto pocne da kudi druge.

    Danas svi znamo da nivo inteligencije svakog coveka vodi kroz zivot. Kakva inteligencija, takav i sistem. Pri tome se nesme zaboravi i ona poslovica: " Nisu samo oni krivi, koji cine "gluposti" vec i oni, koji necine nista da se te "gluposti" sprece.

    Valter



    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    prednosti ideologije? Empty Re: prednosti ideologije?

    Komentar by valter Tue Sep 21, 2010 7:10 pm

    samhain21 (citat):
    "molim vas, koje su prednosti, blagodati, tj. što je to toliko dobro u komunizmu da vas privlači"

    možda i griješim u pitanju zbog stavljanja naglaska na KOMUNIZAM? možda bih trebao proširiti to na nekakvu nižu kategorijsku razinu - socijalizam, koji mnogima odgovara kao sustav u kojem ipak postoje "jednakiji" od drugih, a privatno vlasništvo nije dokinuto? no, ipak ne ću, zbog jednostavnog razloga, što u osnovi sve "te" države, kao dugoročni cilj imaju želju da se komunizam nađe na njihovim prostorima.

    srdačno...

    Ravnopravnost, jednakost, socijalni mir. Jednakost spolova, pri trazenju zaposlenja. Dali ti znas da u kapitalistickom sistemu zene za isto radno mesto dobijaju i po 20% manju platu od muskarca.

    Raspodela dohotka ( u SFRJ-i) se vrsi na zborovima radnih ljudi, u kapitalistickom sistemu odredjuje vlasnik ko ce koliko da dobije.

    Kapitalisticki sistem nemoze biti u interesu gradjana, nikada, zato sto manjina iskoristava vecinu. Zasto i dan danas ljudi u kapitalistickim zemljama strakuju?? Zato sto su zadovoljni sa platama??

    Komunizam je za sada teorija na papiru, samoupravni socijalizam u SFRJ-i je jasno dokazao da je moguce ziveti i uzivati u plodovima svoga rad. I da je inteligencija nasih gradjana na visem nivou, pa da mogu da shvate koju veliku sansu su imali u svom zivotu, da zive kao ponosni ljudi na svojoj zemlji sa svoim dohodkom, slobodni od "nadzora" tudjina i kapitaliste, bi sve bilo sasvim drugacije. Mi bi danas imali na nasoj teritoriji raj na zemlji. Posto to nije tako, imamo ovo sto imamo.

    Zato sto sam radio u onom sistemu i zato sto radim u kapitalizmu, znam da je Samoupravni socijalizam dobar sistem i sretan sam sto sam ziveo u vreme druga Tita. Tako sam bar jedno vreme ziveo kao ponosan coek na ovoj zemaljskoj kugli. Danas sam samo jedan od mnogih brojeva u registru kapitalistickih firmi. Kada umrem ce biti broj 629867 izbirisan i idemo dalje. Ko je sledeci na spisku za nezaposlene?.........

    Valter

    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    prednosti ideologije? Empty Cica mica i gotova prica

    Komentar by valter Sat Sep 25, 2010 5:49 am

    Zalosno je, sto je brzo zavrsena diskusija na ovu temu.

    Moglo bi se naime jos dugo raspravljati koja je razlika izmedju pravog sistema, koji obezbedjuje slobodu gradjanima i sistema, koji prividno obeznedjuje trzisno zadovoljstvo, ali se zato sve vise siri nasilje medju gradjanima.

    Buducnost ce pokazati da sam bio u pravu. Nazalost to tada verovatno vise nikome nece pomoci,zbog kratkovidosti onih ljudi koji bi trebalo da vode gradjane ka boljem sutra.

    Valter

    Sponsored content


    prednosti ideologije? Empty Re: prednosti ideologije?

    Komentar by Sponsored content


      Danas je Sun May 19, 2024 6:35 am