JUGOSLOVENSKI POKRET

DOBRODOŠLI!

Ako niste registrovani posjetilac foruma, kliknite na "registracija" na dnu ovog prozora, a ukoliko ste registrovani član, kliknite na "login".

Join the forum, it's quick and easy

JUGOSLOVENSKI POKRET

DOBRODOŠLI!

Ako niste registrovani posjetilac foruma, kliknite na "registracija" na dnu ovog prozora, a ukoliko ste registrovani član, kliknite na "login".

JUGOSLOVENSKI POKRET

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
JUGOSLOVENSKI POKRET

Samo zajedno smo jači!

Danas, kada postajem pionir, dajem časnu pionirsku riječ: Da ću marljivo učiti i raditi i biti dobar drug. Da ću voljeti našu samoupravnu domovinu SOCIJALISTIČKU FEDERATIVNU REPUBLIKU JUGOSLAVIJU. Da ću razvijati bratstvo i jedinstvo naših naroda i ideje za koje se borio Tito. Da ću cijeniti sve ljude svijeta koji žele slobodu i mir.

Login

Zaboravljen password

Anketa

Da li bi ti učestvovao/la u pro-yu internet lobiju?

 
 
 

Rezultati

Latest topics

» DRUGARICE I DRUGOVI GDE STE?
Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 EmptyTue Jan 29, 2019 6:22 pm by valter

» Smrt? Je li to kraj ili prelaz iz faze u fazu?
Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 EmptySat Aug 29, 2015 4:28 pm by Jugos

» Izgubljeni drugovi
Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 EmptySat Feb 14, 2015 10:12 pm by SAMOUPRAVLJAC

» PRAZNICI
Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 EmptyMon Dec 29, 2014 6:16 pm by SAMOUPRAVLJAC

» BEZ DLAKE NA JEZIKU
Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 EmptySat Dec 13, 2014 12:28 pm by Jugos

» Zdravo! Ja sam Dejan!
Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 EmptySat Dec 13, 2014 12:23 pm by Jugos

» Kakvo drustvo zelimo...nova Jugoslavija?
Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 EmptySat Dec 13, 2014 11:46 am by valter

» LALA U PEKARI
Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 EmptyFri Dec 05, 2014 2:05 pm by valter

» Socijalisticki sistem i Radnicko samoupravljanje u SFRJ-i
Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 EmptyFri Dec 05, 2014 7:08 am by valter

» TEZINA LANACA
Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 EmptyMon Dec 01, 2014 7:44 am by valter

» LINUX MINT
Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 EmptySun Nov 30, 2014 8:31 am by valter

» 29.Novembar-Dan Republike
Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 EmptySat Nov 29, 2014 8:18 am by valter

» "SAMO ZAJEDNO SMO JACI!"
Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 EmptyThu Nov 27, 2014 5:52 pm by valter

» Draga moja domovino
Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 EmptyWed Nov 26, 2014 4:28 pm by valter

» Evropska Unija
Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 EmptyTue Nov 18, 2014 3:51 pm by valter

» PROJEK ROSETTA
Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 EmptySat Nov 15, 2014 8:03 pm by valter

» Cestitke i pozdravi
Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 EmptySat Nov 15, 2014 7:55 pm by valter

» " ZA VASU BOLJU BUDUCNOST"
Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 EmptySat Nov 15, 2014 12:32 pm by SAMOUPRAVLJAC

» OBAVEŠTAVAM SVE!
Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 EmptyWed Nov 12, 2014 1:07 pm by valter

» Ubuntu
Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 EmptyWed Nov 12, 2014 10:35 am by valter

» Savez komunističke omladine Jugoslavije-SKOJ
Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 EmptySat Nov 08, 2014 7:26 am by valter

» Jugoslovenska Narodna Armija -JNA-
Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 EmptyThu Nov 06, 2014 10:05 pm by valter

» JUCE DANAS SUTRA
Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 EmptyFri Oct 03, 2014 1:45 pm by valter

» Evo nesto interesantno
Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 EmptyWed Oct 01, 2014 8:11 pm by valter

» Demokratija ili Radnicko samoupravljanje
Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 EmptyMon Sep 22, 2014 4:57 pm by maro

May 2024

MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Preporučene stranice

free forum
free forum
free forum
free forum
free forum


+4
valter
DejanYU
ri-03051945
prle
8 posters

    Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    prle
    prle
    Mlađi vodnik
    Mlađi vodnik


    Male
    Broj komentara : 49
    Age : 52
    Registration date : 2011-02-07

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 Empty Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by prle Wed Feb 09, 2011 12:26 pm

    First topic message reminder :

