JUGOSLOVENSKI POKRET

DOBRODOŠLI!

Ako niste registrovani posjetilac foruma, kliknite na "registracija" na dnu ovog prozora, a ukoliko ste registrovani član, kliknite na "login".

Join the forum, it's quick and easy

JUGOSLOVENSKI POKRET

DOBRODOŠLI!

Ako niste registrovani posjetilac foruma, kliknite na "registracija" na dnu ovog prozora, a ukoliko ste registrovani član, kliknite na "login".

JUGOSLOVENSKI POKRET

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
JUGOSLOVENSKI POKRET

Samo zajedno smo jači!

Danas, kada postajem pionir, dajem časnu pionirsku riječ: Da ću marljivo učiti i raditi i biti dobar drug. Da ću voljeti našu samoupravnu domovinu SOCIJALISTIČKU FEDERATIVNU REPUBLIKU JUGOSLAVIJU. Da ću razvijati bratstvo i jedinstvo naših naroda i ideje za koje se borio Tito. Da ću cijeniti sve ljude svijeta koji žele slobodu i mir.

Similar topics

Login

Zaboravljen password

Anketa

Da li bi ti učestvovao/la u pro-yu internet lobiju?

 
 
 

Rezultati

Latest topics

» DRUGARICE I DRUGOVI GDE STE?
Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? EmptyTue Jan 29, 2019 6:22 pm by valter

» Smrt? Je li to kraj ili prelaz iz faze u fazu?
Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? EmptySat Aug 29, 2015 4:28 pm by Jugos

» Izgubljeni drugovi
Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? EmptySat Feb 14, 2015 10:12 pm by SAMOUPRAVLJAC

» PRAZNICI
Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? EmptyMon Dec 29, 2014 6:16 pm by SAMOUPRAVLJAC

» BEZ DLAKE NA JEZIKU
Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? EmptySat Dec 13, 2014 12:28 pm by Jugos

» Zdravo! Ja sam Dejan!
Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? EmptySat Dec 13, 2014 12:23 pm by Jugos

» Kakvo drustvo zelimo...nova Jugoslavija?
Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? EmptySat Dec 13, 2014 11:46 am by valter

» LALA U PEKARI
Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? EmptyFri Dec 05, 2014 2:05 pm by valter

» Socijalisticki sistem i Radnicko samoupravljanje u SFRJ-i
Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? EmptyFri Dec 05, 2014 7:08 am by valter

» TEZINA LANACA
Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? EmptyMon Dec 01, 2014 7:44 am by valter

» LINUX MINT
Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? EmptySun Nov 30, 2014 8:31 am by valter

» 29.Novembar-Dan Republike
Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? EmptySat Nov 29, 2014 8:18 am by valter

» "SAMO ZAJEDNO SMO JACI!"
Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? EmptyThu Nov 27, 2014 5:52 pm by valter

» Draga moja domovino
Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? EmptyWed Nov 26, 2014 4:28 pm by valter

» Evropska Unija
Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? EmptyTue Nov 18, 2014 3:51 pm by valter

» PROJEK ROSETTA
Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? EmptySat Nov 15, 2014 8:03 pm by valter

» Cestitke i pozdravi
Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? EmptySat Nov 15, 2014 7:55 pm by valter

» " ZA VASU BOLJU BUDUCNOST"
Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? EmptySat Nov 15, 2014 12:32 pm by SAMOUPRAVLJAC

» OBAVEŠTAVAM SVE!
Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? EmptyWed Nov 12, 2014 1:07 pm by valter

» Ubuntu
Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? EmptyWed Nov 12, 2014 10:35 am by valter

» Savez komunističke omladine Jugoslavije-SKOJ
Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? EmptySat Nov 08, 2014 7:26 am by valter

» Jugoslovenska Narodna Armija -JNA-
Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? EmptyThu Nov 06, 2014 10:05 pm by valter

» JUCE DANAS SUTRA
Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? EmptyFri Oct 03, 2014 1:45 pm by valter

» Evo nesto interesantno
Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? EmptyWed Oct 01, 2014 8:11 pm by valter

» Demokratija ili Radnicko samoupravljanje
Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? EmptyMon Sep 22, 2014 4:57 pm by maro

May 2024

MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Preporučene stranice

free forum
free forum
free forum
free forum
free forum


+2
SAMOUPRAVLJAC
Dule
6 posters

    Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE?

    Dule
    Dule
    Vodnik
    Vodnik


    Male
    Broj komentara : 89
    Age : 60
    Mjesto : Subotica
    Političko opredjeljenje : Komunist
    Obrazovanje : VSS
    Registration date : 2011-02-28

    Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? Empty Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE?

    Komentar by Dule Sat Mar 05, 2011 5:45 pm

    Postovani Drugarice i Drugovi!

    Novi sam clan ovde(tek nekoliko dana) i vidim da ima dosta lepih diskusija i komentara ali sada bih se usudio da otvorim jednu temu,mozda dobro dodje.Mozda se neko osvrne nazad u vreme nase Juge,zamisli i kaze,pa mozda sam i ja mogao da uradim nesto vise.Mozda?Niko nije perfektan!

