JUGOSLOVENSKI POKRET

DOBRODOŠLI!

Ako niste registrovani posjetilac foruma, kliknite na "registracija" na dnu ovog prozora, a ukoliko ste registrovani član, kliknite na "login".

Join the forum, it's quick and easy

JUGOSLOVENSKI POKRET

DOBRODOŠLI!

Ako niste registrovani posjetilac foruma, kliknite na "registracija" na dnu ovog prozora, a ukoliko ste registrovani član, kliknite na "login".

JUGOSLOVENSKI POKRET

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
JUGOSLOVENSKI POKRET

Samo zajedno smo jači!

Danas, kada postajem pionir, dajem časnu pionirsku riječ: Da ću marljivo učiti i raditi i biti dobar drug. Da ću voljeti našu samoupravnu domovinu SOCIJALISTIČKU FEDERATIVNU REPUBLIKU JUGOSLAVIJU. Da ću razvijati bratstvo i jedinstvo naših naroda i ideje za koje se borio Tito. Da ću cijeniti sve ljude svijeta koji žele slobodu i mir.

Login

Zaboravljen password

Anketa

Da li bi ti učestvovao/la u pro-yu internet lobiju?

 
 
 

Rezultati

Latest topics

» DRUGARICE I DRUGOVI GDE STE?
Ja mislim da treba uraditi OVO! EmptyTue Jan 29, 2019 6:22 pm by valter

» Smrt? Je li to kraj ili prelaz iz faze u fazu?
Ja mislim da treba uraditi OVO! EmptySat Aug 29, 2015 4:28 pm by Jugos

» Izgubljeni drugovi
Ja mislim da treba uraditi OVO! EmptySat Feb 14, 2015 10:12 pm by SAMOUPRAVLJAC

» PRAZNICI
Ja mislim da treba uraditi OVO! EmptyMon Dec 29, 2014 6:16 pm by SAMOUPRAVLJAC

» BEZ DLAKE NA JEZIKU
Ja mislim da treba uraditi OVO! EmptySat Dec 13, 2014 12:28 pm by Jugos

» Zdravo! Ja sam Dejan!
Ja mislim da treba uraditi OVO! EmptySat Dec 13, 2014 12:23 pm by Jugos

» Kakvo drustvo zelimo...nova Jugoslavija?
Ja mislim da treba uraditi OVO! EmptySat Dec 13, 2014 11:46 am by valter

» LALA U PEKARI
Ja mislim da treba uraditi OVO! EmptyFri Dec 05, 2014 2:05 pm by valter

» Socijalisticki sistem i Radnicko samoupravljanje u SFRJ-i
Ja mislim da treba uraditi OVO! EmptyFri Dec 05, 2014 7:08 am by valter

» TEZINA LANACA
Ja mislim da treba uraditi OVO! EmptyMon Dec 01, 2014 7:44 am by valter

» LINUX MINT
Ja mislim da treba uraditi OVO! EmptySun Nov 30, 2014 8:31 am by valter

» 29.Novembar-Dan Republike
Ja mislim da treba uraditi OVO! EmptySat Nov 29, 2014 8:18 am by valter

» "SAMO ZAJEDNO SMO JACI!"
Ja mislim da treba uraditi OVO! EmptyThu Nov 27, 2014 5:52 pm by valter

» Draga moja domovino
Ja mislim da treba uraditi OVO! EmptyWed Nov 26, 2014 4:28 pm by valter

» Evropska Unija
Ja mislim da treba uraditi OVO! EmptyTue Nov 18, 2014 3:51 pm by valter

» PROJEK ROSETTA
Ja mislim da treba uraditi OVO! EmptySat Nov 15, 2014 8:03 pm by valter

» Cestitke i pozdravi
Ja mislim da treba uraditi OVO! EmptySat Nov 15, 2014 7:55 pm by valter

» " ZA VASU BOLJU BUDUCNOST"
Ja mislim da treba uraditi OVO! EmptySat Nov 15, 2014 12:32 pm by SAMOUPRAVLJAC

» OBAVEŠTAVAM SVE!
Ja mislim da treba uraditi OVO! EmptyWed Nov 12, 2014 1:07 pm by valter

» Ubuntu
Ja mislim da treba uraditi OVO! EmptyWed Nov 12, 2014 10:35 am by valter

» Savez komunističke omladine Jugoslavije-SKOJ
Ja mislim da treba uraditi OVO! EmptySat Nov 08, 2014 7:26 am by valter

» Jugoslovenska Narodna Armija -JNA-
Ja mislim da treba uraditi OVO! EmptyThu Nov 06, 2014 10:05 pm by valter

» JUCE DANAS SUTRA
Ja mislim da treba uraditi OVO! EmptyFri Oct 03, 2014 1:45 pm by valter

» Evo nesto interesantno
Ja mislim da treba uraditi OVO! EmptyWed Oct 01, 2014 8:11 pm by valter

» Demokratija ili Radnicko samoupravljanje
Ja mislim da treba uraditi OVO! EmptyMon Sep 22, 2014 4:57 pm by maro

April 2024

MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Preporučene stranice

free forum
free forum
free forum
free forum
free forum


+3
valter
drug Tibor
Internetlija
7 posters

    Ja mislim da treba uraditi OVO!

    Internetlija
    Internetlija
    Osnivač
    Osnivač


    Male
    Broj komentara : 917
    Age : 33
    Političko opredjeljenje : Ljevičar
    Registration date : 2009-02-17

    Ja mislim da treba uraditi OVO! Empty Ja mislim da treba uraditi OVO!

    Komentar by Internetlija Sat Feb 21, 2009 12:18 am

    Svakom od nas su vjerovatne pale na pamet kojekakve ideje o reformiranju Jugoslavije.
    Lako moguće da svako od nas u svojoj glavi ima jedan takav scenario!

    Na osnovu toga, otvaram ovu temu!

    Napišite baš VI, kako po baš VAŠEM mišljenju treba da se odvije ta priča.