    Pošto sam rođen 1971 početkom godine,u školu sam krenuo sa generacijom ranije,i u JNA otišao 1989 u Septembru.!990 u JNA se počelo nazirati da se čudne stvari dešavaju,pobedom HDZ-a u HrvatskojMeđutim,još uvijek sam vjerovao da su to samo neke blentave glave i da jednu takvu silnu armiju i državu ništa ne može razdvojiti.Godinu dana posle izlaska iz armije,našao sam se u rezrevnom sastavu JNA.Počeo je rat u predelu Vukovara,i normalno je bilo da Novosadski korpus da najviše rezervista i vojnika.Do tada su u ljeto 1991 u Vukovaru (pošto je kumova majka odande,bio sam dobro upoznat sa situacijom) Merčepove snage činile strašne zločine tokom noći kada su nestajali Srbi.Sigurno znate Tomislava merčepa malog čoveka sa velikim kompleksom niže vrednosti,koji je do tada bio običan rukovodioc neke male građevine u maloj građevinskoj firmi u Borovu.Postao je prvi čovek HDZ-a u tom okrugu,i onako mali samim tim osetivši tu malu vlast u stranci,postao je "neko"..Zvjer se probudila.U Vukovaru su Srbi formirlai većinsku vlast u koju ulazi i Merčep kao sekretar narodne odbrane.U toj zgradi će privoditi mnoge srbe na "ispitivanja" kojima se gubi trag a on na pitanja supruga odgovara kako ne zna ništa o njima i navodno izražava zabrinutost i svu pomoć.Kako je vrijeme odmicalo svakog dana postajo je luđi,i vlast je bila ono što je želeo.U grad su stizali pripadnici Zengi,i Hos-a,koji su se automatski stavljali pod komandu Merčepa.Lično sam u ljeto 1991 bio u.Vukovaru sa kumom do njegove bake i đeda koji nijesu željeli da napuste Vukovar i ako je već dosta Srba odselilo u neke mirnije krajeve.Tog dana je došlo do provokacije pripandika JNA od strane Zengi,pod Merčepovom komandom.Dok smo prelazili most vraćajući se znao sam da ukoliko se nešto drastično ne promjeni rat je neizbježan.Ipak postojala je ona nada da ipak Jugoslavija nije nekakva igračka i da će sve to JNA zaustaviti.Merčep je u Vukovaru postao ubrzo glavni za radio,i praktično prvi čoivek policije,smenjuje sve srbe sa direktorskih mesta u fabrikama,namešta srbima otkaze,i pored vlasti formira paralelnu vlast na čijem je čelu.Nju održava strahom i torturom.Sada možemo pročitati i pismo specijalnog poslanika zagrebačke vlasti "Bilija" koji je izveštavao da u Vukovaru merčep seje strah,kidnapujući Srbe,te da su mnogi od njih nestali.Da je opasnost po mir u regionu.Ako je isti taj merčep to izvodio sa pripadnicima ZNG i HOS-a koji su poslati upravo iz zagreba jasno je da vlast nije burno reagovala na pismo.Lično bilo mi je drago što baba i đed nijesu htjeli napustiti svoja vejkovna ognjišta,vjerujući da će JNA i razum zaustaviti rat oji je bio na pomolu.Sporadična puškaranja su bila svakodnevnica.Pošto je Merčep svakodnevno gomilao broj pripadnika ZNG i HOS-a,i postavljao noću straže po selima jasno je bilo da se sprema za rat.Oko 200 ljudi Srpske narodnosti već je nestalo a mnogi su plivali Vukom i Dunavom.Objekti viđenijih Srba su dizani tokom noći u vazduh.Ujutru su se svi pravili ludi.Da se vratim na moju rezervu.U Vukovaru je došlo do pogibije nekoliko vojnika JNA i to je prelilo čašu pa ja nastupila katastrofa.U toku noći u Septembru 1991 sam rezrvisan,i odveden u kasarnu na trandžamentu u Petrovaradinu.Posle dva dana smo krenuli prema Vukovarskoj regiji gdje je vođen otvoren rat.Vjerovali smo u brzi rasplet i smirivanje situacije.Ipak smo mi "JNA".Razlog slanja trupa JNA i sukob u Vukovaru je bio deblokada kasarne i izvlačenje ljudstva.U kamionu je jedan meštanin okoline Novog Sada,zapjevao "Od Topole",nekoliko rezrevista mu se pridružilo u pjesmi ali je većina nas to negodovala pa je sprečeno.Zavladala je mučna tišina.Rat u Vukovaru,je imao čudnu taktiku.U dobrovoljce su stizali građaani Bosne,Crne Gore,Srbije,kojima se nikako nije sviđala taktika "kreni-stani"Dolaskom na naše linije shvatili smo nelogičnu strategiju kojom su tenkovi poslati bez podrške pešadije.Danas u hrvatskoj Trpinjsku cestu nazivaju "grobljem tenkova"Zašto