JUGOSLOVENSKI POKRET

DOBRODOŠLI!

Ako niste registrovani posjetilac foruma, kliknite na "registracija" na dnu ovog prozora, a ukoliko ste registrovani član, kliknite na "login".

Join the forum, it's quick and easy

JUGOSLOVENSKI POKRET

DOBRODOŠLI!

Ako niste registrovani posjetilac foruma, kliknite na "registracija" na dnu ovog prozora, a ukoliko ste registrovani član, kliknite na "login".

JUGOSLOVENSKI POKRET

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
JUGOSLOVENSKI POKRET

Samo zajedno smo jači!

Danas, kada postajem pionir, dajem časnu pionirsku riječ: Da ću marljivo učiti i raditi i biti dobar drug. Da ću voljeti našu samoupravnu domovinu SOCIJALISTIČKU FEDERATIVNU REPUBLIKU JUGOSLAVIJU. Da ću razvijati bratstvo i jedinstvo naših naroda i ideje za koje se borio Tito. Da ću cijeniti sve ljude svijeta koji žele slobodu i mir.

Login

Zaboravljen password

Anketa

Da li bi ti učestvovao/la u pro-yu internet lobiju?

 
 
 

Rezultati

Latest topics

» DRUGARICE I DRUGOVI GDE STE?
Utisci iz vremena SFRJ-e EmptyTue Jan 29, 2019 6:22 pm by valter

» Smrt? Je li to kraj ili prelaz iz faze u fazu?
Utisci iz vremena SFRJ-e EmptySat Aug 29, 2015 4:28 pm by Jugos

» Izgubljeni drugovi
Utisci iz vremena SFRJ-e EmptySat Feb 14, 2015 10:12 pm by SAMOUPRAVLJAC

» PRAZNICI
Utisci iz vremena SFRJ-e EmptyMon Dec 29, 2014 6:16 pm by SAMOUPRAVLJAC

» BEZ DLAKE NA JEZIKU
Utisci iz vremena SFRJ-e EmptySat Dec 13, 2014 12:28 pm by Jugos

» Zdravo! Ja sam Dejan!
Utisci iz vremena SFRJ-e EmptySat Dec 13, 2014 12:23 pm by Jugos

» Kakvo drustvo zelimo...nova Jugoslavija?
Utisci iz vremena SFRJ-e EmptySat Dec 13, 2014 11:46 am by valter

» LALA U PEKARI
Utisci iz vremena SFRJ-e EmptyFri Dec 05, 2014 2:05 pm by valter

» Socijalisticki sistem i Radnicko samoupravljanje u SFRJ-i
Utisci iz vremena SFRJ-e EmptyFri Dec 05, 2014 7:08 am by valter

» TEZINA LANACA
Utisci iz vremena SFRJ-e EmptyMon Dec 01, 2014 7:44 am by valter

» LINUX MINT
Utisci iz vremena SFRJ-e EmptySun Nov 30, 2014 8:31 am by valter

» 29.Novembar-Dan Republike
Utisci iz vremena SFRJ-e EmptySat Nov 29, 2014 8:18 am by valter

» "SAMO ZAJEDNO SMO JACI!"
Utisci iz vremena SFRJ-e EmptyThu Nov 27, 2014 5:52 pm by valter

» Draga moja domovino
Utisci iz vremena SFRJ-e EmptyWed Nov 26, 2014 4:28 pm by valter

» Evropska Unija
Utisci iz vremena SFRJ-e EmptyTue Nov 18, 2014 3:51 pm by valter

» PROJEK ROSETTA
Utisci iz vremena SFRJ-e EmptySat Nov 15, 2014 8:03 pm by valter

» Cestitke i pozdravi
Utisci iz vremena SFRJ-e EmptySat Nov 15, 2014 7:55 pm by valter

» " ZA VASU BOLJU BUDUCNOST"
Utisci iz vremena SFRJ-e EmptySat Nov 15, 2014 12:32 pm by SAMOUPRAVLJAC

» OBAVEŠTAVAM SVE!
Utisci iz vremena SFRJ-e EmptyWed Nov 12, 2014 1:07 pm by valter

