JUGOSLOVENSKI POKRET

DOBRODOŠLI!

Ako niste registrovani posjetilac foruma, kliknite na "registracija" na dnu ovog prozora, a ukoliko ste registrovani član, kliknite na "login".

Join the forum, it's quick and easy

JUGOSLOVENSKI POKRET

DOBRODOŠLI!

Ako niste registrovani posjetilac foruma, kliknite na "registracija" na dnu ovog prozora, a ukoliko ste registrovani član, kliknite na "login".

JUGOSLOVENSKI POKRET

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
JUGOSLOVENSKI POKRET

Samo zajedno smo jači!

Danas, kada postajem pionir, dajem časnu pionirsku riječ: Da ću marljivo učiti i raditi i biti dobar drug. Da ću voljeti našu samoupravnu domovinu SOCIJALISTIČKU FEDERATIVNU REPUBLIKU JUGOSLAVIJU. Da ću razvijati bratstvo i jedinstvo naših naroda i ideje za koje se borio Tito. Da ću cijeniti sve ljude svijeta koji žele slobodu i mir.

Login

Zaboravljen password

Anketa

Da li bi ti učestvovao/la u pro-yu internet lobiju?

 
 
 

Rezultati

Latest topics

» DRUGARICE I DRUGOVI GDE STE?
Religija uopšte EmptyTue Jan 29, 2019 6:22 pm by valter

» Smrt? Je li to kraj ili prelaz iz faze u fazu?
Religija uopšte EmptySat Aug 29, 2015 4:28 pm by Jugos

» Izgubljeni drugovi
Religija uopšte EmptySat Feb 14, 2015 10:12 pm by SAMOUPRAVLJAC

» PRAZNICI
Religija uopšte EmptyMon Dec 29, 2014 6:16 pm by SAMOUPRAVLJAC

» BEZ DLAKE NA JEZIKU
Religija uopšte EmptySat Dec 13, 2014 12:28 pm by Jugos

» Zdravo! Ja sam Dejan!
Religija uopšte EmptySat Dec 13, 2014 12:23 pm by Jugos

» Kakvo drustvo zelimo...nova Jugoslavija?
Religija uopšte EmptySat Dec 13, 2014 11:46 am by valter

» LALA U PEKARI
Religija uopšte EmptyFri Dec 05, 2014 2:05 pm by valter

» Socijalisticki sistem i Radnicko samoupravljanje u SFRJ-i
Religija uopšte EmptyFri Dec 05, 2014 7:08 am by valter

» TEZINA LANACA
Religija uopšte EmptyMon Dec 01, 2014 7:44 am by valter

» LINUX MINT
Religija uopšte EmptySun Nov 30, 2014 8:31 am by valter

» 29.Novembar-Dan Republike
Religija uopšte EmptySat Nov 29, 2014 8:18 am by valter

» "SAMO ZAJEDNO SMO JACI!"
Religija uopšte EmptyThu Nov 27, 2014 5:52 pm by valter

» Draga moja domovino
Religija uopšte EmptyWed Nov 26, 2014 4:28 pm by valter

» Evropska Unija
Religija uopšte EmptyTue Nov 18, 2014 3:51 pm by valter

» PROJEK ROSETTA
Religija uopšte EmptySat Nov 15, 2014 8:03 pm by valter

» Cestitke i pozdravi
Religija uopšte EmptySat Nov 15, 2014 7:55 pm by valter

» " ZA VASU BOLJU BUDUCNOST"
Religija uopšte EmptySat Nov 15, 2014 12:32 pm by SAMOUPRAVLJAC

» OBAVEŠTAVAM SVE!
Religija uopšte EmptyWed Nov 12, 2014 1:07 pm by valter

» Ubuntu
Religija uopšte EmptyWed Nov 12, 2014 10:35 am by valter

» Savez komunističke omladine Jugoslavije-SKOJ
Religija uopšte EmptySat Nov 08, 2014 7:26 am by valter

» Jugoslovenska Narodna Armija -JNA-
Religija uopšte EmptyThu Nov 06, 2014 10:05 pm by valter

» JUCE DANAS SUTRA
Religija uopšte EmptyFri Oct 03, 2014 1:45 pm by valter

» Evo nesto interesantno
Religija uopšte EmptyWed Oct 01, 2014 8:11 pm by valter

» Demokratija ili Radnicko samoupravljanje
Religija uopšte EmptyMon Sep 22, 2014 4:57 pm by maro