je toliki broj pripadnika JNA vodito rat tri mjeseva? U Hrvatskoj se to objašnjava velikim otporom njihovih branioca koji su mjesecima držali nadmoćnog neprijatelja od ulaska u grad.Sa ovim se malo mogu složiti.Napomi njem "malo".Nije ni malo lako izaći pred neprijateljski tenk u onom vihoru rata,i otvoriti paljbu na njega dok drhtiš od straha osećajući kako ti se trese zemlja ispod tebe,.svakako je određen broj pripadnika takozvanih hrvatskih postrojbi bio izuzetno hrabar.Međutim,među tim braniocima je bilo veoma misterioznih tipova,obučenih u čudne maskirne uniforme i čudnog tena po licu.Strani plaćenici.Po njihovim položajima zaticali smo mnogo špriiceva.jasno je bilo da svaki borac od nas poseduje morfiju ukoliko bude ranjen,ali da li to znači da su Hrvatski branioci kako se nazivaju imali toliko ranjenika ili narkomana? Frontalna opsada je bila totalno ne razumljiva.Pa kukuruzni put preko Bogdanovaca je dugo radio,kojim je neprijatejskoj strani stizao potreban sanitetski i vojni materijal i pojačanje.zašto to odmah nije blokirano? Tuda su jastrebovi inače komadanti hrvatskih postrojbi pobegli po "pomoć". Pa odgovor je jasan,rat je bio ono što su željelji tada i zagreb i Beograd,gde će njihovi lideri dogovorom rasparčati Jugoslaviju.Onog momenta kada je blokiran put prema Nuštru i Vinkovcima ubrzo je usledio i pad neprijateljske odbrane.Dok je u početku trajal opsada,svakodnevno je stradalo po nekoliko naših pripadnika u našoj brigadi.O toj velikoj Hrvatskoj hrabrosti isposobnosti reći ću sledeće:njihova sposobnost da napadaju je bila bedna,oni nisu mogli da okupiraju ni jednu malu kasarnu sa malim brojem pripadnika JNA koju su dugo pokušavali osvojiti.Sve više je dolazilo do rasprave oficira JNA i dobrovoljaca kojima se kilav sistem nije dopadao jer su svakodnevno trpili gubitke.To nije bilo mjesto za rasprave već za hitno dejstvo.Usledilo je dezertertsvo i bežanje rezervista.novi su dovođeni kao dobrovoljci kako bi se begunci postidjeli.Primetio sam broj raznih Četnika,pod obilježjima kokarde,i brade,pjevale su se izdajničke pjesme iz Dražinog vremena.Šešeljovci,Arkanovci,beli orlovi...Menjala se strategija.Dovedene su neke jedinice specijalisti za upade,čije bismo mi položaje koje su osvojili držali preko noći-Zatvoren je put u kukurzima i ubrzo je usledio pad bojovnika,predajom u Mitnici.Kao šok iz vedra neba je bio momenat kada sam među Arkanovcima prepoznao svog najboljeg druga-kuma.Bio je u c rnom kombinezonu sa crnom vunenom kapom.Upravo su se vratili sa nekog sela koje je bilo jako "ustaško" uporište i koje su predali posle osvajanja rezervistima..Saopštio mi je da o baki i đedu ne zna ništa.negodovao sam njegovu pripadnost rekavši otkud među ološima jer je svima bilo jasno ko je Arkan i da su njegovi pripadnici uglavnom bivši kriminalci i osuđenici.rekao je da je to delimično tačno ali da ima i časnih dobrovoljaca,te da je krenuo sa njima kako bi došao do babe i đeda.Po njemu mi nikada nećemo osvojiti Vukovar ukoliko oni ne "pomognu".Sa njim je bio i njegov brat od strica koji je posle ranjen na Majevičkom ratištu.Kum je bio ispravan nladić,iz partizanske porodice,dobar student.Mlad se oženio i dobio ćerkicu.Bio sam potrešen.Ovo više nije prava JNA,i sve više je bilo jasno da su ciljevi isključivo na Srpskoj strani,To nije JNA.razumeo sam Hrvatske nazive "Srbo četnička armija" .Mnogi od nas su uvideli da smo na strani četnika,onih kojih smose stidjeli.Djelujući zajedno sa četničkim dobrovoljcima postali smo isti ma koliko se nazivali JNA.S kim si takav si zar ne? Kakvo poverenje Hrvati mogu imati u nas kada dejstvujemo zajedno sa Arkanovcima?"Oslobađanjem ili padom" Vukovara nastaje nova tragedija i sramota za sva vremena.Ovčara.Kum nije pronašao babu i đeda,čuo je navodno od Hrvatskih meštana da su navodno negde u ruševinama koje je srušila artiljerija JNA.Posle su otrkiveni i saznao je da su ubijeni od strane hrvatskih bojovnika.Ovčaru će uvijek ostati nepoznanica