JUGOSLOVENSKI POKRET

DOBRODOŠLI!

Ako niste registrovani posjetilac foruma, kliknite na "registracija" na dnu ovog prozora, a ukoliko ste registrovani član, kliknite na "login".

Join the forum, it's quick and easy

JUGOSLOVENSKI POKRET

DOBRODOŠLI!

Ako niste registrovani posjetilac foruma, kliknite na "registracija" na dnu ovog prozora, a ukoliko ste registrovani član, kliknite na "login".

JUGOSLOVENSKI POKRET

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
JUGOSLOVENSKI POKRET

Samo zajedno smo jači!

Danas, kada postajem pionir, dajem časnu pionirsku riječ: Da ću marljivo učiti i raditi i biti dobar drug. Da ću voljeti našu samoupravnu domovinu SOCIJALISTIČKU FEDERATIVNU REPUBLIKU JUGOSLAVIJU. Da ću razvijati bratstvo i jedinstvo naših naroda i ideje za koje se borio Tito. Da ću cijeniti sve ljude svijeta koji žele slobodu i mir.

Login

Zaboravljen password

Anketa

Da li bi ti učestvovao/la u pro-yu internet lobiju?

 
 
 

Rezultati

Latest topics

» DRUGARICE I DRUGOVI GDE STE?
Vukovar-oslobađanje ili agresija? EmptyTue Jan 29, 2019 6:22 pm by valter

» Smrt? Je li to kraj ili prelaz iz faze u fazu?
Vukovar-oslobađanje ili agresija? EmptySat Aug 29, 2015 4:28 pm by Jugos

» Izgubljeni drugovi
Vukovar-oslobađanje ili agresija? EmptySat Feb 14, 2015 10:12 pm by SAMOUPRAVLJAC

» PRAZNICI
Vukovar-oslobađanje ili agresija? EmptyMon Dec 29, 2014 6:16 pm by SAMOUPRAVLJAC

» BEZ DLAKE NA JEZIKU
Vukovar-oslobađanje ili agresija? EmptySat Dec 13, 2014 12:28 pm by Jugos

» Zdravo! Ja sam Dejan!
Vukovar-oslobađanje ili agresija? EmptySat Dec 13, 2014 12:23 pm by Jugos

» Kakvo drustvo zelimo...nova Jugoslavija?
Vukovar-oslobađanje ili agresija? EmptySat Dec 13, 2014 11:46 am by valter

» LALA U PEKARI
Vukovar-oslobađanje ili agresija? EmptyFri Dec 05, 2014 2:05 pm by valter

» Socijalisticki sistem i Radnicko samoupravljanje u SFRJ-i
Vukovar-oslobađanje ili agresija? EmptyFri Dec 05, 2014 7:08 am by valter

» TEZINA LANACA
Vukovar-oslobađanje ili agresija? EmptyMon Dec 01, 2014 7:44 am by valter

» LINUX MINT
Vukovar-oslobađanje ili agresija? EmptySun Nov 30, 2014 8:31 am by valter

» 29.Novembar-Dan Republike
Vukovar-oslobađanje ili agresija? EmptySat Nov 29, 2014 8:18 am by valter

» "SAMO ZAJEDNO SMO JACI!"
Vukovar-oslobađanje ili agresija? EmptyThu Nov 27, 2014 5:52 pm by valter

» Draga moja domovino
Vukovar-oslobađanje ili agresija? EmptyWed Nov 26, 2014 4:28 pm by valter

» Evropska Unija
Vukovar-oslobađanje ili agresija? EmptyTue Nov 18, 2014 3:51 pm by valter

» PROJEK ROSETTA
Vukovar-oslobađanje ili agresija? EmptySat Nov 15, 2014 8:03 pm by valter

» Cestitke i pozdravi
Vukovar-oslobađanje ili agresija? EmptySat Nov 15, 2014 7:55 pm by valter

» " ZA VASU BOLJU BUDUCNOST"
Vukovar-oslobađanje ili agresija? EmptySat Nov 15, 2014 12:32 pm by SAMOUPRAVLJAC

» OBAVEŠTAVAM SVE!
Vukovar-oslobađanje ili agresija? EmptyWed Nov 12, 2014 1:07 pm by valter

» Ubuntu
Vukovar-oslobađanje ili agresija? EmptyWed Nov 12, 2014 10:35 am by valter

» Savez komunističke omladine Jugoslavije-SKOJ
Vukovar-oslobađanje ili agresija? EmptySat Nov 08, 2014 7:26 am by valter

» Jugoslovenska Narodna Armija -JNA-
Vukovar-oslobađanje ili agresija? EmptyThu Nov 06, 2014 10:05 pm by valter

» JUCE DANAS SUTRA
Vukovar-oslobađanje ili agresija? EmptyFri Oct 03, 2014 1:45 pm by valter

» Evo nesto interesantno
Vukovar-oslobađanje ili agresija? EmptyWed Oct 01, 2014 8:11 pm by valter

» Demokratija ili Radnicko samoupravljanje
Vukovar-oslobađanje ili agresija? EmptyMon Sep 22, 2014 4:57 pm by maro

May 2024

MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Preporučene stranice

free forum
free forum
free forum
free forum
free forum


+4
valter
DejanYU
ri-03051945
prle
8 posters

    Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    prle
    prle
    Mlađi vodnik
    Mlađi vodnik


    Male
    Broj komentara : 49
    Age : 52
    Registration date : 2011-02-07

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? Empty Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by prle Wed Feb 09, 2011 12:26 pm