May 2024

MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Preporučene stranice

free forum
free forum
free forum
free forum
free forum


+24
prle
aska07
dragnik
Armin151
Ljubo
byron22
SAMOUPRAVLJAC
atsinumok
Hercegovac
JUZNI SLOVEN
JUGOpolutan
Dene
Drug Čelik
pobunjeni
Denis_MK
Ambra
rozalin
samir-ko-saki
papelegenda
valter
Jugoslav
drug Tibor
Spartak
Internetlija
28 posters

    Religija uopšte

    Internetlija
    Internetlija
    Osnivač
    Osnivač


    Male
    Broj komentara : 917
    Age : 33
    Političko opredjeljenje : Ljevičar
    Registration date : 2009-02-17

    Religija uopšte Empty Religija uopšte

    Komentar by Internetlija Tue Feb 17, 2009 6:40 pm

    Iznesite svoj stav o religijama.
    Da li su one potrebne?
    Koje su dobre strane?
    Koje su loše strane?
    Da li bog stvarno postoji ili je on samo alatka???
    Spartak
    Spartak
    Desetar
    Desetar


    Male
    Broj komentara : 33
    Age : 31
    Političko opredjeljenje : Marksist-Lenjinist
    Registration date : 2009-02-17

    Religija uopšte Empty Re: Religija uopšte

    Komentar by Spartak Tue Feb 17, 2009 9:28 pm

    "Religija je opijum naroda!" (Karl Marx)

    To je dovoljno objašnjenje za ovu temu
    drug Tibor
    drug Tibor
    Zastavnik
    Zastavnik


    Male
    Broj komentara : 288
    Age : 32
    Mjesto : Bečej
    Političko opredjeljenje : Komunist
    Obrazovanje : Kuvar
    Registration date : 2009-02-17

    Religija uopšte Empty Re: Religija uopšte

    Komentar by drug Tibor Tue Feb 17, 2009 9:30 pm

    Slažem se sa drugom Spartakom...ali moram napomenuti da je i religija kriva za rat 90-ih, pošto religije su podržavali netrepljivost izmedju ljudi po nacionalnom i religijskom pitanju...
    Spartak
    Spartak
    Desetar
    Desetar


    Male
    Broj komentara : 33
    Age : 31
    Političko opredjeljenje : Marksist-Lenjinist
    Registration date : 2009-02-17

    Religija uopšte Empty Re: Religija uopšte

    Komentar by Spartak Tue Feb 17, 2009 9:32 pm

    Religija, lokalni nacionalizmi, zapadni imperijalizam...

    Pa sve je to povezano premda se čini naizgled da je međusobno suprostavljeno. Balkan je cijelo stoljeće bio područje međuimperijalističkih nadmetanja koji su koristili lokalne šovinizme, a svaki kapital je tražio saveznika u jednoj od država, a to je povezano i s vjerom naravno.
    Jugoslav
    Jugoslav
    Vodnik
    Vodnik


    Male
    Broj komentara : 89
    Age : 33
    Registration date : 2009-02-17

    Religija uopšte Empty Re: Religija uopšte

    Komentar by Jugoslav Tue Feb 17, 2009 9:47 pm

    RELIGIJA je oblik fantasticne, lazne, izopacene drustvene svijesti o natprirodnim silama koje vladaju svijetom; otudjena svijest dehumaniziranog covjeka u kojoj se na iluzoran nacin odazavaju nemoc covjeka pred prirodom i njegova izgubljenost u drutvu.

    Marsizam prihvaca ateisticku kritiku religije i cijeni pozitivnuulogu prosvjetitelja u borbi protiv religije. Religija se nemore ukinut teorijom. Zato je stvarna borba za ukidanje religije samp prakticna akcija za ukidanje stvarnosti koja stvara religiju.

    Religija je oblik ostvarenja covjeka u podrucju fantazije. Svoje ljudske osobine, koje nemoze ostvariti u ovozemaljskom zivotu, covjek otudjuje i projicira ih u bozanstvo kao savrseno bice, cije vrline (pravednost, svemoc, besmrtnost itd.) predstavljaju neostvarene covjekove zelje. "Sto vise covjek stavlja u boga to manje ostaje u njemu" Tako on pripisujuci svoje vrline bozanstvu, istovremeno sebe osakacuje, ogranicava, degradira; stvara nasuprot sebi silu koja mu se suprostavlja; od koje postaje zavisan.

