JUGOSLOVENSKI POKRET

DOBRODOŠLI!

Ako niste registrovani posjetilac foruma, kliknite na "registracija" na dnu ovog prozora, a ukoliko ste registrovani član, kliknite na "login".

Join the forum, it's quick and easy

JUGOSLOVENSKI POKRET

DOBRODOŠLI!

Ako niste registrovani posjetilac foruma, kliknite na "registracija" na dnu ovog prozora, a ukoliko ste registrovani član, kliknite na "login".

JUGOSLOVENSKI POKRET

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
JUGOSLOVENSKI POKRET

Samo zajedno smo jači!

Danas, kada postajem pionir, dajem časnu pionirsku riječ: Da ću marljivo učiti i raditi i biti dobar drug. Da ću voljeti našu samoupravnu domovinu SOCIJALISTIČKU FEDERATIVNU REPUBLIKU JUGOSLAVIJU. Da ću razvijati bratstvo i jedinstvo naših naroda i ideje za koje se borio Tito. Da ću cijeniti sve ljude svijeta koji žele slobodu i mir.

Login

Zaboravljen password

Anketa

Da li bi ti učestvovao/la u pro-yu internet lobiju?

 
 
 

Rezultati

Latest topics

» DRUGARICE I DRUGOVI GDE STE?
Konkretni koraci koje treba preduzeti EmptyTue Jan 29, 2019 6:22 pm by valter

» Smrt? Je li to kraj ili prelaz iz faze u fazu?
Konkretni koraci koje treba preduzeti EmptySat Aug 29, 2015 4:28 pm by Jugos

» Izgubljeni drugovi
Konkretni koraci koje treba preduzeti EmptySat Feb 14, 2015 10:12 pm by SAMOUPRAVLJAC

» PRAZNICI
Konkretni koraci koje treba preduzeti EmptyMon Dec 29, 2014 6:16 pm by SAMOUPRAVLJAC

» BEZ DLAKE NA JEZIKU
Konkretni koraci koje treba preduzeti EmptySat Dec 13, 2014 12:28 pm by Jugos

» Zdravo! Ja sam Dejan!
Konkretni koraci koje treba preduzeti EmptySat Dec 13, 2014 12:23 pm by Jugos

» Kakvo drustvo zelimo...nova Jugoslavija?
Konkretni koraci koje treba preduzeti EmptySat Dec 13, 2014 11:46 am by valter

» LALA U PEKARI
Konkretni koraci koje treba preduzeti EmptyFri Dec 05, 2014 2:05 pm by valter

» Socijalisticki sistem i Radnicko samoupravljanje u SFRJ-i
Konkretni koraci koje treba preduzeti EmptyFri Dec 05, 2014 7:08 am by valter

» TEZINA LANACA
Konkretni koraci koje treba preduzeti EmptyMon Dec 01, 2014 7:44 am by valter

» LINUX MINT
Konkretni koraci koje treba preduzeti EmptySun Nov 30, 2014 8:31 am by valter

» 29.Novembar-Dan Republike
Konkretni koraci koje treba preduzeti EmptySat Nov 29, 2014 8:18 am by valter

» "SAMO ZAJEDNO SMO JACI!"
Konkretni koraci koje treba preduzeti EmptyThu Nov 27, 2014 5:52 pm by valter

» Draga moja domovino
Konkretni koraci koje treba preduzeti EmptyWed Nov 26, 2014 4:28 pm by valter

» Evropska Unija
Konkretni koraci koje treba preduzeti EmptyTue Nov 18, 2014 3:51 pm by valter

» PROJEK ROSETTA
Konkretni koraci koje treba preduzeti EmptySat Nov 15, 2014 8:03 pm by valter

» Cestitke i pozdravi
Konkretni koraci koje treba preduzeti EmptySat Nov 15, 2014 7:55 pm by valter

» " ZA VASU BOLJU BUDUCNOST"
Konkretni koraci koje treba preduzeti EmptySat Nov 15, 2014 12:32 pm by SAMOUPRAVLJAC

» OBAVEŠTAVAM SVE!
Konkretni koraci koje treba preduzeti EmptyWed Nov 12, 2014 1:07 pm by valter

» Ubuntu
Konkretni koraci koje treba preduzeti EmptyWed Nov 12, 2014 10:35 am by valter

» Savez komunističke omladine Jugoslavije-SKOJ
Konkretni koraci koje treba preduzeti EmptySat Nov 08, 2014 7:26 am by valter

» Jugoslovenska Narodna Armija -JNA-
Konkretni koraci koje treba preduzeti EmptyThu Nov 06, 2014 10:05 pm by valter

» JUCE DANAS SUTRA
Konkretni koraci koje treba preduzeti EmptyFri Oct 03, 2014 1:45 pm by valter

» Evo nesto interesantno
Konkretni koraci koje treba preduzeti EmptyWed Oct 01, 2014 8:11 pm by valter

» Demokratija ili Radnicko samoupravljanje
Konkretni koraci koje treba preduzeti EmptyMon Sep 22, 2014 4:57 pm by maro

May 2024

MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Preporučene stranice

free forum
free forum
free forum
free forum
free forum


+3
tvrtko
Dule
walter
7 posters

    Konkretni koraci koje treba preduzeti

    walter
    walter
    Mlađi vodnik
    Mlađi vodnik


    Male
    Broj komentara : 43
    Age : 56
    Registration date : 2011-03-07

    Konkretni koraci koje treba preduzeti Empty Konkretni koraci koje treba preduzeti

    Komentar by walter Sun Mar 20, 2011 6:02 pm

    Citajuci postove na ovom forumu shvatio sam da ima premalo konkretnih predloga sta treba preduzeti . Niko se ne bavi temom na kakvim temeljima treba graditi novu Jugu .Od cega poceti ? Sta su glavni problemi i kako ih prevazici? Koji su to zajednicki interesi svih juzno slovenskih naroda oko kojih je moguce ponovo ih okupiti?
    Dajte ljudi malo akcije .Dosta je vise kukanja za necim sto se nece vratiti .Ujedinimo svoje ideje i napravimo smernice za dalje delovanje da bi smo napravili nesto novo sto ce biti bolje i sto ce duze trajati.
    Kao slagvort evo jedne moje ideje. Hajde da napravimo popis svih ljudi koji se osecaju Jugoslovenima bez obzira na naciju kojoj pripadaju .Da cujem vase misljenje na koji nacin to uraditi?
    Dule
    Dule
    Vodnik
    Vodnik