    Pošto sam rođen 1971 početkom godine,u školu sam krenuo sa generacijom ranije,i u JNA otišao 1989 u Septembru.!990 u JNA se počelo nazirati da se čudne stvari dešavaju,pobedom HDZ-a u HrvatskojMeđutim,još uvijek sam vjerovao da su to samo neke blentave glave i da jednu takvu silnu armiju i državu ništa ne može razdvojiti.Godinu dana posle izlaska iz armije,našao sam se u rezrevnom sastavu JNA.Počeo je rat u predelu Vukovara,i normalno je bilo da Novosadski korpus da najviše rezervista i vojnika.Do tada su u ljeto 1991 u Vukovaru (pošto je kumova majka odande,bio sam dobro upoznat sa situacijom) Merčepove snage činile strašne zločine tokom noći kada su nestajali Srbi.Sigurno znate Tomislava merčepa malog čoveka sa velikim kompleksom niže vrednosti,koji je do tada bio običan rukovodioc neke male građevine u maloj građevinskoj firmi u Borovu.Postao je prvi čovek HDZ-a u tom okrugu,i onako mali samim tim osetivši tu malu vlast u stranci,postao je "neko"..Zvjer se probudila.U Vukovaru su Srbi formirlai većinsku vlast u koju ulazi i Merčep kao sekretar narodne odbrane.U toj zgradi će privoditi mnoge srbe na "ispitivanja" kojima se gubi trag a on na pitanja supruga odgovara kako ne zna ništa o njima i navodno izražava zabrinutost i svu pomoć.Kako je vrijeme odmicalo svakog dana postajo je luđi,i vlast je bila ono što je želeo.U grad su stizali pripadnici Zengi,i Hos-a,koji su se automatski stavljali pod komandu Merčepa.Lično sam u ljeto 1991 bio u.Vukovaru sa kumom do njegove bake i đeda koji nijesu željeli da napuste Vukovar i ako je već dosta Srba odselilo u neke mirnije krajeve.Tog dana je došlo do provokacije pripandika JNA od strane Zengi,pod Merčepovom komandom.Dok smo prelazili most vraćajući se znao sam da ukoliko se nešto drastično ne promjeni rat je neizbježan.Ipak postojala je ona nada da ipak Jugoslavija nije nekakva igračka i da će sve to JNA zaustaviti.Merčep je u Vukovaru postao ubrzo glavni za radio,i praktično prvi čoivek policije,smenjuje sve srbe sa direktorskih mesta u fabrikama,namešta srbima otkaze,i pored vlasti formira paralelnu vlast na čijem je čelu.Nju održava strahom i torturom.Sada možemo pročitati i pismo specijalnog poslanika zagrebačke vlasti "Bilija" koji je izveštavao da u Vukovaru merčep seje strah,kidnapujući Srbe,te da su mnogi od njih nestali.Da je opasnost po mir u regionu.Ako je isti taj merčep to izvodio sa pripadnicima ZNG i HOS-a koji su poslati upravo iz zagreba jasno je da vlast nije burno reagovala na pismo.Lično bilo mi je drago što baba i đed nijesu htjeli napustiti svoja vejkovna ognjišta,vjerujući da će JNA i razum zaustaviti rat oji je bio na pomolu.Sporadična puškaranja su bila svakodnevnica.Pošto je Merčep svakodnevno gomilao broj pripadnika ZNG i HOS-a,i postavljao noću straže po selima jasno je bilo da se sprema za rat.Oko 200 ljudi Srpske narodnosti već je nestalo a mnogi su plivali Vukom i Dunavom.Objekti viđenijih Srba su dizani tokom noći u vazduh.Ujutru su se svi pravili ludi.Da se vratim na moju rezervu.U Vukovaru je došlo do pogibije nekoliko vojnika JNA i to je prelilo čašu pa ja nastupila katastrofa.U toku noći u Septembru 1991 sam rezrvisan,i odveden u kasarnu na trandžamentu u Petrovaradinu.Posle dva dana smo krenuli prema Vukovarskoj regiji gdje je vođen otvoren rat.Vjerovali smo u brzi rasplet i smirivanje situacije.Ipak smo mi "JNA".Razlog slanja trupa JNA i sukob u Vukovaru je bio deblokada kasarne i izvlačenje ljudstva.U kamionu je jedan meštanin okoline Novog Sada,zapjevao "Od Topole",nekoliko rezrevista mu se pridružilo u pjesmi ali je većina nas to negodovala pa je sprečeno.Zavladala je mučna tišina.Rat u Vukovaru,je imao čudnu taktiku.U dobrovoljce su stizali građaani Bosne,Crne Gore,Srbije,kojima se nikako nije sviđala taktika "kreni-stani"Dolaskom na naše linije shvatili smo nelogičnu strategiju kojom su tenkovi poslati bez podrške pešadije.Danas u hrvatskoj Trpinjsku cestu nazivaju "grobljem tenkova"Zašto je toliki broj pripadnika JNA vodito rat tri mjeseva? U Hrvatskoj se to objašnjava velikim otporom njihovih branioca koji su mjesecima držali nadmoćnog neprijatelja od ulaska u grad.Sa ovim se malo mogu složiti.Napomi njem "malo".Nije ni malo lako izaći pred neprijateljski tenk u onom vihoru rata,i otvoriti paljbu na njega dok drhtiš od straha osećajući kako ti se trese zemlja ispod tebe,.svakako je određen broj pripadnika takozvanih hrvatskih postrojbi bio izuzetno hrabar.Međutim,među tim braniocima je bilo veoma misterioznih tipova,obučenih u čudne maskirne uniforme i čudnog tena po licu.Strani plaćenici.Po njihovim položajima zaticali smo mnogo špriiceva.jasno je bilo da svaki borac od nas poseduje morfiju ukoliko bude ranjen,ali da li to znači da su Hrvatski branioci kako se nazivaju imali toliko ranjenika ili narkomana? Frontalna opsada je bila totalno ne razumljiva.Pa kukuruzni put preko Bogdanovaca je dugo radio,kojim je neprijatejskoj strani stizao potreban sanitetski i vojni materijal i pojačanje.zašto to odmah nije blokirano? Tuda su jastrebovi inače komadanti hrvatskih postrojbi pobegli po "pomoć". Pa odgovor je jasan,rat je bio ono što su željelji tada i zagreb i Beograd,gde će njihovi lideri dogovorom rasparčati Jugoslaviju.Onog momenta kada je blokiran put prema Nuštru i Vinkovcima ubrzo je usledio i pad neprijateljske odbrane.Dok je u početku trajal opsada,svakodnevno je stradalo po nekoliko naših pripadnika u našoj brigadi.O toj velikoj Hrvatskoj hrabrosti isposobnosti reći ću sledeće:njihova sposobnost da napadaju je bila bedna,oni nisu mogli da okupiraju ni jednu malu kasarnu sa malim brojem pripadnika JNA koju su dugo pokušavali osvojiti.Sve više je dolazilo do rasprave oficira JNA i dobrovoljaca kojima se kilav sistem nije dopadao jer su svakodnevno trpili gubitke.To nije bilo mjesto za rasprave već za hitno dejstvo.Usledilo je dezertertsvo i bežanje rezervista.novi su dovođeni kao dobrovoljci kako bi se begunci postidjeli.Primetio sam broj raznih Četnika,pod obilježjima kokarde,i brade,pjevale su se izdajničke pjesme iz Dražinog vremena.Šešeljovci,Arkanovci,beli orlovi...Menjala se strategija.Dovedene su neke jedinice specijalisti za upade,čije bismo mi položaje koje su osvojili držali preko noći-Zatvoren je put u kukurzima i ubrzo je usledio pad bojovnika,predajom u Mitnici.Kao šok iz vedra neba je bio momenat kada sam među Arkanovcima prepoznao svog najboljeg druga-kuma.Bio je u c rnom kombinezonu sa crnom vunenom kapom.Upravo su se vratili sa nekog sela koje je bilo jako "ustaško" uporište i koje su predali posle osvajanja rezervistima..Saopštio mi je da o baki i đedu ne zna ništa.negodovao sam njegovu pripadnost rekavši otkud među ološima jer je svima bilo jasno ko je Arkan i da su njegovi pripadnici uglavnom bivši kriminalci i osuđenici.rekao je da je to delimično tačno ali da ima i časnih dobrovoljaca,te da je krenuo sa njima kako bi došao do babe i đeda.Po njemu mi nikada nećemo osvojiti Vukovar ukoliko oni ne "pomognu".Sa njim je bio i njegov brat od strica koji je posle ranjen na Majevičkom ratištu.Kum je bio ispravan nladić,iz partizanske porodice,dobar student.Mlad se oženio i dobio ćerkicu.Bio sam potrešen.Ovo više nije prava JNA,i sve više je bilo jasno da su ciljevi isključivo na Srpskoj strani,To nije JNA.razumeo sam Hrvatske nazive "Srbo četnička armija" .Mnogi od nas su uvideli da smo na strani četnika,onih kojih smose stidjeli.Djelujući zajedno sa četničkim dobrovoljcima postali smo isti ma koliko se nazivali JNA.S kim si takav si zar ne? Kakvo poverenje Hrvati mogu imati u nas kada dejstvujemo zajedno sa Arkanovcima?"Oslobađanjem ili padom" Vukovara nastaje nova tragedija i sramota za sva vremena.Ovčara.Kum nije pronašao babu i đeda,čuo je navodno od Hrvatskih meštana da su navodno negde u ruševinama koje je srušila artiljerija JNA.Posle su otrkiveni i saznao je da su ubijeni od strane hrvatskih bojovnika.Ovčaru će uvijek ostati nepoznanica zbog čega je morala da se dogodi? Išle su priče da je to sve smislio neki general obaveštajnih službi,kako bi se Srbi izravnali sa Hrvatima u zločinima, te jdnog dana kada razum zavlada svi budu jednaki,ili druga teorija kako bi se konačno "osvetili" za Jasenovac.Ovčara je igrarija za ono što će uslediti u Potočarima.U Ovčari su svakako streljani određen deo zlikovaca i ustaških koljača ali i veliki broj nevinih.Neka budala je po zauzimanju Vukovara u hangar pustio "ozlojađene" Srbe iz grada koji su svakako preterali u svom maltretiranju sveteći se bojovnicima za mesečne zločine.Gradom su se v ijorile če tničke zastvae.To nije bila moja armija u koj usam vjerovao.Hrvatskos tanovništo je evakuirano i taj momenat mi je ostao u sećanju dok mi se duša ledila,gledajući ta lica koja u kolonama drhteći napuštaju svoj grad.Slika se obrnula sa početka rata.Oni su zamenuli Srpske uloge i otišli prema Zagrebu i Vinkovcima.Vlast je preuzimao Goran Hadžić,Haški begunac.Takvo postupanje JNA je još više doprinelo ostatku jugoslavije da iskaže nepoverenje u nju.U Bosni su još vjerovali u JNA,ali se sve više š irilo ne poverenje zbog očitog nastupa u beogradu koji se više nije razlikovao od zagreba.Četnizam je nastupio.Da se to zabranilo,da se Vukovar munjevitom akcijom oslobodio,da su zlikovci bili osuđeni,a nevini pušteni da žive na svojim ognjištima,da se obezbedio mir svim narodnostima siguran sam da bi u ostalom delu jugoslavije Tuđman bio proglašen ustašom i separatistom,te da bi sve imalo drugačiji epilog.Bosna bi se zaustavila.Za rat su potrebne dve strane.Da je JNA ostal Jugoslovenska a ne pro četnička,istina bi brzo pobjedila.Ovako u tuđmanovoj secesiji,veliki udeo je dao nacionalista i lopov iz beograda,koji je usvemu video veliku vlast i korist.Sve je to bio dogovor dva zlikovca.Zatvaranjem puta kroz bogdanovce,brzom akcijom,tenkova sa pešadijom,uz povremenu pomoć artiljerije i avijacije neprijatelj bi bio brzo uništen i merčepova zlodela bi odmah bila kažnjena.Ipak šovinistima iz zagreba priključili su se extremisti iz beograda i krvavi pir je mogao da počne.U takvom odnosu,JNA jeste okupatorska vojska jer je stavljena isključivo na Srpsku stranu.Ja sam srećom ostao živ,izvukao glavu iz tog ludila,shvatio stvari i zarekao se da u bilo kakvu sličnu orgiju više neću sudelovati po cenu vojnog suda.Vukovar nije ni olsobođen ni zauzet.Tragedija.Hrvatska strana smatra okupacijom,ali isto tako Srpska strana Merčepa smatra okupacijom na početku rata.istina je da su i jedni i drugi bili okupatori Jugoslavije.
    Bosna je proizvod dogovora dva krvnika koji su posle uspostavljanja vlasti u svojim republikama,videli mogućnost širenja granica i vlasti.U igranku se uvukao Izetbegović koji im je pomrsio planove i koji nije bio ništa manji nacionalista.Biio je vjerski fanatik i imao je ideju muslimanske državeUpao je u slično društvo i ponor u koji su nas uvukli domaći izdajnici je bio neizbježan.
    Da je Vukovar bio drugačije izvršen,Jugoslavija bi imala perspektivu.međutim ni jedna vlast to nije željela.Kada su pripadnici JNA ostale narodnosti uvidjeli u Vukovaru da su postali Četnička armija,usledila su dezerterstva makedonaca,bosanaca...Po meni JNA je trebala da munjevito sruši ustaške bojovnike,da spreči pristup četnika i razoruža ih.Da preuzme vlast u Vukovaru dok se narod sam ne organizuje mješovito i da radi na sprečavanju bilo kakvog nacionalizma.Trebalo je delovati munjevitStvari na terenu su se drugalije dešavle,pa je viđena igra dva vrha.Ulaskom u Vukovar shvatio sam da je sada druga okupacija.Umjesto merčepa na vlas dolaze Spski ekstremisti.Ubrzo sam napustio Vukovar sa željom da jednom opet sve bude isto kao prije sukoba.Kako kažem da je bilo Arkanovih koljača,tako je isto bilo i ustaških koljača u Vukovaru koji su počinili zločine.Moj kum je posle Vukovara napustio Arkanovce,shvativši i sam suludu nameštaljku.Naši stavovi su se razišli.posle je otišao u ameriku gdje dan danas živi.
    prle
    prle
    Mlađi vodnik
    Mlađi vodnik