    KARL MARX:
    * "Religija je samo iluzorno sunce koje se kreće oko čovjeka dotle dok se on ne kreće oko sebe samoga."

    * "Religija je uzdah ucviljena bića, duša svijeta bez srca, kao i duh prilika bez duha. Ona je opijum naroda."

    ...svaka religija je samo fanaticni odraz u ljudskim glavama,onih vanjskih sila koje vladaju nad njegovim svakodnevnim zivotom,odraz u kome zemaljske sile dobivaju oblik nadzemaljskih sila.ona je nastala iz nepoznavanja prirode koja je okruzivala covjeka.religijske predstave su se mogle razvijati zavisno od razvoja uslova zivota odrdenog naroda.
    ...covjekovo je vlastito bice mnogo divnije i mnogo uzvisenije nego imaginarno bice svih "mogucih bogova" koji su samo vise ili manje iskrivljeni odraz samog covjeka!
    ENGELS
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Religija uopšte Empty Odgovor

    Komentar by valter Sat Feb 21, 2009 10:14 pm

    Kada se ljudi okrecu religiji? Kada su u bezizlaznoj situaciji. Kada su izgubili poverenje u one oko sebe. Sve dok postoje ljudi koji iskoristavaju svoje prijatelje za postizanje svojih licnih ciljeva ce biti i ljudi koji nemogu da se bore protiv( suprotstave ) toga i tada se hvataju kao davljenik za slamku, za religiju.

    Vecina ovde prisutnih zna sve o ulozi crkve uopste pa o tome nezelim diskutovati, za nas je medjutim veoma bitno znati ucinak religije na obicne gradjane. To se nesme ignorisati.
    Mi moramo, snagom argumenata da se borimo protiv svega sto nam stoji na putu, pa tako i protiv religije. Kada gradjani budu videli da je put kojim mi idemo onaj isparavan put ce ga ponovo i prihvatiti.

    Valter
    avatar
    papelegenda
    Početnik
    Početnik


    Male
    Broj komentara : 7
    Age : 40
    Registration date : 2009-02-22

    Religija uopšte Empty Re: Religija uopšte

    Komentar by papelegenda Sun Feb 22, 2009 5:33 am

    Ja sam rodzeni musliman ali sam odgojen kao jugosloven. Ni dan danas nevjerujem u boga koji vecinom naroda danas vjeruje. Dal ima stvarno boga, neznam. Znam da smo svi jugosleveni ostali prije rata da smo drugacije razmosljali nebi doslo do cege je doslo, valjda nisam sam koji to misli. Za mene je relegija izmisljena za kontrolu naroda, da se neda narodu da razmislja logicno, da vjecno budemo sluge
    [b]SMRT FASIZMU, SLOBODA NARODU
    samir-ko-saki
    samir-ko-saki
    Vodnik 1. klase
    Vodnik 1. klase


    Male
    Broj komentara : 108
    Age : 31
    Mjesto : Cazin
    Obrazovanje : Gimnazija, 2 raz.
    Registration date : 2009-03-02

    Religija uopšte Empty Re: Religija uopšte

    Komentar by samir-ko-saki Mon Mar 02, 2009 9:09 pm

    Ja smatram da jedini nedostatak u komunizmu je sto zanemaruju Boga. Mislim da je i to jedan od osnovnih razlog zbog cega je komunizam gotovo izumro, barem na ovim nasim prostorima. A ZNAJTE JUGOSLAVIJA NIKAD NECE OZIVJETI BEZ PODRSKE BOGA.. ja sam musliman, vjerujem u Allaha, i znam da mi Allah uvijek pomoze... A mozda ce i nama svima pomoci pa da Jugoslavija ponovno postoji....
    Internetlija
    Internetlija
    Osnivač
    Osnivač


    Male
    Broj komentara : 917
    Age : 33
    Političko opredjeljenje : Ljevičar
    Registration date : 2009-02-17