    Recimo, ja mislim da je ključ do pomirenja Bosna i Hercegovina.
    Sredi li se stanje tu, postaje samo pitanje vremena. Wink
    A koji je tvoj stav?
    drug Tibor
    drug Tibor
    Zastavnik
    Zastavnik


    Male
    Broj komentara : 288
    Age : 32
    Mjesto : Bečej
    Političko opredjeljenje : Komunist
    Obrazovanje : Kuvar
    Registration date : 2009-02-17

    Ja mislim da treba uraditi OVO! Empty Re: Ja mislim da treba uraditi OVO!

    Komentar by drug Tibor Sat Feb 21, 2009 1:20 am

    Ja mislim, da bi se narod trebao pitati o njihovom mišljenju, naravno tu bi bila i peticija...ako narod shvati da im samo kroz Jugoslaviju može biti bolji život, onda bi se svako potpisao u tu peticiju...

    Mada ja sam isto i za Socijalističku Revoluciju, što je skoro nemoguće da se dogodi...
    Internetlija
    Internetlija
    Osnivač
    Osnivač


    Male
    Broj komentara : 917
    Age : 33
    Političko opredjeljenje : Ljevičar
    Registration date : 2009-02-17

    Ja mislim da treba uraditi OVO! Empty Re: Ja mislim da treba uraditi OVO!

    Komentar by Internetlija Sat Feb 21, 2009 1:22 am

    Sve je moguće. Ljudi su koračali po Mjesecu, obarali carstva, dizali revolucije svuda, što ne bi i ovdje?
    drug Tibor
    drug Tibor
    Zastavnik
    Zastavnik


    Male
    Broj komentara : 288
    Age : 32
    Mjesto : Bečej
    Političko opredjeljenje : Komunist
    Obrazovanje : Kuvar
    Registration date : 2009-02-17

    Ja mislim da treba uraditi OVO! Empty Re: Ja mislim da treba uraditi OVO!

    Komentar by drug Tibor Sat Feb 21, 2009 1:26 am

    Udarnik (citat):Sve je moguće. Ljudi su koračali po Mjesecu, obarali carstva, dizali revolucije svuda, što ne bi i ovdje?

    Tačno tako druže Udarniče, sve je moguće, ali...moramo shvatiti da je hodanje po Mesecu bilo uradjeno od bogatih kapitalista, a ovde revolucija mora da se digne iz pepela, iz siromašnog naroda...
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Ja mislim da treba uraditi OVO! Empty Odgovor

    Komentar by valter Sat Feb 21, 2009 8:18 am

    Nesme se zaboraviti mogucnost www-a. Pravilan pristup problematici, jasno opredelenje i nivo komunikacije odredjuju i posecenost jedne stranice. To znaci da treba izbegavati razvodnjavanje teme i pokusati drzati tok u svom " koritu".

    "Mi moramo verovati u nemoguce, da bi mogli ostvariti moguce". Neznam tacno gde sam to cuo ali je moglo biti od mene. Zelim time reci, nije dovoljno reci: " Sat ja tu mogu" potrebno je verovati u ispravnost puta na kom se mi nalazimo. Ja u njega verujem, zato i jesam jos uvek na njemu.

    Bezbroj godina se evo nalazim vec na www-u pokusavam da ujedinim nase internet stranice,sa malo uspeha. Glavni razlog je taj, sto najveci deo Administratora smatra da je takva akcija jedino moguca bas na njegovoj internet stranici, zato nikako da se ujedinimo. Kada svi Administratori budu shvatili sustinu recenice " Samo zajedno smo jaci" ce se nesto i promenuti. Trebalo bi odrediti za pocetak za svaku republiku ( drzavu sa podrucija SFRJ-e ) jednog Koordinatora. Odrediti pocetne pravce kretanja i rokove nakon kojih se treba naci i raspraviti o postignutim rezultatima istih. Mogao bi se dati zadatak posecivanje internet stranica sa nasom tematikom i ocena istih. Nakon razmatranja se moze stupiti direktni u kontakt sa Administratorom i pozvati na saradnju.

    Pokrenuti siroke mase mozemo samo ako nastupimo odlucno jasno i zajednicki. Mi to mozemo. Materijala nam je drug Tito ostavio dovoljno. Potrebno je samo sve sprovesti u delo.


    Valter
    AVNOJ
    AVNOJ
    Vojnik
    Vojnik


    Male
    Broj komentara : 19
    Age : 51
    Registration date : 2009-02-20

    Ja mislim da treba uraditi OVO! Empty Re: Ja mislim da treba uraditi OVO!

    Komentar by AVNOJ Sun Mar 29, 2009 1:55 am

    Ovo sam jos negdje objavio i ja ovako mislim, s tim sto cu tu jos dodati neke detalje...

    Ravnopravna Bosna i Hercegovina,
    ravnopravna Jugoslavija


    Situacija u Jugoslaviji, mozda puno kompleksnija nego sto mi mislimo i zato prilikom pokretanja bilo kakve inicijative treba biti jako oprezan..
    Oprezan u tom smislu da nam jezik ne bude brzi od pameti, jer svaka javno izgovorena rijec moze svakako da se protumaci ovisno od toga ko je neku rijec izgovorio, zasto je tako izgovorio, gdje ju je izgovorio, na kojem mjestu je izgovorio itd. itd i ovisno od toga ko i zasto javno izgovorenu rijec tumaci...

    Imamo situaciju ovakvu kakvu imamo, pa po mom misljenju stvari treba tako i posmatrati.. Svakaka Jugoslovenska republika ima svoju specificnost kad je u pitanju situacija na terenu... Svi imamo svoje poglede na buducu Jugoslaviju ako do njene obnove dodje, a nikome nam ta Jugoslavija nije mrska... Svi smo za Jugoslaviju, ali svi nevidimo jednako tu buducu Jugoslaviju.. Vjerovatno ni svi ne zelimo istu Jugoslaviju, ali da zalimo za Jugoslavijom i da zelimo Jugoslaviju to je ocito...