    Male
    Broj komentara : 49
    Age : 52
    Registration date : 2011-02-07

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? Empty Re: Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by prle Wed Feb 09, 2011 3:53 pm

    Sjećam se noći kada su Samir,Denis,Zdravko i Damir dobrovoljci u rezervistima iz Bosne,rekli da napuštaju linije.Uvidjeli su da su kokarde sve više prisutne ida učestvuju u napadima na Vukovar,sa onima koji su Srpski ekstremisti.Sa djelom njih,svakako je dobar dijo nas još uvijek bio Jugoslovenski.Samir mi je rekao:odo ja bolan odavde,sve je ovo šuplja priča.
    Za tri nedelje je završen rat,i ubrzo me je u Novom Sadu posjetio Samir.pričao sam mu o ostalim saborcima za koje me je pitao.Rekao mi je da nije baš najbolje prihvaćen u Sarajevu na poslu,i da sam shvata da je bio u zabludi kada je krenuo u JNA dobrovoljno,želeći da spriječi raspad Jugoslavije koji su pripremili ustaški ekstremisti.Rekao je da još ne smatra da će se to prenjeti u Bosnu da se još dobrim djelom vjeruje u JNA,ali da ima dosta onih koji su pravo stanje vidjeli u Slavoniji i da se ne povjerenje širi brzo.Obojica smo znali da su u pravu.Vukovar nije niti pao a svakako nije ni oslobođen.Otišli su jedni zlikovci došli su drugi.Svakako se oslobođenjem ne može smatrati onaj zbog kojeg ljudi hrvatske narodnosti masovno napuste grad.Ako su to prvo činili Srbi zbog merčepovih koljača sada to čine Hrvati bežeći pred razjuralenim četnicima željnim "pravde" i osvjete.Rekao sam Samiru da u Bosni ne smeju dozvoliti slične razmirice,poput Hrvatske,jer bi to svakako dovelo do pokolja a JNA bi po već oprobanom scenariju bila pod direktivom Beograda,koji je iskazao veliko Srpske ambicije.Ipak bilo je malo vremena,struje Beograda i Zagreba su već uveliko na svojim teritorijama pod njihvim većinsim stanovništvom pravili vojne jedinice,naoružavali i čekali dan kada će krenuti u krvoproliće.I ako je još uvjek dobar deo Muslimanskog naroda vjerovao u JNA mi smo znali da su u zabludi.predložio sam mu da ukolioko dođe do krvavih sukoba dođe odmah u NS sa sestrom i majkom.Posle par dana vratio se u Sarajevo.Čuli smo se redovno.Posle nove godine očekivali smo refrendum u Bosni oko pitanja opstanka u Jugoslaviji.rekao mi je da je većina odlučila za samostalnu državu i da Srbi nisu učestvovali na tom referendumu.Ista priča kao u hrvatskoj.Izetbegović nedovoljno jak kao i hrvatska strana u Bosni na početku su silom prilika postali saveznici.posle će i njih zateći bratoubilačka mržnja a savezništvo će se pokazati da je ostvareno silom prilika.JNA svoju tehniku i noaružanje prepušta Banja Luci,što je svakako u očima ljudi ne Srpske narodnosti u stranu četnika i proglašavaju je agresorskom.U Dobrovoljačkoj ulici se vrši zločin nad pripadnicima JNA,kukavan i sramotan.Stradaju oni nevini vojnici koji ničim nisu učestvovali u sejanju mržnje.Samirova majka i sestra su došli kod mene dok je Samir ostao misleći da zlo neće dugo potrajati.Prevario se.Ranjen je 1993će.Posle toga uspeo je da ode u Njemačku,gdje smo uspjeli da mu prebacimo sestru i majku. i nađemo im zapošljenje preko moje rodbine.Samir se oženio u Njemačkoj djevojkom iz Novog Sada (mali je svjet) Imaju troje prelijepe djece.Desna noga mu je kraća nekoliko santimetara i zbog toga vidno hramlje.Posjećujemo se kada nam to prilike i vrijeme dozvoljava.Po povratku iz Njemačke živjeće u Novom Sadu gdje su kupili stan.To ga još jedino podsjeća na staru Jugoslaviju jer je stanovništvo multi etničko i podsjeća na stare dane.Uostalom odatle mu je žena a i prijatelj koga je stekao na položaju u redovima JNA.Neka dobra priča se ipak izrodila i u danima krvavog kraja Jugoslavije.U njoj se vidi da je čovjek čovjek ma koje vjere bio.Samir je pravi i iskreni drug.Vjeruje u dan kada će se narod ponovo ujediniti i kada će Jugosloven ponovo biti Jugosloven.
    Zato bi svi trebalo da shvate da nema tu okupatora i oslobodioca da Vukovar nije pao niti je oslobodjen.Okupirana je Jugoslavija domaćim izdajnicima.
    ri-03051945
    ri-03051945
    Vodnik
    Vodnik


    Female
    Broj komentara : 75
    Age : 51
    Mjesto : Rijeka
    Obrazovanje : liječnik prirodne medicine
    Registration date : 2010-07-02

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? Empty Re: Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by ri-03051945 Wed Feb 09, 2011 11:23 pm

    Jedna stvar mi nejde u glavu, kako možeš nekome radit zlo a do jučer ste bili susjedi, kako ga možeš potjerat, ubit... Pa svi smo ljudi od krvi i mesa, ako si čovjek nije važno koje si vjere ili narodnosti. Mi hvala Bogu nismo osjetili rat.
    prle
    prle
    Mlađi vodnik
    Mlađi vodnik


    Male
    Broj komentara : 49
    Age : 52
    Registration date : 2011-02-07

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? Empty Re: Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by prle Wed Feb 09, 2011 11:45 pm

    Dobro pitanje...Naš narod je uvučen zlikovačkim umovima u strah...Posle su se svjetili jedni drugima...udica im bačena a oni su je zagrizli...U Ovčari su našli Srbe sa najviše žrtava i dali im da se iživljavaju nad hrvatima.Ko bi rekao da su ikada zajedno živjeli...
    DejanYU
    DejanYU
    Vojnik
    Vojnik


    Male
    Broj komentara : 11
    Age : 55
    Registration date : 2011-02-04

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? Empty Re: Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by DejanYU Thu Feb 10, 2011 6:24 am

    Prle,zaista strasna prica. Jedino zelim da napomenem da tvrdis da je trebalo da JNA organizuje hitnu akciju i spreci upad cetnika i mesanje sa njima. Slazem se ali to je bilo naravno nemoguce jer je JNA bila korumpirana mnogo ranije - pre Vukovara i nesposobna da\bilo sta preduzme organizovano. Generalstab je bio raspadnut,a "riba od glave smrdi" ... Sve se to naravno dugi niz godina pripremalo iz inostranstva i iznutra.Izdaja u najvisim krugovima JNA se dogodila puno ranije...!
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? Empty Re: Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by valter Thu Feb 10, 2011 6:42 am

    DejanYU (citat):Prle,zaista strasna prica. Jedino zelim da napomenem da tvrdis da je trebalo da JNA organizuje hitnu akciju i spreci upad cetnika i mesanje sa njima. Slazem se ali to je bilo naravno nemoguce jer je JNA bila korumpirana mnogo ranije - pre Vukovara i nesposobna da\bilo sta preduzme organizovano. Generalstab je bio raspadnut,a "riba od glave smrdi" ... Sve se to naravno dugi niz godina pripremalo iz inostranstva i iznutra.Izdaja u najvisim krugovima JNA se dogodila puno ranije...!

    Nemora da znaci da je generalstab bio korumpiran,
    po meni je vodstvo JNA bilo uspavano dogogodisnjim mirom i nepaznjom. Slusao sam na austriskoj tv izjave generala iz vremena "gradjanskog" rata i nemogu nista drugo reci. Iznenadjenje koje je izneo na dan jedan general je bilo veliko, pa se pitam, kada je "ustao" taj general.

    Politicari su izdrali svoje gradjane, a sa njima i vodjstvo JNA. Posto su videli da narod nece da izda SFRJ-u su se dosetili da ubace poslednjeg "asa" iz rukava a to je ( crkava) vera. Ono sto nisu mogli na jedan nacin da postignu su postigli verskim, i psihickim ratom.
    Radnik smaoupravljac je bilo "mlad" kada je u pitanju tako slozena situacija i podlegao je prodanim politicarima.

    Danas bi svima trebalo da bude jasno, sta su za svoj narod ucini, pre svega, Milosevic i Tudjman. Uvalili su svoje gradjane ( pre svega ) u najvecu tragediju koja je ikada jednu zemlju pogodila.

    Iz svega toga treba izvuci pouke i krenuti napred. Nesme biti novac vazniji od coveka, nikada.

