Seks afere rasturile Jugoslaviju!
[You must be registered and logged in to see this image.]
Dr Venceslav Glišić
Piše:Jasna Jojić
Da je Rodoljub Čolaković, revolucionar i književnik, španski borac, učesnik Narodno oslobodilačkog rata (NOR), društveno-politički radnik i narodni heroj Titove Jugoslavije, pre 1983. kad je umro, ostvario svoju nameru i napisao knjigu “Kako je vlast kvarila komuniste”, u udžbenicima bi savremena istorija na ovim prostorima bila sasvim drugačije obrađena. A verovatno bi i društvo u Srbiji, koje se stalno povodilo za moralizovanjem pojedinih nemoralnih funkcionera, bilo bolje. To se najočiglednije može videti iz ispovesti našeg cenjenog istoričara, dr Venceslava Glišića, koji je tokom pola veka rada razgovarao sa mnogim važnim i značajnim “drugovima”.
Dr Glišić je u intervjuu za Reviju 92 objasnio kako se taj uzak krug ratnih i ideoloških saboraca, mrzeo između sebe, kako su jedni drugima podmetali izdajstva, otimali žene i funkcije, a, pošto je sredinom sedamdesetih euforija prošla, počeli da otkrivaju sav prljav veš, prebacijući loptu krivice jedan na drugoga.
Kao savesni i aktivan istoričar prikupljali ste od rane mladosti mnoga dokumenta iz raznih arhiva, i, u razgovoru sa čelnim ljudima Titove Komunističke partije Jugoslavije (KPJ), pokušali da razotkrijete mnoge, dobro čuvane tajne. Kako ste uopšte došli na tu ideju i ko je prvi “drug” koji je pristao da odaje tajne torture nad četnicima, proterivanja ljudi na Goli otok, skidanja glava, otimanje funkcija i kasnije, molbi za rehabilitaciju.
- Prvi bliži kontakt, napravio sam sa Slobodanom Penezićem Krcunom, čuvenim narodnim herojem iz Užica, koji je u KPJ ušao 1939. Od kraja 1940. bio je član Pokrajinskog komiteta omladinske organizacije (SKOJ), a potom i šef Organa zaštite naroda (OZN) za Srbiju, dakle, službe državne bezbednosti koja je prethodila UDB-i. Jedan od najvećih uspeha Službe koju je vodio, bilo je hvatanje vođe četnika Draže Mihailovića.
- Kad sam ja upoznao Krcuna, 1953. bio sam siromašan i bolešljiv student istorije. Pokušao sam da zatražim pomoć od njega, po takozvanoj zavičajnoj vezi. Ali u to vreme Krcun je bio ministar unutrašnjih poslova i potpredsednik srpske vlade i bilo je nezamislovo doći do njegovog kabineta. Saznao sam da živi u vili Milana Stojadinovića, predratnog premijera, na ulazu u Topčider, i rešio da probam i posetim ga kod kuće. Nije imao nikakvo obezbeđenjenje tako da sam slobodno zazvonio i primljen sam. Kasnije sam napokon stigao i do njegov kabineta i on mi je pomogao da kao dete poginulog ratnika, od Saveza boraca Srbije, dobijem stipendiju da završim fakultet. Ispostavilo se da sam poznavajući ga, kasnije sebi stvorio šansu i da se bavim do danas, najnerazjašnjenijim delovima srpske istorije. Nerazjašnjenim, ne zato što o tim periodima nisu sačuvana dokumenta i nema izjava svedoka, već zato što su se ona krila po arhivima raznih službi i institucija, da u javnost ne bi doprla gomila prljavih detalja i skandala komunista koji su želeli da se predstave kao moralni čistunci.
Šta ste saznavali tokom kasnijih susreta sa Krcunom?