    Sa ovom temom ne zelim nikoga da povredim ili uvredim pogotovo ne postovane drugarice i drugove na ovom forumu ,tek toliko zeleo bih da cujem dali su ljudi i samokriticni,kriticar je lakse biti rekao bih.Svako ima svoj ego,ideju itd i samim tim moze i ima pravo dati svoju kritiku ali kada je u pitanju samokritika malo ljudi sam do sada sreo koji se usude biti samokritcni.

    Moj posao je bio nekada(20 godina dugo) raditi sa ljudima,kako ovde tako i u inostranstvu i zbog ljudi sam se i razboleo!

    Setimo se pocetka kraja nase Juge,u svakome gradu je bilo u drugo vreme i na drugi nacin znam.Dali smo mogli nesto uraditi prije globalne euforije nacionalizma, sami kao pojedinci.Zasto smo mozda glasali za neke pogresne stranke,uzmimo moj primer npr.uz sav pritisak i uz pretnju po zivot glasao sam u vreme euforije za Komuniste dok moji bivsi drugovi,kolege,cak i clanovi familije su se okrenuli protiv mene i stali rame uz rame sa nekim tzv. demokratama.Na kraju ti isti drugovi komunisti(vecina) preko noci odricu se partije i postaju isto velike demokrate ukljucujuci se u neke stranke koje se bave destruktivnim idejama.Zapanjujuce je bilo to za mene,kao neki kosmar kojega se nerado secam.Na pitanje mojim bivsim drugovima koji su dakle preko noci u to vreme postali demokrate,kako to odjednom druze? dobijam odgovor,j..i ga druze mora se ziveti.Dakle ostajem bez podrske vecine moje familije,drugova,kolega,poznanika,sam......a rat je na pragu.
    Sta ciniti,ili ode glava ili postati demokrata i nacionalista?Necu,ne mogu kazem sam sebi ostajem dosledan sam sebi,nisam promenio ni stranku ni ideologiju eto do dan danas.Sta sam pogresio prije pocetka tog rasula,kada se govorilo u to vreme o grupisanju sa nacionalnim interesima nisam verovao da se moze nesto tako dogoditi A TREBAO SAM.Nisam znao jos sta je covek i sta je u stanju uciniti zbog interesa.Trebao sam mozda burnije reagovati,poduzeti nesto,biti aktivniji eto to si zameram. Samo da je jos bilo vise pravih drugova bilo bi jos uvek JUGE u bilo kojem obliku.

    A sta radim danas u danasnje vreme,gledam kako tonemo sve dublje i pokusavam ljudima u mojoj okolini otvoriti oci govoreci bezbroj puta setite se JUGE ljudi,pokusavam ponovo oziveti u njihovim secanjima nasu JUGU,ono vreme kojega se oni ponekada ipak sa setom prisete ali kazu sta mozemo uraditi.Ponekada mi ponestane snage ukazivati i dokazivati tako da jedno vreme nisam bio aktivan ali eto nadjoh ovaj forum koji mi vraca snagu.

    NE VERUJEM VISE TOLIKO U LJUDE, A TREBAO BIH MOZDA.

    MOZDA OPET U NEKO DRUGO VREME.

    VELIKI POZDRAV SVIM JUGOSLOVENIMA KAKO OVDE NA FORUMU TAKO I DILJEM CITAVOG SVETA!

    Vas drug Dule
    SAMOUPRAVLJAC
    SAMOUPRAVLJAC
    Zastavnik 1. klase
    Zastavnik 1. klase


    Male
    Broj komentara : 312
    Age : 60
    Mjesto : Kragujevac
    Političko opredjeljenje : socijalisticko samoupravljanje
    Obrazovanje : SSS
    Registration date : 2009-02-25

    Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? Empty Re: Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE?

    Komentar by SAMOUPRAVLJAC Sat Mar 05, 2011 9:59 pm

    Kriv sam sto sam precutno prihvatio raspad drzave u kojoj sam se rodio, kriv sam sto nisam digao glas na vreme , kriv sam sto sa 25 godina nisam procenio sopstvenu propast a mozda je moglo biti drugacije. Srecan sam jedino sto nisam ucestvovao u bratoubilackoj borbi sirom SFRYugoslavije, jedino me ta cinjenica tesi i daje mojoj dusi koliko toliko mir No
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? Empty Re: Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE?

    Komentar by valter Mon Mar 07, 2011 7:02 am

    SAMOUPRAVLJAC (citat):Kriv sam sto sam precutno prihvatio raspad drzave u kojoj sam se rodio, kriv sam sto nisam digao glas na vreme , kriv sam sto sa 25 godina nisam procenio sopstvenu propast a mozda je moglo biti drugacije. Srecan sam jedino sto nisam ucestvovao u bratoubilackoj borbi sirom SFRYugoslavije, jedino me ta cinjenica tesi i daje mojoj dusi koliko toliko mir No