    Valter
    prle
    prle
    Mlađi vodnik
    Mlađi vodnik


    Male
    Broj komentara : 49
    Age : 52
    Registration date : 2011-02-07

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? Empty Re: Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by prle Thu Feb 10, 2011 11:28 am

    Bojonici su imali strategiju odbrane,isplaniranu unaprijed,da se brane iz grada.Danas se u Hrvatskoj postavlja pitanje zašto je JNA moral toliko da granatira gra? I ja se ne slažemsa tom taktikom,i "kreni-stani",ali ako je neprijatelj ukopan u gradu kao krtica,zavučen kako u dobro pripremljene bunkere i rovove tako i po mnogim kućama,sam je time ugrozio bezbednost civila.Zašto nisu izašli i odbranu postavili ispred grada kako bi sprečili njegovo razaranje i stradanje civila? Pa nisu tolko bili hrabri i moćni koliko se o tome danas veliča.Snose isti deo odgovornosti za stradanje grada taktikom.Naša taktika je svima upala u oči.Slanje onolik otenkova bez podrške pešadije je bilo samoubistvo.tenk bi išao kroz uice došao do njenog kraja zastao i šta dalje? Iz kuća bi poput pacova na njih nagrnuli bojovnici i dok se on okrene kasno je.Treba istaći da su Merčepovi koljači za vreme rata u Vukovaru klali nemilice.JNA je morala što pre ući u grad.Ružno je š to Hrvatska strana danas to ne spominje.Reč je o "ustaškim" mesarima.Srbi su većinom priznali uzaludnost žrtava i stid što je učinila JNA pod vođstvom Beograda.Bojonvici govore danas ko vas je terao da dođete? isto i ja pitam ko je njih terao da dođu kod merčepa i noću kidnapujui ubijaju Srbe?JNA je uzvratila po ustavu,kada je bila napadnuta.Njen zadatak je da štiti sve narodnosti.Međutim,ona se direktno stavila na jednu stranu.To je njena greška.Secesija hrvatske bi se spriječila da druga strana nije prihvatila igru.krivi su i jedni i drugi.Velika Srbija je zavladala u Miloševićevoj glavi kao lični interes jer će se njegova vlast proširiti.Isto je i Tuđman video u Bosni.Vraćanje granica na silom pripojenim delovima za vreme NDH.U tom cilju je trebalo širiti nacionalizam.JNA tu nije bila potrebna.Bila je farsa na početku.Da su građani republike Hrvatske vidjeli da JNA postupa po ustavu,štiteći sve njene građane,Tuđman bi nestao kao secesionista.Kukuruzi put prema Bogdanovicma i Nuštru,je dugo bio izvor dostave pomoći hrvatskim trupama.Obe strane su imale interes.Zagreb je mogao da pošalje veće pojačanje ali nije.Ako je mogao sanitetski materijal,oružje,i određen broj ljudi zašto? Nije im odgovaralo.trebalo je us vetu stvoriti sliku žrtve,nad nadmoćnim agresorom.Slali su onoliko koliko je bilo neophodno.Za to vreme Tuđman je po svjetu prosio nezavisnost pokazujući snimke opkoljenog grada puštenog na milost i ne milost četničkoj armiji.što više ruševina to bolje.zato su bojovnici grad štitili iznutra ko krtice.Otvarajućio vatru po njima,ruši ose grad i stvarala užasna slika.Beogradu je odgovaralo da se oni pojačavaju na malo,zbog dogovora sa Tuđmanom,ali i zbog porikazivanja slike kako ustaše zasvoja klanja po Vukovaru pomoć dobijaju direktno iz zagreba kojeg su osuđivali za početak sukoba i secesiju države.Kada je broj žrtava na JNA zbog loše taktike dostigao prevelik broj,igra se moprala završiti.krneul ose o dlučnije,blokirao se put i bojovnici su završili svoje hrabro ratovanje.Opet ističem da je među njima bilo zaista hrabrih ljudi.Nije lako izaći pred JNA pred tenkove,pred tolu silu,znajući da je pitanje života u minutama,satima eventualno koji dan.Njihovo oružje je bilo šarenoiliko.Vidi se da se uspešno za vrijeme Jugoslavije vršila ilegalna dostava oružja iz insotranstva.razne uniforme,i pešadijsko naoružanje.odavno su oni želeli proboj i beg iz Vukovara u hrvatsku ali su ih u tome sprečili Tuđman i Milošević koji su potpisivali obustave vatre.Pod pretnjom zapada,odustali su od proboja kada su sa dvadesetak tenkova i 800 ljudi krenuli ka Bogdanovcima.zagrebu su bili potrebni kao žrtve.Kao priča branitelja.ti branitelji su se odavno uprpali i željeli su pobjeći ali se stalo zbog političkih dogovora.Još gore je bilo na JNA kreni-stani.Žrtve su se množile.otuda pojava raznih paravojnih jedinica koje su se oglušivale o naredbe JNA i stvar uzimale u svoje ruke.Kada su bojovnici vidjeli da ih napadaju Arkanovi četnici,šešeljevi,beli orlovi...a da ih JNA ne sprečava (koja je time sprečila veći gubitak svojih mladih vojnika) sa razlogom su JNA proglasili Jugočetničkom armijom.U narodu Vukovara hrvatske narodnosti takvi "oslobodioi" su bili okupatori.Posle će se u Bosni pokazati da su Arkanovci bili jurišne prepadne trupe,za dobar novac.Za Bijeljinu su dobili dobar deo para unapred i osvojili je u datom rokubrzim prepadom i nemilosrdnom likvidaijom protivnika.Četnici znaju ko im je protivnik.U Vukovaru JNA je prvodejstvovala kako joj ustav i nalaže te je trebala štititi sve svoje građane i otuda to kilavo napredovanje.Posle je pokazala svoje pravo lice,tada se krenulo u ofanzivu i otpor je slomljen.Od bojovnika smo zaticali obilježja "U",za dom spremni,tak oda sada kada pričaju o nepostojanju ustaštva je samo čista laž.Šta su Srbi mogli očekivati,od ustaša? Od tih koji nsoe ta znamenja? merčep je u prvim mjesecima pred rat pokazao ubijanjem oko 200 ljudi šta ih čeka.On je bio predsednik HDZ a vrh stranke je upravo sastavljen od ustaških "proljećara" i aktivista terorističke organizacije iz šesdesetih isedamdesetih HNO-a.Srpski strah je bio sa razlogom ali su unjemu svoju korist videli zlikovci na čelu sa Slobodanom Miloševićem.Ipak je to bila još manjina u hrvatskom anrodu,ti bojovnici,i trebalo ih je na početku zbrisati sa zeljom uz što manje civilnih žrtava.kako je vrije odmicalo tuđman je propagandom u hrvatskoj pokazivao snimke objašnjavajući agreisju nadmoćnog neprijatelja dok "jadni" i malobrojni branitelji opkoljeni brane sve narode u Vukovaru.trt Milojka.Ali narod jeto progutao.Slika kada su pripadnici JNA ušli u Vukovar i pjesme šešeljovaca "Slobodane šalji nam salate biće mesa klaćemo hrvate" bila je fitilj na dugom eksplozivu koji je potresao hrvatsku i na taj način mobilisao mnoge građane u borbu protiv navodnog "okupatora"Oni to zaista pjevali jesu,lično sam slušao.Brade,pijani divljaci,vojnici u uniformi sa patikama,i razni primjeri rausla i ne discipline bile su slika ualska u Vukovar.Totalno rasulo,a ne čvrsta disciplinovana ledena JNA gdje je svaki vojnik i posle mesečnog ratovnaja pod konac.Sećam se dobro borbi zasvaku ulicu.ustaški snajperi su bili svugdje.zamislite trenutak kada ispred sebe u nekoj od kuća čujete zapomaganje ljudskog bića kako viče "nemojte me klati" ili silovanje žena Srpske narodnosti?Nebitna je njihova narodnost,ali napominejm šta se sve događalo dok smo ulazili i zauzimali grad.Oni su bili oupirani bez izlaska,i bil isu spremni na borbu do poslednjeg jer su znali da je mnogo zločina n apravljeno i da će ih zadesiti kazna za to.Za svaki zločin mora da se odgovara.takvi nisu imali gde osim da do psoeldnjeg daha sa sobom u zemlju povuko što više ljudi.Ljude su stavljali u podrume a oni su sa prizmelja isprata kuće otvarali vatru.često bi se izmešali u podrumu.Namerno su time civilno stanovništvo izložili ubijanju.to je njihova hrabrost o kojoj danas pričaju? To j kukavička borba krtica.I da reč o čuvenom Siniši Glavaševiću uredniku radio Vukovar.Ništa se taj nijerzalikovao od zlih glasova voditelja iz zagreba i beograda sejući netrpeljivost medju narodnostima i šireći neistine podižući moral hrvatskim bojovnicima.Nije uspeo da ode iz Vukovara,govorise da nije hteo da napusti svoju baku.Ta baka je svakako grad napustila po dolasku JNA i ona bi se kao žena izvukla.Nije bilo izlaska a za proboj nije imao hrabrosti.Pokušao je sačekati ulazak JNA i predati se.Ipak nije imao sreću da preži već je zahvaljujući osvjetnicima kojima je krv pomutila pamet likvidiran u Ovčari.Trebalo muse suditi za neistinito izveštavanje i sejanje netrpeljivosti lažima.zaštoi taj Glavašević nije u Junu,Julu i Avgustu spomenuo i jednog od 200 nestalih a potom ubijenih Srba koji su plivali rekama,od strane merčepovih koljača?Pa zbog netrpeljivosti istraha koji je Merčep sejao zagreb je morao pod pritiskom sveta da pošalje poslanika svoje vlade,kako bi dostavio izveštaj.taj psolanik je rekao da je glavni krivac merčep koji torturom i ubijanjem Srba narušava zajednički život u Vukovaru.Njegovo pismo nikada nije pročitano u Saboru.danas se sve to zna ali kasno za mnoge žrtve.Zašto Glavašević to nije govorio na svom "slobonom" radiju koji je takodje merčep uzeo pod svoje? nije smeo? zašto onda nije pobegao i napustio? Republika hrvatska nigde sa takvom "istinom" ne ide.Dobrose zna da to nije istina već širenje laži u svoju korist.Slušao sam ja tog Glavaševića dok sam bio na položajimau Vukovaru.Sejao je on netrpeljivost i mržnju.Posle je optužio zagreb za izdaju,kada je shvatio da izlaska nema ida će uskoro biti zarobljen te da će morati da odgovori na mnoga pitanja.Jastrebovi? Silni komadanti? koji su svoju bežaniju objansili "odlaskom po pomoć" zar iz toga iz hrvatske narod niej shvatio da su to zlikovci ubačeni da poseju mržnju,načine zločine a kada bude gustu budu povučeni odaklesu i došli? pravi komadant ne napušta svoje položaje i ne ostavlja ljude.Blago zadro je jedan od komadanata Hrvastkih postrojbi koje su zasluživale delimično poštovanje zbog odnosa prema zarobljenicima.Međutim iao je i on ispada na kameram što se vidi na zou tube kada kaže "slikaj ovde turbo ustaše" Turbo ej ime njegovog voda ali dodatak "ustaše"? Napomenimo da je merčepa doveo na vlast Glavaš i sve je jasno.Mjescima unapred su spremali plan borbe i naoružavali se.u tome je učestvovao i Blago zadro tako da ne možemo reći da mu je bila strana reč "ustaša".Na dan njegove pogibije,sutradan se prekinula vatra kako bi bojovnici njegovo tjelo iznijeli.To je jedan od komadanata JNA naredio obustavu vatre zbog časnog ponašanja zadre u odnosu prema zarobljenicima.A Jastrebovi? obični zlikovci i zdajnici.Kukavice.U JNA je bio primjer dugo,da su oficiri iodofiiri više ginuli od vojnika čuvaući mlade živote.Veći primejr je bio samo u Staljingradu.Kod njih je trebalo izvuće što veći broj civilnih žrtava i mladih bojovnika koji hrabro ginu u odbrani Vukovara koji je do temelja razrušen nadmoćnim neprijateljom.Igra u koju su pomogli instrumenti iz Beograda,slabom taktikom JNA i neodlučnošću,koju je iskoristila četnička bagra da se umješa i odlučno "oslobodi" Vukovar.Mešanjem sa četnicima JNA je izgubila svoj ugled u narodnostima Jugoslavije.zadatk je bio izvršen štose tiče Tuđmana i Miloševića.Tuđman je dobio ulogu žrtve a Milošević ulogu spasioca među svojim narodom.Žrtva Tuđmana će podići ostatak hrvatske u daljem ratu protiv navodnog "okupatora" a spasioc će biti garant u održavanju Srpskih utvrđenih teritorija tzv "Krajine"tako su osigurali glasove u narednim godinama.Da su osvajači i da imaju dogovor govore i današnja priznanja svega idokumenti o podeli Bosne u Karađorđevu.Tuđmanovi saradnici su priznali da je jednom doneo kartu pred njih irekao "Tuđman radi na stvaranju hrvatske sto godina unapred" To je bio plan Bosne sa Miloševićem.Nastavili su posao iz Vukovara.Tuđmanova secesija je poslužila Miloševiću koji zapravu iz prve nije imao ideju secesije,ali je ta mogućnost njemu proširivala i utvđivala vlast na većim prostorima.velioka Srbija i veliki Milošević je ono što je zagrizao halavi ubica.On je upravo učinio da prvi put u svojoi istoriji Srpski narod umejsto žrtve postane djelom i osvajač i zlikovac.JNA nije smjela da se mješa sa četničkim zlikovcima i šovinistima.To je išlo Tuđmanu na ruku kako bi opravdao razloge svog otcepljenja isecesije protiv ustavu Jugoslavije.Mnogi od nas su posle toga izgubili vjeru u JNA.Pošto mi majčina strana potiče iz Bosne mnogi moji rođaci odavde su otišli dobrovoljno da "brane" svoja ognjišta.Ja poučen iskustvom više nikada nisam upao u zamku propagande.Od koga da branim? Od svog naroda Jugoslovenskog? Nikada.U Vukovaru sam ispao ovca,kada sam to uvideo ali povratka do kraja rata nije bilo.bežanje sa linija je bilo i rizično a i podlegalo je vojnom sudu.Zvaršetkom tragedije sam rekao "jeb... se i jedni i drugi".Ovo nije moj rat.Iz rata sam se povukao kao poraženi Jugosloven.Moja država je razorena.Stradao je moj narod.Pucao sam u svoj narod.jedino opravdanje je bilo što sam se branio.Ali baš je to svima bilo opravdanje "branimo se" svako ima pravo na odbranu.Užas.Uglavnom ja sam spasavo svoj uglavu ipucao na bojvnike koji susecesijom odvajali deo moje zemlje.zbog prisustva četnika među nama JNA više nije bila moja armija.Oženio sam se po povratku sa svojom prvom ljubavi koja je po narodnosti hrvatica.Mi smo i dalje ostali Jugosloveni i ljudi. Kada se samo setim tih svih ljudi hrvatske narodnosti posle ulaska JNA u Vukovar i četnika,dok su njihovi sejači mržnje Jatsrebovi svoja dupeta grejali po domovima u zagrebu,shvatio sam svu iluziju stradanja.gdje su tad bili jastrebovi da prvi izadju u toj koloni sa svojim narodom? otišli su jer su znali da će morati da odgovaraju za svoija nedjela i narod ostavili na milost i nemilost.A JNA umejsto da je odmah razoružala četnike,i sprečiola odlazak Hrvata uz pružanje pomoći svakom pojedincu terajući ih na zajednički život ona je podelila besplatne autobuse i ispratila ih u hrvatsku a Srbe naselila.Naravno ponudila im je da ostanu ali ko će ostati dok gradom nemilice haraju četnički ekstremisti kojimai vojnici JNA ne smeju da se suprostave?Kada su bojovnike pozvali napredaju jer im više nije bilo izlaza,sole predaje doibar deo njih je ubijan po ulicama u toku noći a dobar deo je sa ranjenicima poslat na Ovčaru gde će biti streljan veliki broj nevinih.gde je tu oficirska čast JNA koja je pozvala neprijatelja na predaju garantujući mu fer uslove i odbranu ukoliko se dokaže da je počino zločine?Prevara,da se predaju a potom osvetom nemilice uibju i oni koji su potpuno nevini.Epilog je sledeći što se hrvatske tiče jastrebovi i merčep su odradili svoj zločinački zadataka potom povučeni na bezbedno mejsto i ostale djelove hrvatske gdje su nastavili sa zločinima prema Srpskoj strani likvidacijom civila.

