JUGOSLOVENSKI POKRET

DOBRODOŠLI!

Ako niste registrovani posjetilac foruma, kliknite na "registracija" na dnu ovog prozora, a ukoliko ste registrovani član, kliknite na "login".

Join the forum, it's quick and easy

JUGOSLOVENSKI POKRET

DOBRODOŠLI!

Ako niste registrovani posjetilac foruma, kliknite na "registracija" na dnu ovog prozora, a ukoliko ste registrovani član, kliknite na "login".

JUGOSLOVENSKI POKRET

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
JUGOSLOVENSKI POKRET

Samo zajedno smo jači!

Danas, kada postajem pionir, dajem časnu pionirsku riječ: Da ću marljivo učiti i raditi i biti dobar drug. Da ću voljeti našu samoupravnu domovinu SOCIJALISTIČKU FEDERATIVNU REPUBLIKU JUGOSLAVIJU. Da ću razvijati bratstvo i jedinstvo naših naroda i ideje za koje se borio Tito. Da ću cijeniti sve ljude svijeta koji žele slobodu i mir.

Login

Zaboravljen password

Anketa

Da li bi ti učestvovao/la u pro-yu internet lobiju?

 
 
 

Rezultati

Latest topics

» DRUGARICE I DRUGOVI GDE STE?
najveca titina greska - Page 2 EmptyTue Jan 29, 2019 6:22 pm by valter

» Smrt? Je li to kraj ili prelaz iz faze u fazu?
najveca titina greska - Page 2 EmptySat Aug 29, 2015 4:28 pm by Jugos

» Izgubljeni drugovi
najveca titina greska - Page 2 EmptySat Feb 14, 2015 10:12 pm by SAMOUPRAVLJAC

» PRAZNICI
najveca titina greska - Page 2 EmptyMon Dec 29, 2014 6:16 pm by SAMOUPRAVLJAC

» BEZ DLAKE NA JEZIKU
najveca titina greska - Page 2 EmptySat Dec 13, 2014 12:28 pm by Jugos

» Zdravo! Ja sam Dejan!
najveca titina greska - Page 2 EmptySat Dec 13, 2014 12:23 pm by Jugos

» Kakvo drustvo zelimo...nova Jugoslavija?
najveca titina greska - Page 2 EmptySat Dec 13, 2014 11:46 am by valter

» LALA U PEKARI
najveca titina greska - Page 2 EmptyFri Dec 05, 2014 2:05 pm by valter

» Socijalisticki sistem i Radnicko samoupravljanje u SFRJ-i
najveca titina greska - Page 2 EmptyFri Dec 05, 2014 7:08 am by valter

» TEZINA LANACA
najveca titina greska - Page 2 EmptyMon Dec 01, 2014 7:44 am by valter

» LINUX MINT
najveca titina greska - Page 2 EmptySun Nov 30, 2014 8:31 am by valter

» 29.Novembar-Dan Republike
najveca titina greska - Page 2 EmptySat Nov 29, 2014 8:18 am by valter

» "SAMO ZAJEDNO SMO JACI!"
najveca titina greska - Page 2 EmptyThu Nov 27, 2014 5:52 pm by valter

» Draga moja domovino
najveca titina greska - Page 2 EmptyWed Nov 26, 2014 4:28 pm by valter

» Evropska Unija
najveca titina greska - Page 2 EmptyTue Nov 18, 2014 3:51 pm by valter

» PROJEK ROSETTA
najveca titina greska - Page 2 EmptySat Nov 15, 2014 8:03 pm by valter

» Cestitke i pozdravi
najveca titina greska - Page 2 EmptySat Nov 15, 2014 7:55 pm by valter

» " ZA VASU BOLJU BUDUCNOST"
najveca titina greska - Page 2 EmptySat Nov 15, 2014 12:32 pm by SAMOUPRAVLJAC

» OBAVEŠTAVAM SVE!
najveca titina greska - Page 2 EmptyWed Nov 12, 2014 1:07 pm by valter