    Religija uopšte Empty Re: Religija uopšte

    Komentar by Internetlija Mon Mar 02, 2009 9:40 pm

    Lijepo druže, to je tvoj izbor i mišljenje. Poštujem
    No, ja drugačije razmišljam.
    Ja nekako nikada nisam osjetio/vidio postojanje ikakvog višeg bića.
    Smile
    drug Tibor
    drug Tibor
    Zastavnik
    Zastavnik


    Male
    Broj komentara : 288
    Age : 32
    Mjesto : Bečej
    Političko opredjeljenje : Komunist
    Obrazovanje : Kuvar
    Registration date : 2009-02-17

    Religija uopšte Empty Re: Religija uopšte

    Komentar by drug Tibor Mon Mar 02, 2009 11:01 pm

    Ovo što ću sada napisati sam već natipkao u jednoj drugoj temi. Posredovanjem religija je i uništena Jugoslavija, ubica ne može da bude i davalac života!
    samir-ko-saki
    samir-ko-saki
    Vodnik 1. klase
    Vodnik 1. klase


    Male
    Broj komentara : 108
    Age : 31
    Mjesto : Cazin
    Obrazovanje : Gimnazija, 2 raz.
    Registration date : 2009-03-02

    Religija uopšte Empty Re: Religija uopšte

    Komentar by samir-ko-saki Tue Mar 03, 2009 9:01 pm

    druze tibor zaboravljaš (ili je nikako neznas) jednu poslovicu: "ONO STO TE JEDNOM UNISTI, TO CE TE DRUGI PUT UZDIGNUTI" Slazem se sa tim da je Jugoslaviju unistila religija, i da je nastala mrznja izmedju naroda zbog tog sto vjeruju u razlicite vjere. NOVA JUGOSLAVIJA BI TREBALA BITI MJESTO U KOJEM SVI VJERUJU ALI U KOJEM SE TO NEIZDIZE, ODNOSNO NOVA JUGOSLAVIJA BI TREBALO BITI MJESTO U KOJEM NETREBA ISTICATI VJERU I KOJE SI VJERE ALI TREBA JU IMATI NA UMU. A U NOVOJ JUGOSLAVIJI TREBA UVESTI POJAM DA SMO SVI JUGOSLAVENI (JEDNA OD NAJVECIH GRESAKA TITA JE BILA STO NIJE UVEO DA SMO SVI SAMO JUGOSLAVENI, A NE DA SMO JEDNI HRVATI JEDNI SRBI...).

    Zato je jednom prilikom Branko Ćopić rekao:
    Dragi brate Mićo, ti si Amerikanac, djeca su ti Amerikanci, unuci Amerikanci, žene se kako hoće i s kim hoće, a opet Amerikanci ostaju.
    A ja, moj Mićo, imam ti u kući čitavu varicu: sin mi Srbin, snaha Hrvatica, a moji rođeni unučići - kao da si popeo magarca na kobilu - ni tamo ni amo, „strina“ srpska, a glava hrvatska i obratno. Živimo u Jugoslaviji, a ne smijemo ni beknuti da smo Jugosloveni.
    E, čija li je to konjska pamet izmislila da mi je samo znati!"


    Smile Smile
    drug Tibor
    drug Tibor
    Zastavnik
    Zastavnik


    Male
    Broj komentara : 288
    Age : 32
    Mjesto : Bečej
    Političko opredjeljenje : Komunist
    Obrazovanje : Kuvar
    Registration date : 2009-02-17

    Religija uopšte Empty Re: Religija uopšte

    Komentar by drug Tibor Tue Mar 03, 2009 9:21 pm

    Prvi put čujem taj odlomak Branka Ćopića, Pa možda je Tito previše govorio to ko je srbin i ko je hrvat, ali ti garantujem da se tada moglo izjašnjavati kako Jugosloven!!!
    samir-ko-saki
    samir-ko-saki
    Vodnik 1. klase
    Vodnik 1. klase


    Male
    Broj komentara : 108
    Age : 31
    Mjesto : Cazin
    Obrazovanje : Gimnazija, 2 raz.
    Registration date : 2009-03-02

    Religija uopšte Empty Re: Religija uopšte

    Komentar by samir-ko-saki Tue Mar 03, 2009 9:48 pm

    haj na ovaj link [You must be registered and logged in to see this link.] tu pise taj govor od branka copica. i da ti kazem moglo se izjasnjavati da si jugoslaven ali tih je bilo malo. evo sad cu na onu temu jugoslaveni.
    Internetlija
    Internetlija
    Osnivač
    Osnivač