    Štose tiče JNA doživjela je sramotu,zbog kilavog ilažnog nastupa u početku,da bi na kraju pokazala lice odobravanja četnika.Šljivančanin se sa pravom nalazi u hagu,zbog zločina na Ovčari.Mnogi bojovnici biodavno napustili položaje i grad ali se nijesmelo.ukoliko bi krenuli masovno,napustili bi linije i neprijatelj bi brzo ušao u grad i krenuo za njima a put kroz kukuruze bi bio zaustavljen artijerijom i sprečio bi se njihov izlazak.Povremena bežanija malobrojnih bojovnika,je dozvoljavana kako bi se slabio njihov broj u gradu.kada je došlo vrme za kraj igre put je blokiran i bojovnici su ubrzo pali.Posle mnogi pokušal ida se izmešaju sa civilima i odu ostavljaući zločine za sobom.Da je bilo razuma i pravde JNA bi ih zarobila ispitala a potom osudila ili pustila na slobodu.

    Vukovar je svakako pao.dva puta.prvo od merčepovi ustaša potom od četnika.Jugoslavija je pala.
    DejanYU
    DejanYU
    Vojnik
    Vojnik


    Male
    Broj komentara : 11
    Age : 55
    Registration date : 2011-02-04

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? Empty Re: Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by DejanYU Tue Feb 15, 2011 2:58 am

    JNA se stavila na jednu stranu !? Pa dobro KOJA JE TO STRANA BILA NAPADNUTA U HRVATSKOJ ??? - Pa ,NARAVNO SRPSKA. JNA se stavila na stranu napadnutog,a ne napadaca.
    Jos jedno pitanje za one koji se i dalje ne slazu. Ako na crkveni toranj postavite mitraljez i pucate,da li je to i dalje civilna meta !!!??? Ako se sa krova kuce puca,da li je to neduzna civilna meta ? Ja bih na takvu metu sigurno pucao,a ako ste vi u tom slucaju razmisljate onda nije ni cudo sto sad tamo imamo americku """demokratiju""" umesto prave pravde i demokratije.
    Zaboravljate da je Vukovarski sukob poceo napadom hrvatskih paravojnih formacija na JNA kasarnu.Da li je mozda neko od vojnika i staresina stradao i zasto se to ovde ili bilo gde i pred kime JNA treba pravdati za pruzanje otpora fasistickim bojovnicima koji kolju narod,siluju,pale kuce...... ... ...?!
    Sta bi se desilo kada bi na primer u Texasu,stanovnistvo pocne da ubija pripadnike drugih naroda i napada na vojsku itd.? Pa naravno sve bi bilo "sredjeno" po kratkom postupku od strane americke vojske i niko ne bi smeo da zucne.
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? Empty Odgovor

    Komentar by valter Tue Feb 15, 2011 6:45 am

    Postoavni DejaneYU,

    sva ova izlaganja nam pomazu da shvatimo sve ono sto se desilo. Puno toga se gradjanima i u hrvatskoj i u srbiji prikazivalo pogresno. Zato je dobro da se ( ako je to moguce ) cuje ili cita prava istina o svemu. Dali je to sto je napisano stvarno tako, je na svakom od nas da odluci.

    Postavlja se samo pitanje, dali ce ovakva rasprava doprineti razjasnjenju ili ce jos vise da "zammuti" celu situcaiju.

    Osim toga se nesme zaboraviti da samo mi, obicni gradjani, nismo politicari, pa se ponekad neko neizrazava "oprezno" kada su osecaji drugih u pitanju. To moze da dovede do novih konflikta. Zato predlazem da se, koliko je to moguce saznanja o svim dogadjaima iznose sto je objektivnije moguce. Nama treba da je glavni cilj iznosenje istine. Meni je jasno da je to veoma tesko, kada su nasi narodi u pitanju, pa vas molim da o tome vodite racuna.

