JUGOSLOVENSKI POKRET

DOBRODOŠLI!

Ako niste registrovani posjetilac foruma, kliknite na "registracija" na dnu ovog prozora, a ukoliko ste registrovani član, kliknite na "login".

Join the forum, it's quick and easy

JUGOSLOVENSKI POKRET

DOBRODOŠLI!

Ako niste registrovani posjetilac foruma, kliknite na "registracija" na dnu ovog prozora, a ukoliko ste registrovani član, kliknite na "login".

JUGOSLOVENSKI POKRET

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
JUGOSLOVENSKI POKRET

Samo zajedno smo jači!

Danas, kada postajem pionir, dajem časnu pionirsku riječ: Da ću marljivo učiti i raditi i biti dobar drug. Da ću voljeti našu samoupravnu domovinu SOCIJALISTIČKU FEDERATIVNU REPUBLIKU JUGOSLAVIJU. Da ću razvijati bratstvo i jedinstvo naših naroda i ideje za koje se borio Tito. Da ću cijeniti sve ljude svijeta koji žele slobodu i mir.

Login

Zaboravljen password

Anketa

Da li bi ti učestvovao/la u pro-yu internet lobiju?

 
 
 

Rezultati

Latest topics

» DRUGARICE I DRUGOVI GDE STE?
Nacin ujedninjenja Jugoslavije EmptyTue Jan 29, 2019 6:22 pm by valter

» Smrt? Je li to kraj ili prelaz iz faze u fazu?
Nacin ujedninjenja Jugoslavije EmptySat Aug 29, 2015 4:28 pm by Jugos

» Izgubljeni drugovi
Nacin ujedninjenja Jugoslavije EmptySat Feb 14, 2015 10:12 pm by SAMOUPRAVLJAC

» PRAZNICI
Nacin ujedninjenja Jugoslavije EmptyMon Dec 29, 2014 6:16 pm by SAMOUPRAVLJAC

» BEZ DLAKE NA JEZIKU
Nacin ujedninjenja Jugoslavije EmptySat Dec 13, 2014 12:28 pm by Jugos

» Zdravo! Ja sam Dejan!
Nacin ujedninjenja Jugoslavije EmptySat Dec 13, 2014 12:23 pm by Jugos

» Kakvo drustvo zelimo...nova Jugoslavija?
Nacin ujedninjenja Jugoslavije EmptySat Dec 13, 2014 11:46 am by valter

» LALA U PEKARI
Nacin ujedninjenja Jugoslavije EmptyFri Dec 05, 2014 2:05 pm by valter

» Socijalisticki sistem i Radnicko samoupravljanje u SFRJ-i
Nacin ujedninjenja Jugoslavije EmptyFri Dec 05, 2014 7:08 am by valter

» TEZINA LANACA
Nacin ujedninjenja Jugoslavije EmptyMon Dec 01, 2014 7:44 am by valter

» LINUX MINT
Nacin ujedninjenja Jugoslavije EmptySun Nov 30, 2014 8:31 am by valter

» 29.Novembar-Dan Republike
Nacin ujedninjenja Jugoslavije EmptySat Nov 29, 2014 8:18 am by valter

» "SAMO ZAJEDNO SMO JACI!"
Nacin ujedninjenja Jugoslavije EmptyThu Nov 27, 2014 5:52 pm by valter

» Draga moja domovino
Nacin ujedninjenja Jugoslavije EmptyWed Nov 26, 2014 4:28 pm by valter

» Evropska Unija
Nacin ujedninjenja Jugoslavije EmptyTue Nov 18, 2014 3:51 pm by valter

» PROJEK ROSETTA
Nacin ujedninjenja Jugoslavije EmptySat Nov 15, 2014 8:03 pm by valter

» Cestitke i pozdravi
Nacin ujedninjenja Jugoslavije EmptySat Nov 15, 2014 7:55 pm by valter

» " ZA VASU BOLJU BUDUCNOST"
Nacin ujedninjenja Jugoslavije EmptySat Nov 15, 2014 12:32 pm by SAMOUPRAVLJAC

» OBAVEŠTAVAM SVE!
Nacin ujedninjenja Jugoslavije EmptyWed Nov 12, 2014 1:07 pm by valter

» Ubuntu
Nacin ujedninjenja Jugoslavije EmptyWed Nov 12, 2014 10:35 am by valter

» Savez komunističke omladine Jugoslavije-SKOJ
Nacin ujedninjenja Jugoslavije EmptySat Nov 08, 2014 7:26 am by valter

» Jugoslovenska Narodna Armija -JNA-
Nacin ujedninjenja Jugoslavije EmptyThu Nov 06, 2014 10:05 pm by valter

» JUCE DANAS SUTRA
Nacin ujedninjenja Jugoslavije EmptyFri Oct 03, 2014 1:45 pm by valter

» Evo nesto interesantno
Nacin ujedninjenja Jugoslavije EmptyWed Oct 01, 2014 8:11 pm by valter

» Demokratija ili Radnicko samoupravljanje
Nacin ujedninjenja Jugoslavije EmptyMon Sep 22, 2014 4:57 pm by maro

April 2024

MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Preporučene stranice

free forum
free forum
free forum
free forum
free forum


+4
Tia_Dalma
SAMOUPRAVLJAC
Internetlija
HansJohanbach
8 posters

    Nacin ujedninjenja Jugoslavije

    HansJohanbach
    HansJohanbach
    Desetar
    Desetar


    Male
    Broj komentara : 35
    Age : 28
    Političko opredjeljenje : Socijal demokrata
    Registration date : 2013-05-25

    Nacin ujedninjenja Jugoslavije Empty Nacin ujedninjenja Jugoslavije

    Komentar by HansJohanbach Mon Jun 03, 2013 9:36 pm

    Opisite nacin na koji bi se Jugoslavija mogla ponovo ujediniti, da li bi to bilo na nivou bivsih YU republika, ili bi se prosirilo sa Bugarskom i eventualno Albanijom. Ali budite realni nema da ce Tito da ustane iz groba i sve redom posopa xD
    HansJohanbach
    HansJohanbach
    Desetar
    Desetar


    Male
    Broj komentara : 35
    Age : 28
    Političko opredjeljenje : Socijal demokrata
    Registration date : 2013-05-25

    Nacin ujedninjenja Jugoslavije Empty Re: Nacin ujedninjenja Jugoslavije

    Komentar by HansJohanbach Mon Jun 10, 2013 10:39 pm

    OK, posto niko nista ne pise jos, evo ja da krenem, da probijem led Razz

    Po mom misljenju Jugoslavija ne moze da se rodi kao "Titova Komunisticka Juga". Nema vise komunistickog bloka i komunistickih drzava kako bi se komunisticka ideologija mogla odrzati. Prema tome, Jugoslavija bi mogla nastati kao drzava sa kapitalistickim sistemom. Menjanje sistema nazad u komunisticki ne bi bilo dobro docekano od strane gradjana i ne bi doprinelo stabilnosti drzave. Da se razumemo, to sto bi Juga bila kapitalisticka drzava ne mora da znaci da smo okoreli u pohlepi i da se gradjani izrabljuju, pogledajte uredjenje Norveske. Zato, nama treba jaka ekonomija zasnovana najpre na malim proizvodjacima (domaci prehrambeni proizvodi, nase domace softwareske kompanije, nase kompanije koje se bave proizvodnjom IT opreme, itd. mogucnosti su razne). Da bi se to desilo, ljudi moraju da uzmu stvar u svoje ruke, i da zbace sve lopove sa vlasti, drzava zapleni lopovima imovinu i od tih raznih vila u drzavi napravi nesto korisno od cega bi se mogao puniti budzet. Prema meni osnovni cilj Juge i glavne stvari na koje bi se trebala drzava bazirati jeste:

    1. IT sektor
    2. Medicinski sektor
    3. Vojna industrija
    4. Poljoprivreda

    E sada kako bi ta drzava mogla nastati?
    Vec sam to rekao u[You must be registered and logged in to see this link.] ali evo da ponovim:

    1. Odnosi izmedju BiH, Srbije i Makedonije postaju sve bolji. Sve cesce se odrzavaju zajednicke sednice vlada ovih drzava, potpisuje se dogovori os lobodnom kretanju radne snage, nisu potrebni pasosi da se predje medjunarodna granica izmedju ovih drzava, prosirenja ekonomska saradnja...
    2. Nakon nekog vremena (verovatno par godina) drzave odlucuju da se ujedine u jednu drzavu sa konfederativnim uredjenjem. Svaka konfederativna jedinica ima glavni grad (Beograd, Skopje, Sarajevo), a de-facto glavni grad, sediste konfederativne vlade je Beograd. Vrsi se decentralizacija "moci", um kako to da objasnim: Narodna Banka nove drzave se recimo nalazi u Sarajevu, sediste vojske u Beogradu, itd. rasporedjeno po vecim gradovima u drzavi. Na taj nacin ni jedna konfederativna jedinica se nece osecati "izrabljavano" vec da su tu zapravo zaista ravnopravni u drzavi.
    3. Nakon nekog vremena novoj drzavi se prikljucuje i Crna Gora, kao cetvrta konfederativna jedinica.
    4* (moze biti ali i ne mora) Najpre dolazi do sve blize saradnje nove drzave i Bugarske, Bugarska ulazi u Jugoslaviju.
    5a) Albanci odbijaju da prihvate novu drzavu i stvarajuse zategnuti odnosi izmedju dveju drzava, politicka i ekonomska blokada, nova drzava (ajde da je zovemo Juga Smile), ne tolerise Albanski kriminal na Kosovu i zapadnoj Makedoniji, dolazi do intervencija vojske, u ovim delovima, u pocetku samo u Zapadnoj Makedoniji. Albanija se nakon ovoga ne usudjuje da preti novoj sada, velikoj i jakoj Jugi, odnosi su i dalje zategnuti. Nakon nekog vremena ponovo provociraju na Kosovu proglasavajuci ujedinjenje Kosova i Albanije, Juga trazi podrsku od UN i ostalih zemalja Evropi, govoreci da to dovodi do destabilizacije u regionu i mogucih problema u zapadnoj Makedoniji. Ujedinjenje zabranjeno. I dalje status quo na Kosovu.
    5b)Zbog velikog broja Albanaca na Kosovu i u zapadnoj Makedoniji Juga potpisuje razne dogovore sa Albanijom i vremenom se stvara poverenje dve drzave i Albanija ulazi u Jugu kao konfederativna jedinica. Kosovo ponovo ulazi u sastav Srbije kao autonomna pokrajina.
    5*Treba proci dosta vremena da se Hrvati odluce da udju u Jugu, slicno sa Slovencima, sa njima ce tesko ici, ali ajde da kazemo da se nakon dosta vremena prikljucuje i Hrvatska a onda i napokon i Slovenija.

    [You must be registered and logged in to see this image.]

    HansJohanbach
    HansJohanbach
    Desetar
    Desetar


    Male
    Broj komentara : 35
    Age : 28
    Političko opredjeljenje : Socijal demokrata
    Registration date : 2013-05-25

    Nacin ujedninjenja Jugoslavije Empty Re: Nacin ujedninjenja Jugoslavije

    Komentar by HansJohanbach Sat Jun 15, 2013 10:48 pm

    BUMP Sad
    Internetlija
    Internetlija
    Osnivač
    Osnivač


    Male
    Broj komentara : 917
    Age : 33
    Političko opredjeljenje : Ljevičar
    Registration date : 2009-02-17

    Nacin ujedninjenja Jugoslavije Empty Re: Nacin ujedninjenja Jugoslavije

    Komentar by Internetlija Sun Jun 16, 2013 7:12 pm

    Dokle god su ovi političari na vlasti (govorim o BiH), nema naprijed.
    Ne daju jer im odgovara ovakva situacija, nedefinisana i bez perspektive.
    HansJohanbach
    HansJohanbach
    Desetar
    Desetar


    Male
    Broj komentara : 35
    Age : 28
    Političko opredjeljenje : Socijal demokrata
    Registration date : 2013-05-25

    Nacin ujedninjenja Jugoslavije Empty Re: Nacin ujedninjenja Jugoslavije

    Komentar by HansJohanbach Mon Jun 17, 2013 1:00 pm

    Naravno dokle god je bagra na vlasti u svim bivsim republikama, nema napred. Ali recimo da bagra nije na vlasti, sta bi se onda desilo?
    SAMOUPRAVLJAC
    SAMOUPRAVLJAC
    Zastavnik 1. klase
    Zastavnik 1. klase


    Male
    Broj komentara : 312
    Age : 60
    Mjesto : Kragujevac
    Političko opredjeljenje : socijalisticko samoupravljanje
    Obrazovanje : SSS
    Registration date : 2009-02-25

    Nacin ujedninjenja Jugoslavije Empty Re: Nacin ujedninjenja Jugoslavije

    Komentar by SAMOUPRAVLJAC Thu Jun 20, 2013 8:11 am

    Da bagra nije na vlasti ovo se nikad ne bi ni desilo. Revolucija i ujedinjenje je jedino resenje.
    HansJohanbach
    HansJohanbach
    Desetar
    Desetar


    Male
    Broj komentara : 35
    Age : 28
    Političko opredjeljenje : Socijal demokrata
    Registration date : 2013-05-25

    Nacin ujedninjenja Jugoslavije Empty Re: Nacin ujedninjenja Jugoslavije

    Komentar by HansJohanbach Fri Jun 21, 2013 12:21 am

    Po kom sistemu bi bila nova Juga? Koje bi sve drzave cinile tu (kon)federaciju, da li samo bivse republike ili mozda jos neke nove kao Bugarska i Albanija? Kojim tokom bi se to po vasem misljenju desilo? Smile
    SAMOUPRAVLJAC
    SAMOUPRAVLJAC
    Zastavnik 1. klase
    Zastavnik 1. klase


    Male
    Broj komentara : 312
    Age : 60
    Mjesto : Kragujevac
    Političko opredjeljenje : socijalisticko samoupravljanje
    Obrazovanje : SSS
    Registration date : 2009-02-25