    Male
    Broj komentara : 89
    Age : 60
    Mjesto : Subotica
    Političko opredjeljenje : Komunist
    Obrazovanje : VSS
    Registration date : 2011-02-28

    Konkretni koraci koje treba preduzeti Empty Re: Konkretni koraci koje treba preduzeti

    Komentar by Dule Tue Mar 22, 2011 6:54 pm

    Postovani druze Waltere
    Na ovom forumu ima dosta predloga i ideja ali na tome i ostaje cini mi se,ja sam sada nesto oko 3 nedelje clan i mislim da sam svakodnevno barem 2 puta dnevno(za rucak i uvece) prisutan na forumu od registracije,nekada krace a nekada duze.Po meni na prste dve ruke mogu se nabrojati clanovi koji su zaista aktivni tj. daju neki komentar ili diskutiraju,sto je rekao jedan drug sa foruma ovo kao da je moj i tvoj forum ha,ha.Svako ima svoj zivot i razloge,razumem ja to i respektujem isto ali cesljajuci dalje forum vidim da ima dosta drugova i drugarica koji su davno bili aktivni.Nije moj posao da pratim isto ali ipak to mi nesto i kaze,dakle forum je dobar,ima lepih tema predloga ali kao sto sam gore naveo ostaje samo na tome.Neko da predlog pa se udje u diskusiju i nastavi se sto bi nasi stari rekli mlatiti prazna slama.Ili je prerano za neku akciju,ili prekasno i sve ostade vecinom na papiru(u ovom slucaju na forumu).Ispravite me ako gresim.Nije ova pojava karakteristicna samo za ovaj forum nego je i u zivotu isti slucaj ,barem sto se moga zivotnog iskustva tice.Jako puno predloga i ideja samo nema ih ko konkretno realizovati.Jedni se boje,drugi kalkulisu,treci samo sebe vide kao rodjenog vodju itd.itd.itd.
    Ljude dobro poznajem posto mi je posao bio raditi sa ljudima a radio sam to sirom Evrope sto bi se reklo i to godinama.Svi cekaju da neko drugi ili treci uradi nesto konkretno.Zbog navedenih razloga sam se dosta razocarao u ljude i povukao se na moj salas mali u prirodu bez ljudi i napravio za sebe svoju mini JUGU.

    Sto se tice tvoje ideje misljenja sam da je ideja odlicna ali za ostvarenje iste je potrebno dosta sredstava.Moze posluziti i statistika za isto,barem ovde u Srbiji je uskoro popis stanovnistva sto nebi bilo pravo merilo,jer kao sto sam naveo neki se boje zbog necega da se javno izjasne itd.itd.
    Sto se tice Jugoslovenskih sajtova,foruma ima ih relativno dosta ali koliko njih poseduje(ili ne poseduje)racunar(komp.).
    Pa jedino pravo resenje da bi se dobio realni popis bi bilo ici od vrata do vrata,ili ukljuciti medije i osnovati neku Jugoslovensku stranku gde bi narod mogao slobodno dolaziti i uclanjivati se ili traziti informacije itd.itd. ali to bi papreno kostalo mora se priznati.Hteli mi priznati ili ne svaka akcija kosta a verujem da niko od nas nema viska novaca(para),posto opet iz moga iskustva moram kazati znam da ljudi danasnjice nemaju ni vremena, a vreme je novac kazu tako jel da.

    Eto toliko od mene i ne zamerite!

    VELIKI POZDRAV OD DULETA
    tvrtko
    tvrtko
    Vodnik
    Vodnik


    Male
    Broj komentara : 64
    Age : 43
    Mjesto : Novi Sad
    Političko opredjeljenje : jugoslovensko
    Obrazovanje : fakultet
    Registration date : 2010-12-10

    Konkretni koraci koje treba preduzeti Empty Re: Konkretni koraci koje treba preduzeti

    Komentar by tvrtko Tue Mar 22, 2011 7:53 pm

    iz udruzenja Nasa Jugoslavija
    www.nasajugoslavija.org

    stavili su 4 osnovna cilja:


    • 1. Oživljavanje i zalaganje za razvoj dobrih odnosa među
      narodima
      sa prostora nekadašnje SFR Jugoslavije,
    • 2. Aktivnosti u cilju unapređenja ekonomskih, kulturnih, naučnih,
      sportskih i drugih odnosa,
    • 3. Zalaganje za mirno rešavanje nesuglasica sporova nastalih na
      prostoru nekadašnje SFR Jugoslavije,
    • 4. Zalaganje za razvijanje i unapređenje svih vrsta komunikacija
      među
      državama nastalim na prostoru nekadašnje SFR Jugoslavije i drugih
      država sa prostora Balkana,
    • 5. Razmena iskustava i analiza nivoa socijalne zaštite (zdravstveno
      i
      penziono osiguranje), opšte sigurnosti građana i kvaliteta društvenih
      odnosa (u porodici, na radnim mestima, u školama i dr.) i poređenje sa
      rezultatima reformi iz ovih oblasti u novonastalim državama.



    Slažem se da je ono prvo najbitnije što je rekao Walter:
    Hajde da napravimo popis svih ljudi koji se osecaju Jugoslovenima bez
    obzira na naciju kojoj pripadaju .Da cujem vase misljenje na koji nacin
    to uraditi?

    Gore pomenuto udruženje Naša Jugoslavija ima deklaraciju o Jugoslovenskoj Naciji, i zalaže se da sakupimo 100.000 potpisa Jugoslovena.Pokušaću da taj dokument koji sam dobio lično od sekretara udruženja okačim ovde na forum,da biste svi mogli da prikupljate potpise svom okruženju.

    Iako je njihov osnovni cilj da se ti potpisi pošalju u Ujedinjene Nacije sa zahtjevom za priznavanje Jugoslovenske nacionalnsoti.. mislim da je bitnije da MI imamo tu bazu podataka, i preko nje bismo mogli da se upoznamo jer svako bi stavio na listu i Jugoslovene iz komšiluka,prijateljstva, koji nemaju nalog na internetu.

    Taj dokument izgleda ovako:

    I Z J
    A V A




    o
    opredeljenju za jugoslovensku nacionalnost






    Mi,
    dole potpisani, dobrovoljno izjavljujemo da prihvatamo jugoslovenstvo
    kao nacionalnost.




    red. br.

    Ime i prezime
    JMBG

    Potpis

    1.










    2.










    3.










    4.




























































































































    Napomena:

    Udruženje
    „Naša Jugoslavija“ se obavezuje da će podatke navedene u izjavi
    čuvati u skladu sa pozitivnim zakonskim propisima (domaćim /
    međunarodnim) iz oblasti zaštite ličnih podataka, te da će ih
    koristiti isključivo u cilju upućivanja zahteva UN da se obnaroduje
    jugoslovenska nacionalnost.





