NAPAD PREKO TIRANE
Albanskim nacionalistima je oduvek bilo jasno da protiv Jugoslavije treba da saradjuju sa svima, pa i sa komunistima iz Moskve. SSSR je, takodje, imao ideju i praksu da "proverava" SFRJ i Josipa Broza tako sto bi preko KGB izazivao krizna stanja u pojedinim delovima Jugoslavije. Formirana kao federacija Jugoslavija je bila slicna SSSR-u i to je bio razlog da na primeru SFRJ zvanicna Moskva moze da izvuce zakljucke za sebe. Drugi razlog je, naravno, bio neprestano slabljenje Beograda, jer se Moskva bojala da ce zarazni primer SFRJ, koja je sa Titom uspela da se priblizi Americi i koja se dovoljno osamostalila, moze da poremeti politicku ravnotezu i raspolozenje unutar Varsavskog pakta i sovjetskog lagera.
Otuda je KGB imao zadatak da "radi" protiv Beograda, koristeci albanske nacionaliste kao svoje saradnike.
Punih sto godina Albanci su, ulizujuci se svim vrstama saveznika, pokusavali da proteraju Srbe sa Kosmeta i sredisnog Balkana. Ta istorijska cinjenica je istovremeno upotrebljavana u raznim politickim opcijama prekrajanja nove drzave Jugoslavije. To se dogodilo i na Kongresu konspirativne sekcije Komunisticke balkanske federacije, koji je bio odrzan 21, 22. i 23. oktobra 1925. godine u Trstu. Kvaterni Maternik, rukovodilac Sekcije za Srbiju, na tom tajnom kongresu govoro je i o problemu Albanije.
Maternik je u prvom redu pomisljao na Kosovo i Metohiju i tamosnje prilike. Opterecene i iskustvima proslosti u srpsko-albanskim odnosima, te prilike su karakterisali, u ono vreme, i zestoki sukobi centralne vlasti s masovnim pobunjenickim akcijama albanskih kacaka, kao i stalne napetosti spoljnopolitickog tipa.
Jos od formiranja Komiteta za narodnu odbranu Kosova, u jesen 1918. u Skadru, ova organizacija dogurala je, recimo, albanskim pobunjenicima na Kosovu i Metohiji oruzje, ubacivala kacacke cete u oblast Rugova i Drenice, uspostavila je i saradnju sa Italijom, kao i sa VMRO. Kominterna je u Kosovskom komitetu videla revolucionarnu snagu ne samo u Albaniji, vec i izvan njenih granica. Vlada u Tirani stajala je iza iredentistickih zahteva Siptara s Kosova i Metohije i neposredno ih podsticala. Vrata svoje vlade otvorila je njihovim predstavnicima, darujuci ih i ministarskim portfeljima koje su uzeli Avni Rustemi, Bajram Curi, Hasan-beg Pristina, Zija Dibra, Hodza Kadriju.
Centralna jugoslovenska vlast odgovarala je na kacacke akcije silom. Posle decembra 1924. godine, posto je prethodno ubijen i najveci kacacki vodja Azem Bejta, ministar policije Ahmed Zogu je zabranio Kosovski komitet i rasterano preostale kacacke vodje.
U emigraciji je tada vec delovala organizacija albanske demokratsko-gradjanske emigracije koju je predvodio Fan Noli. Zvala se Nacionalno-revolucionarni komitet ili Konare. "Odbrana etnickih granica Albanije" bio je osnovni cilj organizacije Konare, koja je, inace, saradjivala i sa Balkanskom komunistickom federacijom.
S obzirom na zakljucke Petog kongresa Kominterne koji su podrzali albanski narod u htenju za nezavisnost unutar Jugoslavije, jasno je zasto se na trscanskom kongresu Konspirativne sekcije Balkanske komunisticke federacije Kvaterni Maternik posebno osvrnuo na ovaj problem. Iz istih razloga i beogradska "sekcija" je, kako je rekao, najvise "polagala na razmirice u pokrajinama".