zbog čega je morala da se dogodi? Išle su priče da je to sve smislio neki general obaveštajnih službi,kako bi se Srbi izravnali sa Hrvatima u zločinima, te jdnog dana kada razum zavlada svi budu jednaki,ili druga teorija kako bi se konačno "osvetili" za Jasenovac.Ovčara je igrarija za ono što će uslediti u Potočarima.U Ovčari su svakako streljani određen deo zlikovaca i ustaških koljača ali i veliki broj nevinih.Neka budala je po zauzimanju Vukovara u hangar pustio "ozlojađene" Srbe iz grada koji su svakako preterali u svom maltretiranju sveteći se bojovnicima za mesečne zločine.Gradom su se v ijorile če tničke zastvae.To nije bila moja armija u koj usam vjerovao.Hrvatskos tanovništo je evakuirano i taj momenat mi je ostao u sećanju dok mi se duša ledila,gledajući ta lica koja u kolonama drhteći napuštaju svoj grad.Slika se obrnula sa početka rata.Oni su zamenuli Srpske uloge i otišli prema Zagrebu i Vinkovcima.Vlast je preuzimao Goran Hadžić,Haški begunac.Takvo postupanje JNA je još više doprinelo ostatku jugoslavije da iskaže nepoverenje u nju.U Bosni su još vjerovali u JNA,ali se sve više š irilo ne poverenje zbog očitog nastupa u beogradu koji se više nije razlikovao od zagreba.Četnizam je nastupio.Da se to zabranilo,da se Vukovar munjevitom akcijom oslobodio,da su zlikovci bili osuđeni,a nevini pušteni da žive na svojim ognjištima,da se obezbedio mir svim narodnostima siguran sam da bi u ostalom delu jugoslavije Tuđman bio proglašen ustašom i separatistom,te da bi sve imalo drugačiji epilog.Bosna bi se zaustavila.Za rat su potrebne dve strane.Da je JNA ostal Jugoslovenska a ne pro četnička,istina bi brzo pobjedila.Ovako u tuđmanovoj secesiji,veliki udeo je dao nacionalista i lopov iz beograda,koji je usvemu video veliku vlast i korist.Sve je to bio dogovor dva zlikovca.Zatvaranjem puta kroz bogdanovce,brzom akcijom,tenkova sa pešadijom,uz povremenu pomoć artiljerije i avijacije neprijatelj bi bio brzo uništen i merčepova zlodela bi odmah bila kažnjena.Ipak šovinistima iz zagreba priključili su se extremisti iz beograda i krvavi pir je mogao da počne.U takvom odnosu,JNA jeste okupatorska vojska jer je stavljena isključivo na Srpsku stranu.Ja sam srećom ostao živ,izvukao glavu iz tog ludila,shvatio stvari i zarekao se da u bilo kakvu sličnu orgiju više neću sudelovati po cenu vojnog suda.Vukovar nije ni olsobođen ni zauzet.Tragedija.Hrvatska strana smatra okupacijom,ali isto tako Srpska strana Merčepa smatra okupacijom na početku rata.istina je da su i jedni i drugi bili okupatori Jugoslavije.
    Bosna je proizvod dogovora dva krvnika koji su posle uspostavljanja vlasti u svojim republikama,videli mogućnost širenja granica i vlasti.U igranku se uvukao Izetbegović koji im je pomrsio planove i koji nije bio ništa manji nacionalista.Biio je vjerski fanatik i imao je ideju muslimanske državeUpao je u slično društvo i ponor u koji su nas uvukli domaći izdajnici je bio neizbježan.
    Da je Vukovar bio drugačije izvršen,Jugoslavija bi imala perspektivu.međutim ni jedna vlast to nije željela.Kada su pripadnici JNA ostale narodnosti uvidjeli u Vukovaru da su postali Četnička armija,usledila su dezerterstva makedonaca,bosanaca...Po meni JNA je trebala da munjevito sruši ustaške bojovnike,da spreči pristup četnika i razoruža ih.Da preuzme vlast u Vukovaru dok se narod sam ne organizuje mješovito i da radi na sprečavanju bilo kakvog nacionalizma.Trebalo je delovati munjevitStvari na terenu su se drugalije dešavle,pa je viđena igra dva vrha.Ulaskom u Vukovar shvatio sam da je sada druga okupacija.Umjesto merčepa na vlas dolaze Spski ekstremisti.Ubrzo sam napustio Vukovar sa željom da jednom opet sve bude isto kao prije sukoba.Kako kažem da je bilo Arkanovih koljača,tako je isto bilo i ustaških koljača u Vukovaru koji su počinili zločine.Moj kum je posle Vukovara napustio Arkanovce,shvativši i sam suludu nameštaljku.Naši stavovi su se razišli.posle je otišao u ameriku gdje dan danas živi.