    ETO DRUGARI sada možete da počnete da popisujete svoje okruženje;
    Više informacija na www.nasajugoslavija.org


    Zanimljivo je da se Udruzenje ne zalaze javno za ujedinjavanje rpeublika, ali stalno istice koristi koje bi od saradnje dovele.
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Konkretni koraci koje treba preduzeti Empty odgovor

    Komentar by valter Tue Mar 22, 2011 9:58 pm

    Postovavni druze Walter,
    predloga je bilo odavno, ali se nema sa kime krenuti u akciju. Prvo treba da se vidi, ko na kojoj strani stoji?

    Za mene nema druge Jugoslavije doli SFRJ. Zasto? Zato sto su svi ostali sistemi dokazali da su losili, to sa jedne strane. Sa druge strane bi za mene znacilo, da sam sam protiv sebe ako bih bio za kapitalisticku Jugoslaviju a da nekakve druge oblike ( Kraljevina ) i ne spominje.

    Kada gradjani budu shvatili, ako budu u stanju to da shvate, bi mi trebalo da budemo spremni i da stanemo pred njih sa spremljenim zakonima koji su u stvari vec odavno spremljeni od svih onim koji su nam omogucili da dobro zivimo u SFRJ. To znaci, dokaz, da se moze dobro ziveti sa radnickim samoupravljanjem postoji.
    Greske u sistemu ( koje se nesmeju negirati ) treba modernizovati ( preurediti ) i ispraviti. Koje su to greske mi dobro znamo.
    Odgovornost mora da bude prioritet. Odgovornost svakog pojedinca, kada je u pitanju nasa domovina. Kada je u pitanju buducnost nase dece. Dosta je bilo, bla bla bla. Zna se da svaki covek mora da radi. Zna se takodjer da svaki covek mora da snosi odredjenu odgovornost pri radu. Zna se da mora da postoje ljudi koji vode preduzeca. Zna se da i ti ljudi ,mora da odgovaraju za svoj rad, kao i svi ostali.

    Radni covek mora da bude u centru nase paznje. Zatim uslovi rada i nasa deca.

    To je moje licno misljenje.

    Toliko za pocetak od mene.

    Valter study
    SAMOUPRAVLJAC
    SAMOUPRAVLJAC
    Zastavnik 1. klase
    Zastavnik 1. klase


    Male
    Broj komentara : 312
    Age : 60
    Mjesto : Kragujevac
    Političko opredjeljenje : socijalisticko samoupravljanje
    Obrazovanje : SSS
    Registration date : 2009-02-25

    Konkretni koraci koje treba preduzeti Empty Re: Konkretni koraci koje treba preduzeti

    Komentar by SAMOUPRAVLJAC Wed Mar 23, 2011 3:09 pm

    I za mene nema druge altarnative osim osim socijalisticke Jugoslavije sa radnickim samoupravljanjem svaki drugi oblik vodio bi nekom sistemu u kojem radni ljudi i gradjani ne bi bili ravnopravni. Smrt fasizmu i surovom kapitalizmu sloboda narodu. Budi svoj na svome i sam odlucuj o svojoj buducnosti. Iskljuci televizor ukljuci mozak!!!
    walter
    walter
    Mlađi vodnik
    Mlađi vodnik


    Male
    Broj komentara : 43
    Age : 56
    Registration date : 2011-03-07

    Konkretni koraci koje treba preduzeti Empty Re: Konkretni koraci koje treba preduzeti

    Komentar by walter Wed Mar 23, 2011 7:02 pm

    Drago mi je sto ste uopste reagovali na ovu moju inicijativu i ja vam se zbog toga zahvaljujem .Video sam ja da su na ovom forumu pokretana slicna pitanja ali je sve vezivano za obnovu SFRJ i starog sistema. I ja mislim da je taj sistem bio najbolji ali za ono vreme i za onaj i onakav svet . Tito ne samo je bio genije vec je bio i veliki oportunista(o makijavelizmu da i ne govorimo).On je stvorio najbolju mogucu drzavu koja je mogla postojati i odrzati se u tom vremenu i u tom i takvom svetu. Misljenja sam da bi u ovoj danasnjoj podeli karata na svetskoj pozornici i ON igrao drukciju partiju i da bi drzavu gradio na drugacijim temeljima.Zato smatram da trba odustati od toga da gradimo novu(staru) SFRJ ma koliko nam ona bila u lepom secanju i da treba graditi novu SAVREMENU drzavu .Naravno treba iskoristiti pozitivne stvari iz te bivse drzave ali ih treba prilagoditi danasnjim uslovima. Primetili ste da sam na vise mesta na ovom forumu pomenuo JUGOSLOVENSKI NACIN ZIVOTA. Smatram da je u ove tri reci sadrzano sve ono za cim svi mi zalimo a sto bi trebalo biti ugradjeno u temelje nove drzave naravno da to bude realno odnosno izvodljivo u danasnjim uslovima .
    Drug Valter veoma pozitivno razmislja po ovom pitanju ali kaze da ne moze da bude protiv sebe.Moramo ponekad i malo korigovati svoje misljenje a ne ,,drzati se njega kao pijan plota"(kako je govorio Broz) Moramo i sebe prilagodjavati prilikama da bi smo postigli cilj,kad vec nismo dovoljno mocni da mi pisemo pravila savremenog sveta .Treba ici postupno korak po korak pa cemo mozda i mi jednog dana ponovo biti respektabilni igrac na svetskoj pozornici.
    Voleo bih da cujem vase misljenje o ovim mojim zapazanjima .
    walter
    walter
    Mlađi vodnik
    Mlađi vodnik


    Male
    Broj komentara : 43
    Age : 56
    Registration date : 2011-03-07

    Konkretni koraci koje treba preduzeti Empty Re: Konkretni koraci koje treba preduzeti

    Komentar by walter Wed Mar 23, 2011 8:27 pm

    Druze Tvrtko taj popis o kojem ti govoris obuhvata samo one ljude koji se izjasnjavaju kao Jugosloveni. Smatram da je to nepotrebno kao sto inicijative za priznavanjem Jugoslovenske nacije mogu biti veoma stetne.Vec sam negde na ovom forumu napisao da to sto se neko izjasnjava kao Srbin ,Hrvat itd.ne znaci da on nije Jugosloven vec da ga bas to i cini Jugoslovenom. Stvaranje Jugoslovenske nacije koja obuhvata samo ljude koji se iskljucivo izjasnjavaju kao Jugosloveni a iskljucuje sve ostale ce znaciti kraj ideje o obnovi Jugoslavije . Ja sam lepo napisao da treba popisati sve ljude koji sebe i dalje smatraju Jugoslovenima bez obzira kojoj naciji pripadaju odnosno kako se izjasnjavaju .Moje je misljenje da je ovo jedini ispravan nacin kojim se u ovom trenutku moze govoriti o necijoj Jugoslovenskoj pripadnosti.
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Konkretni koraci koje treba preduzeti Empty Re: Konkretni koraci koje treba preduzeti

    Komentar by valter Thu Mar 24, 2011 5:52 am

    walter (citat): I ja mislim da je taj sistem bio najbolji ali za ono vreme i za onaj i onakav svet . Tito ne samo je bio genije vec je bio i veliki oportunista(o makijavelizmu da i ne govorimo).