    Ponekad ima momenata kada se pitam dali sam ja mogao nesto uciniti. Nakon dubljeg razmisljanja, sam ubedjen, da je tu jaci pas umesao prste. Za mene su krivi politicari na prvom mestu, zato sto su apsolutno diletantskim ponasanjem unistili najbolju drzavu na ovoj zemaljskoj kugli. Pored toga su time pokrenuli sve ovo sta danas gledamo oko sebe. To je neoprostivo. Moze se oprostiti obicnim gradjanima za neznanje, ali ljudima koji su zavrsili fakutete i ljudima koji su bili generali JNA * nedaj boze da sam ja na vlasti* tu nema nikavih opravdanja. To sto su vodeci clanovi tadasnjih republika, osim izuzetaka, ucinili je veleizdaja, i to ne samo drzave vec i svih gradjana. Za to, nema milosti. Da je danas SFRJ-a na svestkoj sceni puno toga bi u svetu bilo drugacije, u svakom slucju bolje. Sadasnja perspektiva sveta je zalosna i nesmem ni da mislim na ono sto ce slediti ako ovako nastavi.
    Najgore je to, sto vecina gradjana ni sada jos nije ukapirala sta treba da se preduzme. Zalosno, jako zalosno. Nivo inteligencije je kod vecine stvano jako nizak. Blago receno. Politika, use, nase i podase je upravo ono sto ide u prilog kapitalistickom sistemu,a masa to u potpunosti podrzava. Zalosno ali istinto. Ponekad mi se cini da stvarno u ovome trenutku jedino EU moze da osvesti nase ljude.
    Onaj ko sam sebe ponizava, taj nije u stanju da vodi drzavu u bolje sutra. Dali ce se desiti neko cudo, neznam, a posto ja neverujem u cudesa, je moja prognoza, ako ovako nastavi jako zalosna, za sve nas.
    Valter
    Dule
    Dule
    Vodnik
    Vodnik


    Male
    Broj komentara : 89
    Age : 60
    Mjesto : Subotica
    Političko opredjeljenje : Komunist
    Obrazovanje : VSS
    Registration date : 2011-02-28

    Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? Empty Re: Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE?

    Komentar by Dule Mon Mar 07, 2011 5:30 pm

    Ovu temu sam zapoceo u stvari i da se osvrnemo na te obicne gradjane koji uglavnom jesu politicke analfabete ali koji su ustvari imali veliki uticaj na razvijanje dogadjaja u bivsoj SFRJ.Vecina(kazem vecina)ljudi su hipokriti sto je negde i naucno dokazano i biraju uglavnom neki laksi put ili tezi ali sa unapred razradjenim planom o buducoj mogucoj dobiti(materijalnoj ili dr.).Ukoliko je coveku ugrozena egzistencija(bilo koje vrste)postaju zveri (obican covek ili intelektualac) pa tako u tome stanju moguce ugrozene egzistencije spremni su skoro na sve.Kako upoznati tog obicnog coveka, tesko ili sto je rekao IVO ANDRIC: Coveka cete najbolje upoznati ako ga posmatrate kako se ponasa kad se deli nesto besplatno.IlI LEONARDO DA VINCI:Covek je zaista kralj zivotinja,jer njegova svirepost nadmasuje njihovu.Iliti ona nasa stara covek je coveku vuk(Titus Macius Plautus) a sada se kaze covek je coveku covek.Ili jos jedna: Covek je cesto sam zato dobar sto nema prilike da bude zao.No nije sve tako crno ima jos dobrih ljudi.Ukratko hocu reci da su ti tzv obicni gradjani svesni sta rade(ne bas svi) ali verovatno zbog goreg navedenog se doticno ponasaju.Iz svog iskustva kao sto sam naveo otvaranjem ove teme sam imao iskustva doziveti tog obicnog gradjanina(coveka) koji preko noci postaje vuk i ne smemo potceniti isto.Zadrzati hladan um u delikatnim situacijama je vrlo tesko i vecina ljudi pada u vrstu histerije(politicke,nacionalne i dr.).E sada dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE?Ne mi samo ovde na forumu nego i sto se tice tih OBICNIH GRADJANINA.Kako njima objasniti?

    Covek ne moze biti preoprezan u biranju neprijatelja(Oskar Vajld)

    POZDRAV SVIMA DRUGARICAMA I DRUGOVIMA OD DULETA!
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? Empty Re: Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE?

    Komentar by valter Tue Mar 08, 2011 3:24 pm

    Dule (citat):Ovu temu sam zapoceo u stvari i da se osvrnemo na te obicne gradjane koji uglavnom jesu politicke analfabete ali koji su ustvari imali veliki uticaj na razvijanje dogadjaja u bivsoj SFRJ.Vecina(kazem vecina)ljudi su hipokriti sto je negde i naucno dokazano i biraju uglavnom neki laksi put ili tezi ali sa unapred razradjenim planom o buducoj mogucoj dobiti(materijalnoj ili dr.).Ukoliko je coveku ugrozena egzistencija(bilo koje vrste)postaju zveri (obican covek ili intelektualac) pa tako u tome stanju moguce ugrozene egzistencije spremni su skoro na sve.Kako upoznati tog obicnog coveka, tesko ili sto je rekao IVO ANDRIC: Coveka cete najbolje upoznati ako ga posmatrate kako se ponasa kad se deli nesto besplatno.IlI LEONARDO DA VINCI:Covek je zaista kralj zivotinja,jer njegova svirepost nadmasuje njihovu.Iliti ona nasa stara covek je coveku vuk(Titus Macius Plautus) a sada se kaze covek je coveku covek.Ili jos jedna: Covek je cesto sam zato dobar sto nema prilike da bude zao.No nije sve tako crno ima jos dobrih ljudi.Ukratko hocu reci da su ti tzv obicni gradjani svesni sta rade(ne bas svi) ali verovatno zbog goreg navedenog se doticno ponasaju.Iz svog iskustva kao sto sam naveo otvaranjem ove teme sam imao iskustva doziveti tog obicnog gradjanina(coveka) koji preko noci postaje vuk i ne smemo potceniti isto.Zadrzati hladan um u delikatnim situacijama je vrlo tesko i vecina ljudi pada u vrstu histerije(politicke,nacionalne i dr.).E sada dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE?Ne mi samo ovde na forumu nego i sto se tice tih OBICNIH GRADJANINA.Kako njima objasniti?