    walter
    Mlađi vodnik
    Mlađi vodnik


    Broj komentara : 43
    Registration date : 2011-03-07

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 Empty Re: Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by walter Mon Mar 28, 2011 5:27 pm

    Ja licno znam gde se u Slavoniji odigrala ova farsa sa ustasama preobucenim u cetnike i to pocetkom 1991. a pricu sam cuo iz usta mog rodjaka Hrvata koji je bio ocevidac i koji je prepoznao neke od njih i ako su u to vreme bili Kanadski drzavljani.Takodje sam iz usta coveka (Srbina)koji je prelazio nocu kroz linije i pucao na vojnike JNA cuo ovu drugu pricu.
    U svakom drustvu postoje ljudi sa genetskim predispozicijama da cine zlocine.Nikako mi ne mozemo reci da su Hrvati zbog Jasenovca ,Srbi zbog Srebrenice ili Nemci zbog Jevreja genocidni narodi.Nije krivica na narodima vec na onima koji su stvorili uslove da se ispolje genetske predispozicije zlocinaca i ubica koje cuce u mnogima od nas .Jos je veca krivica na onima koji su mogli da sprece da uopste dodjue do sukoba ali su zbog kukavicluka to propustili da urade iako je to bilo u opisu njihovog posla i ako su to od njih svi ocekivali. Znaci ,rat je sam po sebi najveci zlocin i svi oni koji su ga izazvali bilo svojim cinjenjem ili svojim ne cinjenjem su saucesnici u tom zlocinu. Bolesni pojedinci ciji se zlocinacki genetski kod aktivira u ovakvim situacijama su sastavni deo svakog rata ali je generalstab JNA taj koji je svojom pasivnoscu stvorio uslove ovim ludacima da nesmetano deluju .
    Dule
    Dule
    Vodnik
    Vodnik


    Male
    Broj komentara : 89
    Age : 60
    Mjesto : Subotica
    Političko opredjeljenje : Komunist
    Obrazovanje : VSS
    Registration date : 2011-02-28

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 Empty Re: Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by Dule Mon Mar 28, 2011 6:57 pm

    Drago mi je cuti da je neko vec jedanputa shvatio i priznao(ovaj puta drug Walter) da genetske predispozicije zlocinaca i ubica cuce u mnogima od nas........,nas obicnih ljudi.
    Koliko sam razumeo generalstab JNA je pasivnoscu stvorio uslove ludacima da nesmetano deluju,dakle generalstab je postojao konstatujem i dozvoljavao je ludacima da nesmetano deluju dakle i generalstab je isto bio deo te ludnice ili...?
    Da su u to vreme bili samo pojedinci bolesni gde bi nam bio kraj,ovako sto se tog vremena tice trebalo je da se metne samo jedan veliki krov iznad bivse mi(nam)JUGE i evo najvece ludnice.
    Ne mogu se metnuti u kozu od nekoga iz generalstaba iz toga vremena ali nije ni njima bilo lako sigurno.Ako govorimo o generalima sta su oni mogli(sacica ljudi) protiv toliko ludaka.

    Nego samo malo da se vratim u vreme pre Vukovara,pre rata negde u Slavoniju,recimo u Osijek gde sam svedok bio kako je tadasnji HDZ skupljao simpatije na mitinzima sa prasetinom a prizor je bio sledeci:Masa ljudi koji slusaju nekog politicara i koji klicu svoj na svome,nezavisna Hrvatska itd.itd. i to sve bez naredbe nekog generala,ko im je onda naredjivao NIKO samovoljno su to radili,kada su se prve oruzane(paravojne) formacije organizirale i naoruzavale ko ih je onda terao da uzmu oruzje NIKO samovoljno ili dragovoljno so to radili i ko je terao familiju sa strane moje majke da me i danas mrze samo zato sto imam srpsko prezime po ocu NIKO a nista im nisam uradio.Dakle jos dan danas je puno i prepuno ludaka,NISU DRUZE WALTERE SAMO GENERALI KRIVI.Idi danas u Hrvatsku negde u neki restoran i naruci srpsku salatu pa mi reci sta si doziveo od toga obicnog coveka koji nije General.

    Sada malo da se vratim u danasnjicu,jos uvek vidim tog obicnog coveka koji zbog interesa ili ko zna zbog cega menja partijske boje kao kameleon,moj zakljucak, jos uvek je ludnica dakle.
    Ako general nema iza sebe ljude sta on sam kao jedinka moze.

    Toliko od mene i nadam se da cemo se ipak konacno malo zamisliti i zapitati dali smo ipak pomalo sami krivi za raspad nase JUGE.