» Ubuntu
najveca titina greska - Page 2 EmptyWed Nov 12, 2014 10:35 am by valter

» Savez komunističke omladine Jugoslavije-SKOJ
najveca titina greska - Page 2 EmptySat Nov 08, 2014 7:26 am by valter

» Jugoslovenska Narodna Armija -JNA-
najveca titina greska - Page 2 EmptyThu Nov 06, 2014 10:05 pm by valter

» JUCE DANAS SUTRA
najveca titina greska - Page 2 EmptyFri Oct 03, 2014 1:45 pm by valter

» Evo nesto interesantno
najveca titina greska - Page 2 EmptyWed Oct 01, 2014 8:11 pm by valter

» Demokratija ili Radnicko samoupravljanje
najveca titina greska - Page 2 EmptyMon Sep 22, 2014 4:57 pm by maro

May 2024

MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Preporučene stranice

free forum
free forum
free forum
free forum
free forum


+7
ANDRIJA HEBRANG
valter
Jugoslaven
Pavle 100%KOMUNISTA
Internetlija
L_U_D_A_K
jalac
11 posters

    najveca titina greska

    avatar
    jalac
    Vojnik
    Vojnik


    Male
    Broj komentara : 13
    Age : 31
    Mjesto : Sarajevo
    Političko opredjeljenje : Komunista
    Obrazovanje : Srednja Elektrotehnicka Skola Sarajevo, strucno zanimanje: elektrotehnicar automatike i robotike: 3 razred
    Registration date : 2009-12-07

    najveca titina greska - Page 2 Empty najveca titina greska

    Komentar by jalac Mon Dec 07, 2009 9:51 pm

    First topic message reminder :

    Moje misljenje je da je najveca titina gresko ta sto je stvorio republike po historjiskim granicama, te dao im dio vlasti sto je samo osiguralo da se nacisticki ustaski cetnicki i balijski pripadnici izbore za unistenje TITOVE jugoslavije
    znao je i sam koliko je krvi proliveno od brata bratu... trebo je samim tim i predvidit da ce se nac neki primitivci da pokusaju da osvete svoje pleme...
    Najbolje rjesenje po mom misljenju je da je trebo centralizovat vlast, te zabranit isto nacionalne brakove, barem na 30 godina, da bi se osiguralo da ne dodje do rata medju bracom nikad, jer kad si ti pola srbin pola hrvat, ili bilo koji drugi mix, tesko da ces dic ruku na jednu ili drugu stranu...
    moje misljenje mada bi neki ovo opisali kao teror, ali bi se time spasile zrtve rata na ex yu prostorima... te bi se osigurala dalja buducnost te zemlje

    Pavle 100%KOMUNISTA
    Vodnik
    Vodnik


    Broj komentara : 76
    Registration date : 2009-10-30

    najveca titina greska - Page 2 Empty Re: najveca titina greska

    Komentar by Pavle 100%KOMUNISTA Wed May 19, 2010 9:50 pm

    Da druže Valter, idemo naprijed ka pobjedi KOMUNIZMA! Komunizam je budućnost! Kapitalizam je pukao prije više od 100 godina, a društvo umjesto iz Socijalizma da pređe u Komunizam, ono ide u nazad, ponovo u Kapitalizam koji je već prevaziđen. Radnička klasa umjesto da se opameti, ona pušta da je jeb... kapitalisti uz pomoć nacionalizma.
    RADNIČKA KLASO PROBUDI SE!

    USTAJTE PREZRENI NA SVIJETU, VI SUŽNJI KOJE MORI GLAD!
    TO RAZUM GRMI U SVOM JEKU, KRAJ U OGNJU BUKTI SAD!

    PROŠLOST SVU ZBRIŠIMO SVAGDA, USTAJ ROBLJE DIŽI SE!
    SAV SVIJET IZ TEMELJA SE MIJENJA, MI NISMO NIŠTA BIĆEMO SVE!