- Mnogo toga. Posebno jer sam kasnije bio zadužen da pišem njegovu biografiju za poznatu Enciklopediju Jugoslavije, čiji je glavni urednik bio književnik Miroslav Krleža. Sećam se kako sam, bez obzira šta su u ono vreme drugi mislili o njemu, ja osećao veliku zahvalnost, pa sam u njegovoj biografiji napisao i da se Krcun 1941. godine istakao u obračunu s narodnim neprijateljima. Razlog za taj stav našao sam u njegovoj hrabrosti, pre svega tokom Drugog svetskog rata. Užičani su mi pričali kako se on, neposredno pred bombardovanje, u jednom triciklu vozio ulicama i vikao “narode beži”, a onda je, pošto su samrtni trenuci prošli, imao običaj da kod jednog druga, koji je bio kalfa, legne na tezgu u radnji, i kao neko dete željno slatkiša, a ne kao žustar i hrabar borac, kaže: “dajte mi neku bonbonu«. Međutim, ta rečenica, da se “istakao u obračunu sa kontrarevolucionarnim elementima”, Krcunu se nije dopala i tražio je od mene da je izbacim. Nije mu se dopadalo da sa takvim “repom” uđe u istorijske udžbenike i enciklopedije.
Zašto mu je taj vaš stav smetao, kad se Krcun zaista istakao u obračunu sa kontrarevolucionarnim elementima? Stideo se svoje prošlosti?
- Mislim da je Krcun, posle Drugog svetskog rata, kad je ušao u politiku i dogurao do mesta ministra i predsednika vlade Srbije, shvatio koliko je ranije bio izmanipulisan. On je vodio odeljenje za borbu protiv Pete kolone u Užičkom kraju, dakle borio se neprimetno i tajno da bi našao prikrivene neprijatelje Partije. Tokom, i posle Rata, hapsio je i saslušavao sve te izdajnike revolucije ili one koje su drugi iz osvete proglašavali za takve. Među njima je bio i Živojin Žika Pavlović, tehnički sekretar Centralnog komiteta (CK) KPJ, i pre nego što je Tito došao na čelo Partije. Kad ga je Tito smenio s funkcije 1937. Žika Pavlović, koji je do tada živeo u Parizu, vratio se u Beograd i zaposlio se u PRES birou vlade Kraljevine Jugoslavije. Tada je napisao knjigu “Bilans sovjetskog termidora”, u kojoj je osudio Staljinov komunistički teror i logore koje je gradio i u njima, zarad komunizma, pobio milione Rusa pre Drugog Svetskog rata. Mislim da se kasnije Krcun strašno pokajao jer je novembra 1941. u vreme kad je oslobođena prva teritorija na prostoru Jugoslavije, i stvorena takozvana čuvena Užička republika, učestvovao u hapšenju Žike Pavlovića.
Da li je Krcun osećao grižu savesti samo zbog streljanja Živojina Pavlovića ili mu se nije dopadala sva ta postrevolucionarna “borba”? Pričali ste s njim i o partizanskim naporima da istrebe četništvo? Šuškalo se da je pred smrt, u kafanama, kad se napije, govorio: “ruke su mi krvave?”
- Nisam imao prilike da s Krcunom sedim u kafanama. Razgovori koji smo vodili, uvek su se odvijali u njegovim kabinetima. Ali, sudeći prema njegovim rečima bio sam siguran da je Krcun shvatio kako je bio iskorišćen i zloupotrebljen, i da se duboko kajao. Ipak, mislim da je on uradio mnogo za ovu zemlju, posebno za užički kraj gde je izgradio infrastrukturu, inicirao profitabilnu fabriku Valjaonicu bakra... Sećam se kako se peo na poslednji sprat zgrade Komiteta Partije u Užicu, i komentarisao: “Gledam kako raste Trg partizana, kako se grad širi”.
Da li ste sa Krcunom razgovarali i o hapšenju generala Draže Mihailovića?
- Sa Krcunom nisam pričao o tome. Ali je on inicirao da “Politika” 1961. godine, na osnovu njegove priče, objavi “Kako je uhvaćen Draža Mihajlović”. Kasnije, posle Krcunove pogibije, Aleksandar Leka Ranković, (njegov saborac, veliki komunista, koji je vodio UDB-u Jugoslavije, odbačen od Partije i izolovan iz Titovog okruženja, sredinom šezdesetih), tokom jednog od mnogih razgovora, rekao mi je: “Način na koji je uhapšen Draža Mihailović bila je moja ideja, ne Krcunova. Ja sam predložio da nam Nikola Kalabić poznati četnički vojvoda, kada smo ga namamili u Beograd, oda gde se Draža krio po završetku Rata”.