    Postoavni druze Walter, ti konstatntno podvlacis "za ono vreme" ja se naslazem sa tvom konstataciom. Onaj sistem( Radnicko samoupravljanje i ZUR -Zakon o Uruzenom Radu ) je sistem koji je daleko ispred svoga vremena bio i ostao.
    Mi ovde govorimo o sistemu, kada je Tito u pitanju se nesme zaboraviti ( tu se moze upotrebiti rec " za ono vreme" ) zato sto je u istoriji zemaljske kugle, vreme u kom je drug Josip Broz rodjen bilo daleko iza vremena u kom mi sada zivimo. Prema tome, treba odati svo postovanje drugu Josipu Broz ( za ono vreme je reagovao, kao da je dosao iz buducnosti ). To se vidi i po tome da mnogu ljudi iz danasnjice nisu u stanju da shvate vaznost onoga sistema. Znaci ostanimo pri tome, kao sto si i sam istakao; " Tito je bio genijalac ( za ono vreme )
    i kao sto sam vec napomenuo, ZUR, kao i radnicko samoupravljanje su oblik navece direkne demokratija i daleko su ispred vremena u kom zivimo. Svak onaj ko se bori za taj sistem je borac za ravnopravnost ljudi svih vera i rasa i ocito je jos uvek ispred svoga vremena.

    Valter
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Konkretni koraci koje treba preduzeti Empty Re: Konkretni koraci koje treba preduzeti

    Komentar by valter Thu Mar 24, 2011 5:57 am

    walter (citat): Misljenja sam da bi u ovoj danasnjoj podeli karata na svetskoj pozornici i ON igrao drukciju partiju i da bi drzavu gradio na drugacijim temeljima.Zato smatram da trba odustati od toga da gradimo novu(staru) SFRJ ma koliko nam ona bila u lepom secanju i da treba graditi novu SAVREMENU drzavu


    Koji su to temelji, druze Walteru ( zasto ti ustvari imas ovo ime? ) na kojima bi ti gradio ovu drzavu? Odustati od SFRJ znaci predati se kapiatlisti u ruke. Zar ti druze Walteru, to od nas trazis?

    Objasni mi pojam, SAVREMENU drzavu? Sta to za tebe znaci. Koja bi na primer za tebe, danas postojeca drzava odgovarala tvojim predstvama o modernoj savremenoj drzavi?

    Valter
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Konkretni koraci koje treba preduzeti Empty Re: Konkretni koraci koje treba preduzeti

    Komentar by valter Thu Mar 24, 2011 6:29 am

    walter (citat): .Naravno treba iskoristiti pozitivne stvari iz te bivse drzave ali ih treba prilagoditi danasnjim uslovima. Primetili ste da sam na vise mesta na ovom forumu pomenuo JUGOSLOVENSKI NACIN ZIVOTA. Smatram da je u ove tri reci sadrzano sve ono za cim svi mi zalimo a sto bi trebalo biti ugradjeno u temelje nove drzave naravno da to bude realno odnosno izvodljivo u danasnjim uslovima .

    Sta za tebe znaci reci " realno u danasnjim uslovima"? Zar ima realnih i nerealnih uslova ziota, kada su gradjani i njihova buducnost u pitanju?

    Za mene postoji samo,duznost svih politicara da se brinu o normalnom zivotu svih gradjana i time se oduze svim onima koji placaju porez i na taj nacin placaju politicare, odnosno doprinose da politicari imaju ( vece plate od onih koji placaju porez ) platu. To je namanje sto gradjani zahtevaju. Dali je ponasanje vecine politcara " realno u danasnjim uslovima" je jako upitno. Gde je patriotizam, gde je borba za interes gradjana? Dali je danasnja situacija "realna za danasnji trenutak" ? Danasnja situacija je opsta katastrofa za ceo modaeran svet, bar kada su u pitanju politicari i njihova odgovornost kada je u pitanju drzava u kojoj rade i ostvaruju svoju platu. Kada bi se radnik u preduzecu tako ponasao prema preduzecu u kom radi, bi vec odavno bio izbacen iz njega.

    Valter
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Konkretni koraci koje treba preduzeti Empty Re: Konkretni koraci koje treba preduzeti

    Komentar by valter Thu Mar 24, 2011 6:36 am

    walter (citat): Primetili ste da sam na vise mesta na ovom forumu pomenuo JUGOSLOVENSKI NACIN ZIVOTA. Smatram da je u ove tri reci sadrzano sve ono za cim svi mi zalimo a sto bi trebalo biti ugradjeno u temelje nove drzave naravno da to bude realno odnosno izvodljivo u danasnjim uslovima .

    Sve ono za cim mi zalimo je, Radnicko samoupravljanje i ZUR, naravno i SFRJ. To je ono za cim mi zalimo. Zasto zato sto je ( i po anketama na ulici ) to bilo vreme kada je gradjanin i to cele SFRJ, ziveo kao slobodan covek, radnik samoupravljac. Dali ima lepseg osecaja u dusi i srcu? Nema druze Walter.

    Valter
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Konkretni koraci koje treba preduzeti Empty Re: Konkretni koraci koje treba preduzeti

    Komentar by valter Thu Mar 24, 2011 6:45 am

    walter (citat):
    Drug Valter veoma pozitivno razmislja po ovom pitanju ali kaze da ne moze da bude protiv sebe.Moramo ponekad i malo korigovati svoje misljenje a ne ,,drzati se njega kao pijan plota"(kako je govorio Broz) Moramo i sebe prilagodjavati prilikama da bi smo postigli cilj,kad vec nismo dovoljno mocni da mi pisemo pravila savremenog sveta
    Postoavni druze Walter,
    kada sam ja rekao da nemogu biti protiv sebe, sam hteo reci da nemogu biti protiv mene kao radnika. Ako ja prihvatim kapitalisticki sistem, prihvatam da budem rob toga sistema. Ako bih ja to prihvatao, je nebih bio na ovom forumu vec bi bio na nekom drugom forumu gde se raspravlja o nekim igricama za kompjutere, gledao bih razne emisije na tv , kao sto je raliti shou.....