    TO ĆE BITI POSLEDNJI I ODLUČNI TEŠKI BOJ!
    SA INTERNACIONALOM, SLOBODU ZEMLJI SVOJ!!! X2
    prle
    prle
    Mlađi vodnik
    Mlađi vodnik


    Male
    Broj komentara : 49
    Age : 52
    Registration date : 2011-02-07

    najveca titina greska - Page 2 Empty Re: najveca titina greska

    Komentar by prle Tue Feb 08, 2011 3:41 pm

    jalac (citat):Moje misljenje je da je najveca titina gresko ta sto je stvorio republike po historjiskim granicama, te dao im dio vlasti sto je samo osiguralo da se nacisticki ustaski cetnicki i balijski pripadnici izbore za unistenje TITOVE jugoslavije
    znao je i sam koliko je krvi proliveno od brata bratu... trebo je samim tim i predvidit da ce se nac neki primitivci da pokusaju da osvete svoje pleme...
    Najbolje rjesenje po mom misljenju je da je trebo centralizovat vlast, te zabranit isto nacionalne brakove, barem na 30 godina, da bi se osiguralo da ne dodje do rata medju bracom nikad, jer kad si ti pola srbin pola hrvat, ili bilo koji drugi mix, tesko da ces dic ruku na jednu ili drugu stranu...
    moje misljenje mada bi neki ovo opisali kao teror, ali bi se time spasile zrtve rata na ex yu prostorima... te bi se osigurala dalja buducnost te zemlje

    Ljubav je čudo i zabranjivati istonacionalne brakove je apsurd.Ne možemo prirodu krotiti.Ljubav je priroda.Trebao je stvoriti Jugoslaviju bez podjela granica između republika i mirna Bosna.Trebao je ostaviti samo jedno izjašanjavnje ko u Americi-amerikanac tako ovde Jugosloven..
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    najveca titina greska - Page 2 Empty Re: najveca titina greska

    Komentar by valter Wed Feb 09, 2011 6:32 am

    prle (citat):
    jalac (citat):Moje misljenje je da je najveca titina gresko ta sto je stvorio republike po historjiskim granicama, te dao im dio vlasti sto je samo osiguralo da se nacisticki ustaski cetnicki i balijski pripadnici izbore za unistenje TITOVE jugoslavije
    znao je i sam koliko je krvi proliveno od brata bratu... trebo je samim tim i predvidit da ce se nac neki primitivci da pokusaju da osvete svoje pleme...
    Najbolje rjesenje po mom misljenju je da je trebo centralizovat vlast, te zabranit isto nacionalne brakove, barem na 30 godina, da bi se osiguralo da ne dodje do rata medju bracom nikad, jer kad si ti pola srbin pola hrvat, ili bilo koji drugi mix, tesko da ces dic ruku na jednu ili drugu stranu...
    moje misljenje mada bi neki ovo opisali kao teror, ali bi se time spasile zrtve rata na ex yu prostorima... te bi se osigurala dalja buducnost te zemlje

    Ljubav je čudo i zabranjivati istonacionalne brakove je apsurd.Ne možemo prirodu krotiti.Ljubav je priroda.Trebao je stvoriti Jugoslaviju bez podjela granica između republika i mirna Bosna.Trebao je ostaviti samo jedno izjašanjavnje ko u Americi-amerikanac tako ovde Jugosloven..

    Kao sto i sam kazes, nista se nemoze na silu. Ocito je da nasi narodi nisu bili u stanju da shvate sta su imali sa SFRJ. Sada se polako osvescuju. Dali je to prekasno ili nije zavisi od toga koliko se gradjana osvestilo.

    Samo ako se svi zajednickim snagam suprotstavimo niskim nagonima u nama, koje kapitalisticki sistem koristi da vlada nad nama, cemo moci da se izborimo za sve nas i za bolju buducnost nase dece.