» Ubuntu
Utisci iz vremena SFRJ-e EmptyWed Nov 12, 2014 10:35 am by valter

» Savez komunističke omladine Jugoslavije-SKOJ
Utisci iz vremena SFRJ-e EmptySat Nov 08, 2014 7:26 am by valter

» Jugoslovenska Narodna Armija -JNA-
Utisci iz vremena SFRJ-e EmptyThu Nov 06, 2014 10:05 pm by valter

» JUCE DANAS SUTRA
Utisci iz vremena SFRJ-e EmptyFri Oct 03, 2014 1:45 pm by valter

» Evo nesto interesantno
Utisci iz vremena SFRJ-e EmptyWed Oct 01, 2014 8:11 pm by valter

» Demokratija ili Radnicko samoupravljanje
Utisci iz vremena SFRJ-e EmptyMon Sep 22, 2014 4:57 pm by maro

April 2024

MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Preporučene stranice

free forum
free forum
free forum
free forum
free forum


+6
MILEARAD
ri-03051945
Internetlija
SKOJevac
SAMOUPRAVLJAC
valter
10 posters

    Utisci iz vremena SFRJ-e

    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Utisci iz vremena SFRJ-e Empty Utisci iz vremena SFRJ-e

    Komentar by valter Tue Feb 09, 2010 6:38 am

    Otvaranje ove teme je veoma interesantno,
    postavlja se samo pitanje, ko je jos u mogucnosti da se seti ( posle toliko vremena ) kako se zivelo u SFRJ-i?

    Sasvim je sigurno da ima puno ljudi koji mogu dobro da se sete i mogli bi satima da vam pricaju kako je bilo u SFRJ-i. Problem je uglavnom u tome sto ti ljudi ( najveci deo njih ) nemaju kompjuter da to ucine.

    Zato mislim da bi trebalo svi mladi da posete ( nakon duzeg vremena ) svoje bake i deke i njih licno priupitaju, kako je to stvatno bilo u SFRJ-i. Naka im ispricaju kako je ziveo "obican " gradjanin i kako je ziveo radik.

    Sto se mene tice, mogu reci da se svakim danom ( danas ) vidi koja je razlika u nacinu zivota.


    U SFRJ-i se puno bolje zivelo. Sasvim sigurno nije bilo kao u nemackoj ( zato sto su tamo amerikanci sve igradili ) ali je narod u SFRJ-i bio slobodan, radici su ucestvovali u radnom zivotu preduzeca, kasnije su reoraganizovana preduzeca u OOU-r gde su radnici imali jos veca prava u odredjivanju pravac kretanja dohodka.

    Sasvim sigurno se puno toga moglo bolje napraviti, kao i u svim sistemima ali je kada je u pitanju demokratija, prava demokratija, sistem u SFRJ-i bio sigurno jedini koji je bio demokratski.
    Svi radnici i gradjani su mogli da uscestvuju u izgradjivanju i razvoju drzave. Izgradnja takvog sistema je dugotrajna i zahteva licnu odgovornost svakog pojedinac u njemu. To je dugio proces. Proces koji traje dugi niz godina, ako postoje realni uslovi za to.Toga je rukovodstvo u SFRJ-i bilo svesno.

    Taj nancin razvoja drzave je mnogima u " okolini" smetao, zato su mnogi gledali da se tu "nesto" promeni, po svaku cenu.

    Za pocetak toliko. Bilo bi interesantno citati iskustva drugih.

    Valter
    SAMOUPRAVLJAC
    SAMOUPRAVLJAC
    Zastavnik 1. klase
    Zastavnik 1. klase


    Male
    Broj komentara : 312
    Age : 60
    Mjesto : Kragujevac
    Političko opredjeljenje : socijalisticko samoupravljanje
    Obrazovanje : SSS
    Registration date : 2009-02-25