    POZDRAV OD DULETA!
    walter
    walter
    Mlađi vodnik
    Mlađi vodnik


    Male
    Broj komentara : 43
    Age : 56
    Registration date : 2011-03-07

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 Empty Re: Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by walter Mon Mar 28, 2011 7:55 pm

    Normalno je da smo krivci iskljucivo mi ali ja pod MI podrazumevam sve nas pa i te sto su na mitinzima klicali nezavisnoj Hrvatskoj. Igrom slucaja prisustvovao sam velikom broju mitinga sirom Hrvatske I Bosne iHercegovine koje su organizovale SDS ,SDA i HDZ . Mogu Vam reci da su svi izgledali kao da ih je organizovao isti covek.I Tudjman i Izetbegovic i Raskovic (Karadzic je u to vreme bio marginalac)su imali grupu ljudi koju su uvek vodili sa sobom i koja je bila najglasnija na tim skupovima( sa nekim od njih sam se i upoznao jer su mislili da sam i ja deo tima posto smo cesto bili na istim mestima) .Oni su potpomognuti lokalnim istomisljenicima pravili atmosferu .Sve tri stranke su nastojale da stvore utisak da je vecina okupljenih na njihovoj talasnoj duzini i ako je bilo ocigledno da su tim skupovima prisustvovali ljudi sve tri nacionalnosti i to uglavnom iz radoznalosti. Vec tada je bilo jasno da se nesto kuva i da ce lonac uskoro poceti da kipi ako se nesto ne preduzme . Jos tada je trebalo preseci i ne dozvoliti da te spodobe dodju na vlast .Kad su se jednom dokopali vlasti onda je to postao medjunarodni problem .Ja tvrdim da Srbi nisu glasali za Karadzica vec protiv Tudjmana i Izetbegovica .Isto tako su i Hrvati (bar ogromna vecina)glasali protiv Raskovica i Milosevica i ne sluteci u kakav belaj ce ih taj za koga su glasali uskoro uvaliti.Kad su pale prve zrtve onda je za sve vec bilo kasno .Onda nije bilo povratka nazad ili si s nama ili si izdajnik.
    Moram da kazem i ovo .Mene se nije odrekao ni jedan moj rodjak u Hrvatskoj i ako sam sa mnogima od njih,u to vreme, dosao u sukob zbog njihove tvrdnje da je zivot u zajednickoj drzavi vise nemoguc i da je za Hrvate nezavisna drzava bolje resenje.Vecina mi je priznala da nisu bili u pravu a i oni koji jos uvek nisu isto tako misle samo jos uvek nisu rascistili sa samim sobom. Pre godinu dana sm bio u Hrvatskoj i u jednoj kafani u Valpovu sam na meniu pronasao sopsku salatu. Nije bas srpska ali i sopi su deo srpskog naroda.
    Nemojte me pogresno shvatiti jer ja nikoga ne pokusavam da opravdam niti da okrivim (sem onih koje sam vec oznacio kao krivce) ja samo kazem da je sve bilo moguce saseci u samom pocetku ali su propustene sve sanse zbog nesposobnosti i neodlucnosti onih od kojih se najvise ocekivalo da ce stati u odbranu nase voljene Jugoslavije.
    ri-03051945
    ri-03051945
    Vodnik
    Vodnik


    Female
    Broj komentara : 75
    Age : 51
    Mjesto : Rijeka
    Obrazovanje : liječnik prirodne medicine
    Registration date : 2010-07-02

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 Empty Re: Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by ri-03051945 Mon Mar 28, 2011 9:59 pm

    Druže Dule, nismo svi u Hrvatskoj takvi, u kakvoj zaostaloj i zabitoj Dalmaciji, Slavoniji ili Lici, tako nešto možeš doživjet, ali to nije cijela Hrvatska. Ponavljam u Rijeci i Istri toga nema, nađu se budale, ali rijetko.
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 Empty Re: Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by valter Tue Mar 29, 2011 4:43 am

    ri-03051945 (citat):Druže Dule, nismo svi u Hrvatskoj takvi, u kakvoj zaostaloj i zabitoj Dalmaciji, Slavoniji ili Lici, tako nešto možeš doživjet, ali to nije cijela Hrvatska. Ponavljam u Rijeci i Istri toga nema, nađu se budale, ali rijetko.

    Da, u istri je sasvim druga situacija, sretan sam zbog toga.

    Valter
    Dule
    Dule
    Vodnik
    Vodnik


    Male
    Broj komentara : 89
    Age : 60
    Mjesto : Subotica
    Političko opredjeljenje : Komunist
    Obrazovanje : VSS
    Registration date : 2011-02-28

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 Empty Re: Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by Dule Tue Mar 29, 2011 12:09 pm

    Druze Waltere,sva sreca da te se ni jedan rodjak nije odrekao u Hrvatskoj,svaka cast i ja bih to zelio ali eto moji sa majcine strane su Veliki Hrvati ali jos veca ironija da bude ja sam rodjen u Hrvatskoj i sve sam dao za Hrvatsku do nemilih dogadjaja a i u pocetku tih nemilih dogadjaja dok malo pomalo zbog moga prezimena su me ostavljali drugovi,prijatelji pa eto cak i familija a hteli su i za glavu da me skrate toliko je bilo euforije ,dakle bivsi drug,prijatelj itd. dize odjednom oruzje na tebe a u postanski sanducuic dobijas pretnje i optuzbe da si cetnik samo zbog svoga prezimena,dalje ne bi zeleo ici u ovu vrstu diskusije .Ja redovno dolazim u Hrvatsku da se razumemo ali u Vukovar ne,kao sto sam rekao bio sam samo nekoliko puta od nemilih dogadjaja.