    Valter
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Konkretni koraci koje treba preduzeti Empty Re: Konkretni koraci koje treba preduzeti

    Komentar by valter Thu Mar 24, 2011 6:54 am

    walter (citat):Treba ici postupno korak po korak pa cemo mozda i mi jednog dana ponovo biti respektabilni igrac na svetskoj pozornici.
    Voleo bih da cujem vase misljenje o ovim mojim zapazanjima .

    Sta za tebe druze Walter znaci :"...pa cemi i mi jednoga dana ponovo biti respektabilni igraci na svetskoj pozornici? Dali ti to smatras, da je sve na ovom svetu igra na pozornici?

    Za neme je zivot jedan i veoma vazan. Zivot svakog coveka je dragocen i vredan paznje. Svako od nas ima pravo da bude shvacen kao ozbiljna osoba a ne kao sredstvo za ostvarenje necijih ciljeva i uvecanje licnog bogatstva.

    Zato za mene. kad aje u pitanju interes gradjana nema alternative.

    Valter
    walter
    walter
    Mlađi vodnik
    Mlađi vodnik


    Male
    Broj komentara : 43
    Age : 56
    Registration date : 2011-03-07

    Konkretni koraci koje treba preduzeti Empty Re: Konkretni koraci koje treba preduzeti

    Komentar by walter Thu Mar 24, 2011 7:54 am

    Da bi neka drzava bila uspesna(po volji naroda) mora da ispuni tri osnovna uslova : da je demokratska ,da je pravna i sto je najvaznije da je socijalna . Kad bi bilo moguce ispuniti sva tri uslova u potpunosti to bi onda bila idealna drzava. Ja se slazem da je SFRJ bila najblize idealnoj drzavi odnosno da su njena resenja bila ispred svog vremena .Ali moramo shvatiti da je ona kao takva bila trn u oku velikih i mocnih i da su je zbog toga i rastavili na sastavne delove.Znaci ona je kao takva bila moguca samo u ondasnjem bipolarnom svetu .Cim je taj svet nestao niko vise nije zeleo da trpi osmeh na licu Jugoslovenskog radnika. To je bio vrlo los primer za poredjenje za radnike u njihovim zemljama .
    Uostalom na svetu postoji jos nekoliko socijalistickih sistema pa svako ko zeli moze da se preseli na Kubu ili u Vijetnam . Umesto toga svima su puna usta hvale za socijalizam Norveskog ili Shvetskog tipa. Ja medjutim smatram da su sve inicijative da se obnovi Titova Jugoslavija kakva je nekad bila cista utopija .Pa to ni njemu ne bi uspelo kad bi kojim slucajem mogao da ustane iz groba .Budimo realni ,SFRJ nije mogla da opstane u onom obliku.Zbog toga je Ante Markovic sa svojim timom i pokusao da izvrsi reforme i da koliko toliko ocuva sve pozitivne tekovine SFRJ a koje su nam toliko prirasle za srce i koje ja jednostavno nazivam JUGOSLOVENSKI NACIN ZIVOTA. Zbog toga sam ubedjen da je promovisanje JUGOSLOVENSKOG NACINA ZIVOTA dobra polazna tacka na putu koji bi vodio ponovnom ujedinjenju juzno slovenskog prostora .
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Konkretni koraci koje treba preduzeti Empty Re: Konkretni koraci koje treba preduzeti

    Komentar by valter Thu Mar 24, 2011 11:44 am

    walter (citat): Da bi neka drzava bila uspesna(po volji naroda) mora da ispuni tri osnovna uslova : da je demokratska ,da je pravna i sto je najvaznije da je socijalna . Kad bi bilo moguce ispuniti sva tri uslova u potpunosti to bi onda bila idealna drzava. Ja se slazem da je SFRJ bila najblize idealnoj drzavi odnosno da su njena resenja bila ispred svog vremena .Ali moramo shvatiti da je ona kao takva bila trn u oku velikih i mocnih i da su je zbog toga i rastavili na sastavne delove.Znaci ona je kao takva bila moguca samo u ondasnjem bipolarnom svetu .

    Licno se neslazem sa ovom konstatacijom. Nebi nas niko mogao da sbrise sa lica zemlje da smo mi imali predstvanike naroda ( politicare ) koji gledaju interes gradjana. Vecina nasih politicara ( nakon tita ) su izdali svoje gradjane i prodali su se za jednu veceru.

    Osim toga znam, da je Eu nudila da primi celu SFRJ u Eu ali su to nacionalisticki predstvanici (prvi Milosevic ) odbili.

    Da je tada SFRJ usla u EU ( sto nije moja zelja ) bih ja to prihvatio kao cinjenicu. tada bi imali svi mogucnost da se razvijamo kao moderna drzava u okvirima koje evropa nudi sa radnickim samoupravljanje. To bi kad tad doslo da usiju radnicke klase evrope. Toga trenutka bi situacija za radnicku klasu bila sasvim dugacija nego sto je dans. Da je SFRJ-a bila moguca samo u onom vremenu, mi uopste nije jasno? Ako je ona tada bila moguca, moguca je i danas, u to sam ubedjen. Ovde zelim da naglasim, da je "uvodjenjem " "Demokratije" na teritoriju bivse SFRJ-e, radnicko samoupravljanje istog trenutka prestlo da vazi. Ko je za to kriv?? Da je netrpeljivost gradjana bio razlog, bi bar jedna od novo ( starih ) nastalih drzava zadrzala radnicko samoupravljanje." Nove " politicke strukture su htele da promenu ceo sistem i da se uvuku zapadnoj evropi u "demokratiju". U cijem je to interesu??

    U cijem interesu mi ovde, zelimo nesto da promenimo?? Kada bih ja bio za kapitalisticki sistem, bih mirno sedeo i cekao sedeci korak zapada. Kapitalisticke zemlje, na celu sa EU nista drugo ne zele, nego da prosire svoje teritorije moci. Dali mi to stvarno zelimo ?
    Dali je moguce da danasnji covek, sa nase teritorije prihvata( hladnokrvno ) da bude moderan kapitalisticki rob??