    Covek ne moze biti preoprezan u biranju neprijatelja(Oskar Vajld)

    POZDRAV SVIMA DRUGARICAMA I DRUGOVIMA OD DULETA!
    Postoavni druze dule,
    tvoja konstatacija je tacna (vecina) je iskljucivo okrenuta sebi. Yato kapitalisticki sistem to i koristi. On nude sve, od igrica do droge, ali sistem drzi cvrsto u rukama. Posmatrajuci reagovanja, kada je u pitaju uvodjenje demokratije u libiji i slicnim yemljama, se jasno (po meni ) vidi uticaj kapitaliyma na mase. Dali vi stvarno verujete da su oni koji u libili iygovaraju reci uvodjenje demokratija ynaju sta ta rec stvarno znaci. Tako je bilo i kod nas. Covek u tom trenuku vidi samo svoj licni interes ( zelje ) koje su uglavnom materijalne. Dali ce tada ( uvodjenjem te demokratije ) gradjani i dalje imati besplatnu ydravstvenu yastitu. Dali ce gradjani idalje imati drutsvene stanove......., to se malo ko pita. Sa druge strane, onaj ko nepadne i neudari se nezna da se cuva. Sta je stvarni interes gradjana je pitanje, na koji treba dati odgovor.
    Licno sam ubdedjen da je SFRJ=a bila ispravan put, koji su politicari novih generacija trebali da unaprede a ne da unazade.

    Valter
    Dule
    Dule
    Vodnik
    Vodnik


    Male
    Broj komentara : 89
    Age : 60
    Mjesto : Subotica
    Političko opredjeljenje : Komunist
    Obrazovanje : VSS
    Registration date : 2011-02-28

    Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? Empty Re: Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE?

    Komentar by Dule Tue Mar 08, 2011 4:31 pm

    Postovani druze Valtere,
    Drago mi je cuti da je moj komentar bio razumljiv a sto se tice Libije sve je to odavno vec namesteno i znalo se to sve sta ce biti,tako se moze pogledati jedan intervju sa Gadafijem iz 1993 gde je on onda vec rekao sta ce se desiti(verovatno ste ga i pogledali).Covek je u tom intervju tacno rekao koji i ciji interesi su tu zastupljeni i sta ce se desiti.To se i obistinilo.Godinama prije onih kobnih i nemilih dogadjaja u nasoj dragoj bivsoj JUGI se isto govorilo da razne americke sluzbe vec odavno rade na planovima za razbijanje nase drage nam zemlje,nisam verovao A TREBAO SAM.U stvari nisam se obazirao na to jer sam bio uveren da se tako nesto ne moze dogoditi kod nas.Ne zelim krivicu samo na druge ljude bacati ali pokazalo se sta je covek u stvari i koliko su dosledni svojm idejama,prodaju se za saku dolara.Artur Sopenhauer je rekao:Ljudi se hiljadu puta vise trude da steknu materijalno nego duhovno bogatstvo,mada je sasvim sigurno,da nasu srecu stvara ono sto jesmo,a ne ono sto imamo.A sto se reci Demokracija tice trebalo bi znaciti Vladavina naroda ali ja bih se vise slozio sa idejom i prevodom da to znaci moc naroda,no moc ili vladavina u svakom slucaju navode i narod uz to.Kako narod vlada u tzv. demokraciji i koju ulogu ima narod u demokraciji.Pa mogu da glasaju i to bi bilo to,a posle kuda koji mili moji mocnici su zauzeli fotelje.Jedino u vreme izbornih kampanja sete se naroda sto je svima vec odavno poznato.Poznata taktika stupa na delo prilikom tih izbornih kampanja i obecava se sve i svasta od boljih radnih mesta,povisica itd. itd. iznenadjujuce i zapanjujuce je i to da ta taktika pali kod masa.Sutra ako bude opet Juge evo njih da masu opet sa drugim partijskim knjizicama.Gete je rekao;Reci mi s kim se druzis,pa cu ti reci ko si.Znam li cime se bavis,tad znam sta mozes postati.

    VELIKI POZDRAV OD DULETA!
    walter
    walter
    Mlađi vodnik
    Mlađi vodnik


    Male
    Broj komentara : 43
    Age : 56
    Registration date : 2011-03-07

    Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? Empty Re: Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE?