    Male
    Broj komentara : 917
    Age : 33
    Političko opredjeljenje : Ljevičar
    Registration date : 2009-02-17

    Religija uopšte Empty Re: Religija uopšte

    Komentar by Internetlija Tue Mar 03, 2009 11:01 pm

    Paralo mi je oči čitati par dijelova odavde:
    samir-ko-saki (citat):druze tibor zaboravljaš (ili je nikako neznas) jednu poslovicu: "ONO STO TE JEDNOM UNISTI, TO CE TE DRUGI PUT UZDIGNUTI" Slazem se sa tim da je Jugoslaviju unistila religija, i da je nastala mrznja izmedju naroda zbog tog sto vjeruju u razlicite vjere. NOVA JUGOSLAVIJA BI TREBALA BITI MJESTO U KOJEM SVI VJERUJU ALI U KOJEM SE TO NEIZDIZE, ODNOSNO NOVA JUGOSLAVIJA BI TREBALO BITI MJESTO U KOJEM NETREBA ISTICATI VJERU I KOJE SI VJERE ALI TREBA JU IMATI NA UMU. A U NOVOJ JUGOSLAVIJI TREBA UVESTI POJAM DA SMO SVI JUGOSLAVENI (JEDNA OD NAJVECIH GRESAKA TITA JE BILA STO NIJE UVEO DA SMO SVI SAMO JUGOSLAVENI, A NE DA SMO JEDNI HRVATI JEDNI SRBI...).

    Zato je jednom prilikom Branko Ćopić rekao:
    Dragi brate Mićo, ti si Amerikanac, djeca su ti Amerikanci, unuci Amerikanci, žene se kako hoće i s kim hoće, a opet Amerikanci ostaju.
    A ja, moj Mićo, imam ti u kući čitavu varicu: sin mi Srbin, snaha Hrvatica, a moji rođeni unučići - kao da si popeo magarca na kobilu - ni tamo ni amo, „strina“ srpska, a glava hrvatska i obratno. Živimo u Jugoslaviji, a ne smijemo ni beknuti da smo Jugosloveni.
    E, čija li je to konjska pamet izmislila da mi je samo znati!"


    Smile Smile

    Redom:

    Stavka 1 - "ONO STO TE JEDNOM UNISTI, TO CE TE DRUGI PUT UZDIGNUT."
    S poštovanjem, ovo je ubijedljivo navjeća glupost.
    To što te je uništilo te je uništilo s razlogom. Tvoje postojanje se kosilo s postojanjem tog nečeg što te uništilo.

    Stavka 2 - "NOVA JUGOSLAVIJA BI TREBALA BITI MJESTO U KOJEM SVI VJERUJU."
    Kaže ko?
    Ovdje, druže, izlažeš jedno zatvoreno društvo. Evo ja, i nisam jedini, sam ateista (ako te zanima kako sam od muslimana postao ateista, objasniću ti, ali tek kada počneš razmišljati,bez uvrede, svojom glavom Wink)
    Kako planiraš u jednu zajednicu slobodnih ljudi da ugradiš mene i meni slične u to mjesto gdje svi vjeruju?
    Nova Jugoslavija je za sve one koji žele biti dio te Jugoslavije.

    Stavka 3 - "JEDNA OD NAJVECIH GRESAKA TITA JE BILA STO NIJE UVEO DA SMO SVI SAMO JUGOSLAVENI, A NE DA SMO JEDNI HRVATI JEDNI SRBI..."
    Pogrešno. Radio je na tome. Njegovi najveći napori su ulagani u stvaranju jugoslovenske NACIJE (što bi izbrisalo Srbe, Hrvate, Bosance, Hercegovce itd.).
    A i da nije radio, misliš li da Tito toga nije bio svjestan? Stvar je taktike.