    Utisci iz vremena SFRJ-e Empty Utisci iz SFRJ-e

    Komentar by SAMOUPRAVLJAC Wed Feb 10, 2010 8:07 pm

    Ah, sta reci u meni je toliko puno pozitivnih utisaka da bi moga da se napise roman, ma kakav roman, roman na nivou Tihog Dona ili Rata i Mira cuvene romane u tri toma, nisam siguran da danasnja omladina poznaje ovu literaturu. Nije ni meni bila omiljena u srednjoj skoli ali to sam shvatio malo kasnije ipak su ovo svetski klasici. Nego da se vratimo nasoj jugi. Mislim da lepse zemlje nije bilo u celom svetu a tek sloboda kakva je bila u njoj. Ta sloboda je krvlju stecena nasih dedova i oceva ali mi to nismo shvatili i nismo znali da cuvamo i razvijamo. Nije vise bilo Tita da nas stalno drzi budnima i da nas uci kako jedni bez drugih smo niko i nista sto je danasnja gorka istina. Radnik je bio svoj na svome, bio cenjen i postovan a seljak je mogao sve sto proizvede da proda tim istim radnicima ili da ide na otkupnu stanicu u zadruzi i proda sav svoj proizvedeni visak a pare bi dobio na ruke. Seljak je postao sam svoj gazda nije morao da radi za kilo brasna kod izrabljivaca. Mogao je da dobije kredit koji je mogao da svoim radom lako vrati bez velike opasnosti da izgubi svoje imanje. A danas je isto kao i pre rata radi se nekakav sitnis kod bogatih gazda a ako nevratis ratu kredita ode hipoteka. Na zalost sami smo sebe doveli do toga zato sto nista nismo ucinili da zastitimo svoju drzavu od napada spolja koja je imala domace pomagace koji su i danas na vlasti. pig pig pig Analize mogu pisati u nedogled i davati primere dobre i lose. Omojo divnoj i nezaboravnoj jugi sve najlepse. Pisacemo jos ali bih voleo da cujem i druge na ovu temu. Znam da ima mnogih koji ne misle kao mi ali oni nisu nikad ni radili da bi svima bilo bolje nego naprotiv to su oni koji su izdali svoju domovinu ali znajte ovo "proklet bio izdajica svoje domovine" lol! lol! lol!
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Utisci iz vremena SFRJ-e Empty Re: Utisci iz vremena SFRJ-e

    Komentar by valter Sat Feb 13, 2010 6:43 am

    SAMOUPRAVLJAC (citat):Ah, sta reci u meni je toliko puno pozitivnih utisaka da bi moga da se napise roman, ma kakav roman, roman na nivou Tihog Dona ili Rata i Mira cuvene romane u tri toma,........."proklet bio izdajica svoje domovine"

    Postovani druze "Samoupravljac", predlazem da pocnes sa pisanjem i to od samog pocetka, pa redom.

    Mozda bi bilo najbolje otvoriti jednu novu stranicu na kojoj bi se Licna iskustva gradjana mogla pisati. Samo iskustva i nista drugo. Mozda bi tu stranicu trebalo nakon zavrsetka teksta "zakljucati" tako da se moze samo citati, bez da moze da se brise ili dodaje. Neka ostane kao putokaz buducim generacijama.

    "Samo zajedno smo jaci" nije samo recenica, ne, to je cinjenica.

    Svaku rec koju je drug Tito izgovorio kada je u pitanju buducnost SFRJ-e, se danas pokazuje kao istina. Ko to nije u stanju da shvati ( ni danas ) nije bolje ni zasluzio.


    Valter
    SKOJevac
    SKOJevac
    Vojnik
    Vojnik


    Male
    Broj komentara : 14
    Age : 63
    Mjesto : Serbia/Srbija
    Političko opredjeljenje : Muzikant
    Obrazovanje : Elektroenergeticar
    Registration date : 2010-06-09

    Utisci iz vremena SFRJ-e Empty Re: Utisci iz vremena SFRJ-e

    Komentar by SKOJevac Thu Jun 10, 2010 11:48 am

    Elem, nedavno su me drugari moga sina pitali, kakav je zivot bio u staroj YU, te da im ispricam stogod o tome uopste.