    Ako je to zelja vecine, neka tako bude. Licno takvu soluciju nikada necu prihvatiti.
    Pri tome mi je sasvim jasno da "jedna Lasta necini leto". Kako jednom neko rece: " Ko sta radi, sebi radi", pa ce tako i ovoga puta biti tako.

    Valter
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Konkretni koraci koje treba preduzeti Empty Re: Konkretni koraci koje treba preduzeti

    Komentar by valter Thu Mar 24, 2011 7:02 pm

    walter (citat):
    Uostalom na svetu postoji jos nekoliko socijalistickih sistema pa svako ko zeli moze da se preseli na Kubu ili u Vijetnam . Umesto toga svima su puna usta hvale za socijalizam Norveskog ili Shvetskog tipa. Ja medjutim smatram da su sve inicijative da se obnovi Titova Jugoslavija kakva je nekad bila cista utopija . .

    Postoavni druze Walter, sada mi je jasno zasto imas tu uniformu na sebi.
    Kada su u pitanju druge socijalisticke zemlje ( da ih nenabrajam sada )bi trebalo da znas, da se ni jedna socijalisticka drzava na ovome svetu nije mogla usporedjivati sa onim socijalizmom koji je bio u SFRJ.
    Zato j nisam ni imao nesto protiv, kada su se zemlje oko nas borile, da se oslobode ruske cizme, jer su bile u pravu. SFRJ-a je medjutim bila specificna zemlja kao i sve u njoj, to je ono sto je nju cinilo drugacijom od svih drzava na ovoj zemaljskoj kugli.

    SFRJ-a je jedina zemlja u kojoj je radnick klasa ucestvovala u razvoju celokupne zemlje. Kolko se napredovalo u to vreme se zna. E to je bio trn u oku svim onima koji su hteli da se na ledjima radnicka klase obogate. Kako u nasoj zemlji, tako i van nje.

    Ako jednoga dana, inteligencija naseg ( izuzev onih, kojima je to vec odavno jasno ) coveka, dostigne odredjeni nivo i on bude shvatio sta mu je SFRJ-a pruzala, pa kada usporedi sa ovim sto mi danas imamo i onim sto mu nudi " moderna evropa" ce i shvatiti koja tragedija se kod nas odigrala.

    Ja sam vec jednom napomenuo, da je tragedija koja je pogodila SFRJ nakon tita jednaka sa onim sto sada japan prezivljava.

    Valter
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Konkretni koraci koje treba preduzeti Empty Re: Konkretni koraci koje treba preduzeti

    Komentar by valter Thu Mar 24, 2011 7:09 pm

    walter (citat): Vijetnam .Pa to ni njemu ne bi uspelo kad bi kojim slucajem mogao da ustane iz groba .

    On nemoze ustati iz groba, ali ima ljudi koji nisu skrenuli sa puta. Postoje ljudi, koji su spremni da nastave tamo gde je drug Tito stao. Pitanje je samo dali gradjani imaju " petlju" da podrze te ljude.

    Osim toga, druze Walter, naravno da nemoze da se postigne nesto, sto se od samoga pocetka negira. To sigurno jos niko nije postiga. Da bi se jedan clj postigao, mora da postiji, uverenje u njegov uspeh. Mora da postiji masa ljudi koja podrzava taj cilj.Samo tako i nikako drugacije se moze stici do onoga sto se zeli.

    Valter
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Konkretni koraci koje treba preduzeti Empty Re: Konkretni koraci koje treba preduzeti

    Komentar by valter Thu Mar 24, 2011 7:15 pm

    walter (citat): .Zbog toga je Ante Markovic sa svojim timom i pokusao da izvrsi reforme i da koliko toliko ocuva sve pozitivne tekovine SFRJ a koje su nam toliko prirasle za srce i koje ja jednostavno nazivam JUGOSLOVENSKI NACIN ZIVOTA. Zbog toga sam ubedjen da je promovisanje JUGOSLOVENSKOG NACINA ZIVOTA dobra polazna tacka na putu koji bi vodio ponovnom ujedinjenju juzno slovenskog prostora .

    Kada je Ante Mrakovic sa svojim timom poceo, je sudbina SFRJ od "druge" strane bila zapecacena.

    Pa hajde druze Walter, objasni ti nama, sta to promovisanje Jugoslovenskog nacina zivota, treba tako pozitivno da utice na ponovno ujedinjenje na juzno slovenskom prostoru?

    Valter scratch
    walter
    walter
    Mlađi vodnik
    Mlađi vodnik


    Male
    Broj komentara : 43
    Age : 56
    Registration date : 2011-03-07

    Konkretni koraci koje treba preduzeti Empty Re: Konkretni koraci koje treba preduzeti

    Komentar by walter Fri Mar 25, 2011 7:19 am

    Ljude je moguce okupiti oko neke ideje jedino ako ih ubedite da je ostvarenje te ideje u njihovom interesu . Ako uspemo da ubedimo ljude da ce stvaranjem nove Jugoslavije ziveti bolje nego sto danas zive i da ne postoji alternativa koja bi im pruzila vece sanse za bolji zivot mi smo na domaku svog cilja . Zbog toga je veoma bitno podsetiti ,one starije ,i objasniti ,onim mladjima, kako se to nekad zivelo u SFRJ .Naravno ne mozemo sad ubedjivati ljude da ce stvaranjem nove Jugoslavije odmah da se vrati takav zivot ali ih moramo ubediti da veruju u to da je ponovno ujedinjenje prvi korak ka tom JUGOSLOVENSKOM NACINU ZIVOTA .Zivota dostojnog coveka u kojem nece biti ono sto su danas vec ce biti ono sto su nekad bii.
    Racunati samo na kolektivnu inteligenciju i to da ce ljudi sami uvideti sta treba ciniti je gubljenje vremena .I sad postoji ogroman broj ljudi koji su svesni i sigurni u to da je Jugoslavija bila najbolje resenje(ima ih cak i medju Hrvatskim,,braniteljima")ali su oni u manjini. Mi moramo delovati na one nesigurne i one neodlucne kako bi stvorili kriticnu masu i izazvali eksploziju Jugoslovenstva iz koje ce se roditi nova drzava
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Konkretni koraci koje treba preduzeti Empty odgovor

    Komentar by valter Fri Mar 25, 2011 7:50 am

    Postoavni druze Walter, interesantan odgovr .

    http://vukajlija.com/posteri/upornost-78946.jpg?1300218892


    Valter
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Konkretni koraci koje treba preduzeti Empty odgovor