    Druze ri-03051945 potpuno mi je jasno da nisu svi u Hrvatskoj takvi,nisam ni rekao da su svi takvi,ja samo zelim reci da generali kao jednike ne snose sami krivicu posto tolika zlodela nisu ni mogli oni sami pociniti fizicki i da su hteli nego je tu bio obican covek.
    Sto se tice Istre tu i dolazim samo na more,tj. dolazio sam dok se nisam ovde vratio za stalno i kupio ovaj salas mali ,sada mi ne treba more ha,ha jer imam ja ovo panonsko a svaka cast jadranskome.Dolazio sam godinama u dragu Crikvenicu,Opatiju i u lepi Rovinj a usput autom obilazio unutrasnjost Istre i o tim ljudima imam samo reci pohvale.

    Druze Waltere jeste po ukusu i po sastojcima skoro ista salata Sopska i Srpska ali po imenu nije ha,ha jer to je uglavnom tradicionalna Bugarska salata.......ali neka samo neka je ukusno bilo.

    POZDRAV OD DULETA
    Dule
    Dule
    Vodnik
    Vodnik


    Male
    Broj komentara : 89
    Age : 60
    Mjesto : Subotica
    Političko opredjeljenje : Komunist
    Obrazovanje : VSS
    Registration date : 2011-02-28

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 Empty Re: Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by Dule Tue Mar 29, 2011 4:21 pm

    Izvinjavam se Drugarici ri-03051945 sto sam je pretvorio u Druga bio sam nesmotren Embarassed .
    Ispricavam se Drugarice!
    walter
    walter
    Mlađi vodnik
    Mlađi vodnik


    Male
    Broj komentara : 43
    Age : 56
    Registration date : 2011-03-07

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 Empty Re: Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by walter Tue Mar 29, 2011 4:58 pm

    Druze Dule ,u delu Srbije gde sam se ja rodio i gde sada zivim u Drugom svetskom ratu su se grdno poklali Srbi medju sobom .Ja imam pretke i rodjake medju kojima je bilo i partizana i cetnika i Nedicevaca i Ljoticevaca (toliko samo sa srpske strane) koji su u ratu pucali jedni na druge i medjusobno se klali i ubijali.Sve te njihove porodice sada zive u slozi i ne razmisljaju mnogo o glupostima koje su pocinile usijane glave.
    Sta hocu reci? Rat je kriv za sve .On tako utice na ljudsku psihu da ljudi cine stvari koje u normalnim prilikama ne bi ni pomislili da su u stanju da urade.Zato ja insistiram na tome da su najveci zlocinci oni koji rat zapocnu a i oni koji mogu da ga sprece a to ne ucine.Kad se vec jednom otvori Pandorina kutija niko ne zna kakvi ce sve zlocinci iz nje izaci. Najgore je sto u svakom gradjanskom ratu zaracene strane krive suprotnu stranu za patnje koje imaju oni sami ili njihovi najblizi pa taj svoj gnev najcesce iskaljuju na potpuno neduznim ljudima. Treba oprostiti ,treba jednom za svagda prekinuti taj zacarani krug zlocina i osveta koji preti da potpuno satre ove nase prostore.
    ri-03051945
    ri-03051945
    Vodnik
    Vodnik


    Female
    Broj komentara : 75
    Age : 51
    Mjesto : Rijeka
    Obrazovanje : liječnik prirodne medicine
    Registration date : 2010-07-02

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 Empty Re: Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by ri-03051945 Tue Mar 29, 2011 8:39 pm

    Sve je u redu, nemaš se zašto ispričavat. Teško je znat kad nema imena
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 Empty Re: Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by valter Wed Mar 30, 2011 5:28 am

    walter (citat): Druze Dule ,u delu Srbije gde sam se ja rodio i gde sada zivim u Drugom svetskom ratu su se grdno poklali Srbi medju sobom .Ja imam pretke i rodjake medju kojima je bilo i partizana i cetnika i Nedicevaca i Ljoticevaca (toliko samo sa srpske strane) koji su u ratu pucali jedni na druge i medjusobno se klali i ubijali.Sve te njihove porodice sada zive u slozi i ne razmisljaju mnogo o glupostima koje su pocinile usijane glave.
    Sta hocu reci? Rat je kriv za sve .On tako utice na ljudsku psihu da ljudi cine stvari koje u normalnim prilikama ne bi ni pomislili da su u stanju da urade.Zato ja insistiram na tome da su najveci zlocinci oni koji rat zapocnu a i oni koji mogu da ga sprece a to ne ucine.Kad se vec jednom otvori Pandorina kutija niko ne zna kakvi ce sve zlocinci iz nje izaci. Najgore je sto u svakom gradjanskom ratu zaracene strane krive suprotnu stranu za patnje koje imaju oni sami ili njihovi najblizi pa taj svoj gnev najcesce iskaljuju na potpuno neduznim ljudima. Treba oprostiti ,treba jednom za svagda prekinuti taj zacarani krug zlocina i osveta koji preti da potpuno satre ove nase prostore.