Da li vam je Ranković ispričao i na koji je to način Krcun “slomio” Nikolu Kalabića? Mučili su ga?
- Ne, tada ga nisu mučili. Slomili su ga tako što su Krcun i Ranković sa Kalabićem, zajedno pojeli tri pileta i napili se vina. Kalabić je potom pristao da se Draži napravi klopka, a da njemu poštede život. Ranković mi je ispričao da su ga s nešto izmenjenim identitetom, kako se to sada kaže, poslali u Vojvodinu, ali se on tamo ponašao bahato, čudno, ofirao se. Bio je kabadahija, mogao je sve da ispriča.
- Ranković, koji je Kalabiću dao reč da će ga poštedeti strašnog komunističkog suda, prebacio ga je potom na drugi teren, ali ni tamo Kalabić nije prestajao da priča. Tad su morali da ga uklone.
Da li vam je neko pričao kako su likvidirali Kalabića? Novinar Milomir Marić je intervjuisao svih pet svedoka tog ubistva i ukrstio njihove priče. Svi su oni tvrdili isto - da su Kalabića doveli u jednu garsonjeru Uprave državne bezbednosti (UDB-e) u Kosovskoj ulici u Beogradu. Rekli su mu da će ga tu suočiti s Dražom Mihailovićem, ali su ga tu udavili.
- Nažalost, priču o ubistvu “zaštićenog” Kalabića, ja nisam uspeo da izvučem ni od Krcuna, ni od Rankovića. Baš kao što mi nije uspelo ni da kopiram dokumenta koja su o tome ostala u arhivu UDB-e. Najveći deo tog materjala već je bio pokraden. To sam shvatio jer sam u vreme dok sam pisao knjigu o četničkom pokretu u Beogradu, imao uvid u telegrame, kojima su agenti UDB-e svakog dana izveštavali Rankovića kako teče lociranje i postavljanje zamke za hapšenje Draže. Udbaši su se stacionirali u manastiru Dobrun, danas deo Republike Srpske. Tu su prikriveni tražili Dražu i odatle izveštavali Rankovića. Kasnije su ti telegrami prebačeni u arhivu UDB-e u Beogradu i kad sam ja hteo ponovo da ih iščitam pre desetak godina, njih više nije bilo. Neko je dokumenta verovatno izneo. Međutim, video sam da ih je iščitavao i bivši načelnik Službe državne bezbednosti (SDB) Dušan Stupar, koji je nedavno napisao knjigu o četničkom pokretu, za koju sam bio recenzent.
Ranković vam je još nešto poverio o hapšenju Draže Mihajlovića?
- Ranković mi je rekao i: “Mi smo mogli Dražu da likvidiramo, ali zbog Zapada, hteli smo ga živog, da mu javno sudimo. Jedno smo ga vreme čak i štitili da ga ne ubiju naša policija i vojne jedinice Korpusa narodne odbrane Jugoslavije (KNOJ), koje su čistile teren od svih neprijatelja. Pošto UDB-a u tom pogledu nije mogla da sarađuje sa KNOJ-em i policijom, trebao nam je Kalabić”.
Koji je vaš poslednji istorijski zapis o Krcunu? Niste poželeli da o njemu napišete knjigu?
- To je tek prava istorijska ilustracija. Poslednji zapis je njegova sahrana koju sam snimio foto aparatom. Na godišnjicu Krcunove smrti objavio sam nekrolog za “Komunist”, a nešto ranije pozvali su me u CK Saveza komunista Srbije (SKS), i tražili da o Krcunu napišem knjigu. Prikupio sam mnogo materijala. Po njihovoj sam želji, prvi deo knjige napisao kao Krcunovu biografiju, drugi je bio skup svih njegovih govora i treći deo su bili tekstovi koji su objavljivani o njemu. Komisija za istoriju CK, kojom je predsedavao general Vasa Smajević, odlučila je da knjiga ne može biti objavljena iako su meni, kad sam im pripretio tužbom, uredno platili honorar.