    Tezio sam da budem sto kraci a ucinkovitiji: "Deco!" - rekao sam. "Reci cu vam kratku, kratku, najkracu verziju. Zdravstvo, skolstvo, lekovi, fakulteti, i mnoge druge socijalne obaveze, bile su apsolutno BESPLATNE! Turisti iz zapadnih zemalja su jedva cekali da predju neki od nasih granicnih prelaza, kako bi se mirno i sigurno odmorili, ili prespavali na otvorenom, pred nastavak putovanja. A vi, sami procenite o tome kako se zivelo nekad, a o sadasnjem zivotu svedocite i sami"

    --------------------------------------------------------------------------------------
    Druze porucnice! U prvom svom postu govoris o demokratiji uopste, a potom kritikujes SAMOUPRAVLJACA o njegovim korekcijama teksta, kako sam shvatio!
    Jos jedna kontradiktornost, govoris o zakljucavanju teme zbog postojanja mogucnosti editovanja iste, sto opet nije u duhu Jugoslovenstva!

    Nemajuci nameru da ulazim u polemiku oko toga, neka to bude "Demokratski", kako i sam kazes u delu teksta. Mislim da ces se sloziti s tim jer, editovanjem teksta, autoru se pruza mogucnost da dopuni ono sto je propustio, tj. da upotpuni svoju misao i time je, obogacenu pruzi konzumatoru na citanje!

    Na kraju, prepustimo da o tome odluce Mod. i Admin ovog zanimljivog Foruma, a ni da nastavimo tamo gde si zapoceo, verujem, sa najboljim namerama.
    Internetlija
    Internetlija
    Osnivač
    Osnivač


    Male
    Broj komentara : 917
    Age : 33
    Političko opredjeljenje : Ljevičar
    Registration date : 2009-02-17

    Utisci iz vremena SFRJ-e Empty Re: Utisci iz vremena SFRJ-e

    Komentar by Internetlija Thu Jun 10, 2010 1:42 pm

    Svako ko napiše post ima pravo i da ga edituje, jer post je vlasništvo autora posta (i autor može s njega raditi šta želi).

    No, razumijem druga Valtera, njegova ideja je bila da se napravi tom iskustava iz SFRJ, što mogu pisati samo oni koji su živjeli u to doba, i da taj tom sadrži i dobre i loše stvari (ma koliki ja Jugosloven bio, SFRJ nije bila bez mane).

    I kada već govorim i manama, moram napomenuti da je svaka mana koju je SFRJ imala bila toliko malena kada se uporedi sa svakom pojedinačnom njenom vrlinom.

    Drugarski pozdrav,
    Mirza S.
    ri-03051945
    ri-03051945
    Vodnik
    Vodnik


    Female
    Broj komentara : 75
    Age : 51
    Mjesto : Rijeka
    Obrazovanje : liječnik prirodne medicine
    Registration date : 2010-07-02

    Utisci iz vremena SFRJ-e Empty Re: Utisci iz vremena SFRJ-e

    Komentar by ri-03051945 Fri Jul 02, 2010 10:03 pm

    Svaka čast na ovoj temi. Samo da kažem da je samo moj otac radio ja i brat smo bili djeca, gradili smo kuću i još po 10 dana išli na ljetovanje. Danas to nije moguće od 2 plaće a kamoli od jedne. U Jugi si mogao zaspat na cesti stavili bi te u kraj a danas nisi siguran usred bjela dana. Sve pohvale za ovu temu i drago mi je da ima ljudi koji tako razmišljaju.
    SKOJevac
    SKOJevac
    Vojnik
    Vojnik


    Male
    Broj komentara : 14
    Age : 63
    Mjesto : Serbia/Srbija
    Političko opredjeljenje : Muzikant
    Obrazovanje : Elektroenergeticar
    Registration date : 2010-06-09

    Utisci iz vremena SFRJ-e Empty Re: Utisci iz vremena SFRJ-e

    Komentar by SKOJevac Sat Jul 03, 2010 2:56 pm

    Draga Doris, drago mi je susresti se s tobom na jos jednom forumu a pogotovo na ovom i ovakvom. Naravno, na drugim forumima sam sa drugacijim nickom a na ovom, originalnosti radi, uzeo sam ovaj ( a tako se i osecam!).