I pedeset godina kasnije ruski komunisti su prizeljkivali nerede u Srbiji i Jugoslaviji. Kako inicijator tih politickih tenzija trebalo je da budu korisceni albanski nacionalisti. Za tezu o rusilackoj ulozi KGB i GRU na Kosovu dokazi se tesko mogu izvesti, jer je drzava SFRJ zvanicno za to huskanje albanskih separatista okrivila Albaniju i njenu sluzbu Sigurimi, ali ne SSSR i KGB. Sigurno je, medjutim, da je moskovska spijunska aktivnost u Jugoslaviji bila obrnuto srazmerna nivo prijateljskih, politickih i diplomatskih odnosa izmedju Beograda i Moskve, odnosno imedju Tita i sovjetskih lidera. Onoga trenutka kada se Staljin naljutio na Josipa Broza i kada se pohvalio da je dovoljno da mrdne malim prstom pa da Tita ne bude vise, tada je KGB otvoreno krenuo protiv FNRJ i Udbe, koja je i nastala iz njenog sinjela.
U vreme kada su se Josip Broz Tito i Enver Hodza dogovarali oko stvaranja Balkanske federacije i ujedinjavanja naroda u komunistickim zemljama, u Albaniji i na Kosmetu, balisti, nacionalisti i agenti iz Tirane su nastavljali sa svojim etnickim obracunima. Dvanaestog marta 1945. godine Sigurimi je organizovala atentat na Miladina Popovica, tadasnjeg sekretara Oblasnog komiteta KPJ za Kosmet. Njega je u pristinskoj kancelariji ubio Haki Taha, agent Sigurimija, kod koga je prilikom hapsenja nadjena albanska zastava na kojoj je pisalo: "Slobodno Kosovo u zajednici sa Albanijom!"
To je bio znak da siptarski nacionalisti u novoj Jugoslaviji nisu napustili svoju ideju o ujedinjenju svih Albanaca. Ali to je bio i znak da se Staljin predomislio i da mu vise nije stalo do Balkanske federacije, koja bi ojacala Tita.
Mir na Kosmetu vladao je jedva godinu dana. Izbijanjem Rezolucije Informbiroa u leto 1948. godine, te zvanicne politicke svadje izmedju Staljina i Tita, zbog koje se Enver Hodza priklonio Moskvi, a okrenuo ledja Beogradu, otpoceo je diverzantsko-spijunski rat Albanije prema Srbiji i Jugoslaviji. Kao vrli sledbenik Staljinovih metoda, posle izbijanja Rezolucije IB, albanski predsednik Enver Hodza se izvukao ispod "Titovog sinjela" i odlucio da sa SSSR-om i tajnom sluzbom KGB realizuje parolu: "Albanstvo je jedina religija Albanaca".
Tada je "briga" za Siptare u Jugoslaviji postala osnovni spoljnopoliticki cilj zvanicne Tirane i put ka stvaranju uslova za redefinisanjem albanskih granica. I ovog puta nasiljem, koje je organizovala i sprovodila tajna sluzba Sigurimi. A kako je za to Albanija imala saglasnost SSSR, to znaci da je i KGB bio protiv FNRJ.
ALBANSKO SPIJUNIRANJE
U doba IB albanski obavestajni centri i pri odeljenjima unutrasnjih poslova prigranicnih srezova prema Jugoslaviji kao sto su Skadar, Peskopeja i Podgrade, izvodili su manje akcije u dubini nase zemlje. Teziste im je bilo da odrzavaju vezu sa postojecom agenturom i da stvore novu, pretezno od svojih gradjana i emigranata, kako bi u slucaju potrebe bila spremna za ubacivanje na teritoriju SFRJ. Ta subverzivna aktivnost Albanije prema nasoj zemlji od 1948. godine i Rezolucije IB odvijala se neprekidno.