    Ja ponekad znam i javno reci da su dvije Jugoslavije do sada napravljene i unistene sto je istina... Unistene mozda zato sto nisu bile dobro napravljene... Druga je bila puno bolja od prve u tome se svi slazemo, a slusao sam davno od ljudi koji su zivjeli u prvoj Jugoslaviji da je ova druga bila puno bolja i nisam nikada cuo nikoga da je izrazio zaljenje za prvom Jugoslavijom...

    E, sad ako mi svi imamo taj globalni cilj da podstaknemo obnovu Jugoslavije onda po meni licno bi trebalo razmisljati o jos boljoj trecoj Jugoslaviji nego sto je bila ona druga... Da me se pogresno ne razumije, ne zelim ovim reci da ona druga nije valjala, ali da je mogla biti jos bolja to svakako mislim... Ja imam svoje osobno misljenje kako bi trebala da izgleda eventualno treca Jugoslavija, ali o tome ovde nebi puno govorio jer znam da se sa mojim misljenjem nece neki drugovi sloziti zato bolje da to preskocim... Reci cu samo to da Jugoslavija koju ja vidim u buducnosti je po mom uvjerenju moguca, a nikako to nije samo moja zelja... Reci cu i to da ko god pokusa da gradi Jugoslaviju onakvu kakvu zeli da je po mom misljenju ideja o takvoj Jugoslaviji unaprijed osudjena na propast... Jugoslavija se moze samo graditi na istini i po mjeri sviju podjednako...

    Mislim da Jugoslovenska ideja taman ona bila i najbolja ako bi krenula iz Srbije ili iz Hrvatske bi unaprijed bila osudjena na neuspjeh.. Hoce li se u ovoj mojoj konstataciji neko samnom sloziti ili nece ja to neznam, ali ja to tako mislim i ubjedjen sam da sam u pravu... To sto ovako mislim neznaci da nemislim da Srbija i Hrvatska ili bolje reci Srbi i Hrvati u cjelini nebi trebali da odigraju glavnu ulogu u eventualno stvaranju najnovije Jugoslavije....

    Mi imamo Ustav 1974 imamo ZUR i netreba biti puno pametan pa zakljuciti da taj Jugoslovenski Ustav moze poslutiti kao osnov za buducu Jugoslaviju, cak puno bolju od one koju su nam dusmani preko nasih domaci izdajnika i licemjera unistili..

    Nije tesko primijetiti da je svakim danom sve vise ljudi onih koji se sjecaju Jugoslavije i njenog savrseno izgradjenog sistema.. Takodje se primjecuje da je sve vise organiziranih grupa gradjana ili na internetu ili kroz razna udruzenja i pokrete otvoreno govore o Jugoslaviji, ali te grupe i ta Udruzenja nemaju jedinstven program kako doci do cilja koji se zove Jugoslavija...
    Svi imamo potpuno opravdane razloge da govorimo da je Jugoslavija bila savrsena zemlja posebno u odnosu na njene pravne nasljednice danasnje drzave nastale raspadom Jugoslavije, jer je to jednostavno istina koju ni najveci protivnici obnove Jugoslavije ili Jugoslovebske zajednice vise nemogu negirati..

    Ja cesto u razgovoru sa ljudima koji su skloni da tvrde da Jugoslaviju treba sto prije zaboraviti, jer je ona proslost postavim pitanje; Sta je danas bolje zato sto nam se zemlja ne zove Jugoslavija Mnogi na to nemaju odgovor, ali onda da bi ipak na neki nacin opravdali svoju tvrdnju da je Jugoslavija proslost kazu: Pa mi to moramo zaboraviti, jer svijet i Amerika tako hoce..

    Po meni u tom grmu lezi zec kako bi rekao nas mudri covjek Balkanski..
    Nase ljude samo treba ubijediti, da je taj isti svijet i Amerika nas okupator i da mu se treba suprostaviti, ali da se nemoze tom svijetu suprostaviti samo naprimjer jedna ili dvije drzave nastale raspadom Jugoslavije, vec da to moraju svi zajedno, jer ko god da se suprostavi sam Amerika ce da ga klepi po usima, a ostali ce da se vesele, ali vesele se samo zato sto neznaju da ce se i njima isto desiti samo ako krivo pogledaju obicnog Americkog vojnika koji gazi ovu nasu napacenu zemlju i posmatra nas sa visine kao da je on dosao iz svemira svemirskim brodom a mi svi pali jedni sa Marsa a drugi sa Venere, ali on nikako da razvrsta one sa Marsa i one sa Venere pa da ih podijeli po tom osnovu jer on nevidi ko je sa Marsa a ko sa Venere (nevidi razliku),, Razliku medju nama vidimo samo mi i niko vise, ali dok nama to postane jasno bojim se da ce tada biti i suvise kasno...