- Ostavio sam jedan primerak rukopisa te knjige i uoči desetogodišnjice pogibije Krcuna, sredinom sedamdesetih, predložio sam Savezu boraca Srbije i tadašnjem liberalnom republičkom rukovodstvu da se ona objavi. Organizovan je sastanak na kojem su bili funkcioneri Srbije i tri književnika, Oskar Davičo, Slavko Vukosavljević i Đoko Stojčić. Na sastanku je bio i Aleksandar Bakočević, tada potpredsednik Izvršnog veća Srbije, koji je predložio da knjigu treba objaviti, a da predgovor napiše lično Josip Broz Tito. Rekao sam mu da to ne bi bilo poželjno jer Tito nije poštovao Krcuna. Nije mu došao ni na sahranu. Taj je dan Tito proveo u društvu sa holivudskom zvezdom Kirkom Daglasom, na Brionima.
Nastavak u sledecem postu
[You must be registered and logged in to see this image.]
Dr Venceslav Glišić
Piše:Jasna Jojić
Da je Rodoljub Čolaković, revolucionar i književnik, španski borac, učesnik Narodno oslobodilačkog rata (NOR), društveno-politički radnik i narodni heroj Titove Jugoslavije, pre 1983. kad je umro, ostvario svoju nameru i napisao knjigu “Kako je vlast kvarila komuniste”, u udžbenicima bi savremena istorija na ovim prostorima bila sasvim drugačije obrađena. A verovatno bi i društvo u Srbiji, koje se stalno povodilo za moralizovanjem pojedinih nemoralnih funkcionera, bilo bolje. To se najočiglednije može videti iz ispovesti našeg cenjenog istoričara, dr Venceslava Glišića, koji je tokom pola veka rada razgovarao sa mnogim važnim i značajnim “drugovima”.
Dr Glišić je u intervjuu za Reviju 92 objasnio kako se taj uzak krug ratnih i ideoloških saboraca, mrzeo između sebe, kako su jedni drugima podmetali izdajstva, otimali žene i funkcije, a, pošto je sredinom sedamdesetih euforija prošla, počeli da otkrivaju sav prljav veš, prebacijući loptu krivice jedan na drugoga.
Kao savesni i aktivan istoričar prikupljali ste od rane mladosti mnoga dokumenta iz raznih arhiva, i, u razgovoru sa čelnim ljudima Titove Komunističke partije Jugoslavije (KPJ), pokušali da razotkrijete mnoge, dobro čuvane tajne. Kako ste uopšte došli na tu ideju i ko je prvi “drug” koji je pristao da odaje tajne torture nad četnicima, proterivanja ljudi na Goli otok, skidanja glava, otimanje funkcija i kasnije, molbi za rehabilitaciju.
- Prvi bliži kontakt, napravio sam sa Slobodanom Penezićem Krcunom, čuvenim narodnim herojem iz Užica, koji je u KPJ ušao 1939. Od kraja 1940. bio je član Pokrajinskog komiteta omladinske organizacije (SKOJ), a potom i šef Organa zaštite naroda (OZN) za Srbiju, dakle, službe državne bezbednosti koja je prethodila UDB-i. Jedan od najvećih uspeha Službe koju je vodio, bilo je hvatanje vođe četnika Draže Mihailovića.
- Kad sam ja upoznao Krcuna, 1953. bio sam siromašan i bolešljiv student istorije. Pokušao sam da zatražim pomoć od njega, po takozvanoj zavičajnoj vezi. Ali u to vreme Krcun je bio ministar unutrašnjih poslova i potpredsednik srpske vlade i bilo je nezamislovo doći do njegovog kabineta. Saznao sam da živi u vili Milana Stojadinovića, predratnog premijera, na ulazu u Topčider, i rešio da probam i posetim ga kod kuće. Nije imao nikakvo obezbeđenjenje tako da sam slobodno zazvonio i primljen sam. Kasnije sam napokon stigao i do njegov kabineta i on mi je pomogao da kao dete poginulog ratnika, od Saveza boraca Srbije, dobijem stipendiju da završim fakultet. Ispostavilo se da sam poznavajući ga, kasnije sebi stvorio šansu i da se bavim do danas, najnerazjašnjenijim delovima srpske istorije. Nerazjašnjenim, ne zato što o tim periodima nisu sačuvana dokumenta i nema izjava svedoka, već zato što su se ona krila po arhivima raznih službi i institucija, da u javnost ne bi doprla gomila prljavih detalja i skandala komunista koji su želeli da se predstave kao moralni čistunci.