    Valter
    SAMOUPRAVLJAC
    SAMOUPRAVLJAC
    Zastavnik 1. klase
    Zastavnik 1. klase


    Male
    Broj komentara : 312
    Age : 60
    Mjesto : Kragujevac
    Političko opredjeljenje : socijalisticko samoupravljanje
    Obrazovanje : SSS
    Registration date : 2009-02-25

    najveca titina greska - Page 2 Empty Re: najveca titina greska

    Komentar by SAMOUPRAVLJAC Thu Feb 10, 2011 9:07 pm

    Svedok sam svakodnevnog osvescivanja pojedinaca i ono sve vise uzima maha. Ono je bolno ali ocito samo bol moze coveka da probudi iz ucmalosti. confused
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    najveca titina greska - Page 2 Empty Re: najveca titina greska

    Komentar by valter Fri Feb 11, 2011 6:41 am

    SAMOUPRAVLJAC (citat):Svedok sam svakodnevnog osvescivanja pojedinaca i ono sve vise uzima maha. Ono je bolno ali ocito samo bol moze coveka da probudi iz ucmalosti. confused

    Bolje ikad, nego nikad.

    Valter
    avatar
    Gospodin
    Gost


    najveca titina greska - Page 2 Empty Titove greske

    Komentar by Gospodin Fri Feb 18, 2011 8:33 pm

    Kada fovorimo o sredjivanju nacionalnog pitanja u SFRJ, onda je Titova fundamentalna greska bila 1945. Kada je pristao da glavni grad tadasnje Jugoslavije bude i dalje Beograd. U toj tocci lezi gomilanje svih problema sa nacionalnostima u Jugoslaviji. Postaviti glavni grad u najmnogoljudnijoj naciji znaci toj naciji dati privilegiju u operativnom provodjenju strateskih politickih odluka.Kljucevi koji su trebali to korigirati nisu bili dostatan instrument za to. Tito je sigurno bio jedan od najvjestijih i najspretnijih politicara 20 stoljeca , ali to nije proveo i kasnije stvorio osnovu za netrpeljivosti cak i medju samim najzescim komunistima definitivno jugoslavenski orijentiranim.
    Glavni grad je trebao biti Sarajevo.Ovakva postavka bi Jugoslaviji dala daleko jacu poziciju u obrani od nacionalizam i tzv unutarnjih neprijatelja, ali upitno je koliko bi ju ojacala u obrani socijalizma od vanjskih neprijatelja tj od agresivnog kapitalizma koji nije mogao trpiti tako zestoku konkurenciju u pravicnosti i ispravnosti samoupravljanja i trzisnog socijalizma.
    O ovom tezi da se dalje jako mnogo napisati i argumentirati ju zaista duboko.
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    najveca titina greska - Page 2 Empty Re: najveca titina greska

    Komentar by valter Sat Feb 19, 2011 6:10 am

    Gospodin (citat):Kada fovorimo o sredjivanju nacionalnog pitanja u SFRJ, onda je Titova fundamentalna greska bila 1945. Kada je pristao da glavni grad tadasnje Jugoslavije bude i dalje Beograd. U toj tocci lezi gomilanje svih problema sa nacionalnostima u Jugoslaviji. Postaviti glavni grad u najmnogoljudnijoj naciji znaci toj naciji dati privilegiju u operativnom provodjenju strateskih politickih odluka.Kljucevi koji su trebali to korigirati nisu bili dostatan instrument za to. Tito je sigurno bio jedan od najvjestijih i najspretnijih politicara 20 stoljeca , ali to nije proveo i kasnije stvorio osnovu za netrpeljivosti cak i medju samim najzescim komunistima definitivno jugoslavenski orijentiranim.
    Glavni grad je trebao biti Sarajevo.Ovakva postavka bi Jugoslaviji dala daleko jacu poziciju u obrani od nacionalizam i tzv unutarnjih neprijatelja, ali upitno je koliko bi ju ojacala u obrani socijalizma od vanjskih neprijatelja tj od agresivnog kapitalizma koji nije mogao trpiti tako zestoku konkurenciju u pravicnosti i ispravnosti samoupravljanja i trzisnog socijalizma.
    O ovom tezi da se dalje jako mnogo napisati i argumentirati ju zaista duboko.

    Mi svi pozanjemo onu strau izreku:" Lako je biti general nakon bitke". Licno smatram da je tito sigurno nacinio gresaka u toku svog vremena. Postavlja se pitanje, dali smo mi u stanju da shvatimo trenutak u kom se on ( tito) a i svi ostali nalazio u ono vreme. Koje uslove je imao u 1940 god. ( koje mi imamo danas? ) . Zato mislim da bi trebalo prvo, kao smo uopste to u stanju, sebe postaviti u ono vreme, pa teka tada doneti odluke.