    Zalosno je sto politicari, kada zapocinju nesto da menjaju, nikada ne misle na posledice po gradjane. Cilj "nasih " politicar nakon tita je i bio da se narodi do te mere posvadjaju, da nikada vise nepomisle na suzivot. Dali ce u tome uspeti ce zavisiti od svkog pojedinca u nasem drustvu.

    Danasnja situacija nam ukazuje da su u svom planu uspeli. Na nama svima je, da se borimo da tako i u bucue nebude. Primer svim gradjanima bi trebalo da budu politicari i mediji.

    Nivo inteligencije trebad a bude osnov za uspesan napredak nasih drzava.

    Valter
    Dule
    Dule
    Vodnik
    Vodnik


    Male
    Broj komentara : 89
    Age : 60
    Mjesto : Subotica
    Političko opredjeljenje : Komunist
    Obrazovanje : VSS
    Registration date : 2011-02-28

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 Empty Re: Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by Dule Wed Mar 30, 2011 11:24 am

    Tacno druze Valtere da zavisi od svakog POJEDINCA u nasem drustva dali ce politicari nakon Tita uspeti da to mere posvadjaju narod do te mere da nikada vise ne pomisle na suzivot,od SVAKOG POJEDINCA zavisi.

    DA NE BUDE NIKADA VISE TIH NEMILIH DOGADJAJA I HAOSA VUKOVARA!

    ZATO PUSTIMO SADA VUKOVAR NA MIRU NEKA PONOVO RASTE,NEDIRAJMO STARE RANE NJEGOVE!

    POZDRAV OD DULETA
    ExOduS
    ExOduS
    Vodnik
    Vodnik


    Male
    Broj komentara : 63
    Age : 34
    Mjesto : Vukovar - Rijeka
    Političko opredjeljenje : Socijalist
    Registration date : 2010-10-28

    Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 Empty Re: Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by ExOduS Tue Apr 12, 2011 1:45 pm

    DejanYU nisi baš potpuno u pravu. Obrana grada definitivno nije bila sva ''ustaška'' kao što ni u tom trenutku cijela JNA nije bila ''četnička'', to se vidi npr. po broju dezertera drugih nacionalnosti. Kasnije se potpuno promjenilo.Tako da to što se dogodilo gore nije bilo oslobađanje.Ja sam Hrvat i sramim se Merčepa, to je ljudsko govno proizašlo iz dubina kanalizacije, ali kao što je postojao on, postojali su i određni Srbi koji su čini zlocine nad Hrvatima.Rat u Vukovaru je isprovociran od obije strane.Kada je grad okupiran, ocekivalo se da ce pasti za 7 dana, grad je svoju obranu držao punih 87 dana. JNA više nije ni funkcionirala kao JNA, možda djelomicno. Uostalom to je napisao kolega koji je poslije otisao iz vojske.Cijela JNA je svim tim događajima demoralizirana, sve manji broj Hrvata, Bosanaca, Makedonaca, odbijanje naredbi i slicno. Milosevic je vec tada znao svoj cilj, on nije imao namjeru ocuvati Jugoslaviju, Tuđman i Milosevic zaslužuju neoznačene grobove na antartici kao i ostali koji su njihove ideje slijedili.
    A i secesija kakva god bila, bila je legalna po ustavu SFRJ. Samo, teško je tome govoriti, sve je to isprovocirano, Hrvate su nabrijali, Srbe su nabrijali i sve pustili s lanca, i što se dogodilo, krvoprolice. Ma to nam nije trebalo.
    avatar
    dragnikT
    Gost


    Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 Empty da li ste vi sigurni u identitet ključnih osoba jugoslovenske političke scene?

    Komentar by dragnikT Wed Apr 13, 2011 6:56 pm

    Meni se odavno čini kao da su svi lažnjaci, ubačeni strani agenti, čak i mnogi koji nisu ni poreklom sa ovih prostora.

    Sponsored content


    Vukovar-oslobađanje ili agresija? - Page 2 Empty Re: Vukovar-oslobađanje ili agresija?

    Komentar by Sponsored content


      Danas je Fri May 17, 2024 1:43 am