    Uopšteno o religiji:
    Jedina dobra stvar što je religija proizvela je JERETIK.
    Onaj koji drugačije razišlja. Svi vjernici su (opet bez uvrede) samo topovsko meso.
    Ja kritikujem i hodže i sve sveštenike, i zbog toga sam u svojoj zajednici često označen kao "crna ovca".
    I vjerovatno sada zarađujem minus i u tvojim očima, ali ja odbijam da svoj JEDINI ŽIVOT podredim nekom nevidljivom prijatelju... Smatram da je to porazno za čovjeka današnjice.
    Nije da degradiram naše pretke (one od prije 1600 i 2000 godina), ali mi sada znamo zašto pada kiša, grad, snijeg, kako se dijeca rađaju, razumijemo smjenu dana i noći.
    Nama je to (i mnogo više) sasvim jasno. Nisu nam potrebni nevidljivi jarani da nam budu obrazloženja za te stvari.
    Osim toga, mislim da je nazadno dijeliti ista vjerovanja s ljudima koji su drugima oduzimali život samo zbog neslaganja, i to zbog neslaganja oko sljedećih stvari, da Zemlja nije ploča, da Zemlja nije centar svemira, da sve na svijetu nije pod vlasništvom Crkve/Rijaseta.

    Ovo je samo površina pravog lica religije.
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Religija uopšte Empty Odgovor

    Komentar by valter Wed Mar 04, 2009 4:16 am

    Uopšteno o religiji:
    Jedina dobra stvar što je religija proizvela je JERETIK.
    Onaj koji drugačije razišlja. Svi vjernici su (opet bez uvrede) samo topovsko meso.
    Ja kritikujem i hodže i sve sveštenike, i zbog toga sam u svojoj zajednici često označen kao "crna ovca".
    I vjerovatno sada zarađujem minus i u tvojim očima, ali ja odbijam da svoj JEDINI ŽIVOT podredim nekom nevidljivom prijatelju... Smatram da je to porazno za čovjeka današnjice.
    Nije da degradiram naše pretke (one od prije 1600 i 2000 godina), ali mi sada znamo zašto pada kiša, grad, snijeg, kako se dijeca rađaju, razumijemo smjenu dana i noći.
    Nama je to (i mnogo više) sasvim jasno. Nisu nam potrebni nevidljivi jarani da nam budu obrazloženja za te stvari.
    Osim toga, mislim da je nazadno dijeliti ista vjerovanja s ljudima koji su drugima oduzimali život samo zbog neslaganja, i to zbog neslaganja oko sljedećih stvari, da Zemlja nije ploča, da Zemlja nije centar svemira, da sve na svijetu nije pod vlasništvom Crkve/Rijaseta.

    Danas kada osvajamo svemir je nelogicno ( blago receno ) da se veruje u neko bice iznad oblaka, koje gleda na nas "od gore". Sama cinjenica nase tragedije je dokaz da samo um ili neum u coveka moze da ga vodi napred ili unazad, sto se nama i dogodilo. Nazad i to za bar sto godina, dok drugi idu napred.



    I ja sam ateist i u potpunosti se slazem sa drugom Mirzom.

    Valter
    drug Tibor
    drug Tibor
    Zastavnik
    Zastavnik


    Male
    Broj komentara : 288
    Age : 32
    Mjesto : Bečej
    Političko opredjeljenje : Komunist
    Obrazovanje : Kuvar
    Registration date : 2009-02-17

    Religija uopšte Empty Re: Religija uopšte

    Komentar by drug Tibor Wed Mar 04, 2009 11:54 am

    Dobar govor druže Mirza...i niste jedini ateisti na ovom Forumu, i ja sam ateista...
    samir-ko-saki
    samir-ko-saki
    Vodnik 1. klase
    Vodnik 1. klase


    Male
    Broj komentara : 108
    Age : 31
    Mjesto : Cazin
    Obrazovanje : Gimnazija, 2 raz.
    Registration date : 2009-03-02

    Religija uopšte Empty Re: Religija uopšte

    Komentar by samir-ko-saki Wed Mar 04, 2009 2:06 pm

    ja mislima da sa vasim misljenjima na vjeru i religiju nova jugoslavija nece nikad biti ostvarena, jer svi u jugoslaviji, ustvari 99% naroda u republikama jugoslavije u nesto vjruje... a oni nas nece nikad podrzati, sa vasim stavovima na vjeru...
    Internetlija
    Internetlija
    Osnivač
    Osnivač


    Male
    Broj komentara : 917
    Age : 33
    Političko opredjeljenje : Ljevičar
    Registration date : 2009-02-17

    Religija uopšte Empty Re: Religija uopšte

    Komentar by Internetlija Wed Mar 04, 2009 2:13 pm

    samir-ko-saki (citat):ja mislima da sa vasim misljenjima na vjeru i religiju nova jugoslavija nece nikad biti ostvarena, jer svi u jugoslaviji, ustvari 99% naroda u republikama jugoslavije u nesto vjruje... a oni nas nece nikad podrzati, sa vasim stavovima na vjeru...