Albansko spijuniranje Jugoslavije moze da se podeli na cetiri perioda: od donosenja Rezolucije 1948. do juna 1954. godine, kada smo bili izlozeni najgrubljim napadima i najdrskijim metodama rada obavestajnih sluzbi; od juna 1954. do 1961. kada je Albanija prekinula odnose sa istocnoevropskim zemljama i prestala sa ubacivanjem teroristickih grupa ali i dalje intenzivno nastavila obavestajni rad; od 1961. do 1968. kada je Albanija izasla iz Varsavskog pakta i pojacala rad iz svojih diplomatsko-konzularnih predstavnistava u inostranstvu; i od 1968. do danas kada Sigurimi sve vise koristi legalne metode za prikupljanje podataka u SFRJ i SRJ, pojacava svoj rad prema nasim radnicima na privremenom radu u inostranstvu, izaziva pogranicne incidente i direktno ubacuje teroristicke grupe na Kosmet.
U tom prvom periodu Albanija i Sigurimi su intenzivno saradjivali sa KGB i sa svoje teritorije izvodili akcije protiv SFRJ uz pomoc Moskve.
Posle Rezolucije IB, dakle u drugoj polovini 1948. godine, albanska obavestajna sluzba pocela je da ubacuje naoruzane grupe i pojedince u nasu zemlju, sa zadatkom da vrbuju i uspostavljaju obavestajne kontakte sa gradjanima albanske narodnosti na Kosovu. Onima koji su prihvatili saradnju, obecan je visok drustveni polozaj u "novoj drzavi" ako budu pomogli da se srusi poredak u Jugoslaviji i da se njeni delovi pripoje "Velikoj Albaniji". Medjutim, te grupe su u to vreme, akcijama nasih organa, uz pomoc postenih, cestitih i jugoslovenski opredeljenih Albanaca, pohvatane.
Te grupe su pripremane u posebnim obavestajnim centrima i posle toga su ubacivane preko granice, gde su se zadrzavale tri-cetiri dana. Bile su opremljene naoruzanjem i municijom, propagandnim i sanitetskim materijalom, hranom za nekoliko dana, novcem i nasom uniformom, koja ime je omogucila lakse prebacivanje i kretanje u nasoj zemlji. Mehmet Sehu, tvorac tajne sluzbe Sigurimi i saradnik KGB je licno ucestvovao u pripremi i ubacivanju agenture i grupa u nasu zemlju. Pored njega, angazovane su i druge vodece licnosti Albanije, medju kojima se istice potpredsednik vlade Tuk Jakova, zatim predsednik prezidijuma Narodne skupstine Albanije, kao i general-major Hadzi Lesi, koji je licno vodio mnoge obavestajne kombinacije i akcije.
Prva ilegalna grupa koju su Sigurimi i KGB instalirali na Kosmetu otkrivena je septembra 1949. godine u lipljanskom kraju. Agente je predvodio Skender Kosova, koji je licno zavrbovao dvadeset Siptara iz Lipljana. Njegova grupa je izrasla u organizaciju od 57 clanova. Kosova nije doziveo da se vrati u Albaniju, jer su ga njegovi dousnici Jasar Zecir i Osman Musli ubili i predali Udbi. Iste godine u leto otkrivena je i unistena i tajna grupa "Baskimi Siptare" u Peci i Djakovici, koju je formirao Kostadin Vasiljac, ibeovac i spijun Tirane zajedno sa agentom Dzevadom Morionom.
Objavljivanje Rezolucije Informaciongo biroa, juna 1948. i kasniji tok dogadjaja imali su nesumnjivo presudan uticaj na ozivljavanje i dalju eskalaciju albanskog nacionalizma i iredentizma. U jednoj analizi Sluzbe drzavne bezbednosti SFRJ je napisano:
"Kontrarevolucionarni dogadjaji na Kosovu i aktivnost albanskih nacionalista i iredentista posledica su dugogodisnje kontinuirane neprijateljske delatnosti, priprema i akcione sprege iredentista iz zemlje i inostranstva, a osnovne pravce i ton, pocev od 1948. godine, davala je Enverova Albanija".
Kako tvrdi Antun Miletic, od 1948. do 1956. Albanija je na Kosmet ubacila 650 spijuna tajne sluzbe Sigurimi. U isto vreme Udba i KOS su otkrili dvadeset ilegalnih siptarskih grupa sa hiljadu saradnika, koji su radili za Sigurimi, ali i za KGB, italijanski SIM, britanski MI6 i americku CIA.