    Nacin ujedninjenja Jugoslavije Empty Re: Nacin ujedninjenja Jugoslavije

    Komentar by SAMOUPRAVLJAC Mon Jun 24, 2013 6:55 pm

    Samo clanice bivse SFRJ. O ostalima malo posle:study:
    HansJohanbach
    HansJohanbach
    Desetar
    Desetar


    Male
    Broj komentara : 35
    Age : 28
    Političko opredjeljenje : Socijal demokrata
    Registration date : 2013-05-25

    Nacin ujedninjenja Jugoslavije Empty Re: Nacin ujedninjenja Jugoslavije

    Komentar by HansJohanbach Thu Sep 19, 2013 1:18 pm

    Izgleda da mi o tome ne odlucujemo, vec odlucuju oni na vrhu. Evo upravo danas sam procitao o necemu sto se zove g6 = Balkanska Sestica. Setio sam se ove teme, i izgleda da stvari idu kako sam predvideo?? Shocked Inace, koliko sam shvatio, g6 treba da bude nesto kao Evropska unija, tj stvara se zajednicka vlada Srbije, BiH, Crne Gore, Albanije, Makedonije, i tesko nama KOSOVA. Tu vladu, parlament ili kako vec hocete da nazovete, za sada koci Srbija, jer to bi znacilo priznanje Kosova, tj. Kosovo kao drzava ulazi u neku medjunarodnu organizaciju. I Kosovo nije drzava jedino na nekom papiru. Ovaj parlament bi u pocetku, kako ja to vidim, znacilo da se drzave dogovaraju o ekonomskim koracima, suzbijanju kriminala, a ono sto me je najvise zapanjilo jeste da je napomenuto i stvaranje neke "Balkanske Policije". Kasnije bi ovo moglo da dovede do integracije drzava. E sada, Slovenija i Hrvatsku nisu ukljucene, jer su clanovi EU, pa da ulaze u nesto takvo, ne bi imalo smisla. Ono sto ja predvidjam, ukoliko dodje to stvaranja G6, i nakon ulaska Srbije u EU, mozda pridruziti Hrvatska i Slovenija, pa bi ove tri zemlje (HR, SL, RS) bili neki mentori ovim ostalima, sto nece biti tesko ukoliko su svi u jednom parlamentu G6 i imaju "Balkansku Policiju". Verovatno ce onda doci do hapsenja nekih politickih protivnika, navodeci da su bili krivi u ratu 90tih. No, jako me zanima sta vi mislite o ovome.
    HansJohanbach
    HansJohanbach
    Desetar
    Desetar


    Male
    Broj komentara : 35
    Age : 28
    Političko opredjeljenje : Socijal demokrata
    Registration date : 2013-05-25

    Nacin ujedninjenja Jugoslavije Empty Re: Nacin ujedninjenja Jugoslavije

    Komentar by HansJohanbach Thu Sep 19, 2013 1:31 pm

    Ono sto sam zaboravio da napomenem, izgleda da sve ide u korist neke nove tvorevine, nesto sto bi licilo na Jugoslaviju. Ne znam da li ste to primetili, ali mediji mnogo forsiraju Jugoslaviju, skoro svaki dan kad odem na blic ili b92, vidim nesto sto u naslovu ima Jugoslaviju. Bilo da je to umetnost, nesto o Titu, sport, bilo sta. Mozda se to cini ne vaznim, ali to je upravo to Cini se nevaznim. Ono sto radi, cak i ako ne procitate vest, uhvatite je krajickom oka (bilo to da je slika Tita, Jovanke, ili naslov gde se pominje Jugoslavija), stavlja se ljudima polako u podsvest, priprema ih. Ono sto rade, jeste stvaraju nostalgiju za muzikom, tadasnjim nacinom zivota.

    E sada, moram da se pohvalim da sam se u skoli prijavio kao Jugosloven. Ono na sta sam naisao su podsmevanje i sprdnja profesorice (neka sto je bila na zameni), a i tako mojih drugova iz razreda, oni to skontali kao salu. Ono sto je ironija, jeste da je na casu tema bila: Tolerancija i borba protiv diskriminacije... Rolling Eyes 
    Tia_Dalma
    Tia_Dalma
    Početnik
    Početnik


    Female
    Broj komentara : 6
    Age : 54
    Mjesto : Beograd
    Političko opredjeljenje : apolitična dok se ne formira jugoslovenska partija
    Obrazovanje : Faks, filološki
    Registration date : 2013-12-09

    Nacin ujedninjenja Jugoslavije Empty Re: Nacin ujedninjenja Jugoslavije

    Komentar by Tia_Dalma Fri Dec 13, 2013 8:46 am

    HansJohanbach (citat):Ono sto sam zaboravio da napomenem, izgleda da sve ide u korist neke nove tvorevine, nesto sto bi licilo na Jugoslaviju. Ne znam da li ste to primetili, ali mediji mnogo forsiraju Jugoslaviju, skoro svaki dan kad odem na blic ili b92, vidim nesto sto u naslovu ima Jugoslaviju. Bilo da je to umetnost, nesto o Titu, sport, bilo sta. Mozda se to cini ne vaznim, ali to je upravo to Cini se nevaznim. Ono sto radi, cak i ako ne procitate vest, uhvatite je krajickom oka (bilo to da je slika Tita, Jovanke, ili naslov gde se pominje Jugoslavija), stavlja se ljudima polako u podsvest, priprema ih. Ono sto rade, jeste stvaraju nostalgiju za muzikom, tadasnjim nacinom zivota.

    E sada, moram da se pohvalim da sam se u skoli prijavio kao Jugosloven. Ono na sta sam naisao su podsmevanje i sprdnja profesorice (neka sto je bila na zameni), a i tako mojih drugova iz razreda, oni to skontali kao salu. Ono sto je ironija, jeste da je na casu tema bila: Tolerancija i borba protiv diskriminacije... Rolling Eyes 

    Ne daj da te to pogodi previše. Neka se smeju. Ko se zadnji smeje najslađe se smeje.

