JUGOSLOVENSKI POKRET

DOBRODOŠLI!

Ako niste registrovani posjetilac foruma, kliknite na "registracija" na dnu ovog prozora, a ukoliko ste registrovani član, kliknite na "login".

Join the forum, it's quick and easy

JUGOSLOVENSKI POKRET

DOBRODOŠLI!

Ako niste registrovani posjetilac foruma, kliknite na "registracija" na dnu ovog prozora, a ukoliko ste registrovani član, kliknite na "login".

JUGOSLOVENSKI POKRET

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
JUGOSLOVENSKI POKRET

Samo zajedno smo jači!

Danas, kada postajem pionir, dajem časnu pionirsku riječ: Da ću marljivo učiti i raditi i biti dobar drug. Da ću voljeti našu samoupravnu domovinu SOCIJALISTIČKU FEDERATIVNU REPUBLIKU JUGOSLAVIJU. Da ću razvijati bratstvo i jedinstvo naših naroda i ideje za koje se borio Tito. Da ću cijeniti sve ljude svijeta koji žele slobodu i mir.

Login

Zaboravljen password

Anketa

Da li bi ti učestvovao/la u pro-yu internet lobiju?

 
 
 

Rezultati

Latest topics

» DRUGARICE I DRUGOVI GDE STE?
KAKO JE GOVORIO JOSIP BROZ TITO EmptyTue Jan 29, 2019 6:22 pm by valter

» Smrt? Je li to kraj ili prelaz iz faze u fazu?
KAKO JE GOVORIO JOSIP BROZ TITO EmptySat Aug 29, 2015 4:28 pm by Jugos

» Izgubljeni drugovi
KAKO JE GOVORIO JOSIP BROZ TITO EmptySat Feb 14, 2015 10:12 pm by SAMOUPRAVLJAC

» PRAZNICI
KAKO JE GOVORIO JOSIP BROZ TITO EmptyMon Dec 29, 2014 6:16 pm by SAMOUPRAVLJAC

» BEZ DLAKE NA JEZIKU
KAKO JE GOVORIO JOSIP BROZ TITO EmptySat Dec 13, 2014 12:28 pm by Jugos

» Zdravo! Ja sam Dejan!
KAKO JE GOVORIO JOSIP BROZ TITO EmptySat Dec 13, 2014 12:23 pm by Jugos

» Kakvo drustvo zelimo...nova Jugoslavija?
KAKO JE GOVORIO JOSIP BROZ TITO EmptySat Dec 13, 2014 11:46 am by valter

» LALA U PEKARI
KAKO JE GOVORIO JOSIP BROZ TITO EmptyFri Dec 05, 2014 2:05 pm by valter

» Socijalisticki sistem i Radnicko samoupravljanje u SFRJ-i
KAKO JE GOVORIO JOSIP BROZ TITO EmptyFri Dec 05, 2014 7:08 am by valter

» TEZINA LANACA
KAKO JE GOVORIO JOSIP BROZ TITO EmptyMon Dec 01, 2014 7:44 am by valter

» LINUX MINT
KAKO JE GOVORIO JOSIP BROZ TITO EmptySun Nov 30, 2014 8:31 am by valter

» 29.Novembar-Dan Republike
KAKO JE GOVORIO JOSIP BROZ TITO EmptySat Nov 29, 2014 8:18 am by valter

» "SAMO ZAJEDNO SMO JACI!"
KAKO JE GOVORIO JOSIP BROZ TITO EmptyThu Nov 27, 2014 5:52 pm by valter

» Draga moja domovino
KAKO JE GOVORIO JOSIP BROZ TITO EmptyWed Nov 26, 2014 4:28 pm by valter

» Evropska Unija
KAKO JE GOVORIO JOSIP BROZ TITO EmptyTue Nov 18, 2014 3:51 pm by valter

» PROJEK ROSETTA
KAKO JE GOVORIO JOSIP BROZ TITO EmptySat Nov 15, 2014 8:03 pm by valter