    Komentar by walter Sun Mar 13, 2011 2:54 pm

    Kad je Ante Markovic poceo da sprovodi svoje reforme i da onu nasu predivnu Jugu prilagodjava novonastalim svetskim prilikama ja sam bio ubedjen da ce ljudi razumeti o cemu se radi i da cemo mu svi pruziti maksimalnu podrsku u tom njegovom nezahvalnom poslu . Nazalost ,vecina od nas nije bila svesna novonastale situacije .Nije mogla da razume da Jugoslavija vise nema nikakav strateski znacaj i da vise ne mozemo da imamo benificije koje smo do tad imali. Poceli smo da u liku tog coveka gledamo osobu koja hoce da uvede kapitalizam u nasu socijalisticku (komunisticku) stvarnost umesto da u njemu vidimo vizionara koji je video jedini moguci put kojim je ta zemlja mogla da podje a da na tom putu ne dozivi havariju i ne raspadne se na sastavne delove .
    Medjutim ,ne mozemo mi sad kriviti sebe za to sto se desilo . Za sve su krivi neki drugi .Krivi su nam spoljni neprijatelji.Krive su Amerika i Rusija.Krive su multinacionalne kompanije.Kriva su tajna drustva koja zele da ostvare dominaciju nad celim svetom, iluminati ,masoni i ko sve ne.
    Ljudi moji ,pa krivi smo MI i samo MI koji smo u toj i takvoj Jugoslaviji imali zivot kakav niko nije imao na ovom svetu .Krivi smo jer nismo shvatili da kad je taj svet poceo da se menja i mi moramo da se tome prilagodjavamo ako zelelimo da sacuvamo taj ,,Jugoslovenski nacin zivota".
    Kad sa ove vremenske distance posmatram dogadjaje koji su se odigrali krajem osamdesetih i pocetkom devedesetih sve vise sam ubedjen da Jugoslaviju nije bilo moguce ocuvati .Problem je u tome sto ona ,u tim novonastalim prilikama ,nikako nije mogla opstati na temeljima koje je Tito postavio .Valjalo praviti nove temelje a mi za to onda nismo bili spremni .Sto je jos gore nismo toga ni bili svesni vec smo pokusavali da sacuvamo gradjevinu na trulim temeljima.
    Nadam se da ce ovaj forum pomoci da definisemo na kakvim novim temeljima treba graditi novu zajednicu juznih slovena (iz prostog razloga sto je ona od zivotnog interesa za sve nas).
    Jos uvek mi u glavi odzvanjaju reci Raifa Dizdarevica :,,SHVATITE , MI SMO JEDNI BEZ DRUGIH NISTA! NULA!"
    Pozdrav svim Jugoslovenima i nek vas ne grize osecaj krivice za raspad nase voljene domovine. Jugoslavija je buducnost ovog prostora samo je potrebno malo vremena dok svi to ne shvate.
    PS Citat mozda nije potpuno tacan .Ako neko ima snimak govora Raifa Dizdarevica na stepenistu skupstine SFRJ kad se obracao okupljenim demonstrantima koji su protestvovali zbog dogadjaja na kosovu,bilo bi lepo da ga postavi na ovom forumu.
    Dule
    Dule
    Vodnik
    Vodnik


    Male
    Broj komentara : 89
    Age : 60
    Mjesto : Subotica
    Političko opredjeljenje : Komunist
    Obrazovanje : VSS
    Registration date : 2011-02-28

    Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? Empty Re: Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE?

    Komentar by Dule Mon Mar 14, 2011 6:23 pm

    Postovani druze Waltere,
    odlican komentar,pogotovo mi se svidja pominjanje druga Ante Markovica i njegovih reformi,u to vreme sam bio za te iste a i svi se secamo(nadam se) kakva nam je valuta bila u to vreme a i ostalo.,medjutim vidimo sta se desilo.U to vreme reforma je bila neizbezna i drug Ante nam je pokazao pravi put.Zasto smo posrnuli?Ko je posrnuo i zasto?Ja licno nisam gledao na druga Markovica kao na nekoga ko hoce da uvede kapitalizam u nasu bivsu dragu nam JUGU nego kao na nekoga ko spasava sto se spasiti moze makar u bilo kojem obliku,ako je toliko politickih analfabeta u to vreme bilo onda ne znam sta da kazem a vodili su nasu zemlju.Ja bih te dogadjaje u to vreme vise okarakterizirao kao pohlepu za vlast tadasnjih politickih vodja.Videli su odjednom sansu pa pobudili nacionalne strasti i podpirivali mrznju da bi dosli do svoga cilja(cilj opravdava sredstva).Nije bio vise vazan ni drug Ante ni reforma niti bratstvo i jedinstvo niti ta nasa JUGA u koju su se svi kleli.E sada dolazim do onoga pitanja.Ko je sledio te vodje nacionaliste sada velike demokrate,NAROD a NAROD to smo MI, to smo JA i TI,dali su tolike stotine hiljada iliti miliona ljudi(NAROD) bas svi nevini,politicki nepismeni,naivni itd.Zasto je uvek neko drugi kriv?Saka politicara zavadila nekoliko miliona ljudi?Dali se zapitamo kakvi su to ljudi?JOVAN DUCIC je rekao:ZLO I NESRECA NE DOLAZI OD BOGA,NEGO OD COVEKA.Zato se ipak pitam dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE?
    I koliko smo spremni da se(konkretno sa reci na dela)zrtvujemo za dobrobit te nase JUGE kako sada tako i u buducnosti.MI,JA I TI.