    Glede ujedinjenja, bojim se da to neće ići ni lako ni brzo. Ali... to ne znači da treba odustati. Uostalom, i oni koji su Jugslaviju rušili i na kraju je srušili, radili su to polako i iz potaje. Mic po mic. Zar ne bismo mogli i mi da igramo istu igru. Samo polako i stpljivo. Mi u Srbiji nastojimo da od kluba Jugoslovena, koji je sada samo udruženje, napravimo stranku. U januaru ćemo se okupiti (za sada nas je malo - nekih tristotinak članova) da bismo precizirali formu te partije (programska načela smo već uglavnom precizirali u statutu, ko hoće može da vidi sve na jugosloveni.info), ali se još uvek vode diskusije oko toga da li bi stranka bila manjinska (jugoslovenske manjine) ili u nekoj drugoj formi (jugoslovena kao etničke zajednice). Pri tom se moraju uzeti u obzir i zakoni koji uređuju datu oblast - proceduralno, koje su nam mogućnosti. Ako bi nam to uspelo, Jugosloveni bi mogli da počnu da utiču na politički život u Srbiji. U BiH je mislim situacija nemoguća u tom smislu (ne samo zbog potpuno abnormalnog politčkog uređenja u BiH gde svako svakom podmeće nogu umesto da sarađuje u cilju dobrobiti zemlje), nego i zbog rana koje su još uvek sveže, naročito na bošnjačkoj strani. O Republici Srpskoj ne bih - reći ću samo da ne mislim lepo o tom...entitetu. Ne znam kakva je situacija u Hrvatskoj, koliko uopšte postoji ljudi koji bi podržali jugoslovenstvo u smislu ponovnog ujedinjenja sa bivšim yu-republikama (bi saradnju u oblasti privrede i kulture u najširem smislu, ali političko udruživanje - mrka kapa). O mišljenju javnog mnjenja u Sloveniji znam još manje. Mislim da i Hrvatska i Slovenija (ljudi) ocenjuju kao najrealnije ujedinjenje pod kapom EU.
    Ali, što se EU tiče, postajem pomalo skeptična. Te zemlje nisu zainteresovane za Balkan onako kao što smo zainteresovani mi. One ne žele probleme (sukobe). I mislim da je tu za njih tačka. Vršiće pritisak na zemlje bivše SFRJ da ispune EU standarde radi učlanjenja, ukoliko do toga ne dođe, prolongiraće učlanjenje preostalih republika unedogled. A kakve šanse ima BiH u ovakvim okolnostima da "ispuni EU standarde". Nula.

    Možda u tom procepu treba tražiti priliku za pomirenjem i, za početak, snažnijom i formalnijom saradnjom. U prvoj fazi između zemalja koje nemaju velike šanse da u skorije vreme pristupe EU. A kasnije...pa život piše romane. Ništa nije uklesano u kamenu. O tom, potom.
    kopinic
    kopinic
    Vojnik
    Vojnik


    Male
    Broj komentara : 16
    Age : 52
    Registration date : 2013-12-16

    Nacin ujedninjenja Jugoslavije Empty Re: Nacin ujedninjenja Jugoslavije

    Komentar by kopinic Mon Dec 16, 2013 11:23 pm

    HansJohanbach (citat):Opisite nacin na koji bi se Jugoslavija mogla ponovo ujediniti, da li bi to bilo na nivou bivsih YU republika, ili bi se prosirilo sa Bugarskom i eventualno Albanijom. Ali budite realni nema da ce Tito da ustane iz groba i sve redom posopa xD


    Jedan od mogucih scenarija je regionalna zajednica unutar EU .

    Drugi , manje izgledan ,naucno fantasticni je da narod zbog opsteg osiromasenja ,socijalne nepravde I korupcije izadje na ulice I nasilno svrgne sa vlasti korporacijske marionete I izrabljivace radnicke klase. Da se ukinu koncesije strancima ,da se sva imovina stecena tranzicijskom pljackom nacionalizuje...da se nekim cudom pojave progresivni levi pokreti koji bi cvrstim ujedinjavanjem bivseg velikog trzista , jakim socijalnim programima I beskompromisnim obracunom sa sovinistima stvorili pocetne uslove za stvaranje nove zajednice...znam , znam... sam sebi se smijem posle ovolike kolicine izrecenih gluposti.

    A moguce je I da se hrvatskom narodu nakon 5 do 10 godina pod vlascu Brisela ne svidi novi gospodar jer kako stvari stoje trenutno Hrvatska ce drasticno osiromasiti u tom periodu.
    SAMOUPRAVLJAC
    SAMOUPRAVLJAC
    Zastavnik 1. klase
    Zastavnik 1. klase


    Male
    Broj komentara : 312
    Age : 60
    Mjesto : Kragujevac
    Političko opredjeljenje : socijalisticko samoupravljanje
    Obrazovanje : SSS
    Registration date : 2009-02-25

    Nacin ujedninjenja Jugoslavije Empty Re: Nacin ujedninjenja Jugoslavije

    Komentar by SAMOUPRAVLJAC Tue Dec 17, 2013 9:26 am

    Nisu to gluposti druze. To je jedan od puteva za spasavanje dostojanstva coveka i spas od bede ovih ludih ljudi koji jos nisu uvideli kuda nas ovo vodi. Postali smo sluge za male pare. Da smo bar posteno placeni mozda bi to i progutali zarad opstanka ovako nema nam spasa. study  study 
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Nacin ujedninjenja Jugoslavije Empty Re: Nacin ujedninjenja Jugoslavije

    Komentar by valter Thu Dec 19, 2013 12:54 pm

    kopinic (citat):
    HansJohanbach (citat):Opisite nacin na koji bi se Jugoslavija mogla ponovo ujediniti, da li bi to bilo na nivou bivsih YU republika, ili bi se prosirilo sa Bugarskom i eventualno Albanijom. Ali budite realni nema da ce Tito da ustane iz groba i sve redom posopa xD


    Jedan od mogucih scenarija je regionalna zajednica unutar EU .

    Drugi , manje izgledan ,naucno fantasticni je da narod zbog opsteg osiromasenja ,socijalne nepravde I korupcije izadje na ulice I nasilno svrgne sa vlasti korporacijske marionete I izrabljivace radnicke klase. Da se ukinu koncesije strancima ,da se sva imovina stecena tranzicijskom pljackom nacionalizuje...da se nekim cudom pojave progresivni levi pokreti koji bi cvrstim ujedinjavanjem bivseg velikog trzista , jakim socijalnim programima I beskompromisnim obracunom sa sovinistima stvorili pocetne uslove za stvaranje nove zajednice...znam , znam... sam sebi se smijem posle ovolike kolicine izrecenih gluposti.

    A moguce je I da se hrvatskom narodu nakon 5 do 10 godina pod vlascu Brisela ne svidi novi gospodar jer kako stvari stoje trenutno Hrvatska ce drasticno osiromasiti u tom periodu.


    U potpunosti se slazem sa tvojim tekstom, druze Gorane.

    Po meni u sadasnjoj situaciji (EU) dolazi jedino medjudrzavna saradnja u obzir.
     
    Da bi se ta saradnja mogla podici na jedan visi nivo su potrebni "vizionari", znaci ljudi koji gledaju napred a ne samo ispred svoga "nosa".
    Kada cujem izjave odredjenih politicara:"...konacno se ostvaruje stoletni san. Ulazak nase drzave u EU", se moram pitati ciji je to san? "Neciji" licni san ili je to stvarno san svih gradjana. Pri tome mi se stomak pomera ka gore i neka mucnina me obuzima. Neznam samo zasto?

    Moj san je, samostalna drzava u sastavu "Nesvrstanih". Samo za to su potrebni politicari koji ce da se bora za nesvrstanost svoje zemlje ( primer CH ) a ne popliticari koji ce da se bore da je sto brze "svrstaju". Zasto se niko ne pita,zbog cega Svajcaraska nece u EU ? Kada je tako dobro u EU.