    Postavlja se takodjer pitanje, koje ekonomske i uopstene razvojen momente je imalo Sarajevo u ono(1946 god. ) vreme. Sta bi trebalo sve izgraditi da se iz toga grada 1946 moze voditi drzava??

    Pored svih gresaka, iz danasnjeg vidjenja, smatram da je Tito uglavnom dosnosio dobre odluke, za tadasnje vreme. Samoupravni socijalizam je bio trn u oku kapitalistiama i onim strujama u zemlji ( SFRJ ) koji su mislili samo na sebe a ne na gradjane SFRJ. Tito je bio covek radnik, cinio je greske, ali ovo sto su ucinili oni koji su dosli nakon njega je neusporedivo veca greska, tako da se greske koje je nacinio tito odjednom cine jako male
    ( kada je u pitanju celokupan razvoj i interes velike vecine gradjana). Danas bi i ja bio zato da Sarajevo bude glavni grad. Licno smatram nevaznim u kojoj od republika se nalazi glavni grad, zato sto je moja domovina cela SFRJ-a.

    Zato i ponavljam, nivo inteligencije nas vodi napred, neinteligencija i kratkovidosta u nazad. Gde smo po tom pitanju se jasno vidi svakodnevno, na ulicama nasih gradova.

    Valter
    avatar
    Gospodin
    Gost


    najveca titina greska - Page 2 Empty Sarjevo vs Beograd

    Komentar by Gospodin Sat Feb 19, 2011 7:25 pm

    [quote]Glavni grad je trebao biti Sarajevo.Ovakva postavka bi Jugoslaviji dala daleko jacu poziciju u obrani od nacionalizam i tzv unutarnjih neprijatelja, ali upitno je koliko bi ju ojacala u obrani socijalizma od vanjskih neprijatelja tj od agresivnog kapitalizma koji nije mogao trpiti tako zestoku konkurenciju u pravicnosti i ispravnosti samoupravljanja i trzisnog socijalizma.
    O ovom tezi da se dalje jako mnogo napisati i argumentirati ju zaista duboko.


    Mi svi pozanjemo onu strau izreku:" Lako je biti general nakon bitke". Licno smatram da je tito sigurno nacinio gresaka u toku svog vremena. Postavlja se pitanje, dali smo mi u stanju da shvatimo trenutak u kom se on ( tito) a i svi ostali nalazio u ono vreme. Koje uslove je imao u 1940 god. ( koje mi imamo danas? ) . Zato mislim da bi trebalo prvo, kao smo uopste to u stanju, sebe postaviti u ono vreme, pa teka tada doneti odluke.

    Postavlja se takodjer pitanje, koje ekonomske i uopstene razvojen momente je imalo Sarajevo u ono(1946 god. ) vreme. Sta bi trebalo sve izgraditi da se iz toga grada 1946 moze voditi drzava??

    Pored svih gresaka, iz danasnjeg vidjenja, smatram da je Tito uglavnom dosnosio dobre odluke, za tadasnje vreme. Samoupravni socijalizam je bio trn u oku kapitalistiama i onim strujama u zemlji ( SFRJ ) koji su mislili samo na sebe a ne na gradjane SFRJ. Tito je bio covek radnik, cinio je greske, ali ovo sto su ucinili oni koji su dosli nakon njega je neusporedivo veca greska, tako da se greske koje je nacinio tito odjednom cine jako male
    ( kada je u pitanju celokupan razvoj i interes velike vecine gradjana). Danas bi i ja bio zato da Sarajevo bude glavni grad. Licno smatram nevaznim u kojoj od republika se nalazi glavni grad, zato sto je moja domovina cela SFRJ-a.

    Zato i ponavljam, nivo inteligencije nas vodi napred, neinteligencija i kratkovidosta u nazad. Gde smo po tom pitanju se jasno vidi svakodnevno, na ulicama nasih gradova.