    Odakle krenuti

    Ako se slazemo u tome da je situacija u Jugoslaviji ili bolje reci pravnim sljednicama Jugoslavije, a znamo i to da je Jugoslavija bila bolje uredjena od bilo koje danasnje njene pravne sljednice, postavice se pitanje samo po sebi ,,Odakle krenuti“ Krenuti se nikad nemoze od kraja ili iz sredine vec od pocetka, a gdje je pocetak? Kad utvrdimo gdje je pocetak, odnosno mjesto odakle krenuti i kad to svi bar u vecini skontamo po mom dubokom ubjedjenju nece biti tesko krenuti krupnijim koracima ka konacnom cilju, a cilj svima onima koji zele Jugoslaviju je isti sa mozda malim razlikama koje nebi bilo tesko usaglasiti..
    Dakle nije tesko po mom ubjedjenju usaglasiti sta je krajnji cilj, ali je tesko, vrlo tesko usaglasiti gdje je pocetak i put do cilja.. Naravno kad govorimo o saglasnosti da mislim na one snage koje se ne mire sa raspadom Jugoslavije, a naravno tu ubrajam i one snage koje uvidjaju da pravne sljednice Jugoslavije nisu donijele nista novo i nista dobro svojim gradjanima koji su na prvim, nazovi demokratskim izborima 1990 godine dali legitimitet i legalitet rusiteljima Jugoslavije da u njihovo ime, a po projektu Medjunarodne zajednice rasparcaju njihovu zajedničku domovinu u kojoj su tadasnje Jugoslovenske republike bile vec postigle najveci stepen samostalnosti koji se mogao postici u jednoj drzavnoj zajednici...
    Prvu Jugoslaviju je nakon Prvog svjetskog rata Srbija kao pobjednica u prvom svjetskom ratu zajedno sa Hrvatskom i Slovenijom (SHS) da bi nakon manje od 20 godina nastupila kriza vlasti u novoj zajedničkoj državi koja je rezultirala sporazumom Cvetković-Maček kojim je ta Jugoslavija praktično bila podijeljena izmedju Hrvatske i Srbije s tim da Slovence niko nije dirao, a ostale narode niko nista nije pitao... Samo je drugi Svjetski rat omeo provodjenje ovog sporazuma.. Gotovo isti scenarij je bio i 90-tih (Sporazum Milošević-Tudjman u Karadjordjevu) u Sloveniji insceniran rat i Slovenija nonsalantno pustena da izadje iz Jugoslavije, a Beograd vidi svoju šansu za ostvarenje Velikosrbske ideje, ali u isto vreme javlja se i ideja Velike Hrvatske i dva Presjednika dogovaraju podjelu ostatka Jugoslavije opet ne pitajuci nikoga drugoga sta o tome misli... U tome im malo smeta tada legalno izabrani presjednik Bosne i Hercegovine Alija Izetbegovic koji više sebe smatra presjednikom svih Muslimana nego presjednikom Bosne i Hercegovine valjda vidio od kolega Miloševića i Tuđmana koji su presjednici svih Srba i Htvata bez obzira što su sluzbeno presjednici republika koje imaju svoje administrativne granice i imaju svoje Ustave i svoje zakone.. Dakle dva puta u 20 stoljeću Beograd i Zagreb udruženo grade i udruženo ruše dvije Jugoslavije... Ako je ovo tačno, a jeste, jer da je bar jedan od ova dva centra bio istinski za Jugoslaviju našlo bi se neko rješenje 1990 godine, ali ni jedni ni drugi nisu računali da se o Jugoslaviji trebaju pitati i Makedonci i Crnogorci pa i Bosanci i Albanci a da ne govorimo o Jugoslovenima i ostalima... Zato mislim da više ni Zagreb ni Beograd u slučaju obnove bilo kakve Jugoslavije ne zasluzuju da budu Jugoslovenska prestonica...

    Gorka istina
    I


    Jugoslavija je puna ratnih, a i poratnih zločinaca..
    Jugoslavija je puna narodni heroja koji su istovremeno za nekoga zlocinci...
    Jugoslavija je puna narodnih neprijatelja koji su istovremeno za nekoga idoli ili ideali...
    Kad Jugosloveni, ali oni koji dešavanja u Jugoslaviji u zadnjih 20 godina budu realno procijenjivali i osudjivali i kad se sloze u tome da su njihovi nacionalni prestavnici koji su vodili politiku navodnog nacionalnog otriježnjenja ustvari vodili politiku nacionalnog unistenja, tad ce Jugosloveni moći naći zajedničku formulu za buduću Jugoslaviju bolju i od prve (SHS) i od druge (SFRJ)
    Kad Jugosloveni svate riječi i poruku Josipa Broza Tita ,,Socijalizam manjinu i većinu odbacuje, a onda nema ni većine ni manjine, već ima ravnopravan narod i ravnopravan čovjek".Kad to svate oni koji su u relativnoj većini da nema vladavine većine nad manjinom onda će Jugoslavija moći da se ujedini na principima ravnopravnih naroda i ravnopravnih Republika i Autonomnih Pokrajina u okviru Jugoslovenske zajednice.. Najbolje je to rekao zadnji Jugoslovenski Ustav donesen 1974 i tu netreba biti puno pametan da bi se došlo do zaključka da onaj ko negira zadnji Jugoslovenski Ustav istovremeno negira i ravnopravnu Jugoslaviju sa ravnopravnim narodima i ravnopravnim republikama...
    U slučaju pokretanja bilo kakve inicijative za obnovu Jugoslavenske zajednice ako polazna osnova nije zadnji Ustav Jugoslavije bez obzira odakle inicijativa bila pokrenuta osudjena je unapred na neuspjeh..
    Sve Jugoslovenske republike (današnje države) pa i Autonomne pokrajine moraju biti ravnopravne učesnice u eventualnoj obnovi Jugoslavije, u protivnom od Jugoslavije nema ništa, a ako od Jugoslavije nema ništa onda nema ništa ni od Jugoslovenskih republika (današnji država). Lično hoću da vjerujem da je sve više onih koji počinju polako da svataju da današnje države nastale disolucijom Jugoslavije su svakim danom sve manje nezavisne i da će se naći Jugoslovenski antifašisti ne opterećeni vlastitim nacionom i ne opterećeni isticanjem različitosti medju Jugoslovenima koja svakako postiji, ali ne u tolikoj mjeri da nebi mogli da zive na jednom zajedničkom prostoru...