    Kao prvo, se mora svim mladim narastajima istorija prikazati onako kako se stvarno odigrala. Zatim je potrebno tim mladim ljudima omoguciti da se sa svojom inteligencijom prenesu u vreme, kada se sve odvijalo. Neadekavatno je nesto ocenjivati samo iz jednog "ugla" ili samo sa danasnje pozicijie. Treba biti neutralan kada je proslost u pitanju. Postaviti sve na svoje mesto.

    Da bi se to moglo, je potrebno imati visoko obrazovane ljude koji su spremni da uloze svo svoje znanje u "treznjenje" Mase.

    Potrebno je, pitati se, dali je to ujedinjenje sa danasnjeg saznanja uopste realno moguce? Tolereancija, razumevanje.

    Koliko to postoji danas kod nasih politicara kada su oni drugi u pitanju. Pri tome nemislim samo na jednu stranu. Uvek je potrebno dvoje da se nesto pokrene ( bez obzira na smer kretanja ).

    " Svi govore o YU a niko je nece" (rece jedna politicarka bivse YU ) to je kobna kombinacija. Ako se gledaju samo "uski" interesi, obicno se desi da nastanu "siroke" katastrofe.

    Smatram da bi bilo veoma poucano proanalizirati zelje politicara iz tadasnje YU. Posebno onih koji su doveli do nase "kataklizme". Da se ne ponovi.

    Licno, jednu veliku zajednicu drzava posmatram kao i sklapanje braka. Ako je jedna drzava zainteresovana a druga nije, bez obzira iz kog to razloga bilo, je taj "Brak" vec u startu osudjen na propast.
    Ali to neznaci da se nemoze saradjivati. Smatram da je za jedan zdrav "Brak" prvo potrebno biti "licno" sposobna za taj "korak".
    Ako sam "ja" sposoban da udjem u tu "vezu" neznaci da je i "druga strana" za to sposobna. Sto ne umanjuje mogucnost pripremanja odredjenog plana ka tom "pravcu". Ako se taj "Brak" mora razvesti, "deca" nesmeju trpeti zbog toga. NI U KOM SLUCAJU. To je jedan od glavnih uslova sklapanja "Braka".

    Trebalo bi uciti od "Plana" zadnje garniture politicara bivse YU. Naravno raditi u obrnutom smeru. Da sad ne spominjem, da su odredjene osobe dale zakletvu onoj drzavi. Sto nam jasno govori o karakteru i "veilicini" licne odgovrnosti politicara u datom trenutku. Da ni ne spominjem sve one gradjane koje uvek takva jedna "odluka" licno pogadja.

    Koja "kratkovidost" je bila prisutna kod vecine politicara pri donosenju odredjenih odluka se nikad bolje nije mogla videti nego danas. Posledice po gradjane su "neopisive".

    A ko je od politicara mislio na te posledice u datom momentu?  Dali je moguce da smo mi stvarno toliko nesposobni da nam je potreban "patronat" EU? I time se jos i dicimo pred svetom. Dali je to moguce, gospodine Palotaj ( sto rece Mlakar za vreme jedne utaklmice).

    Ne zelim da zamaram citaoce teksta. Za sada toliko. To je samo moje misljenje.
    Mozda neko ima drugo, bolje a i predlog.

    Valter scratch study
    HansJohanbach
    HansJohanbach
    Desetar
    Desetar


    Male
    Broj komentara : 35
    Age : 28
    Političko opredjeljenje : Socijal demokrata
    Registration date : 2013-05-25

    Nacin ujedninjenja Jugoslavije Empty Re: Nacin ujedninjenja Jugoslavije

    Komentar by HansJohanbach Thu Jan 02, 2014 5:00 pm

    Tia_Dalma (citat):
    HansJohanbach (citat):Ono sto sam zaboravio da napomenem, izgleda da sve ide u korist neke nove tvorevine, nesto sto bi licilo na Jugoslaviju. Ne znam da li ste to primetili, ali mediji mnogo forsiraju Jugoslaviju, skoro svaki dan kad odem na blic ili b92, vidim nesto sto u naslovu ima Jugoslaviju. Bilo da je to umetnost, nesto o Titu, sport, bilo sta. Mozda se to cini ne vaznim, ali to je upravo to Cini se nevaznim. Ono sto radi, cak i ako ne procitate vest, uhvatite je krajickom oka (bilo to da je slika Tita, Jovanke, ili naslov gde se pominje Jugoslavija), stavlja se ljudima polako u podsvest, priprema ih. Ono sto rade, jeste stvaraju nostalgiju za muzikom, tadasnjim nacinom zivota.

    E sada, moram da se pohvalim da sam se u skoli prijavio kao Jugosloven. Ono na sta sam naisao su podsmevanje i sprdnja profesorice (neka sto je bila na zameni), a i tako mojih drugova iz razreda, oni to skontali kao salu. Ono sto je ironija, jeste da je na casu tema bila: Tolerancija i borba protiv diskriminacije... Rolling Eyes 

    Ne daj da te to pogodi previše. Neka se smeju. Ko se zadnji smeje najslađe se smeje.

    Glede ujedinjenja, bojim se da to neće ići ni lako ni brzo. Ali... to ne znači da treba odustati. Uostalom, i oni koji su Jugslaviju rušili i na kraju je srušili, radili su to polako i iz potaje. Mic po mic. Zar ne bismo mogli i mi da igramo istu igru. Samo polako i stpljivo. Mi u Srbiji nastojimo da od kluba Jugoslovena, koji je sada samo udruženje, napravimo stranku. U januaru ćemo se okupiti (za sada nas je malo - nekih tristotinak članova) da bismo precizirali formu te partije (programska načela smo već uglavnom precizirali u statutu, ko hoće može da vidi sve na jugosloveni.info), ali se još uvek vode diskusije oko toga da li bi stranka bila manjinska (jugoslovenske manjine) ili u nekoj drugoj formi (jugoslovena kao etničke zajednice). Pri tom se moraju uzeti u obzir i zakoni koji uređuju datu oblast - proceduralno, koje su nam mogućnosti. Ako bi nam to uspelo, Jugosloveni bi mogli da počnu da utiču na politički život u Srbiji. U BiH je mislim situacija nemoguća u tom smislu (ne samo zbog potpuno abnormalnog politčkog uređenja u BiH gde svako svakom podmeće nogu umesto da sarađuje u cilju dobrobiti zemlje), nego i zbog rana koje su još uvek sveže, naročito na bošnjačkoj strani. O Republici Srpskoj ne bih - reći ću samo da ne mislim lepo o tom...entitetu. Ne znam kakva je situacija u Hrvatskoj, koliko uopšte postoji ljudi koji bi podržali jugoslovenstvo u smislu ponovnog ujedinjenja sa bivšim yu-republikama (bi saradnju u oblasti privrede i kulture u najširem smislu, ali političko udruživanje - mrka kapa). O mišljenju javnog mnjenja u Sloveniji znam još manje. Mislim da i Hrvatska i Slovenija (ljudi) ocenjuju kao najrealnije ujedinjenje pod kapom EU.
    Ali, što se EU tiče, postajem pomalo skeptična. Te zemlje nisu zainteresovane za Balkan onako kao što smo zainteresovani mi. One ne žele probleme (sukobe). I mislim da je tu za njih tačka. Vršiće pritisak na zemlje bivše SFRJ da ispune EU standarde radi učlanjenja, ukoliko do toga ne dođe, prolongiraće učlanjenje preostalih republika unedogled. A kakve šanse ima BiH u ovakvim okolnostima da "ispuni EU standarde". Nula.