    Jos uvek su dogadjaji koji su potresli nasu voljenu YU " svezi" i bole sve nas.

    Postoje odredjeni politicari koji jednostranim posmatranjem celokupne situcaije uvek iznova huskaju gradjane protiv onih drugih. To je jako lose za izmirenje nasih naroda, a to je ocito nekim politicarima i glavni zadatak.

    Zato predlazem da mi ovde na nasem forumu to radimo drugacije, objektivno i u interesu svih gradjana.
    Samo na taj nacnin se moze nesto pokrenuti ka poboljsanju odnosa nasih narod i narodnosti.

    Valter
    Internetlija
    Internetlija
    Osnivač
    Osnivač


    Male
    Broj komentara : 917
    Age : 33
    Političko opredjeljenje : Ljevičar
    Registration date : 2009-02-17

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? Empty Re: Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by Internetlija Tue Feb 15, 2011 12:12 pm

    O tome smo neki dan pričali jedan drug i ja, naši su prostori ostali bez zaključka. Ne postoji jedna istina, i samim tim je višestrukost istine blokada. Ne možemo dalje dok se ne riješe '90te.

    NAPOMENA: Ovim ne aludiram da se rat dovrši, nego da se konačno završi (jer se sad vodi na drugoj ravni) i da kao ljudi nastavimo s životima.
    prle
    prle
    Mlađi vodnik
    Mlađi vodnik


    Male
    Broj komentara : 49
    Age : 52
    Registration date : 2011-02-07

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? Empty Re: Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by prle Wed Feb 16, 2011 2:53 am

    Dejane ne kažem da bojovnici predvođeni Merčepom i Glavašem nijesu činili klanja,i ustaške zločine,ali je ista ta JNA dozvolila u Vukovaru da sa njom uz rame dejstvuju četničke paravojne formacije pod rukovodstvom ekstremista.Bradonje,neuredna vojska,i priklanjanje četničkoj pjesmi,su ono što je druge narodnosti odbijalo od JNA.JNA je bila na početku tampon zona ali je ubrzo djelovala na Srpskoj strani naoružavajući je.Trebala je odgovoriti na napade uništivši ustaše,bez ikakve pomoći Srpskoj strani i naterati i jedne i druge da nastave sa zajedničkim životom.Ovčara ti govori kako se jedna strana streljala dok se na drugoj nijesu tražili zlikovci.Bojovnici su započeli rat,ali za sukob je potrebno dve strane.To je pokazano i u Sarajevu,gdje je JNA opremila Srpske paravojne snage,što je kod ostalih izazvalo ne poverenje.Ne govorim ko je počeo rat već šta je trebala da znači JNA.Takavb nastup u Vukovaru Bošnjacima je dao do znanja da će jna dejstvovati protiv njih.JNA ih opet nije uvukla u secesiju.JNA nije bila neutralna i to je njena najveća greška.Svakako su Tuđman i Izetbegović bili secesionisti ali su u JNA imali ono što im je potrebno za pravdanje.
    DejanYU
    DejanYU
    Vojnik
    Vojnik


    Male
    Broj komentara : 11
    Age : 55
    Registration date : 2011-02-04

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? Empty Re: Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by DejanYU Wed Feb 16, 2011 4:33 am

    Postovani Druze Valter !
    Slazem se sa tobom sa prethodno navedenim na sta zelim dodati da sam u prethodno navedenom tekstu istakao stvari koje mi se nisu dopale iz tog razloga sto sam primetio u mnogim izlaganjima da je srpska strana preterano bila optuzena za jednostranost i srbizaciju JNA do koje smatram da se na neki nacin desilo kao uzrocno - posledicna pojava. JNA se stavila na stranu napadnutog,a do cega je kasnije sve doslo je stvar bolesti koja se zove nacionalizam. Srbin nisam i ne zelim ovde braniti srpsko pitanje vise od onoga koliko je to pravedno,samo imam pravo reci ono sto sam primetio,jer isto tako smatram da ako zatvaramo usta radi toga da se neka strana ne bi osetila neprijatno,onda nikada ni jedno pitanje nece biti reseno pravedno za sve strane.Ja sam kao Jugosloven rodjen i kao Jugosloven cu napustiti ovaj svet i bez obzira da li Jugoslavija postojala sluzbeno ili ne ja svoju genetiku niti zelim niti mogu promeniti.Ovo isticem da bi shvatili svi da sam definitivno za zajednistvo i SFRJ kao i Socijalizam ! - jer mene ne zanima bilo kakva Jugoslavija,nego socijalisticka.Zato je i bitno da otvoreno pricamo i bez straha iznosimo svoja misljenja,jer samo tako se problem moze razresiti,ako smo iskreni jedni prema drugima.
    Zajedno smo NAJJACI !
    DejanYU
    DejanYU
    Vojnik
    Vojnik


    Male
    Broj komentara : 11
    Age : 55
    Registration date : 2011-02-04

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? Empty Re: Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by DejanYU Wed Feb 16, 2011 4:57 am

    prle (citat):Dejane ne kažem da bojovnici predvođeni Merčepom i Glavašem nijesu činili klanja,i ustaške zločine,ali je ista ta JNA dozvolila u Vukovaru da sa njom uz rame dejstvuju četničke paravojne formacije pod rukovodstvom ekstremista.Bradonje,neuredna vojska,i priklanjanje četničkoj pjesmi,su ono što je druge narodnosti odbijalo od JNA.JNA je bila na početku tampon zona ali je ubrzo djelovala na Srpskoj strani naoružavajući je.Trebala je odgovoriti na napade uništivši ustaše,bez ikakve pomoći Srpskoj strani i naterati i jedne i druge da nastave sa zajedničkim životom.Ovčara ti govori kako se jedna strana streljala dok se na drugoj nijesu tražili zlikovci.Bojovnici su započeli rat,ali za sukob je potrebno dve strane.To je pokazano i u Sarajevu,gdje je JNA opremila Srpske paravojne snage,što je kod ostalih izazvalo ne poverenje.Ne govorim ko je počeo rat već šta je trebala da znači JNA.Takavb nastup u Vukovaru Bošnjacima je dao do znanja da će jna dejstvovati protiv njih.JNA ih opet nije uvukla u secesiju.JNA nije bila neutralna i to je njena najveća greška.Svakako su Tuđman i Izetbegović bili secesionisti ali su u JNA imali ono što im je potrebno za pravdanje.
    Potpuno se slazem sa tobom Prle,ali JNA nije bila ni sposobna da se vesto nosi sa medjunacionalnim sukobima,na zalost.Ne verujem ni da su staresine bile spremne da se nose sa takvim ogromnim problemom.JNA je bila trenirana da deluje kao sila protiv spoljnog napadaca,a potpuno nespremna i neuspesna u medjunacionalnim sukobima. Tu je najvecu igru trebao uciniti sam nas narod i nikada ne pristupiti pozivu kriminalaca,nacionalista i ostale rasisticke i secesionisticke bagre. Zato i ne krivim nikada samo politicare,nego vise njihove sledbenike.Nikada ne treba zaboraviti vaznu cinjenicu a to je da je ovim nasim ratom upravljalo i pripremalo inostrano vojno delovanje i pripremanje gotovo svih operacija,kako politickih,tako i vojnih.Mnogi sistemi jaci od naseg su vesto ruseni vojno-strtegijskim interesima NATO-a.Necu sada o tome,ali to odgovorno tvrdim jer tu temu vec godinama proucavam.Sa nama se malo igrao NATO i neoimperijalizam.Veliko je pitanje da li nas je ista moglo spasiti raspada SFRJ,ali je sigurno da bi sukob bio drasticno manji da nije postojala medjunacionalna netrpeljivost... NEPOVRATNO STETA I TUGA !
    DejanYU
    DejanYU
    Vojnik
    Vojnik


    Male
    Broj komentara : 11
    Age : 55
    Registration date : 2011-02-04

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? Empty Re: Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by DejanYU Wed Feb 16, 2011 5:14 am

    Mirza (citat):O tome smo neki dan pričali jedan drug i ja, naši su prostori ostali bez zaključka. Ne postoji jedna istina, i samim tim je višestrukost istine blokada. Ne možemo dalje dok se ne riješe '90te.

    NAPOMENA: Ovim ne aludiram da se rat dovrši, nego da se konačno završi (jer se sad vodi na drugoj ravni) i da kao ljudi nastavimo s životima.
    Tacno,nasi su prostori ostali bez zakljucaka. Posle takve tragedije ostala je samo tisina tuga i sramota.Izgraditi ponovo porusene mostove - to je glavni cilj ! Nece proci puno vremena,ali na jednu pozitivnu inicijativu ce se nadovezati druga,pa tako dalje...Na pruzenu ruku treba odgovoriti pruzenom rukom - to je jedini pravi put !
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? Empty Re: Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by valter Wed Feb 16, 2011 6:17 am

    DejanYU (citat):Postovani Druze Valter !
    Slazem se sa tobom sa prethodno navedenim na sta zelim dodati da sam u prethodno navedenom tekstu istakao stvari koje mi se nisu dopale iz tog razloga sto sam primetio u mnogim izlaganjima da je srpska strana preterano bila optuzena za jednostranost i srbizaciju JNA do koje smatram da se na neki nacin desilo kao uzrocno - posledicna pojava. JNA se stavila na stranu napadnutog,a do cega je kasnije sve doslo je stvar bolesti koja se zove nacionalizam. Srbin nisam i ne zelim ovde braniti srpsko pitanje vise od onoga koliko je to pravedno,samo imam pravo reci ono sto sam primetio,jer isto tako smatram da ako zatvaramo usta radi toga da se neka strana ne bi osetila neprijatno,onda nikada ni jedno pitanje nece biti reseno pravedno za sve strane.Ja sam kao Jugosloven rodjen i kao Jugosloven cu napustiti ovaj svet i bez obzira da li Jugoslavija postojala sluzbeno ili ne ja svoju genetiku niti zelim niti mogu promeniti.Ovo isticem da bi shvatili svi da sam definitivno za zajednistvo i SFRJ kao i Socijalizam ! - jer mene ne zanima bilo kakva Jugoslavija,nego socijalisticka.Zato je i bitno da otvoreno pricamo i bez straha iznosimo svoja misljenja,jer samo tako se problem moze razresiti,ako smo iskreni jedni prema drugima.
    Zajedno smo NAJJACI !