    Sto bi Jugosloveni iz Bosne kazali, svaka ti je na mestu u tvom obracanju. Ja samo zivim u ubedjenju, a verujuci u istinitost izreke da se "istorija ponavlja", ko zna, mozda kad-tad nastane neka Nova Jugoslavija ili Ujedinjene Balkanske Zemlje ili...
    Ali jedno je sigurno: narod sa ovih prostora prosto mora ziveti zajedno jer, samo tako mu je i predodredjeno da ima buducnost! Svaka druga varijanta vodi nase narode (i narodnosti) u AMBIS!

    No, sada takva zemlja ne odgovara NEKIMA i trenutno mora biti ovako, ali...da smo zivi i zdravi!

    O utiscima sam vec govorio pa se ne bih ponavljao, podsetio bih DRUGARICE I DRUGOVE ovog foruma na jednu recenicu koja mi se urezala u secanje i ne mrda odatle: VOZ KRECE SEDAMDESET TRECE!!!
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Utisci iz vremena SFRJ-e Empty Re: Utisci iz vremena SFRJ-e

    Komentar by valter Fri Jul 23, 2010 7:12 am

    SKOJevac (citat):Draga Doris, drago mi je susresti se s tobom na jos jednom forumu a pogotovo na ovom i ovakvom. Naravno, na drugim forumima sam sa drugacijim nickom a na ovom, originalnosti radi, uzeo sam ovaj ( a tako se i osecam!).


    No, sada takva zemlja ne odgovara NEKIMA i trenutno mora biti ovako, ali...da smo zivi i zdravi!

    [/b]

    Postoavni druze Skojevac,
    upravo tako, takva zemlja nije odgovarala kapitalistickom sistemu koji zivi na ledjima radnicke klase i iskoristava je do kraja. Cedi je kao limun i kada je iscedjena je baci u kantu za smece. Radnicko smaoupravljanje, koje je bilo u SFRJ-i je susta suprotnost tome, e zato je taj sistem trebalo unistiti.

    Nazalost su se politicari nakon 1980g. prodali za saku "soli" i time izazvali najvecu tragediju na nasim prostorima.
    Izvinjavam se, ja sam malo skrenuo sa teme.


    Nijedan sistem na zemaljskoj kugli ( ovoj ) nije od svoga postojanja pa do dana danasnjeg bio tako demokratski kao sto je to bilo radnicko samoupravljanje i socijalisticki sistem u SFRJ-i. Zelim time jasno ograditi i sve one sisteme koji se zovu "komunisticki" jer je po knjigama a i po mom misljenju komunisticki sistem nesto sasvim drugo od onoga sto neki prikazuju.Sistem radnickog samoupravljanja u SFRJ-i je bio u interesu sirokih radnickih masa pa samim time i u interesu svih gradjana u SFRJ-i.

    Sasvim sigurno je kao i kod drugih sistema uvek bilo mogucnosti za ispravke, za koje je po zakonu i bilo mogucnosti.

    Jedna drzava i njen sistem su tek tada uspeli kada se gradjanstvo u toj drzavi osecaju "kod kuce".

    Valter

    MILEARAD
    MILEARAD
    Vojnik
    Vojnik


    Male
    Broj komentara : 10
    Age : 49
    Mjesto : ARAD
    Političko opredjeljenje : JUGOSLOVEN
    Obrazovanje : TOPOGRAF
    Registration date : 2010-08-04

    Utisci iz vremena SFRJ-e Empty Re: Utisci iz vremena SFRJ-e

    Komentar by MILEARAD Wed Aug 04, 2010 11:37 am

    Ja sam iz Rumunije i raspad Jugoslavije sam doziveo kao veliki sok, jer nikako nisam mogao da objasnim mojim drugarima sta se to sve desava sa Jugoslavijom - zemljom sa kojom sam se do tada dicio i hvalio. Kao klinac secam se stripova, crtanih filmova, koje mi u Rumuniji uopste nismo ni imali, eurokrema, cipiripila i koka-kole, filmova sa Batom Zivojinovicem, Ckaljom i Pavlom Vujsicem i dosta mi je zao za ovu jaku i lepu propalu zemlju. Zeleo bih i bio bih dican kad bi se ponovo obnovila Juga. Mile
    Internetlija
    Internetlija
    Osnivač
    Osnivač


    Male
    Broj komentara : 917
    Age : 33
    Političko opredjeljenje : Ljevičar
    Registration date : 2009-02-17