    II

    Jugoslovenska zajednica moze biti obnovljena samo na ravnopravnosti Jugoslovenskih naroda i Ravnopravnosti Jugoslovenskih republika bez obzira na razliku u brojnosti naroda i teritorijalnoj velicini republika.. Bez obzira na već otcijepljeno Kosovo od Srbije Jugoslovenska zajednica je jos uvijek moguca, sa Kosovom u toj zajednici... Kosovo kao Autonomna pokrajina u Jugoslaviji, a u okviru SR Srbije u vreme SFRJ je tezilo da kao federalna jedinica bude što bliže saveznim organima u Jugoslaviji, a što dalje od republički organa SR Srbije što se može sa velikom vjerovatnoćom ustvrditi da Kosovari odnosno Albanci sa Kosova nisu bili protiv Jugoslavije kao savezne države, ali su težili da u toj saveznoj državi imaju ista ili bar približno ista prava sa ostalim narodima koji su činili Jugoslaviju.. Ovu težnju Kosovskih Albanaca malo ko je u Srbiji pa i u Jugoslaviji ozbiljno svatao, a slična ili ista situacija je bila i sa Vojvodinom u kojoj i danas ima najviše istinskih Jugoslovena što ni danas politički analitičari i uticajni političari i u Srbiji i u ostalim Jugoslovenskim republikama ne uzimaju za ozbiljno..
    Slična situacija je i sa Jugoslovenskom republikom Bosnom i Hercegovinom koja je po Jugoslovenskom Ustavu bila ravnopravna republika u Jugoslaviji, ali u praksi ta njena ravnopravnost je osporavana naročito od nekih političkih krugova sa istoka i sa zapada odnosno iz Srbije i Hrvatske, a ta osporavanost nije ni danas nista manja nego što je bila u vreme SFRJ..
    Velikosrbski i Velikohrvatski hegemonizam uz pomoc Muslimanskog/Bošnjačkog centralizma u velikoj mjeri su doprinijeli krvavom ratu devedesetih na tlu Bosne i Hercegovine koji je pod uticajem i Srbije i Hrvatske izrodio Bosanske izdajnike koji danas svoju državu Bosnu i Hercegovinu ne priznaju i zajednički rade na njenom uništenju kao ravnopravne države svih njenih gradjana.. Svi oni zajedno u Bosni i Hercegovini i Hrvati i Srbi uz pomoć Bošnjaka ako već nemogu imati cijelu Bosnu i Hercegovinu, žele da dobiju komad Bosne i Hercegovine samo za sebe. Nažalost takve političke opcije danas su u Bosni i Hercegovini na vlasti i samo Medjunarodna zajednica preko Visokog prestavnika za Bosnu i Hercegovinu kako tako održava Bosnu i Hercegovinu u jednom komadu popucalu po svim šavovima.. Ovakav odnos prema vlastitoj državi steti prije svega onima koji svoju drzavu ne priznaju i rade na njenom unistenju uz podrsku svojih mentora i lijevo i desno odnosno istocno i zapadno...
    Bosna i Hercegovina i njen Bosanski narod nemoze opstati bez podrske Srbije i Hrvatske, ali isto tako Srbija i Hrvatska nemogu imati mir i sigurnost bez mirne Bosne i zato Srbija i Hrvatska sto prije zajedno svate da je u njihovom interesu da Bosnu i Hercegovinu istinski priznaju kao ravnopravnu drzavu to ce i za njih biti bolje... Ovu činjenicu uvidjela je i Medjunarodna zajednica koja pod svaku cijenu hoce da odrzi Bosnu i Hercegovinu kao Evropski eksperiment države o kojoj se svi više brinu od onih kojima je ta država potrebna, a to su njeni gradjani i njihovi prestavnici koji u njihovo ime obnašaju vlast svako onako kako njemu najbolje odgovara, a svi se uglavnom, oni na vlasti slažu u tome da se oko nijednog značajnog pitanja od interesa za Bosnu i Hercegovinu kao državu nikada ne dogovore...
    Kad prestane uticaj Srbije i Hrvatske na politiku u Bosni i Hercegovini tada će Bosna i Hercegovina moći da funkcionise kao država i bez Visokog prestavnika... Medjunarodna zajenica vec 14 godina imenuje Visokog prestavnika za Bosnu i Hercegovinu da on, Visoki prestavnik upravlja Bosnom i Hercegovinom i da Bosancima i Hercegovcima nameće svoja rješenja kako da uredjuju svoju zemlju po mjeri Medjunarodne zajednice i po mjeri Srbije i Hrvatske dok one prave Bosance i Hercegovce niko nista ne pita... Uporno se Bosanskim gradjanima nameće termin suživota umjesto zajedništva... Suživot je nužno zlo i dok god Bosanci i Hercegovci budu suživjeli nema mirne Bosne i Hercegovine, a bogami ni mirne Srbije i Hrvatske...
    avatar
    Martin
    Početnik
    Početnik


    Male
    Broj komentara : 5
    Age : 42
    Registration date : 2009-03-31

    Ja mislim da treba uraditi OVO! Empty Re: Ja mislim da treba uraditi OVO!

    Komentar by Martin Wed Apr 01, 2009 7:40 am

    Dobar post druže AVNOJ, samo smatram da nedostaje par stvari:

    Najvažniji razlog zašto mnogi odbijaju pomisao na novu Jugoslaviju je ponajviše povijest, nedovoljna sekularizacija, kao i prejako povezivanje sa gušenjem građanskih sloboda.
    Dakle ovako:
    Prvo treba napraviti zajedničku reviziju povijesti od trenutka kada se ponovno počeo buditi nacionalizam u Jugoslaviji pa skroz do otcijepljenja Kosova. Treba ići sa jednim objašnjenjem pred sve narode i pokazati da nema svaki svoju istinu, nego da je jedna istina o tome što se dogodilo. Uz naglasak da se svi ovi ratovi trebaju nazvati građanskim ratom, kao i prihvatiti i oplakati sve žrtve na svim stranama, jer su žrtve ono na što smo svi najosjetljiviji. Time treba oduzeti nacionalistima uporište među narodom koje su stekli govoreći i derući se kako su bili napadnuti od onog drugog naroda (tu parolu su koristili svi narodi na ovim prostorima).
    Ta zajednička povijest mora biti temeljita i mora poništavati efekte nacionalne povijesti u smislu da narod uvidi koliko je slijepo gutao riječi mržnje, a sve zbog šake zemlje koja je zajednička, ne nečija...
    Tu spada što je i drug AVNOJ spomenuo, osuda svih zločina, zločinaca i demistifikacija onih ličnosti koje su jednima heroji, drugima dušmani. Ako su neki od tih bili čista obraza (tih je malo) a s time se slože svi narodi, ti se ljudi eventualno mogu spomenuti kao oni koji su kao dobri ljudi bili žrtve trenutka pa su morali ratovati, jer treba i takvim ljudima predstavnik. Mnogo je ljudi ratovalo jer nije imalo izbora, te je dobro da i tu sebe prepoznaju...