    Komentar by valter Fri Mar 25, 2011 7:51 am

    walter
    walter
    Mlađi vodnik
    Mlađi vodnik


    Male
    Broj komentara : 43
    Age : 56
    Registration date : 2011-03-07

    Konkretni koraci koje treba preduzeti Empty Re: Konkretni koraci koje treba preduzeti

    Komentar by walter Sun Mar 27, 2011 3:04 pm

    Kamen temeljac nove Jugoslavije mora da bude covek. Ali ne neko veliki ,neki vodja ili pliticar vec obicni mali covek .Ali kako ubediti obicnog malog coveka da njegova sudbina moze zavisiti od njega a ne od korumpiranih i lazljivih politicara. Da krenemo prvo od toga zasto su ti politicari takvi kakvi jesu.Pa zato sto im sistem to omogucava .A kako je to moguce da im sistem omogucava da rade na stetu naroda koji ih je izabrao.Zato sto se radi o demokratiji zapadnog tipa(visepartijskom sistemu) u kojoj politicari rade prvenstveno u interesu onih koji ih placaju.U visepartijskom sistemu partije nisu nista drugo do akcionarska drustva u kojima bogati i mocni ,srazmerno svojoj snazi ,imaju svoje akcije i to u svim partijama tako da su izbori obicna farsa za naivnie glasace.
    Demokratski pluralizam kakav je bio u bivsoj SFRJ bio je jedini oblik vladavine u kojoj su dogadjaji u jednom drustvu zavisili od svakog pojedinca.Demokratski pluralizam je omogucavao i obicnom malom coveku (normalno ukoliko je to zeleo) da utice na tokove i zbivanja u drustvu i da ih usmerava da idu u pravcu koji ce biti u interesu svih clanova tog drustva a ne samo ,,odabrane" manjine.Ovo nije bilo karakteristicno za ostale socijalisticke zemlje onog vremena pa je zbog toga kod njih uvodjenje visepartijskog sistema predstavljao korak napred dok je kod nas znacio cist gubitak(ili kako rece Djole Balasevic,,Kad ce jednom da se svrsi ova demokratija(zapadnog tipa)pada opet zivimo ko ljudi"
    Znaci ,treba ljudima jasno reci da moramo menjati sistem ako mislimo da zivimo ko ljudi.Treba objasniti svakom pojedincu da njegova sreca zavisi samo od njega ali da on tu svoju srecu ne moze da ostvari ako svoju sudbinu prepusti onima(glasa za njih)koji rade u korist njegove stete.
    Iluzorno je ocekivati da ce bogati i mocni uciniti nesto plemenito za siroke narodne mase jer je njihov moto:Dok se nekome ne smrkne meni ne moze da svane ili ti dok nekome ne otmem ili ga ne iskoristim ja ne mogu da se obogatim.
    LJUDI, VISEPARTIJSKI SISTEM NIJE NAPRAVLJEN DA RADI U INTERESU POJEDINCA VEC MANJINE KOJA GA KONTROLISE I NJIME MANIPULISE
    Ako zelimo drustvo u kome ce obicni mali covek biti alfa i omega moramo se odreci visepartijskog sistema zapadnog tipa .Moramo se odreci sistema u kojem su bogati i mocni temelj tog drustva i izgraditi drustvo koje ce pocivati na obicnom malom coveku
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Konkretni koraci koje treba preduzeti Empty Re: Konkretni koraci koje treba preduzeti

    Komentar by valter Sun Mar 27, 2011 4:43 pm

    walter (citat): Kamen temeljac nove Jugoslavije mora da bude covek. Ali ne neko veliki ,neki vodja ili pliticar vec obicni mali covek .Ali kako ubediti obicnog malog coveka da njegova sudbina moze zavisiti od njega a ne od korumpiranih i lazljivih politicara. Da krenemo prvo od toga zasto su ti politicari takvi kakvi jesu.Pa zato sto im sistem to omogucava .

    Postoavni druze,
    svaki sistem cuva sebe, na ovaj ili onaj nacin. Znaci, sistemu ( kapitalistickom ) je bitno da on opstane i time i kapitalisti. Socijalisticki sistem isto zeli da se odrzi i time omogucava ( vodecim ljudima ) da imaju odredjene privilegije ( besplaten autobuske karte, sluzbeni auto..... ) ili ima razne "otocice" u zavisnosti od vremena u kom zivimo.
    To znaci, sistemi sami po sebi cine "samozastitu". Dali je ta samozastita u interesu gradjana je jedno pitanje. Kako se to od drugih sistema prikazuje, je druga stvar. Zna se da se ono sto socijalisticki sistem smatra dobrim, kapitalisticki smatra losim. Svaki gradjanin ( ljudsko bice ) na osnovu nivoa inteligencije ( licne ) odredjuje naosob ispravnost sistema. Nazalost je takva ocena uglavnom ( kao i kod izbora partnera ) uglavnom jednostrana- spoljasnost je odlucujuca. Sta se krije iza "zavese-fasade" malo ko u tom trenutku razmislja. Kasnije uglavnom nastupa otreznjenje.

    Juce sam gledao ( jedan deo ) BN tv u kojoj je jedna zena izjavila da zivi sa porodicom, vec 15 godina od onoga sto proda na ulici. Divne li demokratije ( vec petnaest gorina ). Koja demokratija.
    Znam ja da nisu obicni gradjani krivi za ovo sto nas je zadesilo, ali oni bi trebali da se suprotstave nastavku ovoga sto nas je zadesilo, ali oni cute. Tako "demokratija" i dalje siri svoje pipke.

    Danas je na tv ch jedan strucnjak izjavio da svako mora da ukljuci svoj sopstveni mozak, ako zelimo da izbegnemo propast. Znaci, od svakog od nas i naseg ponasanja zavisi sta ce se u buduce desiti sa ovim planetom.
    Konstantno uvecavanje porizvodnje, a pri tome stalno otpustanje radnika( usteda ) ce neminovno dovesti do kolapsa i kapitalistickog sistem, sto ukazuje na niski nivo inteligencije kapiatlista.

    Kada bi u mesto toga imali vise uposlenih ( manje stresa ) znaci vise novca u opticaju, bi ljudi ( radnici) vise trosili i time pokretali ponovnu proizvodnju robe.

    Ono sto smo imali u SFRJ-i je jasan dokaz da se moze ziveti u socijalno uravnotezenom drustvu. Potrebno je povecati licnu odgovornost svakog pojedinca u drustvu a posebno politicare i rukovodece ljude u privredi.