    Pitaj tih 99% naroda u šta su vjerovali prije raspada. Pitaj one što im se ni grobovi ne znaju zbog toga što se 99% naroda odjenom osjetilo vjernicima.
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Religija uopšte Empty Re: Religija uopšte

    Komentar by valter Wed Mar 04, 2009 2:25 pm

    samir-ko-saki (citat):ja mislima da sa vasim misljenjima na vjeru i religiju nova jugoslavija nece nikad biti ostvarena, jer svi u jugoslaviji, ustvari 99% naroda u republikama jugoslavije u nesto vjruje... a oni nas nece nikad podrzati, sa vasim stavovima na vjeru...

    Kao prvo zelim naglasiti da ja, a verujem ni drugi ateisti nemaju nista protiv ljudi koji veruju, za razliku od nas ateista mnogih ljudi koji veruju imaju nesto protiv nas. Osim toga je cinjenica, da su oredjeni politicari iskoristili upravo tu veru da pojacaju mrznju medju gradjanima bivse SFRJ-e. Da su se drzali zakletve, koju su dali zastavi svoje domovine i drugu Titu, se nasa tragedija nebi dogodila.
    Znaci, ako stvarno zelimo nesto promenuti u interesu svih nasih gradjana, moramo saradjivati a ne biti jedni protiv drugih. Progledajte otvorenih ociju zajedno sa nama, jer "Samo zajedno smo jaci!"


    Valte Very Happy
    samir-ko-saki
    samir-ko-saki
    Vodnik 1. klase
    Vodnik 1. klase


    Male
    Broj komentara : 108
    Age : 31
    Mjesto : Cazin
    Obrazovanje : Gimnazija, 2 raz.
    Registration date : 2009-03-02

    Religija uopšte Empty Re: Religija uopšte

    Komentar by samir-ko-saki Wed Mar 04, 2009 2:31 pm

    ma vijerovali su oni svi i prije,... samo nije se smijelo reci, jos pogotovo ako si u politici... to je bilo naprosto nemoguce...
    drug Tibor
    drug Tibor
    Zastavnik
    Zastavnik


    Male
    Broj komentara : 288
    Age : 32
    Mjesto : Bečej
    Političko opredjeljenje : Komunist
    Obrazovanje : Kuvar
    Registration date : 2009-02-17

    Religija uopšte Empty Re: Religija uopšte

    Komentar by drug Tibor Wed Mar 04, 2009 2:33 pm

    Religija je i na neki način nacionalizam, pošto prikriveno, sve vere propagiraju netrepljivost prema ljudima sa drugim verama. Ja mislim da ako je religija uništila Jugoslaviju, onda u novoj Jugoslaviji religija se mora obezglaviti, znam da će se narod protiviti time, ali to će biti najbolje za sam narod...
    samir-ko-saki
    samir-ko-saki
    Vodnik 1. klase
    Vodnik 1. klase


    Male
    Broj komentara : 108
    Age : 31
    Mjesto : Cazin
    Obrazovanje : Gimnazija, 2 raz.
    Registration date : 2009-03-02

    Religija uopšte Empty Re: Religija uopšte

    Komentar by samir-ko-saki Wed Mar 04, 2009 2:54 pm

    eh druze tibor to je nemoguce ako zelis novu jugoslaviju nesmis ici protiv vijere odnosno nesmis ici protiv naroda... to bi izazvalo jos vecu mrznju.(mrzili bi tebe i mrzili bi ljude poput tebe).. a nije tacno da vijera izaziva mrznju, vatikan uvijek govori za slobodu i za mir i za ljubav, a moja vijera je zestoko protiv mrznje drugih vijera i ona to osudjuje, pravoslavna crkava je isto kao i katulicka ona je za ljubav i postivanje ne ovisno o vijeri...
    Internetlija
    Internetlija
    Osnivač
    Osnivač


    Male
    Broj komentara : 917
    Age : 33
    Političko opredjeljenje : Ljevičar
    Registration date : 2009-02-17