Treci masovni talas regrutovanja agenata Sigurimija jugoslovenskih gradjana izvrsen je krajem sezdesetih i pocetkom sedamdesetih u vreme ekonomske migracije Jugoslovena na privremeni rad u drzave Zapadne Evrope, sto se poklapa sa periodom politicke emigracije jednog dela Siptara sa Kosova i Metohije. Procene su SDB SSUP-a iz 1975. da je medju njima je identifikovano, kako pise u izvestaju, preko 100 agenata Sigurimija i KGB. Cetrdesetak ih je, medjutim, upucivano na razne akcije u SFRJ. Spijunske poslove u Becu i Istanbulu su pocetkom osamdesetih koordinirali Rakip Hodza, Veip Proti, Mahmut Hodza i Hamdi Varosi, koji je �pokrivao" Istanbul. Mnogi od njih su bili na vezi sa KGB.
Nastavak u sledecem postu
Albanskim nacionalistima je oduvek bilo jasno da protiv Jugoslavije treba da saradjuju sa svima, pa i sa komunistima iz Moskve. SSSR je, takodje, imao ideju i praksu da "proverava" SFRJ i Josipa Broza tako sto bi preko KGB izazivao krizna stanja u pojedinim delovima Jugoslavije. Formirana kao federacija Jugoslavija je bila slicna SSSR-u i to je bio razlog da na primeru SFRJ zvanicna Moskva moze da izvuce zakljucke za sebe. Drugi razlog je, naravno, bio neprestano slabljenje Beograda, jer se Moskva bojala da ce zarazni primer SFRJ, koja je sa Titom uspela da se priblizi Americi i koja se dovoljno osamostalila, moze da poremeti politicku ravnotezu i raspolozenje unutar Varsavskog pakta i sovjetskog lagera.
Otuda je KGB imao zadatak da "radi" protiv Beograda, koristeci albanske nacionaliste kao svoje saradnike.
Punih sto godina Albanci su, ulizujuci se svim vrstama saveznika, pokusavali da proteraju Srbe sa Kosmeta i sredisnog Balkana. Ta istorijska cinjenica je istovremeno upotrebljavana u raznim politickim opcijama prekrajanja nove drzave Jugoslavije. To se dogodilo i na Kongresu konspirativne sekcije Komunisticke balkanske federacije, koji je bio odrzan 21, 22. i 23. oktobra 1925. godine u Trstu. Kvaterni Maternik, rukovodilac Sekcije za Srbiju, na tom tajnom kongresu govoro je i o problemu Albanije.
Maternik je u prvom redu pomisljao na Kosovo i Metohiju i tamosnje prilike. Opterecene i iskustvima proslosti u srpsko-albanskim odnosima, te prilike su karakterisali, u ono vreme, i zestoki sukobi centralne vlasti s masovnim pobunjenickim akcijama albanskih kacaka, kao i stalne napetosti spoljnopolitickog tipa.
Jos od formiranja Komiteta za narodnu odbranu Kosova, u jesen 1918. u Skadru, ova organizacija dogurala je, recimo, albanskim pobunjenicima na Kosovu i Metohiji oruzje, ubacivala kacacke cete u oblast Rugova i Drenice, uspostavila je i saradnju sa Italijom, kao i sa VMRO. Kominterna je u Kosovskom komitetu videla revolucionarnu snagu ne samo u Albaniji, vec i izvan njenih granica. Vlada u Tirani stajala je iza iredentistickih zahteva Siptara s Kosova i Metohije i neposredno ih podsticala. Vrata svoje vlade otvorila je njihovim predstavnicima, darujuci ih i ministarskim portfeljima koje su uzeli Avni Rustemi, Bajram Curi, Hasan-beg Pristina, Zija Dibra, Hodza Kadriju.
Centralna jugoslovenska vlast odgovarala je na kacacke akcije silom. Posle decembra 1924. godine, posto je prethodno ubijen i najveci kacacki vodja Azem Bejta, ministar policije Ahmed Zogu je zabranio Kosovski komitet i rasterano preostale kacacke vodje.