    To znaci, ako radnik koji neostvaruje svoje norme treba da bude otpusten, zasto politicara koji nije ostvario normu treba trpeti? U krajnoj liniji gubi celo drustvo, i sistem.

    Valter
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Konkretni koraci koje treba preduzeti Empty Re: Konkretni koraci koje treba preduzeti

    Komentar by valter Sun Mar 27, 2011 4:59 pm

    walter (citat):U visepartijskom sistemu partije nisu nista drugo do akcionarska drustva u kojima bogati i mocni ,srazmerno svojoj snazi ,imaju svoje akcije i to u svim partijama tako da su izbori obicna farsa za naivnie glasace.
    Demokratski pluralizam kakav je bio u bivsoj SFRJ bio je jedini oblik vladavine u kojoj su dogadjaji u jednom drustvu zavisili od svakog pojedinca.Demokratski pluralizam je omogucavao i obicnom malom coveku (normalno ukoliko je to zeleo) da utice na tokove i zbivanja u drustvu i da ih usmerava da idu u pravcu koji ce biti u interesu svih clanova tog drustva a ne samo ,,odabrane" manjine.Ovo nije bilo karakteristicno za ostale socijalisticke zemlje onog vremena pa je zbog toga kod njih uvodjenje visepartijskog sistema predstavljao korak napred dok je kod nas znacio cist gubitak(ili kako rece Djole Balasevic,,Kad ce jednom da se svrsi ova demokratija(zapadnog tipa)pada opet zivimo ko ljudi"
    Znaci ,treba ljudima jasno reci da moramo menjati sistem ako mislimo da zivimo ko ljudi.Treba objasniti svakom pojedincu da njegova sreca zavisi samo od njega ali da on tu svoju srecu ne moze da ostvari ako svoju sudbinu prepusti onima(glasa za njih)koji rade u korist njegove stete.
    Iluzorno je ocekivati da ce bogati i mocni uciniti nesto plemenito za siroke narodne mase jer je njihov moto:Dok se nekome ne smrkne meni ne moze da svane ili ti dok nekome ne otmem ili ga ne iskoristim ja ne mogu da se obogatim.
    LJUDI, VISEPARTIJSKI SISTEM NIJE NAPRAVLJEN DA RADI U INTERESU POJEDINCA VEC MANJINE KOJA GA KONTROLISE I NJIME MANIPULISE
    Ako zelimo drustvo u kome ce obicni mali covek biti alfa i omega moramo se odreci visepartijskog sistema zapadnog tipa .Moramo se odreci sistema u kojem su bogati i mocni temelj tog drustva i izgraditi drustvo koje ce pocivati na obicnom malom coveku


    Postoavni druze Walter,
    tvoj nacnin posmatranja problematike me pocinje interesovati. Jedna lasta necni leto, ali dve su vec dokaz da leto nije daleko.

    Valter
    walter
    walter
    Mlađi vodnik
    Mlađi vodnik


    Male
    Broj komentara : 43
    Age : 56
    Registration date : 2011-03-07

    Konkretni koraci koje treba preduzeti Empty Re: Konkretni koraci koje treba preduzeti

    Komentar by walter Mon Mar 28, 2011 4:45 pm

    Da li ste skoro bili na selu. Ako jeste ,da li ste videli seljake kako sede ispred ,,zadruge" (ili kafane),piju pivo ,smeju se i sale. Pitam se kako je to njima , u ovakvoj i ovolikoj krizi , uopste do smeha. Kako to da na njih kriza ne deluje kao na sav ,, normalan " svet. Kako to da su zadrzali osmeh uprkos tranziciji ,uprkos privatizaciji i uprkos Evropskoj uniji.Znam ,reci ce te pa oni neprestano kukaju i zale se a i mnogi od njih propadaju jer ne mogu da vracaju kredite. Jeste ali to nisu seljaci vec poljoprivredni proizvodjaci sto je ogromna razlika. Poljoprivrednik je privredni pojam dok je seljak socijalna kategorija. Nasi seljaci nisu kao ostali evropski seljaci.Oni su recidiv SFRJ koji jos uvek zivi onako ili bar priblizno onako kako je ziveo u bivsoj Jugoslaviji.Svaka seoska porodica ima vlastitu kucu koja se ni po cemu ne razlikuje od onih u gradovima.Pored toga svako domacinstvo poseduje dva tri hektara zemlje .Iz Titinog vremena su im ostali traktori ,doduse vec u godinama ali dovoljno dobri za obim posla koji obavljaju.Svako domacinstvo ima vlastitu sumu u kojoj sprema ogrev za zimu. STAN,HRANA I GREJANJE.Fali jos nafta i elektricna energija ali kad na pijacu iznesu one viskove koji im i onako ne trebaju pokrivene su sve osnovne zivotne potrebe savremenog coveka.I koliko je vremena to seosko domacinstvo upotrebilo da zadovolji te osnovne potrebe.Kad se sve skupi ne vise od tridesetak radnih dana.Dobro to vazi za one vrednije ali uzmimo da su potrebna dva meseca ,znaci ostaju deset meseci koji se mogu pametno upotrebiti.Posto za normalan zivot treba i nesto para tri ili cetiri meseca mogu da se zrtvuju pa da se ode u pecalbu .Moze i negde u zemlji ali bolje u inostranstvu.I to mogu da biraju poslove jer ako bas i ne zarade dovoljno ne moraju da trpe poslodavce jer znaju da im deca nece biti na ulici ,po cici zimi, gladna i gola. Na kraju im ostaje onih sest meseci koje mogu posvetiti ZIVOTU. I zbog toga su oni nasmejani uprkos svemu.Zbog toga sto su oni ,ako izuzmemo urodjenike po dzunglama,jedini(skoro) potpuno slobodni i nezavisni u ovom kapitalistickom svetu. Zato drugovi ,ako zelimo da promovisemo ideju Jugoslovenstva moramo se zalagati za takvo drustveno uredjenje koje ce vratiti osmeh na lice svih nasih gradjana.Naucimo nesto od seljaka.Za srecu je potrebna SIGURNOST za svakog obicnog malog coveka.Bogati i mocni pak igraju na kartu nesigurnosti i straha da bi lakse manipulisali i eksploatisali tog obicnog malog coveka.Da li sad shvatate zasto se svaki seljak oseca (a cesto i ponasa)kao car u tom svom carstvu od pad hektara.

    Sponsored content


    Konkretni koraci koje treba preduzeti Empty Re: Konkretni koraci koje treba preduzeti

    Komentar by Sponsored content


      Danas je Wed May 15, 2024 2:39 pm