    POZDRAV OD DULETA
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? Empty Odgovor

    Komentar by valter Mon Mar 14, 2011 6:56 pm

    Mozda sam trebao sacekati, da odgovori prvo drug Walter,no sto se mene licno tice, smatram, kao sto si i ti vec napomenuo da su pre svega bili krivi politicari koji su zeleci da skinu druga Tita sa "trona", hteli da dokazu da su oni bolji od njega. Dokazali su upravo suprotno.

    Naravno da smo mi svi pomalo krivi, samo je pitanje u kojoj meri nas licno to pogadja. Dali smo trebali da stanemo isperd onih politivcara i da im se suprotstvaimo?? Koju smo mi imali tada snagu da to ucinimo. Koliku je snagi zapravo imala radnicka klasa tada da se suprotstvai onome sto je sledilo. Velika doza naivnosti u nasem narodu
    ( imao sam cak u porodici takvih ), zatim cinjenica da su i vojna lica o tome suskala jos pre toga, pa do uvodjenja prava da se svako izjasnjava kao "republikanac" a ne kao jugosloven. Covek, radnik i seljak placaju politicare da ih vode u sigurnu buducnost, odnosno da cine svoj posao, a ne da vode narod u propast. To cine samo izdajice.

    Krivi smo, a mozda i nismo.

    Valter
    walter
    walter
    Mlađi vodnik
    Mlađi vodnik


    Male
    Broj komentara : 43
    Age : 56
    Registration date : 2011-03-07

    Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? Empty Re: Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE?

    Komentar by walter Mon Mar 14, 2011 8:46 pm

    Drugovi ,nisu politicari ti koji su glavni krivci i nikad nisu i nece biti. Pa zar mislite da su za stvaranje fasisticke Nemacke i sva zverstva treceg rajha krivi Hitler i njegovi najblizi saradnici.Ne .Krivi su milioni Nemaca kojima se ideja nacional-socijalizma ucinila jako privlacnom . Svaka politicka ideja bez siroke podrske naroda nema nikakvih sansi za uspeh. Ali ja mogu da razumem Nemce .Oni su bili u bezizlaznoj situaciji i Hitlerova politika im je pruzala kakvu takvu nadu . Oni su se kao nacija okupili oko jedne ideje a mi smo srusili jednu ideju zato sto nismo bili jedna nacija. Tu je zapravo i najveca greska rukovodstva SFRJ sto je insistiralo da na ovom nasem prostoru zivi sest slovenskih nacija umesto da je stvaralo jednu jedinu Jugoslovensku.
    Ja Vojislava Seselja smatram budalom ,zlocincem i nacionalistom najgore vrste ali moram da da priznam da je on jedini uvideo da na ovim nasim prostorima zivi isti narod samo podeljen u tri razlicite vere.Doduse on smatra da su to sve Srbi i u tome je njegova tragedija jer da je shvatio da su to zapravo Jugosloveni i da jedino kao Jugosloveni mogu ziveti kao braca bio bi veliki politicar . Nasa je tragedija sto u Anti Markovicu nismo prepoznali politicara sa Jugoslovenskom idejom i nismo stali iza te ideje vec smo stali iza politicara sa nacionalistickim idejama i samim tim postali saucesnici u rasturanju Jugoslavije. Naravno ,cast izuzetcima u koje i vas ubrajam .
    Drugarski pozdrav
    PS Nadam se da nisam uvredio pripadnike Nemackog naroda ovakvim svojim vidjenjem istorije.Pa i ako sam ih uvredio ja se svog misljenja necu odreci .Za utehu cu vam reci da je moja pra baba Nemica.
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? Empty Re: Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE?

    Komentar by valter Tue Mar 15, 2011 6:39 am

    walter (citat): Drugovi ,nisu politicari ti koji su glavni krivci i nikad nisu i nece biti. Pa zar mislite da su za stvaranje fasisticke Nemacke i sva zverstva treceg rajha krivi Hitler i njegovi najblizi saradnici..
    Postoavni druze Walter,
    sa ovom recenicom se neslazem. Kao prvo politicari ( Hitler je bio politicar ) su ljudi koji zapocinju teoretsku akciju. Tek tada dolazi gradjanstvo na cug. Znaci, prvi korak uvek cine politicari. Uvek su prvi krivci politicari i uvek ce takop biti. Bar po meni.

    Valter
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? Empty Re: Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE?

    Komentar by valter Tue Mar 15, 2011 6:42 am

    walter (citat): .Krivi su milioni Nemaca kojima se ideja nacional-socijalizma ucinila jako privlacnom .

    Ova recenica je tacna, krivi su svi gradjani koji su gledajuci samo svoj sopstveni inters podrzavali ovakvu politiku. Posebno kada znamo sta je takva politika donosila onima koji nisu bili istomisljenici.

    Valter
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? Empty Re: Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE?

    Komentar by valter Tue Mar 15, 2011 6:45 am

    walter (citat): Ali ja mogu da razumem Nemce .Oni su bili u bezizlaznoj situaciji i Hitlerova politika im je pruzala kakvu takvu nadu . Oni su se kao nacija okupili oko jedne ideje a mi smo srusili jednu ideju zato sto nismo bili jedna nacija.