    Drugo je još teže a to je ponovna sekularizacija države. Dakle, svako ima svoju vjeru - slobodno, neka se ide u crkvu ili džamiju, neka se slave vjerski blagdani i običaji i neka se u to ne dira. Al' daljnje miješanje vjerskih institucija u državu, povijest i politiku je ono što se mora onemogućiti. Tu se eventualno može osmisliti kontra- objašnjenje za sva goruća pitanja i ostalo čega se te iste vjerske institucije hvataju i na jednostavan način pokazati narodu, da vjeri zbilja nije mjesto nigdje van hrama...

    Treće je bilo gušenje nekih od građanskih sloboda u doba Titove Jugoslavije. Druga Jugoslavija se treba objasniti kao prelazna faza, kao poligon za učenje kako mogu svi Južni Slaveni funkcionirati na jednakoj razini uz punopravnost i jednakopravnost sviju. Također ostaje i model uređenja nove države da se raspravi. Stari komunizam je ono čega se ljudi danas većinom zgražaju jer prvo na što pomisle je Staljin i njegove čistke, kao i zločini koje su počinili komunisti, istovremeno potiskujući sve dobre poteze i uspjehe istih. Za uređenje se slažem da bi trebalo biti socijalističkog tipa, al ga treba drastično preustrojiti. Kako, to je već drugo pitanje i druga tema, samo to uređenje bi trebalo omogućiti maksimalnu slobodu pojedinca uz to da sama država ima makismalnu kontrolu nad onime što se događa, pritom ne mislim na to da prati pojedince na svakom koraku i da ih zatvara, nego da edukacijom i programima postigne da narod postane čim imuniji na one gluposti što neki političari, povjesničari i ljudi od vjere znaju provaliti.
    Ovime nisam rekao da je Titova Jugoslavija bila loša, nego da se mnogi danas primaju njezinih mana kao primjera zašto ne bismo mogli biti u istoj državi, to se stoga mora riješiti.

    Glede obnove Jugoslavenske zajednice s slažem također da treba krenuti od BIH. Neka tamo i bude glavni grad. To je dobar početak ako se ujedine tri entiteta u jedan narod, sa primjerom kako južni Slaveni mogu funkcionirati u jedno državi se može pokazati ostalima put prema zajedničkoj državi.
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Ja mislim da treba uraditi OVO! Empty Odgovor

    Komentar by valter Wed Apr 01, 2009 12:20 pm

    Postovani druze Martin,
    ti si nabrojao nekoliko detalja koji su sasvim sigurno veoma vazni, ako nisu i najvazniji za kretanje napred. Uvek sam tvrdio da mi nemozemo ici u bolje sutra bez jasnog saznanja o istinskom juce.

    Ima dosta onih, koji tvrde da sada treba gledati napred a ne unazad, pri tome zaboravljaju da nema istinskog hodanja u napred bez jasnog poznavanja i prihvatanja proslosti i svega onoga sto je uticalo na tu proslot.

    Mislim da bi se cak mogao i otvoriti poseban forum samo sa tom tematikom.

    Kuda smo do sada stigli se na svakom koraku vidi. Nacionalisti nisu ostvarili svoja obecanja kao ni oni koji su i dan danas ubedjeni da je " demokratija " i EU jedini ispravan put. Ekonomska kriza u celom svetu jasno pokazuje da ta, tako "uzvisena" Demokratija kapitalistickih zemalja nije jedini sistem koji je ispravan. Radnickoj klasi celoga sveta je svakim danom sve teze dok bogatasi i dalje sebi mogu da priuste sve lagodniji zivot.

    Pitanje je madjutim, koja sila moze da pokrene radnicku klasu ( nasu i svestsku ) da shvati onu davno izrecenu recenicu druga Josipa Broza: " Samo zajedno smo jaci!"

    I dok se mi bavimo sa pitanjima kao sto su, ko je od nas ucinio neki pogresan pokret ili ko je od nas napisao ili rekao nesto sto mozda nekim drugima neodgovara, se nasi neprijatelji sve vise udruzuju da nam udare zadnji udarac.

    Zelim time reci:

    1.) Krajnje je vreme da se vidi ko je za kakvu zajednicku drzavu?
    2.) Kao osnovu uzememo ono sto nam je zakon dao, Ustav SFRJ-e / ZUR-u( ako smo svi za to).
    3.) Jasnim nastupom svima pokazemo da je nama najvaznije prijateljstvo nasih naroda i narodnosti.
    4.) Konacno pocnemo svi da vucemo sa iste strane " strika "
    5.) Odredimo odgovorne za dnevnu stampu po Regionima ( nasim )i njihov prenos na forum.
    6.) Na prvo mesto stavimo gradjane i njihov interes.

    Trezveno ocenjivanje trenutne situcaij na nasem podruciju neznaci odustajanje od naseg rada vec razradu plana po fazama.
    Sta vi mislite o tome?


    Valter
    avatar
    Martin
    Početnik
    Početnik


    Male
    Broj komentara : 5
    Age : 42
    Registration date : 2009-03-31

    Ja mislim da treba uraditi OVO! Empty Re: Ja mislim da treba uraditi OVO!

    Komentar by Martin Wed Apr 01, 2009 12:58 pm

    Poštovani druže Valter,

    U pravu si glede toga da se treba brže pokrenuti i početi s djelovanjem. Nekoć je stara KP dijelila letke, solidarizirala, organizirala i pomagala štrajkove i tako približila ljudima svoje ideje. Danas više toga nema. Ako netko ima ideju kako se na ''moderan način'' aktivirati na tome području to je već pola posla. Podsjećam da je jugoslavenska ideja postojala još par desetljeća prije 1. svjetskoga rata, a zbilja je bila realizirana nakon 2., dakle lako moguće da se govori i o dužem vremenskom periodu koji će trebati da se ideja razvije i bude ponovno sveprihvaćena. Podsjećam da su počeci bili krvavo teški, doslovce.