    Možda u tom procepu treba tražiti priliku za pomirenjem i, za početak, snažnijom i formalnijom saradnjom. U prvoj fazi između zemalja koje nemaju velike šanse da u skorije vreme pristupe EU. A kasnije...pa život piše romane. Ništa nije uklesano u kamenu. O tom, potom.

    Ako uspete u onome sto nameravate, da napravite stranku, ja se uclanjujem odmah Very Happy

    A sada sto se tice javnog mnenja u Sloveniji, mogu reci da im i nije sad bas sve jedno, imaju tamo trenutno neku svoju krizu itd. sto bi mogli da iskoristimo za nase "potrebe". Inace, tamo skoro svi pricaju srpski, lepo se ponasaju prema Srbima, a i prema svima, kulturni su i profesionalni. Mislim da njih Austrija i Njemacka ne bi pustila da napuste EU kako bi usli u neku zajednicu sa Srbijom i drugarima. Jedino mozda to sto je spomenuo Kopinic, u okviru EU.

    A sad kad ce se to desiti, nzm. Nama je ovo vec 15 godina od kada stremimo ka EU. Ono sto znam jeste da ulazimo za nekih 3-5 godina, jednostavno tako mora biti, a ako ukinu vize, iako paradoksalno mozda i brze, jer postoji deo kada zainteresovanost opada, kod nas je vec sa nekih 70-80% opalo na kao 51% . Ono sto je njihov interes jeste da kontrolisu put trgovine, put novca, droge, nazovite to kako hocete,a sada deo tog Juznog toka koji ce prolaziti ovde, a i sve ostalo.

    Problem kod nas je to sto je nama jasno do znanja stavljeno da nema Pokreta Nesvrstanih niti bilo sta slicno tome, vec da mora da se bira: EU ili Rusija. To je ono zbog cega se toliko oduzava taj put u EU. Ono sto je garant tako jeste da u vladi Srbije postoje i ljudi koji rade za Zapad, a i oni koji rade za Rusiju. Tako da je njima svakako lepo dok uzimaju nase pare, prodaju fabrike Rusima, a kao streme ka EU. Ne znam, mozda ce se na neki cudan nacin sve to lepo izbalansirati ili bi mogli mi da to uradimo, mada sumnjam.

    A sto se tice ujedinjenja to mora ici polako, jedino sto sada vidim da je moguce jeste neki oblik zajednice BiH, Srbije, Makedonije i Crne Gore. Kao sto sam i ranije napisao.
    SAMOUPRAVLJAC
    SAMOUPRAVLJAC
    Zastavnik 1. klase
    Zastavnik 1. klase


    Male
    Broj komentara : 312
    Age : 60
    Mjesto : Kragujevac
    Političko opredjeljenje : socijalisticko samoupravljanje
    Obrazovanje : SSS
    Registration date : 2009-02-25

    Nacin ujedninjenja Jugoslavije Empty Re: Nacin ujedninjenja Jugoslavije

    Komentar by SAMOUPRAVLJAC Mon Jan 13, 2014 8:26 pm

    Najbolji put samostalnosti je put nesvrstanosti ali mi ne mozemo biti nesvrstani dok se ponovo ne ujedinimo i postanemo jaka i stabilna drzava. To je jedini ispravan put kojim cemo krenuti jednog dana kada uvidimo bezizlaznost iz zacaranog kruga kojim nas vode danasnji hostapleri i prodavci magle.

    Ako neko misli da moze drugacije voleo bih da cujem "kako"?
    HansJohanbach
    HansJohanbach
    Desetar
    Desetar


    Male
    Broj komentara : 35
    Age : 28
    Političko opredjeljenje : Socijal demokrata
    Registration date : 2013-05-25

    Nacin ujedninjenja Jugoslavije Empty Re: Nacin ujedninjenja Jugoslavije

    Komentar by HansJohanbach Wed Jan 15, 2014 11:32 pm

    SAMOUPRAVLJAC (citat):Najbolji put samostalnosti je put nesvrstanosti ali mi ne mozemo biti nesvrstani dok se ponovo ne ujedinimo i postanemo jaka i stabilna drzava. To je jedini ispravan put kojim cemo krenuti jednog dana kada uvidimo bezizlaznost iz zacaranog kruga kojim nas vode danasnji hostapleri i prodavci magle.

    Ako neko misli da moze drugacije voleo bih da cujem "kako"?

    Ovo je jedan skup koji ako ima samo jednu tacku presecanja sa skupom koji predstavlja danasanju situaciju (zacarani krug) u svim ex-YU drzavama onda smo srecni. Prema meni ta tacka jeste i jedino je globalno nezadovoljstvo na prostoru Juge...

    Mi mozemo postati jedno samo i samo ako prestane vise ta vrazja mrznja, kad Srbin Hrvata i Bosnjaka bude zvao bratom, a isto i vazi i za Hrvata i Bosnjaka. Drugacije ne ide. Trenutno nisam ni sam siguran u kojoj smo situaciji. Licno kao Srbin (Jugosloven) svakog iz Hrvatske, Bosne, Slovenije, za Makedonce pogotovo, mogu i hocu da kazem da su nam braca po krvi, po jeziku i po naravi. Shvatam da kako dolaze nove generacije, to seme mrznje ce prestati da deluje malo po malo dok potpuno nestane, iz jednostavnog razloga da nece ljudi znati iz kog razloga se mrze Hrvati, Srbi, Bosnjaci, polako to ce ostati samo kao neki rat zbog necega. Mislim vec je proslo preko 20 godina!

    SAMOUPRAVLJAC
    SAMOUPRAVLJAC
    Zastavnik 1. klase
    Zastavnik 1. klase


    Male
    Broj komentara : 312
    Age : 60
    Mjesto : Kragujevac
    Političko opredjeljenje : socijalisticko samoupravljanje
    Obrazovanje : SSS
    Registration date : 2009-02-25

    Nacin ujedninjenja Jugoslavije Empty Re: Nacin ujedninjenja Jugoslavije

    Komentar by SAMOUPRAVLJAC Tue Jan 21, 2014 12:56 pm

    Danasnja omladina koja ima oko 25 gidina nezna zasto mrzi Hrvata, Srbina,Bosnjaka, Slovenca, Madjara ili nekog drugog. Vazno je samo istresti ogromnu energiju u obliku besa jer je nemaju gde drugde utrositi. Moramo jednom da s pogledamo u oci, oprostiti jednoi drugima, nikad ne zaboraviti i da do toga vise nikad ne dodje. Nastaviti dalje zajedno rame uz rame. Dosta nacionalizma i sovinizma. Knjige u ruke. Pamet u glavu. Samo zajedno smo jaci i nepobedivi Dragi drigovi moji. study  study  study 
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Nacin ujedninjenja Jugoslavije Empty Re: Nacin ujedninjenja Jugoslavije

    Komentar by valter Fri Jan 24, 2014 2:12 pm

    HansJohanbach (citat):
    SAMOUPRAVLJAC (citat):Najbolji put samostalnosti je put nesvrstanosti ali mi ne mozemo biti nesvrstani dok se ponovo ne ujedinimo i postanemo jaka i stabilna drzava. To je jedini ispravan put kojim cemo krenuti jednog dana kada uvidimo bezizlaznost iz zacaranog kruga kojim nas vode danasnji hostapleri i prodavci magle.