Šta ste saznavali tokom kasnijih susreta sa Krcunom?
- Mnogo toga. Posebno jer sam kasnije bio zadužen da pišem njegovu biografiju za poznatu Enciklopediju Jugoslavije, čiji je glavni urednik bio književnik Miroslav Krleža. Sećam se kako sam, bez obzira šta su u ono vreme drugi mislili o njemu, ja osećao veliku zahvalnost, pa sam u njegovoj biografiji napisao i da se Krcun 1941. godine istakao u obračunu s narodnim neprijateljima. Razlog za taj stav našao sam u njegovoj hrabrosti, pre svega tokom Drugog svetskog rata. Užičani su mi pričali kako se on, neposredno pred bombardovanje, u jednom triciklu vozio ulicama i vikao “narode beži”, a onda je, pošto su samrtni trenuci prošli, imao običaj da kod jednog druga, koji je bio kalfa, legne na tezgu u radnji, i kao neko dete željno slatkiša, a ne kao žustar i hrabar borac, kaže: “dajte mi neku bonbonu«. Međutim, ta rečenica, da se “istakao u obračunu sa kontrarevolucionarnim elementima”, Krcunu se nije dopala i tražio je od mene da je izbacim. Nije mu se dopadalo da sa takvim “repom” uđe u istorijske udžbenike i enciklopedije.
Zašto mu je taj vaš stav smetao, kad se Krcun zaista istakao u obračunu sa kontrarevolucionarnim elementima? Stideo se svoje prošlosti?
- Mislim da je Krcun, posle Drugog svetskog rata, kad je ušao u politiku i dogurao do mesta ministra i predsednika vlade Srbije, shvatio koliko je ranije bio izmanipulisan. On je vodio odeljenje za borbu protiv Pete kolone u Užičkom kraju, dakle borio se neprimetno i tajno da bi našao prikrivene neprijatelje Partije. Tokom, i posle Rata, hapsio je i saslušavao sve te izdajnike revolucije ili one koje su drugi iz osvete proglašavali za takve. Među njima je bio i Živojin Žika Pavlović, tehnički sekretar Centralnog komiteta (CK) KPJ, i pre nego što je Tito došao na čelo Partije. Kad ga je Tito smenio s funkcije 1937. Žika Pavlović, koji je do tada živeo u Parizu, vratio se u Beograd i zaposlio se u PRES birou vlade Kraljevine Jugoslavije. Tada je napisao knjigu “Bilans sovjetskog termidora”, u kojoj je osudio Staljinov komunistički teror i logore koje je gradio i u njima, zarad komunizma, pobio milione Rusa pre Drugog Svetskog rata. Mislim da se kasnije Krcun strašno pokajao jer je novembra 1941. u vreme kad je oslobođena prva teritorija na prostoru Jugoslavije, i stvorena takozvana čuvena Užička republika, učestvovao u hapšenju Žike Pavlovića.
Da li je Krcun osećao grižu savesti samo zbog streljanja Živojina Pavlovića ili mu se nije dopadala sva ta postrevolucionarna “borba”? Pričali ste s njim i o partizanskim naporima da istrebe četništvo? Šuškalo se da je pred smrt, u kafanama, kad se napije, govorio: “ruke su mi krvave?”
- Nisam imao prilike da s Krcunom sedim u kafanama. Razgovori koji smo vodili, uvek su se odvijali u njegovim kabinetima. Ali, sudeći prema njegovim rečima bio sam siguran da je Krcun shvatio kako je bio iskorišćen i zloupotrebljen, i da se duboko kajao. Ipak, mislim da je on uradio mnogo za ovu zemlju, posebno za užički kraj gde je izgradio infrastrukturu, inicirao profitabilnu fabriku Valjaonicu bakra... Sećam se kako se peo na poslednji sprat zgrade Komiteta Partije u Užicu, i komentarisao: “Gledam kako raste Trg partizana, kako se grad širi”.