    Utisci iz vremena SFRJ-e Empty Re: Utisci iz vremena SFRJ-e

    Komentar by Internetlija Wed Aug 04, 2010 2:30 pm

    Dobro nam došao, druže Mile. Smile
    Nadam se da ćemo se fino družiti. Very Happy
    MILEARAD
    MILEARAD
    Vojnik
    Vojnik


    Male
    Broj komentara : 10
    Age : 49
    Mjesto : ARAD
    Političko opredjeljenje : JUGOSLOVEN
    Obrazovanje : TOPOGRAF
    Registration date : 2010-08-04

    Utisci iz vremena SFRJ-e Empty Re: Utisci iz vremena SFRJ-e

    Komentar by MILEARAD Thu Aug 05, 2010 9:31 am

    BOLJE VAS NASO DRUGOVI!
    avatar
    ZLATA
    Početnik
    Početnik


    Female
    Broj komentara : 1
    Age : 69
    Mjesto : DALLAS TX
    Političko opredjeljenje : JUGOSLOVEN
    Obrazovanje : NASTAVNIK
    Registration date : 2010-08-12

    Utisci iz vremena SFRJ-e Empty Re: Utisci iz vremena SFRJ-e

    Komentar by ZLATA Thu Aug 12, 2010 1:24 am

    EVO DA SE PREDSTAVIM.ZOVEM SE ZLATA.IMAM 55 GODINA.RODJENA SAM U DUBROVNIKU A ODRASLA U SARAJEVU I ZAGREBU.I PORED SVEGA TOGA U SRCU SAM TREBINJKA.
    SASVIM SLUCAJNO SAM NASLA OVAJ FORUM I VEOMA MI JE DRAGO DA IMA TOLIKO LJUDI KOJI MISLE KAO JA,KOJI VOLE BIVSU JUGOSLAVIJU.
    JA SAD ZIVIM U AMERICI STO NIKAD NISAM U SNU SANJALA.
    ZELIM DA POZDRAVIM SVE CLANOVE OVOG FORUMA .


    U IME SVIH NAS IZ 50 I NEKE.............


    ZLATA: komentar modifikovan dana: Thu Aug 12, 2010 6:33 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
    Internetlija
    Internetlija
    Osnivač
    Osnivač


    Male
    Broj komentara : 917
    Age : 33
    Političko opredjeljenje : Ljevičar
    Registration date : 2009-02-17

    Utisci iz vremena SFRJ-e Empty Re: Utisci iz vremena SFRJ-e

    Komentar by Internetlija Thu Aug 12, 2010 11:57 am

    Srdačna dobrodošlica, drugarice. Smile
    Nas Jugosa ima rasutih po čitavom svijetu. Very Happy

    Pozdrav,
    Mirza S.
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Utisci iz vremena SFRJ-e Empty Odgovor

    Komentar by valter Fri Sep 03, 2010 5:38 am

    Nivo inteligencije vodi coveka kroz zivot.

    Zivot iz vremena SFRJ-e je jedinstven i sretan sam sto sam bar jedan deo svoga zivota mogao da zivim u sistemu u kom je radnicka klasa imala prava dostojna coveka. Danas je sve palo na nivo robovlasnistva, zahvaljujuci nacionalistima i onima koji nisu jasno videli sta sa sobom donosi kapitalisticki sistem.

    Tuga i zalost nas danas obuzima i malo ko ima hrabrosti javno to da kaze. Zato sto narod cuti nam je ovako, a bice jos i gore.

    I sada, nakon toliko godina nocu nemogu da spavam i ptam se, zasto svi cute?? Jer kao sto znamo, cutanje je odobravanje a to daje podrsku onima koji su na ovu "supu" zakuhali.

    Tako nam samo ostaje da se secamo sistema koji je bio uz gradjane i radnicku klasu. Zar mi stvarno nismo u stanju nista vise za same sebe da ucinimo ??