    Ako neko misli da moze drugacije voleo bih da cujem "kako"?

    Ovo je jedan skup koji ako ima samo jednu tacku presecanja sa skupom koji predstavlja danasanju situaciju (zacarani krug) u svim ex-YU drzavama onda smo srecni. Prema meni ta tacka jeste i jedino je globalno nezadovoljstvo na prostoru Juge...

    Mi mozemo postati jedno samo i samo ako prestane vise ta vrazja mrznja, kad Srbin Hrvata i Bosnjaka bude zvao bratom, a isto i vazi i za Hrvata i Bosnjaka. Drugacije ne ide. Trenutno nisam ni sam siguran u kojoj smo situaciji. Licno kao Srbin (Jugosloven) svakog iz Hrvatske, Bosne, Slovenije, za Makedonce pogotovo, mogu i hocu da kazem da su nam braca po krvi, po jeziku i po naravi. Shvatam da kako dolaze nove generacije, to seme mrznje ce prestati da deluje malo po malo dok potpuno nestane, iz jednostavnog razloga da nece ljudi znati iz kog razloga se mrze Hrvati, Srbi, Bosnjaci, polako to ce ostati samo kao neki rat zbog necega. Mislim vec je proslo preko 20 godina!


    Politicari u okruzenju su zaduzeni da ta mrznja prestane. Sve dok politicari govore o saradnji a tolerisu nacionalisticke ispade se nemoze napraviti korak napred.

    Sve se vise oseca i negativan uticaj politicara iz Eu.

    Nasa mlada radnicka klasa i njena avangarda mora da preuzme vodecu ulogu kada je jedinstvo na nasim prostorima u pitanju.
    Svako od nas moze tome da doprinese.

    Da sada ne drzim predavanje o tome. " Samo zajedno smo jaci" nije napisano bez veze. Nezaboravite to. U drzavi u kojoj nema sloge vrsljaju "drugi". U drzavi u kojoj je sloga se zna ko je vodeca "nit" drustva.

    Pogledajte malo na tv sta se dogadja po Evropi. Zar treba da se pomirimo sa time da cemo mi a i nasi potomci biti sluge stranim kapitalistima?

    Razocaran sam tokom dogadjaja na nasim prostorima. Drugi nece doci da se bori za prava radnika. Naprotiv. Pa sad vi razmislite sta zelite.

    Valter

    avatar
    maroje
    Vojnik
    Vojnik


    Male
    Broj komentara : 12
    Age : 65
    Mjesto : D
    Političko opredjeljenje : komunist
    Obrazovanje : SSS
    Registration date : 2009-05-17

    Nacin ujedninjenja Jugoslavije Empty Re: Nacin ujedninjenja Jugoslavije

    Komentar by maroje Mon Mar 10, 2014 3:55 pm

    SAMOUPRAVLJAC (citat):Danasnja omladina koja ima oko 25 gidina nezna zasto mrzi Hrvata, Srbina,Bosnjaka, Slovenca, Madjara ili nekog drugog. Vazno je samo istresti ogromnu energiju u obliku besa jer je nemaju gde drugde utrositi. Moramo jednom da s pogledamo u oci, oprostiti jednoi drugima, nikad ne zaboraviti i da do toga vise nikad ne dodje. Nastaviti dalje zajedno rame uz rame. Dosta nacionalizma i sovinizma. Knjige u ruke. Pamet u glavu. Samo zajedno smo jaci i nepobedivi Dragi drigovi moji. study  study  study 

    Ovo je dobro;Knjige u ruke.Bio bih sretan kad bi bar uzeli "Alana Forda"... u moje vrijeme najbolja kritika kapitalizma za malog covjeka.Postoji i takozvana ozbiljna literatura...napr."anatomija ljudske destruktivnosti" od Ericha Fromma.Sedamdesetih su osvanjivali grafiti "Citajte Fromma" po Jugi,a danas sve se svodi na ono sto Parni Valjak pjeva u ljubavnoj pjesmi..."daj jos rundu prijatelju,kome je do istine".U svakom slucaju prije nego sto krenemo u "stvaranje Jugoslavije" bilo bi korisno upoznati barem nekoliko autora koji se bave covjekom kao takvim, vremenom prije
    prve Jugoslavije,vremenom izmedju dva svetska rata i nesto iz povjesti radnickih pokreta.Naravno da imam svoju Top-listu ali ne bih duljio...ako nekog zanima neka mi ostavi poruku.Uglavnom slazem se potpuno sa drugom "samoupravljacem"...bez Knjige u ruke
    nema nista,a pogotovo "trece Juge" (treca-sreca???)
    drugarski pozdrav
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Nacin ujedninjenja Jugoslavije Empty Re: Nacin ujedninjenja Jugoslavije

    Komentar by valter Tue Mar 11, 2014 4:37 pm

    svetac (citat):
    SAMOUPRAVLJAC (citat):Danasnja omladina koja ima oko 25 gidina nezna zasto mrzi Hrvata, Srbina,Bosnjaka, Slovenca, Madjara ili nekog drugog. Vazno je samo istresti ogromnu energiju u obliku besa jer je nemaju gde drugde utrositi. Moramo jednom da s pogledamo u oci, oprostiti jednoi drugima, nikad ne zaboraviti i da do toga vise nikad ne dodje. Nastaviti dalje zajedno rame uz rame. Dosta nacionalizma i sovinizma. Knjige u ruke. Pamet u glavu. Samo zajedno smo jaci i nepobedivi Dragi drigovi moji. study  study  study 

    Ovo je dobro;Knjige u ruke.Bio bih sretan kad bi bar uzeli "Alana Forda"... u moje vrijeme najbolja kritika kapitalizma za malog covjeka.Postoji i takozvana ozbiljna literatura...napr."anatomija ljudske destruktivnosti" od Ericha Fromma.Sedamdesetih su osvanjivali grafiti "Citajte Fromma" po Jugi,a danas sve se svodi na ono sto Parni Valjak pjeva u ljubavnoj pjesmi..."daj jos rundu prijatelju,kome je do istine".U svakom slucaju prije nego sto krenemo u "stvaranje Jugoslavije" bilo bi korisno upoznati barem nekoliko autora koji se bave covjekom kao takvim, vremenom prije
    prve Jugoslavije,vremenom izmedju dva svetska rata i nesto iz povjesti radnickih pokreta.Naravno da imam svoju Top-listu ali ne bih duljio...ako nekog zanima neka mi ostavi poruku.Uglavnom slazem se potpuno sa drugom "samoupravljacem"...bez Knjige u ruke
    nema nista,a pogotovo "trece Juge" (treca-sreca???)
    drugarski pozdrav

    Dobro nam dosao "Svetac". Sada, kada si ti tu vise nema sta da se "promasi". Samo oni koji veruju mogu postati "svetci".