    Ali recimo danas imamo jednu drugu alternativu, koju možemo praktički preuzeti od crkve. Zove se susreti mladih. Znači organiziraju se putovanja, izleti i ostalo po cijeloj Jugi i ljudima iz drugih krajeva pokažemo koliko su zapravo isti ljudi a kojima su slušali samo najgore. Na taj način se stvaraju i prijateljstva koja jednog dana mogu biti od velikog značaja za sve nas. Samo ideja, naravno, al par takvih i pokrećemo se s mrtve točke.

    Što se tiče Ustava i ostalog, neka se raspravi, složimo zajednički program za ujedinjenje. Čim je jasniji program, to će ga i ostali lakše prihvatiti.
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Ja mislim da treba uraditi OVO! Empty Re: Ja mislim da treba uraditi OVO!

    Komentar by valter Wed Apr 01, 2009 3:32 pm

    Martin (citat):Poštovani druže Valter,

    U pravu si glede toga da se treba brže pokrenuti i početi s djelovanjem.

    Znači organiziraju se putovanja, izleti i ostalo po cijeloj Jugi i ljudima iz drugih krajeva pokažemo koliko su zapravo isti ljudi a kojima su slušali samo najgore. Na taj način se stvaraju i prijateljstva koja jednog dana mogu biti od velikog značaja za sve nas. Samo ideja, naravno, al par takvih i pokrećemo se s mrtve točke.

    Što se tiče Ustava i ostalog, neka se raspravi, složimo zajednički program za ujedinjenje. Čim je jasniji program, to će ga i ostali lakše prihvatiti.

    Pri tome se nesme zaboraviti da se kao prvo u svakoj susjednoj Drzavi moraju organizovati Klubovi prijateljstva.

    Znaci treba da postoji neko ko poziva u goste. Nebi bilo dobro nekamo ici bez poziva. Takva aktivnost moze da se lansira bas na ovom mestu. Udruzenje " Omladina juga " ili Udruzenje za prijateljstvo sa susjedima. Koliko znam bi takva, ne vladina udruzenja mogla cak i da dibiju novcanu pomoc od drzava u kojima se osnivaju. To bi trebalo ispitati.



    Valter
    avatar
    Martin
    Početnik
    Početnik


    Male
    Broj komentara : 5
    Age : 42
    Registration date : 2009-03-31

    Ja mislim da treba uraditi OVO! Empty Re: Ja mislim da treba uraditi OVO!

    Komentar by Martin Wed Apr 01, 2009 4:04 pm

    Dobra ideja druže Valter:)

    Za to bismo takođe mogli otvoriti posebnu sekciju foruma i razraditi pojedinosti. Ako se ostali slože i ako se dobro osmisli to bi mogao biti jako dobar početak samog djelovanja.
    avatar
    maroje
    Vojnik
    Vojnik


    Male
    Broj komentara : 12
    Age : 65
    Mjesto : D
    Političko opredjeljenje : komunist
    Obrazovanje : SSS
    Registration date : 2009-05-17

    Ja mislim da treba uraditi OVO! Empty Re: Ja mislim da treba uraditi OVO!

    Komentar by maroje Thu May 21, 2009 5:32 pm

    Pozdrav svima
    evo da i ja malo dosolim.
    Kao prvo pozdravljam ideju da od Bosne treba poceti... i ovakva kakva je danas jos uvjek je visenacionalna sto je osnovna slicnost s Jugom, na stranu kantonizacija i ostale gluposti!Prosjek obrazovanja je dosta visok,time je i sirenje ideja jednostavnije; istina ima i zadrtih nacionalista ali i jedan Hercegovac na kraju mora priznati da vec 500 godina su-zivi s nekim drugim na prostorima BiH!Glavni grad Sarajevo ili
    nesto NOVO (vidi: Canbera, Washington...nesto na tromedji Hrvatske,Srbije i BiH???)Kao drugo: i po ovom Forumu se provlace stvari kao "ko nas bre zavadi", rekoh vec u pristupu da za te stvari ima drugih foruma a istinu ili njeno iznalazenje bi prepustio historicarima (eto da ne bude ni "povjesnicarima" ni "istoricarima")...zatvorimo ih ko kardinale kad biraju papu pa dok se ne dogovore o prihvatljivoj varijanti za sve nema izlaska! Ako takav kompromis prihvatimo a moramo jer kakva je alternativa (opet "udaraj pa kud puklo da puklo"
    )tek onda mozemo pricati o krivcima i probati naci neku pravednu nadoknadu za ostecene!Ali o tome vise drugi put...tko ovdje nije u stanju prevazici vlastite animozitete prema nekom narodu ili narodnosti(Bugari,Albanci..) neka nas ne opterecuje; pravog Jugoslavena odlikuju vrijednosti:postivanje vlastitog a jos vise tudjeg, zedj za znanjem i upoznavanjem drugih i drugacijih (npr.pokret Nesvrstanih) u okvirima "Miroljubive koegzistencije" (cit.Tito) itd. Upravo zato ideja druzenja je izvrstan prvi korak...u grilu/rostilju je spas!

    Do nastavka drugarski pozdrav!
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Ja mislim da treba uraditi OVO! Empty Re: Ja mislim da treba uraditi OVO!

    Komentar by valter Fri May 22, 2009 8:00 pm

    svetac (citat):Pozdrav svima
    evo da i ja malo dosolim.
    ....animozitete prema nekom narodu ili narodnosti(Bugari,Albanci..) neka nas ne opterecuje; pravog Jugoslavena odlikuju vrijednosti:postivanje vlastitog a jos vise tudjeg, zedj za znanjem i upoznavanjem drugih i drugacijih (npr.pokret Nesvrstanih) u okvirima "Miroljubive koegzistencije" (cit.Tito) itd. Upravo zato ideja druzenja je izvrstan prvi korak...u grilu/rostilju je spas!

    Do nastavka drugarski pozdrav!