    Postoavni druze Dejane,
    sasvim ispravan stav. Ni sam neznam koliko puta na dana zahvaljujem slucaju zivota da sam rodjen u SFRJ i time bar jedan deo zivota ziveo u pravoj demokratiji ( u svakoj ima gresaka ) samo su u nekim demokratijama greske manje ( SFRJ ) a u nekima vece .

    Valter


    valter: komentar modifikovan dana: Wed Feb 16, 2011 6:30 am; prepravljeno ukupno 1 puta
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? Empty Re: Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by valter Wed Feb 16, 2011 6:24 am

    DejanYU (citat):
    Mirza (citat):O tome smo neki dan pričali jedan drug i ja, naši su prostori ostali bez zaključka. Ne postoji jedna istina, i samim tim je višestrukost istine blokada. Ne možemo dalje dok se ne riješe '90te.

    NAPOMENA: Ovim ne aludiram da se rat dovrši, nego da se konačno završi (jer se sad vodi na drugoj ravni) i da kao ljudi nastavimo s životima.
    Tacno,nasi su prostori ostali bez zakljucaka. Posle takve tragedije ostala je samo tisina tuga i sramota.Izgraditi ponovo porusene mostove - to je glavni cilj ! Nece proci puno vremena,ali na jednu pozitivnu inicijativu ce se nadovezati druga,pa tako dalje...Na pruzenu ruku treba odgovoriti pruzenom rukom - to je jedini pravi put !

    Kako da pruzis ruku, kada neki politicari svim silama na tv ekranima ponavljaju ono sto njima odgovara??

    Samo gradjani sami mogu to da prekinu. Svi mora da shvate, nije kriv gradjanin, vec losi politicari, koji koriste zbunjenost gradjana da se obogate. Da se moze zajedno je dokaz SFRJ. Da su se politicari nakon tita borili za zajednicku drzavu se ovo nikada nebi desilo. A narod, na zalost kao " Ovca" trci za politicarima i neshvata da trci u " provaliju" umesto da shvati da se mora suprotstvaiti losim politicarima.

    Valter
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? Empty Odgovor

    Komentar by valter Wed Feb 16, 2011 6:46 am

    Ako se celokupna situacija posmatra realno, koliko je to moguce, je cinjenica da su se odredjene republike u SFRJ
    ( njihovi politicari) smatrale boljima od drugih. Kako zbog geografskih polozaja ( devize ) tako i intelektualno. Danas se jasno vidi da je to bila zabluda. Morale su sve republike odvajati odredjenu sumu za nerazvijene krajeve i izgradjnu drzave. To se mora u svim velikim drzavama. Prema tome i to je bila zabluda.
    Ima jos puno primera na kojima se jasno vidi da su nacionalisticki nastrojeni politicari u odredjenim republikama SFRJ-e samo usko posmatrali situaciju, kratkovido planirali i time najvise ostetili svoje sugradjane pa i sve ostale gradjane SFRJ.

    Gledao sam na tv emisliju u kojoj su neki od politicara iz slovenije ( iz SFRJ ) objasnjavali sta su tada, kada su bili za odvajanje slovenije od jugoslavije mislili time postici. Oni su smatrali da ce kao samostalna drzave moci bolje da sprovedu demokratiju u zemlji. Danas svi znamo da je to bila velika zabluda. Mada je slovenija u EU su gradjani slovenije nezadovoljni sa stanjem u zemlji. Znaci u sustini su zelje tadasnjih politicara nanele ogromne stete vecini slovenaca i svima u okruzenju. Nisu sami slovenci tako mislili.

    Mozda se moze na jedan ovakav nacin razsvetliti pravo stanje. Ako se svaka novo nastala drzava analizira kao republika u SFRJ i kao smaostalna drzava u danasnjim vremenima. To je samo jedan do predloga za razmisljanje.

    Valter
    prle
    prle
    Mlađi vodnik
    Mlađi vodnik


    Male
    Broj komentara : 49
    Age : 52
    Registration date : 2011-02-07

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? Empty Re: Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by prle Wed Feb 16, 2011 6:22 pm

    Ja bih se vratio na temu.Dejan je u pravu da se JNA stavila na stranu napadnutog koji se našao pred ponorom koji su mu preci iskusili u Jasenovcu ali...Trebalo je staviti se ispred napadnutog ne na njegovu stranu,i otkloniti napade uništivši onog koji vrši napad ako na Srbe tako i na JNA ne dozvoljavajući Srpskoj narodnosti da uzvraća (posao JNA je da štiti sve njene narodnosti) a kamoli da dopusti da pod njenu komandu stupe šovinističke paravojne vojske...Ono što ja zameram je što se stavila na stranu napadnutog a ne ispred njih...Potom je dejstvovala sa napadnutim,gde se pretvorila u Srbo armiju,čiji su extremisti to iskoristili za svoje šovinističke planove...Od žrtve Srbi prelaze u naziv "agresora"...JNA ne sme biti na ničijoj strani,već sprečiti ratne sukobe medju narodnostima a bojovnike eliminisati i isto tako obezbediti Hrvatima mir na svojim prostorima...
    Znamo mi ko je bio napadnut,ali bitna je uloga JNA koja se bukvalno stavila na stranu napadnutog naroda čime je druga strana dobila medijsku žrtvu,pod tzv najezdom srbo četničke JNA.Tuđman sa svojim koljačima Merčepom i Glavašem morao je biti eliminisan,dok bi se na drugoj strani u startu pohapsili kontraši ustaškim snagama i sve bi bilo mirno...Tada bi narod Jugoslavije video da je krvave ratove spasila JNA ni po babu ni po stričevima.Isto tako i ugled JNA u svetu bi bio drugačije ispraćen,ma koliko širili neistine.Ulazeći u Vukovar kao rezervista JNA sa mnom je bilo mnogo bradonja,koji su odavno poskidali petokrake metnuvši kokarde pjevajući četničke pjesme dok se niko na to nije obazirao.

    Evo moj predlog rešenja situacije...
    1991 proljeće početak ljeta,Merčepove i Glavaševe grupe seju strah po Vukovaru osijeku i okolini...Nestaje preko 200 Srba i odavno je vrijeme alarmu.Pošto MUP Hrvatske na tim oblastima ne pruža adekvatne rezultate,i pošto ulicama šetaju paravojne hrvatske snage,vreme je za brzo delovanje JNA.U Maju najkasnije Junu 1991 mnogim snagama pojačati te predele,i ostale bitne gradove poput Zagreba.Razoružati paravojne grupe,sprečiti dolazak HOS-a,pohapsiti glavne protagoniste,zaštiti Srpsku narodnost ali i sprečiti njihovu želju za osvjetom i odbranom (zna se ko je za to zadužen)Vojska u tim djelovima preuzima vlast nad policijom,a vinovnike prekim sudom odmah osuditi.U Srbiji sprečiti kontra reakciju,hapšenjem ekstremista.Uvesti pred ratno stanje,i zabranu kretanja noću.Diktaturom po svima,zavesti red dajući do znanja da će gvozdena pesnica JNA oštro kazniti svakog ko pokuša djelovati protiv jedinstva Jugoslavije i protiv ustava što je i njen zadatak.Zauzimanjem svih TV servisa,širenjem bratstva i jedinstva sprečvanjem propagande,hapšenjem Zagrebačkog vrha,a potom i hapšenjem Beogradskog vrha koji će uskoro prihvatiti igru u krvavom raspadu.Smirivanjem situacije,i zavodjenjem diktature koja će doneti miran život po cenu sile,i sprečiti bratoubilački rat.Ponovno uspostavljanje zajedničke vlasti u korist naroda na kriznim područjima.jednogodišnji nadzor od strane JNA.Zabranom mješanja inostranih faktora,kako bi im dali do znanja da JNA rešava svoje probleme u svojoj državi.Merčep bi bio osuđen na smrtnu kaznu kao i Glavaš pa da vidimo ko će se usudi da drugima određuje životni put.Tito je posle rata morao da smiri tenzije a to je učinio sličnim putem i diktaturom pokazao da neće biti dozvoljeno bratoubilačko delovanje.

    Tim primjerom JNA bi zadržala svoj ugled,a u svjetu bi bilo jasno da je odigrala svoju ulogu nepristrasno i proipaganda bi bila neuspjela po njih.
    DejanYU
    DejanYU
    Vojnik
    Vojnik


    Male
    Broj komentara : 11
    Age : 55
    Registration date : 2011-02-04

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? Empty Re: Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by DejanYU Fri Feb 18, 2011 5:26 am

    Vukovar je obostrana glupost i agresija a rezultat je TRAGEDIJA !
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? Empty Re: Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by valter Fri Feb 18, 2011 6:20 am

    DejanYU (citat):Vukovar je obostrana glupost i agresija a rezultat je TRAGEDIJA !

    To i sve ostalo vezano za dogadjaje na teritoriji bivse ( na zalost ) SFRJ-e. Najveca tragedija koja je ikada zadesila radnicku klasu sveta. Ucimo svi iz toga. Nacionalizam, kratkovidost,netolerancija, vodi samo u propast. Tolerancija, razumevanje, dalekovidost vodi napred, ka boljem sutra svih nas.