    Valter
    avatar
    maroje
    Vojnik
    Vojnik


    Male
    Broj komentara : 12
    Age : 65
    Mjesto : D
    Političko opredjeljenje : komunist
    Obrazovanje : SSS
    Registration date : 2009-05-17

    Nacin ujedninjenja Jugoslavije Empty Re: Nacin ujedninjenja Jugoslavije

    Komentar by maroje Tue Mar 11, 2014 6:31 pm

    Druze Valtere vidim da "kapiras". A da jos dodam ono sto je navodno rekao Isus ..."ako ne vjerujes u
    brata svoga, uzaludno ti je vjerovati u mene".Pa onda mozemo i o Bratstvu i Jedinstvu-kad neki ovdje shvate da su sasvim slucajno Srbi ili Hrvati,Slovenci itd.-tako reci "hirom prirode"su ono sto misle da jesu-(da su rodjeni na Sjevernom Polu bili bi ili Eskimi ili mozda "Pingvini")-mogli bi razgovarat o "ljudskom drustvu" (Ljudi=plural od "covjek"!) Dakle treba prvo biti covjek pa onda mozes biti i Pingvin!
    Prosto je nevjerovatno da nakon gotovo 50 god. zajednickog zivota u Jugi danas raspravljamo o "nacijama" koje se trebaju ujediniti u novu Supernaciju "Jugoslavena"...ako ne poznajemo jedni druge,ne mozemo se niti postovati, ako se medjusobno ne postujemo nema nam suzivota...dakle badava sav trud! Bilo bi nekorektno od mene da zahtjevam tzv.obaveznu lektiru; ali napr. Andricevu "Na Drini cuprija" i "Pokondirenu tikvu" od J.Sterije-Popovica uzeo bih kao obavezu pa da se donekle ima uvid u "dusu" Balkana... naravno ako hocemo Bugare u savez moramo i o njima nesto nauciti; mozemo napr. pitati Makedonce Laughing... u svakom slucaju "skiziranje" granica je los pocetak!
    Drugarski pozdrav
    SAMOUPRAVLJAC
    SAMOUPRAVLJAC
    Zastavnik 1. klase
    Zastavnik 1. klase


    Male
    Broj komentara : 312
    Age : 60
    Mjesto : Kragujevac
    Političko opredjeljenje : socijalisticko samoupravljanje
    Obrazovanje : SSS
    Registration date : 2009-02-25

    Nacin ujedninjenja Jugoslavije Empty Re: Nacin ujedninjenja Jugoslavije

    Komentar by SAMOUPRAVLJAC Wed Mar 12, 2014 10:24 am

    Granice na papiru su nas i dovele dovde. study 
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Nacin ujedninjenja Jugoslavije Empty Re: Nacin ujedninjenja Jugoslavije

    Komentar by valter Thu Mar 13, 2014 8:19 am

    Problem je u "demokraciji" druze. Mi smo ( vecina ) naivni. Smatramo, da ako mi zelimo mir i toleranciju to treba da zele i drugi. To nazalost nije tako. Kapitalisticki sistem ( da sad ne drzim predavanje ) stiti one koji imaju bogatstvo a ne gradjane. A oni koji imaju bogatstvo samo misle kako da ga povecaju. To je sustina.

    Kada je u pitanju ujedinjenje mogu reci da ja nemam nista protiv " evrope", mada smo mi vec odavno u njoj. Meni smeta sto se neki kod nas svim silama zalazu za ulazak u EU a negiraju Jugoslaviju? Kako je to moguce da neko nece u drzavu koja je "manja" ( lakse upravljanje njome ) a hoce u EU koja je sve veca i sve veci joj je i birokratski aparat? Da sad ne spominjem konstatntna odpustanja radi "ustede".

    Za mene to znaci da u sustini nije u putanju gradjanin nego sistem. Necemo socijalizam, hocemo kapitalizam? Koja je razlika netreba da objasnjavam. I pored jasne razlike "ovce" i dalje blje" uz one koji hoce Kapitalizam. Pa ako je tako, ce svi imati ono "sto ste vi trazili".
    Dali ste "vi" to stvarno trazili, je drugo pitanje. Posto svi "cute" i posto politicari sve za "narod" cine, je tako. Tako ce i dalje biti.

    Da zakljucim. Licno nebih imao nista ni protiv Eu, samo kada bi se promenuo sistem i uvela " Direktna demokratija" do baze.

    Tako su isto americki politicari ( ja to nisam ) govorili:" Mi nememo nista protiv YU samo promenite sistem" i sve ce biti u redu. Za koga u redu? Za njih, naravno a ne za nas radnike i gradjane.

    Pa ako je nama vaznije da imamo I Phon nego da smo stvarno slobodni, ce tako i da bude.

    Valter affraid 
    HansJohanbach
    HansJohanbach
    Desetar
    Desetar


    Male
    Broj komentara : 35
    Age : 28
    Političko opredjeljenje : Socijal demokrata
    Registration date : 2013-05-25

    Nacin ujedninjenja Jugoslavije Empty Re: Nacin ujedninjenja Jugoslavije

    Komentar by HansJohanbach Tue May 20, 2014 10:47 pm

    valter (citat):
    Kada je u pitanju ujedinjenje mogu reci da ja nemam nista protiv " evrope", mada smo mi vec odavno u njoj. Meni smeta sto se neki kod nas svim silama zalazu za ulazak u EU a negiraju Jugoslaviju? Kako je to moguce da neko nece u drzavu koja je "manja" ( lakse upravljanje njome ) a hoce u EU koja je sve veca i sve veci joj je i birokratski aparat? Da sad ne spominjem konstatntna odpustanja radi "ustede".

    Dragi druze Valter,

    Ovo si lepo rekao. Stvar je u tome da ljudi hoce da magicni stapic (citaj kredit, zaduzivanje) resi njihove probleme. Druga stvar je da su iskompleksirani tom Evropom, tj. takvim su nas napravili: bez prestanka nas pljuju, i nabijaju nam komplekse, tako mi zapravo radimo i srljamo da uradimo sve samo kako bismo dosli tamo, a zapravo potrebniji smo mi njima (geopoliticki razlozi) nego oni nama. Da smo to shvatili na vreme, mogli smo mnogo bolje proci.


    HansJohanbach: komentar modifikovan dana: Sat May 24, 2014 12:25 am; prepravljeno ukupno 1 puta

    Sponsored content


    Nacin ujedninjenja Jugoslavije Empty Re: Nacin ujedninjenja Jugoslavije

    Komentar by Sponsored content


      Danas je Sat Apr 27, 2024 9:28 pm