    Valter

    avatar
    Lale
    Početnik
    Početnik


    Male
    Broj komentara : 7
    Age : 43
    Mjesto : Vojvodina
    Političko opredjeljenje : vremenski putnik
    Obrazovanje : student apsolvent
    Registration date : 2011-03-01

    Utisci iz vremena SFRJ-e Empty Re: Utisci iz vremena SFRJ-e

    Komentar by Lale Tue Mar 01, 2011 9:28 pm

    Mnogo toga imam da kazem o SFRJ, a malo sam ziveo u njoj 12 godina sam imao kada se raspala. Ali to je bilo najlepse doba. Detinjstvo, najbezbriznije, najlepse... Sve je imalo smisla: Deca su isla u obdanista, dok su roditelji radili (naravno, to se nije placalo), ekskurzije (nije se placalo), obrazovni sistem je bio savrsen, fizicko vaspitanje je bilo obavezno i ozbiljno, skolske aktivnosti (sekcije) i vanskolske aktivnosti(sport, horovi, pozorista...), socijalna sigurnost, ma sigurnost uopste... secam se da nije bio problem ako zaboravim da zakljucam vrata i odem u skolu. Malo ko nije voleo marame (prvo zute pa onda crvene) i plave kape. Kako smo samo bili srecni kada smo postali pioniri. Ne mogu to da zaboravim. 1. maj praznik rada, pa sletovi na JNA. emisije za decu na TV-u, na leto pravac plavi Jadran! A na jadranu jedne godine 3 drugara se upoznala i do rata se culi preko telefona: Jure, Nevzad i Aleksandar Smile Ima jos mnogo da nabrajam, pa cu ostati na ovome. Zar nije to nesto najlepse sto sam od Jugoslavije mogao da dobijem? Zao mi je zbog danasnjih klinaca sto ne mogu delic toga da vide i osete...
    Pitam se sta je to sto bi moglo da osvesti nase narode? Pa zar trenutna situacija nije dovoljna? Da li treba ponovo da nestanemo, da bi se opet ujedinili?! Hocemo li dozvoliti tako nesto?
    avatar
    stocanin
    Vojnik
    Vojnik


    Male
    Broj komentara : 19
    Age : 28
    Mjesto : Stolac
    Političko opredjeljenje : komunist
    Obrazovanje : trenutno učenik Gimnazije
    Registration date : 2011-01-28

    Utisci iz vremena SFRJ-e Empty Re: Utisci iz vremena SFRJ-e

    Komentar by stocanin Tue Mar 01, 2011 10:11 pm

    Meni je dedo pričao dosta priča, pa evo jedna:

    Kad je išao u Zagreb da polaže za neku višu stručnu spremu (ne sjećam se koja je bila) trebao je polagati ispit iz jezika. Zajedno sa njim bio je i jedan Srbin, Jovan. Znači, dobili su istu temu. I moj dedo (Šućrija) napiše na list "hrvatskosrpski jezik", a Jovan "srpskohrvatski". "Bolan Jovane, stavi hrvatskosrpski, neće ti to priznat." "Ma briga me, ja sam tako naučen."
    Iako su skoro sve isto napisali, Šućrija je prošao, a Jovan pao. Radi naziva jezika.
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Utisci iz vremena SFRJ-e Empty Re: Utisci iz vremena SFRJ-e

    Komentar by valter Mon Mar 14, 2011 5:50 am

    stocanin (citat):Meni je dedo pričao dosta priča, pa evo jedna:

    Kad je išao u Zagreb da polaže za neku višu stručnu spremu (ne sjećam se koja je bila) trebao je polagati ispit iz jezika. Zajedno sa njim bio je i jedan Srbin, Jovan. Znači, dobili su istu temu. I moj dedo (Šućrija) napiše na list "hrvatskosrpski jezik", a Jovan "srpskohrvatski". "Bolan Jovane, stavi hrvatskosrpski, neće ti to priznat." "Ma briga me, ja sam tako naučen."
    Iako su skoro sve isto napisali, Šućrija je prošao, a Jovan pao. Radi naziva jezika.
    To je zalosno, ali pokazuje da je uvek bilo i bice ljudi koji nemogu da shvate sta znaci tolerancija. Mada moram priznati da je i Jovan mogao malo da "razmisli" i poslusa preporuku koju je dobio. Tako je to, nasa tvrdoglavost nas ponekad koci u napredku.