Da li ste sa Krcunom razgovarali i o hapšenju generala Draže Mihailovića?
- Sa Krcunom nisam pričao o tome. Ali je on inicirao da “Politika” 1961. godine, na osnovu njegove priče, objavi “Kako je uhvaćen Draža Mihajlović”. Kasnije, posle Krcunove pogibije, Aleksandar Leka Ranković, (njegov saborac, veliki komunista, koji je vodio UDB-u Jugoslavije, odbačen od Partije i izolovan iz Titovog okruženja, sredinom šezdesetih), tokom jednog od mnogih razgovora, rekao mi je: “Način na koji je uhapšen Draža Mihailović bila je moja ideja, ne Krcunova. Ja sam predložio da nam Nikola Kalabić poznati četnički vojvoda, kada smo ga namamili u Beograd, oda gde se Draža krio po završetku Rata”.
Da li vam je Ranković ispričao i na koji je to način Krcun “slomio” Nikolu Kalabića? Mučili su ga?
- Ne, tada ga nisu mučili. Slomili su ga tako što su Krcun i Ranković sa Kalabićem, zajedno pojeli tri pileta i napili se vina. Kalabić je potom pristao da se Draži napravi klopka, a da njemu poštede život. Ranković mi je ispričao da su ga s nešto izmenjenim identitetom, kako se to sada kaže, poslali u Vojvodinu, ali se on tamo ponašao bahato, čudno, ofirao se. Bio je kabadahija, mogao je sve da ispriča.
- Ranković, koji je Kalabiću dao reč da će ga poštedeti strašnog komunističkog suda, prebacio ga je potom na drugi teren, ali ni tamo Kalabić nije prestajao da priča. Tad su morali da ga uklone.
Da li vam je neko pričao kako su likvidirali Kalabića? Novinar Milomir Marić je intervjuisao svih pet svedoka tog ubistva i ukrstio njihove priče. Svi su oni tvrdili isto - da su Kalabića doveli u jednu garsonjeru Uprave državne bezbednosti (UDB-e) u Kosovskoj ulici u Beogradu. Rekli su mu da će ga tu suočiti s Dražom Mihailovićem, ali su ga tu udavili.
- Nažalost, priču o ubistvu “zaštićenog” Kalabića, ja nisam uspeo da izvučem ni od Krcuna, ni od Rankovića. Baš kao što mi nije uspelo ni da kopiram dokumenta koja su o tome ostala u arhivu UDB-e. Najveći deo tog materjala već je bio pokraden. To sam shvatio jer sam u vreme dok sam pisao knjigu o četničkom pokretu u Beogradu, imao uvid u telegrame, kojima su agenti UDB-e svakog dana izveštavali Rankovića kako teče lociranje i postavljanje zamke za hapšenje Draže. Udbaši su se stacionirali u manastiru Dobrun, danas deo Republike Srpske. Tu su prikriveni tražili Dražu i odatle izveštavali Rankovića. Kasnije su ti telegrami prebačeni u arhivu UDB-e u Beogradu i kad sam ja hteo ponovo da ih iščitam pre desetak godina, njih više nije bilo. Neko je dokumenta verovatno izneo. Međutim, video sam da ih je iščitavao i bivši načelnik Službe državne bezbednosti (SDB) Dušan Stupar, koji je nedavno napisao knjigu o četničkom pokretu, za koju sam bio recenzent.
Ranković vam je još nešto poverio o hapšenju Draže Mihajlovića?
- Ranković mi je rekao i: “Mi smo mogli Dražu da likvidiramo, ali zbog Zapada, hteli smo ga živog, da mu javno sudimo. Jedno smo ga vreme čak i štitili da ga ne ubiju naša policija i vojne jedinice Korpusa narodne odbrane Jugoslavije (KNOJ), koje su čistile teren od svih neprijatelja. Pošto UDB-a u tom pogledu nije mogla da sarađuje sa KNOJ-em i policijom, trebao nam je Kalabić”.
Koji je vaš poslednji istorijski zapis o Krcunu? Niste poželeli da o njemu napišete knjigu?