    Eeeee moj Prle, ja nemogu da razumem nikoga ko ovako nesto moze da podrzava. Svaki covek pojedinacno odredjuje svoje kretanje u drustvu. Prema tome, samo "ovce" jure za "cobanima" svi ostali ukljucuju svoj rodjeni mozak i reaguju prema njemu.

    Valter
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? Empty Re: Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE?

    Komentar by valter Tue Mar 15, 2011 6:55 am

    walter (citat): .Oni su bili u bezizlaznoj situaciji i Hitlerova politika im je pruzala kakvu takvu nadu . Oni su se kao nacija okupili oko jedne ideje a mi smo srusili jednu ideju zato sto nismo bili jedna nacija. Tu je zapravo i najveca greska rukovodstva SFRJ sto je insistiralo da na ovom nasem prostoru zivi sest slovenskih nacija umesto da je stvaralo jednu jedinu Jugoslovensku.
    J.

    Nisu se ni svi nemci okupili oko jedne ideje, jedni su bili gladni a drugi su bili skrenuli sa uma i zdravog razuma. Usput budi receno, ni u nemackoj pa ni u svjacarskoj ni danas nisu jedna nacija, pa zive zajedno.
    Naravno da je nivo inteligencije svih ljudi bio na nizen stupnju od ovoga kojeg bi trebalo covek da ima danas.
    Sto se tice jugoslovenstva, zelim naglasiti da je drug Josip Broz racunao ( to znamo svi, nadam se ) da ce se sa vremenom jugoslovenstvo ( zelja i ponos svakog coveka ) samo ukoreniti medju ljudima. Mi svi znamo da je velikim delom tako i bilo. Da je Jugoslavija trajala 500godina kao vreme turaka na naseoj teritoriji, mi danas o ovome nebi morali da pisemo. Nazalost su bas politicari ( nacionalisticke izdajice svoga naroda ) dovele do najvece tragedije ( svojih, tako voljenih gradjana ) na prostorima bivse jugoslvaije. Za mene je ovo sto se kod nas desilo ravno, onome sto se desilo u japanu.

    Valter
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? Empty Re: Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE?

    Komentar by valter Tue Mar 15, 2011 6:57 am

    walter (citat):
    Vojislava Seselja smatram budalom ,zlocincem i nacionalistom najgore vrste ali moram da da priznam da je on jedini uvideo da na ovim nasim prostorima zivi isti narod samo podeljen u tri razlicite vere.Doduse on smatra da su to sve Srbi i u tome je njegova tragedija jer da je shvatio da su to zapravo Jugosloveni i da jedino kao Jugosloveni mogu ziveti kao braca bio bi veliki politicar . Nasa je tragedija sto u Anti Markovicu nismo prepoznali politicara sa Jugoslovenskom idejom i nismo stali iza te ideje vec smo stali iza politicara sa nacionalistickim idejama i samim tim postali saucesnici u rasturanju Jugoslavije. Naravno ,cast izuzetcima u koje i vas ubrajam .
    Drugarski pozdrav
    PS Nadam se da nisam uvredio pripadnike Nemackog naroda ovakvim svojim vidjenjem istorije.Pa i ako sam ih uvredio ja se svog misljenja necu odreci .Za utehu cu vam reci da je moja pra baba Nemica.

    Sto se tice Vojislava Seselja, samo toliko. Politicar koji svoj nivo inteligencije iskazuje na taj nacnin sto se tuce u parlamentu, je sve rekao. Za mene dokaz nivoa inteligencije uopste.

    Valter
    avatar
    Jugos
    Vodnik
    Vodnik


    Male
    Broj komentara : 64
    Age : 44
    Registration date : 2013-01-16

    Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? Empty Konstatacija

    Komentar by Jugos Thu Jan 17, 2013 1:19 pm

    Jesmo krivi smo pomalo i mi jer nismo 1991. ko 1941.se suprostavili neprijatelju već smo ili otišli na zapad ili se "sakrili u mišje rupe doma" standard kvari i egoizira ljude,to je neosporna činjenica. Surprised

    Svi govore danas o "velikoj krizi"(je,morala i duha,a ne ekonomije!),a žive okruženi materijalnim obiljem ko nikad do sada u ljudskoj povijesti(zapad,ali i cijeli svijet je poprimio taj virus skoro),a kod onih "primitivaca" koji žive u:džunglama,pustinjama,stepama jednom riječju okruženi prirodom nema krize,oni iako nisu nikad čitali Bibliju u većini slučajeva će se ponašati više kršćanski(gostoljubivo,iskreno,skromno-imam i osobna iskustva)nego tzv."vjernici" koji žive na razvijenom zapadu koje zanima samo osobni interes,a deklariraju se kao "veliki vjernici i patrioti" Razz
    Internetlija
    Internetlija
    Osnivač
    Osnivač


    Male
    Broj komentara : 917
    Age : 33
    Političko opredjeljenje : Ljevičar
    Registration date : 2009-02-17

    Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? Empty Re: Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE?

    Komentar by Internetlija Fri Jan 18, 2013 8:53 pm

    Nemoguće je govoriti o 1991-1995 bez pominjanja uticaja stranih (zapadnih) sila.
    avatar
    Jugos
    Vodnik
    Vodnik


    Male
    Broj komentara : 64
    Age : 44
    Registration date : 2013-01-16

    Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? Empty Odgovor

    Komentar by Jugos Fri Jan 18, 2013 9:14 pm

    Mirza (citat):Nemoguće je govoriti o 1991-1995 bez pominjanja uticaja stranih (zapadnih) sila.