    Svi pravi jugosloveni bi trebalo tako da misle.
    Za mene je uvek jogoslavija bila nadgradnja republike.
    Pravo na odcepljenje ni jedan jugosloven nebi pihvatio kao mogucnost za jacanje ili promene granice svoje republike. To je
    " Republjikanac". E sad se postavlja pitanje, a mozda je bolje da ne postavljamo pitanja vec da trazmo resenje nastale situcije. Kao sto je to predlozio drug Svetac.
    Ako je resenje " Operacija Grill" krenimo svi. Sada pocinje seznona grila a to znaci da svako do nas moze da " zapali vatru" i da krene u sirenje Bratstva i jedinstva.
    Sa komadom mesa u ruci i flasom pive se lakse diskutuje. Pri tome treba biti oprezan. Piva cini svoje.

    Po meni bi, na primer, sve moglo da se odvija ovako.
    Prvo rostiljanje sa najblizim saradnicima. Pri tom susuretu se odredjuju zadtci i ciljevi "Prve faze" " Rostiljade". Nakon toga svako do saradnika poziva ljude na svoju rostiljadu. Na tim susretima se diskutuje o svemu i "svacemu". Znaci ispipavanje raspolozenja nardonih masa. Nakon odredjenog vremena bi se moglo organizovati drzavna "Rosljiada" na kojoj bi se nasli svi oni koji su na istoj liniji. Do tada bi se pokazalo stvarno raspolozenje u narodu. Mi nesmemo zaboraviti da sama zelja i junacko srce danas nije dovoljno da se krene u ostvarenje naseg cilja. Ako nememo podrsku narodnih masa, mozemo se "slikati" za vecenjak.

    Eto za sada toliko od mene. Sta vi mislite o tome??

    Valter Basketball
    Internetlija
    Internetlija
    Osnivač
    Osnivač


    Male
    Broj komentara : 917
    Age : 33
    Političko opredjeljenje : Ljevičar
    Registration date : 2009-02-17

    Ja mislim da treba uraditi OVO! Empty Re: Ja mislim da treba uraditi OVO!

    Komentar by Internetlija Sat May 23, 2009 12:51 am

    Simpatično.
    Ali mislim da je to blago neefikasno. Čovjek otprilike zna stav svog prijatelja prema SFRJ i Jedinstvu, a tuđin će se kolebati oko toga da li da dođe na roštilj.
    Mislim (a možda nisam u pravu) da bi trebalo prvo prikupiti neke resurse (ili ostvariti kakav stalan prihod) i koristiti se prvo blagom propagandom.
    Osim toga, ključ do Bratstva i Jedinstva je skriven među nacionalistima (nemojte pogrešno shvatiti). A u BiH ih je 3.
    Kada se javi četvrti igrač koji će prvu trojicu smjestiti na isto mjesto (na vješala, figurativno), tada bismo mogli reći da smo već postigli nešto!
    Jer ova trojica neometano blate jedan drugog/trećeg i drže narod zavađenim.
    JUZNI SLOVEN
    JUZNI SLOVEN
    Mlađi vodnik
    Mlađi vodnik


    Male
    Broj komentara : 41
    Age : 28
    Mjesto : Obrenovac Republika Srbija SFRJ
    Političko opredjeljenje : Komunizam
    Obrazovanje : 8 razred osnovne skole j.j.zmaj.
    Registration date : 2009-07-27

    Ja mislim da treba uraditi OVO! Empty Re: Ja mislim da treba uraditi OVO!

    Komentar by JUZNI SLOVEN Wed Jul 29, 2009 9:10 am

    A STA VI DRUGOVI MISLITE O UJEDINJENJU VARSAVSKOG PAKTA I SSSR- NASEG NAJVECEG SAVEZNIKA
    Internetlija
    Internetlija
    Osnivač
    Osnivač


    Male
    Broj komentara : 917
    Age : 33
    Političko opredjeljenje : Ljevičar
    Registration date : 2009-02-17

    Ja mislim da treba uraditi OVO! Empty Re: Ja mislim da treba uraditi OVO!

    Komentar by Internetlija Thu Jul 30, 2009 7:53 pm

    Staljin je bio na čelu SSSR-a, jednom prilikom je prijetio da mora samo prstom pomaći i da će SFRJ pasti.
    Ne bih rekao da su to odlike "najvećeg saveznika".
    JUZNI SLOVEN
    JUZNI SLOVEN
    Mlađi vodnik
    Mlađi vodnik


    Male
    Broj komentara : 41
    Age : 28
    Mjesto : Obrenovac Republika Srbija SFRJ
    Političko opredjeljenje : Komunizam
    Obrazovanje : 8 razred osnovne skole j.j.zmaj.
    Registration date : 2009-07-27

    Ja mislim da treba uraditi OVO! Empty Re: Ja mislim da treba uraditi OVO!

    Komentar by JUZNI SLOVEN Tue Sep 01, 2009 9:02 am

    PO MENI JE BILO GLUPO STO JE JUGOSLAVIJA BILA U SAVEZU NESVRSTANIH ZATO STO JE ONDA BILA LAKA META ZA AMERE I EU !!
    Internetlija
    Internetlija
    Osnivač
    Osnivač


    Male
    Broj komentara : 917
    Age : 33
    Političko opredjeljenje : Ljevičar
    Registration date : 2009-02-17

    Ja mislim da treba uraditi OVO! Empty Re: Ja mislim da treba uraditi OVO!

    Komentar by Internetlija Tue Sep 01, 2009 4:39 pm

    Zapravo je bivanjem članice Saveza Nesvrstanih balansirala između tada jednako jakih snaga sa istoka i sa zapada.
    SFRJ nije bila dio političke šarade koju su vodile SAD i SSSR. SFRJ nije bila na tuđem komadu hljeba, a ulaskom u EU ili SSSR bi postala "samo još jedna članica", a to bi ukrstilo rogove s činjenicom da smo jedinstveni, nezavisni i prije svega slobodni (bili).

    Sponsored content


    Ja mislim da treba uraditi OVO! Empty Re: Ja mislim da treba uraditi OVO!

    Komentar by Sponsored content


      Danas je Mon Apr 29, 2024 4:17 pm