    Valter

    Prije svega slazemo se svi da je titova genijalnost kao politicara neupitna . To dokazuje njegovo djelo . Medjutim i on je bio samo covjek koji nije mogao sve idealno provesti i uciniti.Neke greske je imao koje smo tek naknadno vidjeli njegovim odlaskom,a koje su mogle biti drugacije postavljene. Sto se tice Sarajeva on je jednako bio los 1945 kao i beograd. Nikakve prednosti nije imao poruseni Bgd nad bilo kojim gradovima u ondasnjoj Jugoslaviji. Sa elanom koji je postojao u narodu isto tako se iz temelja mogalo izgraditi i Jajce kao avnojevski grad i glavni grad FNRJ.
    Time bi se eliminirala velikosrpska ideja koja je nervirala ostale nacije jos od osnutka Jugoslavije 1918. I bila stalno teza o kojoj su raspravljali ostali narodi nezadovoljni vladavinom Beogradske carsije koja je htjeli nehtjeli u velikim dijelu drzavnog aparata ucestvovala silom svoje geografske pozicije i imala operativno rukovodjenje nad atrateskim ciljevima koje su postavljali svi. Nacionalni kljucevi nisu mogli rijesiti to pitanje.
    Medjutim to tinjajuce nezadovoljstvo zatomljivalo se je kasnije u hodu ustavnim rjesenjima koji su do apsurda dovedeni kroz ustavna rjesenja 1974.
    Medjutim ta okolnost Bgd kao glavnog grad nije nikako bila nekakv velika greska koja je dovela do raspada. To nije moj teza. Ako su nacionalizmi bili katalizatori i instrumenti ( a jesu u prilicnoj mjeri) raspada onda su mogli biti podosta ublazeni da beograd nije bio glavni grad.
    Pozdrav
    Gospodin Drug

    Znam tko ce se javiti na ov
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    najveca titina greska - Page 2 Empty Re: najveca titina greska

    Komentar by valter Sun Feb 20, 2011 5:41 am

    [quote="Gospodin"]
    Glavni grad je trebao biti Sarajevo.Ovakva postavka bi Jugoslaviji dala daleko jacu poziciju u obrani od nacionalizam i tzv unutarnjih neprijatelja, ali upitno je koliko bi ju ojacala u obrani socijalizma od vanjskih neprijatelja tj od agresivnog kapitalizma koji nije mogao trpiti tako zestoku konkurenciju u pravicnosti i ispravnosti samoupravljanja i trzisnog socijalizma.
    O ovom tezi da se dalje jako mnogo napisati i argumentirati ju zaista duboko.


    Mi svi pozanjemo onu strau izreku:" Lako je biti general nakon bitke". Licno smatram da je tito sigurno nacinio gresaka u toku svog vremena. Postavlja se pitanje, dali smo mi u stanju da shvatimo trenutak u kom se on ( tito) a i svi ostali nalazio u ono vreme. Koje uslove je imao u 1940 god. ( koje mi imamo danas? ) . Zato mislim da bi trebalo prvo, kao smo uopste to u stanju, sebe postaviti u ono vreme, pa teka tada doneti odluke.

    Postavlja se takodjer pitanje, koje ekonomske i uopstene razvojen momente je imalo Sarajevo u ono(1946 god. ) vreme. Sta bi trebalo sve izgraditi da se iz toga grada 1946 moze voditi drzava??

    Pored svih gresaka, iz danasnjeg vidjenja, smatram da je Tito uglavnom dosnosio dobre odluke, za tadasnje vreme. Samoupravni socijalizam je bio trn u oku kapitalistiama i onim strujama u zemlji ( SFRJ ) koji su mislili samo na sebe a ne na gradjane SFRJ. Tito je bio covek radnik, cinio je greske, ali ovo sto su ucinili oni koji su dosli nakon njega je neusporedivo veca greska, tako da se greske koje je nacinio tito odjednom cine jako male
    ( kada je u pitanju celokupan razvoj i interes velike vecine gradjana). Danas bi i ja bio zato da Sarajevo bude glavni grad. Licno smatram nevaznim u kojoj od republika se nalazi glavni grad, zato sto je moja domovina cela SFRJ-a.