    Niko ne negira prljavi utjecaj zapada u razbijanju Juge iako su javno govorili da su ko fol za Jugu. Twisted Evil

    Da smo mi jedinstveni bili,ne bi nam ništa mogli,osim da nas napadnu,a onda bi izbio treći svjetski rat,ali mi Balkanci kakvi smo,čangrizavi i lakozapaljivi(zato je Tito uvijek kao papiga govorio da čuvamo bratstvo i jedinstvo kao zjenicu oka svog i da smo zajedno neko i nešto,a odvojeni niko i ništa,ali izgleda da to nije doprlo do mozga i srca ljudi Rolling Eyes )zapadu uštedili resurse jesmo se sami pobili i poklali,nije nas on trebao napasti direktno.

    Iako sam bio klinac,sjećam se 91 i zapaljenih nacionalista u Zagrebu i Beogradu sa hrvatskim i srpskim zastavama i Sarajlija koje su prosvjedovale za mir sa jugoslavenskim zastavama i slikama Tite Cool

    Što se desi onda,Sarajevo i Bošnjaci najviše stradaše(ko i 1941.)kad su se pokoškali hrvatine i srbende,te iako najviše stradaše,najmanje se žale,iako su lošije živjeli u Jugi i više radili od Srba i Hrvata,najmanje se žale,zato što su meraklije i zato imaju moje nepodijeljene simpatije.

    "Hebeš zemlju koja Bosne nema" alien
    Internetlija
    Internetlija
    Osnivač
    Osnivač


    Male
    Broj komentara : 917
    Age : 33
    Političko opredjeljenje : Ljevičar
    Registration date : 2009-02-17

    Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? Empty Re: Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE?

    Komentar by Internetlija Sat Jan 19, 2013 1:33 am

    Jugos (citat):...najmanje se žale, zato što su meraklije i zato imaju moje nepodijeljene simpatije.

    Ovim riječima si me pobijedio. Very Happy
    Šalu na stranu, svako razuman je svjestan da nove Juge po uzoru na staru... vjerovatno nikad neće biti. Što uopšte ne znači da je jugoslavneska tradicija zatrta.
    I konkretno u Bosni postoji jedna simbolična prilika da se nešto učini - predstojeći popis stanovništva.

    Poveo sam svoju ličnu kampanju, a nedavno me jedna omanja "vojska" pozvala u svoje redove.

    Primijer: [You must be registered and logged in to see this link.]
    avatar
    Jugos
    Vodnik
    Vodnik


    Male
    Broj komentara : 64
    Age : 44
    Registration date : 2013-01-16

    Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? Empty Komentar

    Komentar by Jugos Sat Jan 19, 2013 2:17 am

    Bosanci,a prije svega Bošnjaci nisu zlopamtila i picajzle(sitničari)ko Hrvati i zato će se vjerujem u puno većem broju izjasniti za jugoslavensku naciju nego konformisti i oportunisti Hrvati.

    No,da ne ispadne da samo ja kritiziram Hrvate,malo ću im naći opravdanja,u tisućgodišnjem "pranju mozga" talijanske ispostave("Svete stolice" iz Rima Vatikana)i utjecaju zapada,mada to je samo djelomično opravdanje,omililo se Hrvatima biti uvijek uz silu i zlo sa zapada,a to Srbe nervira i uvijek kad im Hrvati "zabiju nož u leđa" se iskale na Bošnjacima zbog islama.

    Dok Hrvati gube vrijeme trčeći za parama i dodvoravajući se zapadu,Srbi inateći Very Happy se istom,Bošnjaci se kvalitetno zabavljaju i provode bolje od njih zajedno. Very Happy

    Nije uzalud partizan i pjesnik sa otoka Brača Vladimir Nazor rekao onu znakovitu rečenicu:"Hebeš zemlju,koja Bosne nema" I love you kad je uvidio bosansku gostoljubivost te ležernost i usporedio je sa bračkom šktošću i zavišću(u Jugi su bili poznati viceci o škrtim Bračanima,lijenim Crnogorcima i glupim Bosancima,mada ja mislim da Bosanci nisu toliko glupi,koliko ih nije briga za stvari tj.gluposti tongue kojima se nepotrebno opterećuju Srbi i Hrvati,a to su čak skužile srbende i hrvatine koji iako se ne podnose međusobno,o Bošnjacima imaju pozitivno mišljenje)tako da je BiH koja je i zemljopisno i srčano središte Juge jedini most Hrvata i Srba i da je podijeljena između Hrvatske i Srbije,ne bi nikad bilo teoretske šanse za njenu obnovu,ovako je moguće,s glavnim gradom Sarajevom(jer Hrvati nikad neće pristat na Beograd,a Srbi na Zagreb,a mogu na kompromisno rješenje What a Face ) i pomoćnim Tuzla i Zenica,zlatni trokut,oni koji su Jugoslaviji najviše voljeli i vole) cheers

    Sponsored content


    Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE? Empty Re: Dali smo pomalo sami krivi za raspad nase JUGE?

    Komentar by Sponsored content


      Danas je Wed May 08, 2024 1:07 am