    Valter
    walter
    walter
    Mlađi vodnik
    Mlađi vodnik


    Male
    Broj komentara : 43
    Age : 56
    Registration date : 2011-03-07

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? Empty Re: Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by walter Wed Mar 23, 2011 2:34 pm

    Mislio sam sa se ne uplicem u ovu temu ali moram da odgovorim na konstataciju da je Vukovar OBOSTRANA glupost i agresija.Ljudi pa ja tu ne vidim dve strane .Pa nikakva grupa nije dosla sa strane vec su sukobi ,ne samo u Vukovaru vec u citavoj zemlji bili unutar jedne grupe.Ovo je bio klasicni gradjanski rat izmedju juznih slovena razlicite vere i nista drugo. U svakom ratu zlocine cine svi a u bratoubilackom ratu su ti zlocini najgori.Uopste nije bitno ko je prvi ucinio zlocin ,ko je prvi poceo.Bitno je to ko je dozvolio da se uopste dodje u situaciju da se otpocne sa zlocinima . Ja mislim da je JNA bila jedina snaga koja je mogla spreciti gradjanski rat i ocuvati Jugoslaviju ali su u vrhu vojske u tom trenutku bili neodlucni i nesposobni generali.
    Kad su poceli dogadjaji u Sloveniji mnogi moji prijatelji ,rezervisti ,su spremali svoju vojnicku opremu koju su duzili .Svi smo se nadali zavodjenju vanrednog stanja .Svi smo se nadali vojnom pozivu, da zavrsimo stvar za desetak dana i da svi ponovo zivimo kao i pre.Svi smo znali da je drzava podeljena jos ustavom iz 1974 i da je JNA jedina institucija koja je jos uvek jugoslovenska .Verovali smo da su politicari uspeli da svako u svojoj republici dograbe vlast ali smo znali da nisu uspeli da podele narod.To su znali i politicari i zbog toga su im bili potrebni zlocini.Koliko sam se naslusao prica o Hrvatima koji, obuceni kao cetnici, sa kokardom na glavi, terorisu vlastiti narod.Koliko je prica o tome kako su razne paravojne srpske jedinice na mestima gde je JNA razdvajala dve strane prelazile na Hrvatsku stranu i pucale na golobrade vojnike samo da bi izazvali reakciju. A sta su cinili generali JNA .Nista.Oni su se bojali da nesto preduzmu. Umesto da su uhapsili i javno pogubili i Milosevica i Tudjmana i Kucana i Izetbegovica i da su pohapsili njihove najblize saradnike i poslali ih na prevaspitavanje na Goli otok oni su slali neduznu decu da budu glineni golubovi u tampon zoni.
    Kad je kasnije ta JNA zauzela stranu to vise i nije bila JNA i tada u nju vise niko nije verovao niti je zeleo da se odazove njenom pozivu. Setite se pobune rezervista u Srbiji krajem decembra 1991.
    Prema tome Vukovar uopste nije morao da se dogodi da smo imali sposobne generale i ako nekome treba suditi za sve zlocine koji su se dogodili to su ti generali kukavice .Ne zbog onoga sto su ucinili vec zbog onoga sto nisu.


    walter: komentar modifikovan dana: Fri Mar 25, 2011 7:40 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
    Dule
    Dule
    Vodnik
    Vodnik


    Male
    Broj komentara : 89
    Age : 60
    Mjesto : Subotica
    Političko opredjeljenje : Komunist
    Obrazovanje : VSS
    Registration date : 2011-02-28

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? Empty Re: Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by Dule Wed Mar 23, 2011 6:45 pm

    Ehhhhh moj VUKOVAR

    O divni mooj Vukovaru ti
    u tebi lijepo je zivjet u tebi su moji sni

    tako sam nekada pevao o njemu
    sada.... no comment

    bio sam nakon nemilih dogadjaja 3 puta u Vukovaru nije to vise to.

    Zar je bitno dali je agresija ili je bio oslobodjen,nema vise tog(moga) Vukovara u svakom slucaju, a svaka strana ce u svojoj povijesti,istoriji ostati pri svom stavu.

    SVI SU KRIVI JER ZA RAT JE POTREBNO DVOJE(najmanje).

    POZDRAV DRUGOVIMA JUGOSLOVENIMA OD DULETA
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? Empty Re: Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by valter Fri Mar 25, 2011 2:41 pm

    walter (citat):
    Prema tome Vukovar uopste nije morao da se dogodi da smo imali sposobne generale i ako nekome treba suditi za sve zlocine koji su se dogodili to su ti generali kukavice .Ne zbog onoga sto su ucinili vec zbog onoga sto nisu.

    Slazem se u potpunosti.

    Valter
    Dule
    Dule
    Vodnik
    Vodnik


    Male
    Broj komentara : 89
    Age : 60
    Mjesto : Subotica
    Političko opredjeljenje : Komunist
    Obrazovanje : VSS
    Registration date : 2011-02-28

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? Empty Re: Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by Dule Sun Mar 27, 2011 6:01 pm

    Ako politicari nisu uspeli da podele narod i bili su im potrebni zlocini da to ostvare kao sto to drug Walter navodi,kako su onda uspeli sa tim tj.da ipak podele i zavade narod.Ko su ti ljudi koji su se oblacili kao cetnici,sa kokardom na glavi ili navodi i price o srpskim paravojnim jedinicama koje prelaze na Hrvatsku stranu i puca na golobrade vojnike itd.Ili uopce postavio bih pitanje KO JE TERAO HRVATSKE DRAGOVOLJCE,SRPSKE DOBROVOLJCE I DRUGE DA IDU U RAT.SAMA REC KAZE DRAGOVOLJCI I DOBROVOLJCI.Zasto su uopste uzimali u ruke oruzje.
    Drug Walter kaze prvo da Generali JNA nisu cinili nista a onda da su Generali za sve krivi.Koliko je bilo Generala a koliko tzv. obicnih ljudi nazovimo ih dakle DRAGOVOLJCI,DOBROVOLJCI sve kao JADNI OBICNI NEVINI LJUDI,AMA LJUDI DALI SU SAMO GENERALI KLALI I UBIJALI,ONDA SU ZNACI SVI GENERALI BILI.

    Nas najveci problem je to sto sve bacamo na generale i politicare a nisu samo oni radili ono sto se desavalo u Vukovaru jel tako.Svako ima svoju glavu da sa njome misli i niko te ne moze naterati da nesto ucinis ako neces(makar te to i glave kostalo)
    a jako mnogo ljudi su isli u rat bas dobrovoljno.
    Dok ne uvidimo isto i ne priznamo isto sami sebi(sto je najteze) uvek ce biti ovakih diskusija.Zbog ovoga svega sam pokusao i otvorio na ovom forumu temu(diskusiju) dali smo pomalo i sami krivi za raspad nase JUGE medjutim vidim da jos uvek mi obicni ljudi bacamo krivicu na nekog drugog,GENERALE,POLITICARE ITD.ITD. kao samo oni su to sve radili i uradili u Vukovaru .Toliko nemilosrdnih zlocinaca postoji medju obicnim ljudima koji su izvrsavali zlocine sa najvecim uzitkom i koji su i danas medju nama.

    JA LICNO(OSOBNO) POLAKO GUBIM POVERENJE U SVRHU DISKUSIJA NA OVOM FORUMU POSTO VIDIM DA SE SVE SVODI NA NESTO STO MI JE VEC ODAVNO POZNATO A PROMENU I POMAK U RAZMISLJNJU OBICNOG COVEKA NE VIDIM NITI NAZIREM MISLIM DA CU PREKINUTI SA AKTIVNIM CLANSTVOM NA OVOM FORUMU.

    POZDRAV SVIMA ISKRENIM I DOBRONAMERNIM JUGOSLOVENIMA DILJEM SVETA!

    Dule
    walter
    walter
    Mlađi vodnik
    Mlađi vodnik


    Male
    Broj komentara : 43
    Age : 56
    Registration date : 2011-03-07

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? Empty Re: Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by walter Mon Mar 28, 2011 5:27 pm

    Ja licno znam gde se u Slavoniji odigrala ova farsa sa ustasama preobucenim u cetnike i to pocetkom 1991. a pricu sam cuo iz usta mog rodjaka Hrvata koji je bio ocevidac i koji je prepoznao neke od njih i ako su u to vreme bili Kanadski drzavljani.Takodje sam iz usta coveka (Srbina)koji je prelazio nocu kroz linije i pucao na vojnike JNA cuo ovu drugu pricu.
    U svakom drustvu postoje ljudi sa genetskim predispozicijama da cine zlocine.Nikako mi ne mozemo reci da su Hrvati zbog Jasenovca ,Srbi zbog Srebrenice ili Nemci zbog Jevreja genocidni narodi.Nije krivica na narodima vec na onima koji su stvorili uslove da se ispolje genetske predispozicije zlocinaca i ubica koje cuce u mnogima od nas .Jos je veca krivica na onima koji su mogli da sprece da uopste dodjue do sukoba ali su zbog kukavicluka to propustili da urade iako je to bilo u opisu njihovog posla i ako su to od njih svi ocekivali. Znaci ,rat je sam po sebi najveci zlocin i svi oni koji su ga izazvali bilo svojim cinjenjem ili svojim ne cinjenjem su saucesnici u tom zlocinu. Bolesni pojedinci ciji se zlocinacki genetski kod aktivira u ovakvim situacijama su sastavni deo svakog rata ali je generalstab JNA taj koji je svojom pasivnoscu stvorio uslove ovim ludacima da nesmetano deluju .

    Sponsored content


    Vukovar-oslobađanje ili agresija? Empty Re: Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by Sponsored content


      Danas je Thu May 02, 2024 4:37 am