    Valter
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Utisci iz vremena SFRJ-e Empty Nastavak

    Komentar by valter Thu Apr 07, 2011 5:50 am

    Ni jedna drzava na ovoj zemaljskoj kugli nije po sastvau gradjana idealna. Svaka drzava, pa cak i svicarska ima svoje ( rostigraben ) predrasude. U jednom delu drzave vecina ljudi vidi sve malo drugacije nego sto je to u drgom delu drzave. Zato je uvek potrebno videti drzavu kao celinu, Njene prednosti i mane, pa tek nakon toga zahtevati nesto.

    Kod nas mi se cini da je, kao sa dedom. Deda je rekao" e da mi je tvoja mladost a ova pamet" sve bi bilo drugacije. Tako je i kod nas. Da nam je ova pamet ( i iskustvo nakon svega ) a da nam je jos jednom biti dvadeset, bi znali sta treba uciniti. Ovako se izgleda sve samo ponavlja.

    Zato je potrebano mladima sto vise prenositi iz vremena SFRJ-e, da vide da se moze ziveti u radosti i veselju.

    Ako budu pametniji od generacije koja je sada na vlasti, ce moci nesto promenuti, u interesu buducih generacija.

    Valter
    avatar
    draganlazovicze
    Početnik
    Početnik


    Male
    Broj komentara : 4
    Age : 67
    Registration date : 2011-07-09

    Utisci iz vremena SFRJ-e Empty Re: Utisci iz vremena SFRJ-e

    Komentar by draganlazovicze Sun Jul 10, 2011 9:19 am

    to je bila zemlja snova koju niko nije zelio , a ponajmanje oni koji su zivjeli u njoj...........
    u potaji i osami sa zalom za proslim vremenima u dusi placu za njom.Najveca kletva "da bog da imao pa nemao"............Osjeca se kao zeravica u dusi,pali i progara....boli,a nemozes nista.
    SAMOUPRAVLJAC
    SAMOUPRAVLJAC
    Zastavnik 1. klase
    Zastavnik 1. klase


    Male
    Broj komentara : 312
    Age : 60
    Mjesto : Kragujevac
    Političko opredjeljenje : socijalisticko samoupravljanje
    Obrazovanje : SSS
    Registration date : 2009-02-25

    Utisci iz vremena SFRJ-e Empty Re: Utisci iz vremena SFRJ-e

    Komentar by SAMOUPRAVLJAC Wed Jul 20, 2011 9:33 pm

    Moze druze moze uvek moze samo treba hteti....nemoj se predavati i gubiti veru u sebe i dobre ljude koji zele pomoci novoj generaciji mladih za koje sada nema buducnosti study
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Utisci iz vremena SFRJ-e Empty Re: Utisci iz vremena SFRJ-e

    Komentar by valter Sat Apr 12, 2014 6:41 pm

    SAMOUPRAVLJAC (citat):Moze druze moze uvek moze samo treba hteti....nemoj se predavati i gubiti veru u sebe i dobre ljude koji zele pomoci novoj generaciji mladih za koje sada nema buducnosti study


    Nema dana a da  se nepitam zasto?

    Cujem da "neki" pricaju da je dogovor Tata sa "onima" bio da se dopusti da Jugoslavija "zivi" pedeset godina a nakon toga``` .
    Nemogu da shvatim da ima tako neinteligentnih ljudi da mogu tako nesto da veruju. I kada cujem jos po koju izjavu nekih "pametnih" mi odmah postane jasno zasto je sve ovako i doslo.

    Od davnina je bilo najlakse za sve davati krivicu onima koji nemogu da se brane.

    Eeeee moj Prle, to nije resenje problema. Tu pravilnu informaciju treba hteti, pa ce sve biti drugacije. Sada kada su "svi junaci u crnu zemlju pogledali" je tesko naci onoga koji ce imati hrabrosti da iznese pravu istinu.

    Svi znamo, mir nema alternative. king 

    Resenje je u pravilnoj informaciji.

    Valter

    Sponsored content


    Utisci iz vremena SFRJ-e Empty Re: Utisci iz vremena SFRJ-e

    Komentar by Sponsored content


      Danas je Fri Apr 26, 2024 11:21 am