U emigraciji je tada vec delovala organizacija albanske demokratsko-gradjanske emigracije koju je predvodio Fan Noli. Zvala se Nacionalno-revolucionarni komitet ili Konare. "Odbrana etnickih granica Albanije" bio je osnovni cilj organizacije Konare, koja je, inace, saradjivala i sa Balkanskom komunistickom federacijom.
S obzirom na zakljucke Petog kongresa Kominterne koji su podrzali albanski narod u htenju za nezavisnost unutar Jugoslavije, jasno je zasto se na trscanskom kongresu Konspirativne sekcije Balkanske komunisticke federacije Kvaterni Maternik posebno osvrnuo na ovaj problem. Iz istih razloga i beogradska "sekcija" je, kako je rekao, najvise "polagala na razmirice u pokrajinama".
I pedeset godina kasnije ruski komunisti su prizeljkivali nerede u Srbiji i Jugoslaviji. Kako inicijator tih politickih tenzija trebalo je da budu korisceni albanski nacionalisti. Za tezu o rusilackoj ulozi KGB i GRU na Kosovu dokazi se tesko mogu izvesti, jer je drzava SFRJ zvanicno za to huskanje albanskih separatista okrivila Albaniju i njenu sluzbu Sigurimi, ali ne SSSR i KGB. Sigurno je, medjutim, da je moskovska spijunska aktivnost u Jugoslaviji bila obrnuto srazmerna nivo prijateljskih, politickih i diplomatskih odnosa izmedju Beograda i Moskve, odnosno imedju Tita i sovjetskih lidera. Onoga trenutka kada se Staljin naljutio na Josipa Broza i kada se pohvalio da je dovoljno da mrdne malim prstom pa da Tita ne bude vise, tada je KGB otvoreno krenuo protiv FNRJ i Udbe, koja je i nastala iz njenog sinjela.
U vreme kada su se Josip Broz Tito i Enver Hodza dogovarali oko stvaranja Balkanske federacije i ujedinjavanja naroda u komunistickim zemljama, u Albaniji i na Kosmetu, balisti, nacionalisti i agenti iz Tirane su nastavljali sa svojim etnickim obracunima. Dvanaestog marta 1945. godine Sigurimi je organizovala atentat na Miladina Popovica, tadasnjeg sekretara Oblasnog komiteta KPJ za Kosmet. Njega je u pristinskoj kancelariji ubio Haki Taha, agent Sigurimija, kod koga je prilikom hapsenja nadjena albanska zastava na kojoj je pisalo: "Slobodno Kosovo u zajednici sa Albanijom!"
To je bio znak da siptarski nacionalisti u novoj Jugoslaviji nisu napustili svoju ideju o ujedinjenju svih Albanaca. Ali to je bio i znak da se Staljin predomislio i da mu vise nije stalo do Balkanske federacije, koja bi ojacala Tita.
Mir na Kosmetu vladao je jedva godinu dana. Izbijanjem Rezolucije Informbiroa u leto 1948. godine, te zvanicne politicke svadje izmedju Staljina i Tita, zbog koje se Enver Hodza priklonio Moskvi, a okrenuo ledja Beogradu, otpoceo je diverzantsko-spijunski rat Albanije prema Srbiji i Jugoslaviji. Kao vrli sledbenik Staljinovih metoda, posle izbijanja Rezolucije IB, albanski predsednik Enver Hodza se izvukao ispod "Titovog sinjela" i odlucio da sa SSSR-om i tajnom sluzbom KGB realizuje parolu: "Albanstvo je jedina religija Albanaca".
Tada je "briga" za Siptare u Jugoslaviji postala osnovni spoljnopoliticki cilj zvanicne Tirane i put ka stvaranju uslova za redefinisanjem albanskih granica. I ovog puta nasiljem, koje je organizovala i sprovodila tajna sluzba Sigurimi. A kako je za to Albanija imala saglasnost SSSR, to znaci da je i KGB bio protiv FNRJ.
ALBANSKO SPIJUNIRANJE
U doba IB albanski obavestajni centri i pri odeljenjima unutrasnjih poslova prigranicnih srezova prema Jugoslaviji kao sto su Skadar, Peskopeja i Podgrade, izvodili su manje akcije u dubini nase zemlje. Teziste im je bilo da odrzavaju vezu sa postojecom agenturom i da stvore novu, pretezno od svojih gradjana i emigranata, kako bi u slucaju potrebe bila spremna za ubacivanje na teritoriju SFRJ. Ta subverzivna aktivnost Albanije prema nasoj zemlji od 1948. godine i Rezolucije IB odvijala se neprekidno.