    Religija uopšte Empty Re: Religija uopšte

    Komentar by Internetlija Wed Mar 04, 2009 3:09 pm

    samir-ko-saki (citat):eh druze tibor to je nemoguce ako zelis novu jugoslaviju nesmis ici protiv vijere odnosno nesmis ici protiv naroda... to bi izazvalo jos vecu mrznju.(mrzili bi tebe i mrzili bi ljude poput tebe).. a nije tacno da vijera izaziva mrznju, vatikan uvijek govori za slobodu i za mir i za ljubav, a moja vijera je zestoko protiv mrznje drugih vijera i ona to osudjuje, pravoslavna crkava je isto kao i katulicka ona je za ljubav i postivanje ne ovisno o vijeri...
    Tačno. Sve tri pozivaju na ljubav, ali na ljubav prema "svojima".
    Ta ljubav je '90-tih odnijela mnoge živote.
    Ni jedna religija uistinu ne toleriše postojanje druge religije.
    To što od hodže/oca/popa čuješ da oni žele mir, to je laž.

    Osim toga, odnedavno se te tkz. "božije kuće" koriste kao baze za pedofiliju.
    Kako to braniš?

    Drugarski pozdrav,
    Mirza


    PS
    Nismo protiv tebe, i ne omalovažavamo te. Samo civilizovano raspravljamo Smile
    Ako možeš, ubijedi nas da vjerujemo, ali nam daj šansu da ti prezentujemo zašto mi ne vjerujemo.
    A razumjeti ćeš nas istog trena kada počneš razmišljati svojom glavom, u svoje ime, i kada te ne budu nosile rijeke većine.
    valter
    valter
    Moderator
    Moderator


    Male
    Broj komentara : 990
    Age : 72
    Mjesto : ch
    Političko opredjeljenje : AVNOJ
    Registration date : 2009-02-18

    Religija uopšte Empty Re: Religija uopšte

    Komentar by valter Wed Mar 04, 2009 3:10 pm

    samir-ko-saki (citat):ma vijerovali su oni svi i prije,... samo nije se smijelo reci, jos pogotovo ako si u politici... to je bilo naprosto nemoguce...

    Nije tacno da se nije smelo reci. Licno znam da je slavljana slava i da su Popovi dolazili u kuce da posvete. A to sto politicar nije smeo da se izajasni kao "vernik" ja savim jasno. Zamisli ti da sad u drzavnoj politici radi Komunista? Ajd nadji mi jednoga u danasnjoj vladi.
    Politicar danasnje vlade koji se sme javno izjasniti kao komunist. Prema tome,treba se dobro informisati ako se zeli nesto tvrditi. Tu moram priznati da se nisam ni ja informisao ( mozda neko zna ) dali danas u nekoj vladi radi covek koj se javno izjasnjava kao komunista?

    Interesantno pitanje.

    Valter
    rozalin
    rozalin
    Razvodnik
    Razvodnik


    Female
    Broj komentara : 26
    Age : 65
    Mjesto : Tuzla
    Političko opredjeljenje : socijalisticko
    Registration date : 2009-02-18

    Religija uopšte Empty Re: Religija uopšte

    Komentar by rozalin Wed Mar 04, 2009 7:11 pm

    Rodjena sam i zivjela u Jugoslaviji. Tacno je to da se smjelo vjerovati u Boga.
    Postoji jos jedna cinjenica, KPJ je negirala njegovo postojanje. Ljudi koji su bili u partiji, nisu htjeli a mogli su, ici javno u crkvu. To su radili u rodnim mjestima, daleko od mjesta stanovanja. Njihove komsije su to znale, sto znaci da se znalo sve to. Zato im niko nije skidao glavu i nije im prijetio. To sto danas se prica kako nismo smjeli to je laz.
    Istina je jos jedna a to da crkva nije imala nikakav uticaj u drzavi.
    Danas vjerske institucije haraju da ne kazem drugacije, podjimo samo od podrske pedofilu...
    Mislim da bi ovim institucijama pod hitno trebalo smanjiti uticaj. Ranije nisu turale nos tamo gdje im nije mjesto, danas se u sve mijesaju.
    Jedan od problema ovdje je sto narod mijesa religiju i naciju, a i to je proizvod religije.

    Sponsored content


    Religija uopšte Empty Re: Religija uopšte

    Komentar by Sponsored content


      Danas je Sun May 19, 2024 6:35 am