- To je tek prava istorijska ilustracija. Poslednji zapis je njegova sahrana koju sam snimio foto aparatom. Na godišnjicu Krcunove smrti objavio sam nekrolog za “Komunist”, a nešto ranije pozvali su me u CK Saveza komunista Srbije (SKS), i tražili da o Krcunu napišem knjigu. Prikupio sam mnogo materijala. Po njihovoj sam želji, prvi deo knjige napisao kao Krcunovu biografiju, drugi je bio skup svih njegovih govora i treći deo su bili tekstovi koji su objavljivani o njemu. Komisija za istoriju CK, kojom je predsedavao general Vasa Smajević, odlučila je da knjiga ne može biti objavljena iako su meni, kad sam im pripretio tužbom, uredno platili honorar.
- Ostavio sam jedan primerak rukopisa te knjige i uoči desetogodišnjice pogibije Krcuna, sredinom sedamdesetih, predložio sam Savezu boraca Srbije i tadašnjem liberalnom republičkom rukovodstvu da se ona objavi. Organizovan je sastanak na kojem su bili funkcioneri Srbije i tri književnika, Oskar Davičo, Slavko Vukosavljević i Đoko Stojčić. Na sastanku je bio i Aleksandar Bakočević, tada potpredsednik Izvršnog veća Srbije, koji je predložio da knjigu treba objaviti, a da predgovor napiše lično Josip Broz Tito. Rekao sam mu da to ne bi bilo poželjno jer Tito nije poštovao Krcuna. Nije mu došao ni na sahranu. Taj je dan Tito proveo u društvu sa holivudskom zvezdom Kirkom Daglasom, na Brionima.
Nastavak u sledecem postu
Tue Jan 29, 2019 6:22 pm by valter
» Smrt? Je li to kraj ili prelaz iz faze u fazu?
Sat Aug 29, 2015 4:28 pm by Jugos
» Izgubljeni drugovi
Sat Feb 14, 2015 10:12 pm by SAMOUPRAVLJAC
» PRAZNICI
Mon Dec 29, 2014 6:16 pm by SAMOUPRAVLJAC
» BEZ DLAKE NA JEZIKU
Sat Dec 13, 2014 12:28 pm by Jugos
» Zdravo! Ja sam Dejan!
Sat Dec 13, 2014 12:23 pm by Jugos
» Kakvo drustvo zelimo...nova Jugoslavija?
Sat Dec 13, 2014 11:46 am by valter
» LALA U PEKARI
Fri Dec 05, 2014 2:05 pm by valter
» Socijalisticki sistem i Radnicko samoupravljanje u SFRJ-i
Fri Dec 05, 2014 7:08 am by valter
» TEZINA LANACA
Mon Dec 01, 2014 7:44 am by valter
» LINUX MINT
Sun Nov 30, 2014 8:31 am by valter
» 29.Novembar-Dan Republike
Sat Nov 29, 2014 8:18 am by valter
» "SAMO ZAJEDNO SMO JACI!"
Thu Nov 27, 2014 5:52 pm by valter
» Draga moja domovino
Wed Nov 26, 2014 4:28 pm by valter
» Evropska Unija
Tue Nov 18, 2014 3:51 pm by valter
» PROJEK ROSETTA
Sat Nov 15, 2014 8:03 pm by valter
» Cestitke i pozdravi
Sat Nov 15, 2014 7:55 pm by valter
» " ZA VASU BOLJU BUDUCNOST"
Sat Nov 15, 2014 12:32 pm by SAMOUPRAVLJAC
» OBAVEŠTAVAM SVE!
Wed Nov 12, 2014 1:07 pm by valter
» Ubuntu
Wed Nov 12, 2014 10:35 am by valter
» Savez komunističke omladine Jugoslavije-SKOJ
Sat Nov 08, 2014 7:26 am by valter
» Jugoslovenska Narodna Armija -JNA-
Thu Nov 06, 2014 10:05 pm by valter
» JUCE DANAS SUTRA
Fri Oct 03, 2014 1:45 pm by valter
» Evo nesto interesantno
Wed Oct 01, 2014 8:11 pm by valter
» Demokratija ili Radnicko samoupravljanje
Mon Sep 22, 2014 4:57 pm by maro