    Zato i ponavljam, nivo inteligencije nas vodi napred, neinteligencija i kratkovidosta u nazad. Gde smo po tom pitanju se jasno vidi svakodnevno, na ulicama nasih gradova.

    Valter

    Prije svega slazemo se svi da je titova genijalnost kao politicara neupitna . To dokazuje njegovo djelo . Medjutim i on je bio samo covjek koji nije mogao sve idealno provesti i uciniti.Neke greske je imao koje smo tek naknadno vidjeli njegovim odlaskom,a koje su mogle biti drugacije postavljene. Sto se tice Sarajeva on je jednako bio los 1945 kao i beograd. Nikakve prednosti nije imao poruseni Bgd nad bilo kojim gradovima u ondasnjoj Jugoslaviji. Sa elanom koji je postojao u narodu isto tako se iz temelja mogalo izgraditi i Jajce kao avnojevski grad i glavni grad FNRJ.
    Time bi se eliminirala velikosrpska ideja koja je nervirala ostale nacije jos od osnutka Jugoslavije 1918. I bila stalno teza o kojoj su raspravljali ostali narodi nezadovoljni vladavinom Beogradske carsije koja je htjeli nehtjeli u velikim dijelu drzavnog aparata ucestvovala silom svoje geografske pozicije i imala operativno rukovodjenje nad atrateskim ciljevima koje su postavljali svi. Nacionalni kljucevi nisu mogli rijesiti to pitanje.
    Medjutim to tinjajuce nezadovoljstvo zatomljivalo se je kasnije u hodu ustavnim rjesenjima koji su do apsurda dovedeni kroz ustavna rjesenja 1974.
    Medjutim ta okolnost Bgd kao glavnog grad nije nikako bila nekakv velika greska koja je dovela do raspada. To nije moj teza. Ako su nacionalizmi bili katalizatori i instrumenti ( a jesu u prilicnoj mjeri) raspada onda su mogli biti podosta ublazeni da beograd nije bio glavni grad.
    Pozdrav
    Gospodin Drug

    Znam tko ce se javiti na ov

    Postoavni gospodine, dali si ti bio u gradu Jajcu? Dlai si video prilazne puteve? Dali si video planine okolo?

    Beograd je bio vec i u prosloj Jugoslaviji (kraljevini ) glavni grad, pa je verovatno zbog brige za normalizacijom nakon teskih godina to bila najbrza solucija. Netvrdim da nije bilo gradova, koji su bili spremniji, manje bombardovani. No bez obzira, tito bi sigurno izabrao neku drugu soluciju da je bio Vidovnjak, posto nije je strateski trenutak bio Bgd. Zasto nisu naslednici tita bili inteligentniji i to ispravili?? Mislim da je gospodin Kulic sve rekao. To je " jaci pas" spremao, a nasi politicari "kratkovidi" su sebe i gradjane, koji placaju porez iz koga i politicari dobijaju svoje plate, prodali za veceru. Sramota. Licna odgovornost svakog pojedinca, gde je ona??

    Valter
    prle
    prle
    Mlađi vodnik
    Mlađi vodnik


    Male
    Broj komentara : 49
    Age : 52
    Registration date : 2011-02-07

    najveca titina greska - Page 2 Empty Re: najveca titina greska

    Komentar by prle Sun Feb 20, 2011 8:54 pm

    beograd je u tom momentu bio najlakše rešenje,kao već glavni grad Jugoslavije prije,i kao jedan od najstarijih u Evropi...No mislim da bio bilo normalno i u Sarajevu,zbog multietničnosti u Bosni ikao u sred srede,da bi se možda i šovinisti,iz drugih republika smirili sa rečima Srbokomunisti,politika Srpskog Beograda...Sarajevska raja je imala i najveću složnost...Opet Beogra je svakako bio ono njalogičnije možda rešenje zbog veličine,istorije,tradicije glavnog grada,najstarijeg na prostoru,naj popularnijeg u očima stranaca...

    Sponsored content


    najveca titina greska - Page 2 Empty Re: najveca titina greska

    Komentar by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Danas je Fri May 17, 2024 10:26 am