Albansko spijuniranje Jugoslavije moze da se podeli na cetiri perioda: od donosenja Rezolucije 1948. do juna 1954. godine, kada smo bili izlozeni najgrubljim napadima i najdrskijim metodama rada obavestajnih sluzbi; od juna 1954. do 1961. kada je Albanija prekinula odnose sa istocnoevropskim zemljama i prestala sa ubacivanjem teroristickih grupa ali i dalje intenzivno nastavila obavestajni rad; od 1961. do 1968. kada je Albanija izasla iz Varsavskog pakta i pojacala rad iz svojih diplomatsko-konzularnih predstavnistava u inostranstvu; i od 1968. do danas kada Sigurimi sve vise koristi legalne metode za prikupljanje podataka u SFRJ i SRJ, pojacava svoj rad prema nasim radnicima na privremenom radu u inostranstvu, izaziva pogranicne incidente i direktno ubacuje teroristicke grupe na Kosmet.
U tom prvom periodu Albanija i Sigurimi su intenzivno saradjivali sa KGB i sa svoje teritorije izvodili akcije protiv SFRJ uz pomoc Moskve.
Posle Rezolucije IB, dakle u drugoj polovini 1948. godine, albanska obavestajna sluzba pocela je da ubacuje naoruzane grupe i pojedince u nasu zemlju, sa zadatkom da vrbuju i uspostavljaju obavestajne kontakte sa gradjanima albanske narodnosti na Kosovu. Onima koji su prihvatili saradnju, obecan je visok drustveni polozaj u "novoj drzavi" ako budu pomogli da se srusi poredak u Jugoslaviji i da se njeni delovi pripoje "Velikoj Albaniji". Medjutim, te grupe su u to vreme, akcijama nasih organa, uz pomoc postenih, cestitih i jugoslovenski opredeljenih Albanaca, pohvatane.
Te grupe su pripremane u posebnim obavestajnim centrima i posle toga su ubacivane preko granice, gde su se zadrzavale tri-cetiri dana. Bile su opremljene naoruzanjem i municijom, propagandnim i sanitetskim materijalom, hranom za nekoliko dana, novcem i nasom uniformom, koja ime je omogucila lakse prebacivanje i kretanje u nasoj zemlji. Mehmet Sehu, tvorac tajne sluzbe Sigurimi i saradnik KGB je licno ucestvovao u pripremi i ubacivanju agenture i grupa u nasu zemlju. Pored njega, angazovane su i druge vodece licnosti Albanije, medju kojima se istice potpredsednik vlade Tuk Jakova, zatim predsednik prezidijuma Narodne skupstine Albanije, kao i general-major Hadzi Lesi, koji je licno vodio mnoge obavestajne kombinacije i akcije.
Prva ilegalna grupa koju su Sigurimi i KGB instalirali na Kosmetu otkrivena je septembra 1949. godine u lipljanskom kraju. Agente je predvodio Skender Kosova, koji je licno zavrbovao dvadeset Siptara iz Lipljana. Njegova grupa je izrasla u organizaciju od 57 clanova. Kosova nije doziveo da se vrati u Albaniju, jer su ga njegovi dousnici Jasar Zecir i Osman Musli ubili i predali Udbi. Iste godine u leto otkrivena je i unistena i tajna grupa "Baskimi Siptare" u Peci i Djakovici, koju je formirao Kostadin Vasiljac, ibeovac i spijun Tirane zajedno sa agentom Dzevadom Morionom.
Objavljivanje Rezolucije Informaciongo biroa, juna 1948. i kasniji tok dogadjaja imali su nesumnjivo presudan uticaj na ozivljavanje i dalju eskalaciju albanskog nacionalizma i iredentizma. U jednoj analizi Sluzbe drzavne bezbednosti SFRJ je napisano:
"Kontrarevolucionarni dogadjaji na Kosovu i aktivnost albanskih nacionalista i iredentista posledica su dugogodisnje kontinuirane neprijateljske delatnosti, priprema i akcione sprege iredentista iz zemlje i inostranstva, a osnovne pravce i ton, pocev od 1948. godine, davala je Enverova Albanija".