» Cestitke i pozdravi
KAKO JE GOVORIO JOSIP BROZ TITO EmptySat Nov 15, 2014 7:55 pm by valter

» " ZA VASU BOLJU BUDUCNOST"
KAKO JE GOVORIO JOSIP BROZ TITO EmptySat Nov 15, 2014 12:32 pm by SAMOUPRAVLJAC

» OBAVEŠTAVAM SVE!
KAKO JE GOVORIO JOSIP BROZ TITO EmptyWed Nov 12, 2014 1:07 pm by valter

» Ubuntu
KAKO JE GOVORIO JOSIP BROZ TITO EmptyWed Nov 12, 2014 10:35 am by valter

» Savez komunističke omladine Jugoslavije-SKOJ
KAKO JE GOVORIO JOSIP BROZ TITO EmptySat Nov 08, 2014 7:26 am by valter

» Jugoslovenska Narodna Armija -JNA-
KAKO JE GOVORIO JOSIP BROZ TITO EmptyThu Nov 06, 2014 10:05 pm by valter

» JUCE DANAS SUTRA
KAKO JE GOVORIO JOSIP BROZ TITO EmptyFri Oct 03, 2014 1:45 pm by valter

» Evo nesto interesantno
KAKO JE GOVORIO JOSIP BROZ TITO EmptyWed Oct 01, 2014 8:11 pm by valter

» Demokratija ili Radnicko samoupravljanje
KAKO JE GOVORIO JOSIP BROZ TITO EmptyMon Sep 22, 2014 4:57 pm by maro