Kako tvrdi Antun Miletic, od 1948. do 1956. Albanija je na Kosmet ubacila 650 spijuna tajne sluzbe Sigurimi. U isto vreme Udba i KOS su otkrili dvadeset ilegalnih siptarskih grupa sa hiljadu saradnika, koji su radili za Sigurimi, ali i za KGB, italijanski SIM, britanski MI6 i americku CIA.
Treci masovni talas regrutovanja agenata Sigurimija jugoslovenskih gradjana izvrsen je krajem sezdesetih i pocetkom sedamdesetih u vreme ekonomske migracije Jugoslovena na privremeni rad u drzave Zapadne Evrope, sto se poklapa sa periodom politicke emigracije jednog dela Siptara sa Kosova i Metohije. Procene su SDB SSUP-a iz 1975. da je medju njima je identifikovano, kako pise u izvestaju, preko 100 agenata Sigurimija i KGB. Cetrdesetak ih je, medjutim, upucivano na razne akcije u SFRJ. Spijunske poslove u Becu i Istanbulu su pocetkom osamdesetih koordinirali Rakip Hodza, Veip Proti, Mahmut Hodza i Hamdi Varosi, koji je �pokrivao" Istanbul. Mnogi od njih su bili na vezi sa KGB.
Nastavak u sledecem postu
Tue Jan 29, 2019 6:22 pm by valter
» Smrt? Je li to kraj ili prelaz iz faze u fazu?
Sat Aug 29, 2015 4:28 pm by Jugos
» Izgubljeni drugovi
Sat Feb 14, 2015 10:12 pm by SAMOUPRAVLJAC
» PRAZNICI
Mon Dec 29, 2014 6:16 pm by SAMOUPRAVLJAC
» BEZ DLAKE NA JEZIKU
Sat Dec 13, 2014 12:28 pm by Jugos
» Zdravo! Ja sam Dejan!
Sat Dec 13, 2014 12:23 pm by Jugos
» Kakvo drustvo zelimo...nova Jugoslavija?
Sat Dec 13, 2014 11:46 am by valter
» LALA U PEKARI
Fri Dec 05, 2014 2:05 pm by valter
» Socijalisticki sistem i Radnicko samoupravljanje u SFRJ-i
Fri Dec 05, 2014 7:08 am by valter
» TEZINA LANACA
Mon Dec 01, 2014 7:44 am by valter
» LINUX MINT
Sun Nov 30, 2014 8:31 am by valter
» 29.Novembar-Dan Republike
Sat Nov 29, 2014 8:18 am by valter
» "SAMO ZAJEDNO SMO JACI!"
Thu Nov 27, 2014 5:52 pm by valter
» Draga moja domovino
Wed Nov 26, 2014 4:28 pm by valter
» Evropska Unija
Tue Nov 18, 2014 3:51 pm by valter
» PROJEK ROSETTA
Sat Nov 15, 2014 8:03 pm by valter
» Cestitke i pozdravi
Sat Nov 15, 2014 7:55 pm by valter
» " ZA VASU BOLJU BUDUCNOST"
Sat Nov 15, 2014 12:32 pm by SAMOUPRAVLJAC
» OBAVEŠTAVAM SVE!
Wed Nov 12, 2014 1:07 pm by valter
» Ubuntu
Wed Nov 12, 2014 10:35 am by valter
» Savez komunističke omladine Jugoslavije-SKOJ
Sat Nov 08, 2014 7:26 am by valter
» Jugoslovenska Narodna Armija -JNA-
Thu Nov 06, 2014 10:05 pm by valter
» JUCE DANAS SUTRA
Fri Oct 03, 2014 1:45 pm by valter
» Evo nesto interesantno
Wed Oct 01, 2014 8:11 pm by valter
» Demokratija ili Radnicko samoupravljanje
Mon Sep 22, 2014 4:57 pm by maro