April 2024

MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Preporučene stranice

free forum
free forum
free forum
free forum
free forum


    KAKO JE GOVORIO JOSIP BROZ TITO

    avatar
    SLAVEn
    Početnik
    Početnik


    Male
    Broj komentara : 2
    Age : 134
    Registration date : 2012-08-01

    KAKO JE GOVORIO JOSIP BROZ TITO Empty KAKO JE GOVORIO JOSIP BROZ TITO

    Komentar by SLAVEn Wed Aug 15, 2012 3:26 pm

    U početku nisam ništa više učinio no što može učiniti čovjek koji se riješio da svoj život posveti revolucionarnom radu na korist radničke klase, na korist svoga naroda. Ubuduće mogu samo nastaviti taj svoj rad u uslovima izgradnje socijalizma. U tome ja neću žaliti svojih snaga, jer mi je to životni cilj.
    Bio bi red da pred ovim naučnim skupom danas kažem nešto o ulozi naših naučnih radnika, o njihovim neposrednim zadacima u izgradnji novog socijalistićkog društva u našoj zemlji. Ali, kao što vam je već poznato, ja sam prije par dana, na sjednici Srpske akademije nauka, već nešto rekao o ulozi naučnih radnika u izgradnji socijalizma u našoj zemlji. Zato ću biti slobodan da danas ovdje kažem nešto o pitanjima koja interesiraju i moraju interesirati ne samo ljude koji se bave politikom ili ljude koji se bave naukom o društvu već i svakog našeg građanina, a napose sve naše naučne radnike. Radi se ovdje, prvo, o nacionalnom pitanju u epohi izgradnje socijalizma u našoj zemlji i, drugo, o razvitku ekonomskih, kulturnih, političkih i drugih odnosa između zemalja koje grade socijalizam, ili, drugim riječima, o tome, u čemu je pojam nacionalizma, a u čemu internacionalizma? Razumije se da nemam ni najmanje pretenzija na to da mogu ovdje dati neku iscrpnu analizu ili završne definicije o tim pitanjima. Ne, ja ta pitanja dodirujem samo toliko, koliko su ona u vezi s današnjom našom stvarnošću, koliko je potrebno da bi se lakše shvatile izvjesne pojave s kojima se mi danas sukobljavamo. Razumijevanje tih pojava može nam poslužiti da lakše savladamo mnogobrojne teškoće na koje danas nailazimo. Razumijevanje tih pojava može nam, takođe, poslužiti da nam bude jasnija perspektiva u sadašnjosti i budućnosti, da nam bude jasno to da mi ne tražimo nikakve posebne puteve, već da idemo i dalje u socijalizam istim putem kojim smo išli dosad, ali da vodimo strogo računa o onim pitanjima koja nam život svakodnevno nameće, s kojima se sukobljavamo i koja se ne mogu zaobići....
    .....Komunistička partija mora nastojati da sve negativne pojave nacionalizma nestaju i da se ljudi vaspitavaju u duhu internacionalizma. Koje su to pojave nacionalizma? Evo nekih:
    1) Nacionalni egoizam, iz koga proističu mnoge druge negativne crte nacionalizma, kao što su, na primjer, težnja za osvajanjem tuđih zemalja, težnja za ugnjetavanjem drugih naroda, težnja za ekonomskim izrabjivanjem naroda itd.
    2) Nacionalšovinizam, iz koga, takođe, proističu mnoge druge negativne crte nacionalizma, kao, na primjer, nacionalna mržnja, potcjenjivanje drugih naroda, potcjenjivanje njihove istorije, njihove kulutre, njihovog naučnog života, njihovih naučnih tekovina ird. glorificiranje u svojoj historiji onoga što je bilo negativno i što je s našeg marksističkog stanovišta smatrano kao negativno.
    A šta je to negativno? Negativni su osvajački ratovi, negativno je porobljavanje i ugnjetavanje drugih naroda, negativno je ekonosmko izrabljivanje, negativno je kolonijalno porobljavanje itd. Sve je to marksizam ocijenio kao negativno i osudio. Sve te pojave u prošlosti mogu se, doduše, objasniti, ali s našeg stanovišta ne mogu se nikad opravdati. U socijalističkom društvu takve pojave moraju nestati i nestaće.....
    Internacionalizam nije apstrakcija, On se mora zasnivati na činjenicama, a ne samo na riječima. Važno je pomagati prema svim mogućnostima napredne pokrete u svijetu ili u drugim socijalističkim zemljama, kojima je takva pomoć neophodna, to je internacionalizam u pravom smilsu.....
    .... Na kraju bih želio da vam kažem da je vaša uloga, uloga naučnika, bilo diretkno ili indirektno, od velike važnosti u rješavanju svih tih pitanja. Pogrešno je misliti da je to stvar nas nekolicine rukovodećih ljudi; ne, to pitanje mora interesirati sve naše radne građane, a osobito vas, ljude od nauke, jer će se to moći pravilno riješiti samo tako ako mi svojim djelima dokažemo našu ispravnost, to jest ako, bez obzira na sve teškoće, budemo uložili sve svoje umne i fizičke sposobnosti za izvršenje petogodišnjeg plana, za izgradnju socijalizma u našoj zemlji. Ta pitanja će se likvidirati onog momenta kad mi to postignemo, to jest kad ostvarimo bolje ekonomske i kulturne uslove života građanima naše socijalističke domovine. Pri ostvarenju toga vi, naučnici, imate veliku i časnu zadaću, koju ćete, ja sam uvjeren, i izvršiti, ne samo u interesu naših naroda već i u interesu internacionalizma.
    Vi, naučnici, imate veliku ulogu u tome da se pravilno rješenje nacionalnog pitanja u našoj zemlji ne poremeti, nego da se odnosi među našim narodima i dalje razvijaju u pravcu sve dubljeg kulturnog i duhovnog jedinstva naših naorda, da se što prije ižive i odbace razni poroci nacionalističkog karaktera, koji još ometaju naše napore u izgradnji socijalizma u našoj zemlji.

    (Iz govora poslije proglašenja za prvog počasnog člana Slovenačke akademije znanosti i umjetnostii, 16. novembra 1948. godine)

      Danas je Sun Apr 28, 2024 10:02 am